Teotihuacan - un euro soloable elegant

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Teotihuacan - un euro soloable elegant

Post: # 127688Post Imago
16 Jan 2022, 21:02

Imi plac boardgame-urile. Insa abia de adun un grup de joaca o data pe saptamana. Asa ca le joc solo.

Insa Teotihuacan ma intimida. Are un board mare, plin de zaruri, 8 spatii cu actiuni diferite, 4 temple, 3 resurse si o moneda (cacao), plus o piramida in mijloc... A stat multe zile intins pe masa, fara sa ma apropii de el cand aveam timp liber. Parea mai degraba munca decat distractie. Insa intr-o zi mi-am pus obiectiv sa-l joc totusi, si am vazut ca l-am judecat gresit. Multitudinea de elemente de pe tabla sunt doar partial elemente ale unui joc complex. Cealalta parte este doar semnul unei productii bune, care incearca sa puna toata informatia de care are nevoie jucatorul pe tabla, si sa o faca sa arate si frumos.
Insa chiar si complexitatea care este prezenta in joc este atenuata de simplitatea turelor. Intr-o tura joci fix un zar. Atat. Alegi o actiune pe care vrei sa o faci, si joci un zar.
Modului solo este si mai mult simplificat de implimentarea digitala a AI-ului: Teotibot este automatizat pe https://fullstackcardboard.com/teotibot/.
Per total Teotihuacan este un joc solo simplu, cu rejucabilitate decenta, pentru care am dat deja comanda de expansiuni. Dupa ce am jucat astazi un Food Chain Magnate multiplayer, am intins imediat la loc Teotihuacan, ca sa mai colectionez niste cacao si sa construiesc piramide.
Image

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”