Goldyx și cei 3 monstruleți (cu toate neamurile lor)

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
crazyfroggg
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 21 Jan 2017, 08:52
Location: Cluj-Napoca

Goldyx și cei 3 monstruleți (cu toate neamurile lor)

Post: # 132021Post crazyfroggg
03 Oct 2022, 12:25

Duminică dimineața, fiind vreme ploioasă, m-am hotărât să șterg praful de pe cutia de Mage Knight și să-l scot un pic la aerisit.

Goldyx, unul dintre eroii mei favoriți, și-a făcut urgent loc pe masă și până să-mi dau seama bine ce se întâmplă, m-am trezit cu toate catrafusele înșirate și vreo 3 monștrii zăcând deja învinși într-o grămadă ce se anunța în creștere.

Pentru o partidă prin care am zburat, la propriu și la figurat, nu vă voi plictisi cu detalii. Doar cu ultima tură, care de obicei durează cât 1/4 din joc (la mine, cel puțin).

Image

Unitățile mele, nerăbdătoare, așteptau împreună cu liderul lor, înarmat cu 4 skilluri și 11 cărți.
De partea cealaltă a fileului echipa roșie mi-a ieșit în întâmpinare cu un grup de 4 monstruleți, ce nu păreau pregătiți pentru a-și da obștescul sfârșit.

Image

Și ne-am pus pe treabă:
- am zburat în castel (cea mai de bază acțiune, de care uneori uit și mă trezesc aruncând 2 cărți pentru a o executa, după ce mi-am făcut planul cu toate cărțile din mână...);
- Mass Expose (cost 1 white + 1 black mana; enemies lose all fortifications, ranged att.3);
- Explosive Bolt (gain 1 Wound, 1 red + 1 white mana);
- Mana Draw (cost 1 white mana; gain 2 white mana);
- Will Focus (cost 1 green mana) + Swiftness (ranged att.6);
- Amotep Gunners (cost 1 red mana; ranged fire att. 6);
- Savage Monks (cost 1 green mana; Siege att. 4)
=> 19 dmg (ranged + siege), 3 inamici la pământ.

Image

- Detemination (cost 1 blue mana; Block 5);
- Altem Guardians (Block 8);
=> Am reușit să blocăm atacul de 11 al Grim Legionnaires (nu de alta, dar ar fi lovit pt 22, din cauza beneficiului castelului).

Image

- Amotep Freezers (Attack 5);
- Universal Power (skill: 1 spell card + 1 gem = 4 Attack);
- încă 1 carte jucată pt 1 Attack;
=> 10 dmg, ultimul inamic la pământ și în sfârșit Goldyx se poate lăfăi in castel, să se așeze în ce scaun vrea el, să guste din orice bol, fără teama că ursuleți vor da buzna când îi e lumea mai dragă.

Am reușit să termin jocul cu 104 puncte (doar de pe monștrii, n-am mai calculat restul), cu 1 singură carte de Wound și o grămadă frumoasă de trofee.
Jocul meu favorit, mai ales când câștig.

Image

phasola
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 287
Joined: 06 Oct 2018, 13:59

Re: Goldyx și cei 3 monstruleți (cu toate neamurile lor)

Post: # 132026Post phasola
03 Oct 2022, 12:58

Cateva mici greseli:
1. Nu poti folosi Flight sa ataci un castel. Trebuie sa termini mutarea intr-un safe space.
2. Sorcerers sunt imuni la Mass Expose pentru ca au Arcane Immunity, deci raman Fortified.

crazyfroggg
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 21 Jan 2017, 08:52
Location: Cluj-Napoca

Re: Goldyx și cei 3 monstruleți (cu toate neamurile lor)

Post: # 132027Post crazyfroggg
03 Oct 2022, 13:04

1. Da, am scris "zburat" dar am folosit cartea de move verde, după cum se vede și în poza :P
2. Într-adevăr, am uitat că la Sorcerer nu îi pot scoate Fortified. Dar era realizabilă victoria chiar și așa, luam câteva Wounds eu, imi scădea scorul (cu care oricum nu-mi bat capul, scopul e să termin cu bine partida).

Merci de feedback! Greu să nu scap ceva din vedere, mai ales la cât de rar îl joc.

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”