Boardgames pe litoral

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Rautz

Boardgames pe litoral

Post: # 17191Post Rautz
29 Jun 2011, 18:45

Am fost intr-o mica vacanta, in vizita la un turneu de sah

A fost o vacanta frumoasa, linistita, lucrurile se schimba in bine pe litoral iar vremea a fost buna in ciuda tuturor previziunilor meteo

Cateva vorbe despre statiune: am stat in Cap Aurora, o locatie extrem de linistita, ferita de galagie si kitsch. Preturile sunt relativ mici iar restaurantele senzationale, am gasit un restaurant mexican cu mancare fabuloasa, ca la mama lor.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1028001


Si acum despre jocuri

Am cumparat saptamana trecuta un ghiozdan in care au incaput pe langa laptop+cablaraie si o gramada de jocuri: Citadels, Sabouteur2, Gosu, Race for the Galaxy, Notre Dame, Roll Through the Ages, The Resistance, No Thanks, Dixit, Vinhos, Twilight Struggle, Biblios
Bineinteles ca am jucat doar o mica parte, dar am luat ca sa fie :D

In prima zi ne-am asezat pe malul marii la niste masute si am jucat un Roll Through the Ages. Jocul asta mi se pare mai random si fara strategie cu cat joc mai mult, si nu zic asta pentru ca am pierdut jocul :P
Ea a avut o gramada de dezastre dar partea buna cu dezastrele e ca faci multe produse. Am facut si monumente mai multe decat ea dar pur si simplu a avut productia mai buna si m-a batut

A inceput o mica ploaie de vara asa ca ne-am adapostit in holul hotelului, pentru un Twilight Struggle. Ca de obicei eu joc cu americanii pentru a-i da un mic plus. I-am zis eu de o strategie de care auzisem si a decis sa o incerce: realignment in West Germany si Italia si mi-a scos absolut tot :o
Cu ocazia asta insa m-am infiltrat in Asia si am reusit cu chiu cu vai sa recuceresc Franta+Italia cat sa ma mentin in joc. Ea mi-a luat Domination in Europa eu insa in Asia+Middle East. Pana a ajuns ea sa recupereze in Middle East(a ajuns chiar la Domination) eu am luat Africa+Americile(cu realignmenturi am reusit sa o scot mereu din orice tentativa a ei de a intra in America) si impreuna cu eventuri din Mid War care mi-au dat VP-uri+mic avans la space race, am reusit sa castig

from http://www.boardgamegeek.com/image/1028004


Mai apoi ne-am delectat cu un joc de Dixit in 5 oameni

from http://www.boardgamegeek.com/image/1028005


Ne-am dus pe urma cateva ore prin Vama Veche sa vedem ce mai e pe acolo. Majoritatea deja stau la Vile/Motel/Hotel, putine corturi pe plaja, frig si terase multe pustii. Dar dupa ce se manelizase in ultimii ani, a revenit la o atmosfera mai rock

A doua zi am decis sa initiem niste prieteni sahisti in boardgameuri. Avantajul jocului cu sahistii e ca sunt extrem de competitivi si au deja gandirea strategica/tactica formata si se prind repede de jocuri. Am decis ca cel mai bun mod de a-i initia e cu Biblios, si nu am gresit absolut deloc. Le-a placut mult de tot jocul si chiar se gandeau sa-l cumpere :)
Am jucat 4 jocuri, eu am castigat 3, ea 1

from http://www.boardgamegeek.com/image/1028002


Am zis sa-i invatam si No Thanks, si acesta le-a placut insa ceva mai putin decat Biblios pentru ca e putin mai random. Am jucat 5 jocuri, 2 castigat eu, 1 ea, si unul la egalitate eu+ea.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1028003


Am reusit sa castigam ceva mai multe pentru ca ceilalti 2 aveau competitie directa unul cu celalalt, scopul lor era sa-l intreaca pe celalalt, nu neaparat sa iasa primul :D

A treia zi am incercat in sfarsit si Roll Through the Ages varianta lunga, cu mai multe developments si wonderuri. A fost 1-1 dar mi-a stricat de tot cheful de jocul asta. Desi ar parea ca adauga ceva nou varianta mai lunga defapt il scripteaza in sensul ca durand mai mult cel mai bine e sa faci rost de cat mai multe zaruri la inceput. Cine are noroc si face rost de zaruri multe mai repede castiga. Poate exagerez putin dar sentimentul e ca e prea mult noroc si prea putina strategie.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1028006


Am mai jucat mai tarziu 2 jocuri de Biblios cu sahistii din care eu am castigat 1

Iar seara am decis la insistentele ei sa le arat si Dixit. Sincer ma asteptam sa nu prea le placa, dat fiind ca le plac jocurile strategice, dar m-am inselat si procentajul ramane de 100% al celor carora le-am aratat Dixit si le-a placut. Am jucat 2 jocuri si nici unul din noi n-a castigat vreun joc, dat fiind faptul ca ceilalti se cunosteau mai bine si au avut destul de multe indicii pe care numai ei le stiau.

In total am jucat 18 jocuri in 3 zile, si am avut o (mini-)vacanta excelenta

acidutzu

Re: Boardgames pe litoral

Post: # 17192Post acidutzu
29 Jun 2011, 19:35

Hei, noi plecam saptamana viitoare la jupiter si ne gandeam ce am putea lua ca sa nu se umple de nisip. Pana acum am ales doar mord im arosa.
Last edited by acidutzu on 30 Jun 2011, 14:56, edited 1 time in total.

Rautz

Re: Boardgames pe litoral

Post: # 17193Post Rautz
29 Jun 2011, 19:47

Orice joc de carti merge pe prosop.
Altfel daca stati la sezlonguri(unele hoteluri au oferte la 50% pentru plajele proprii) merge cam orice joc pentru ca au masuta la sezlong

acidutzu

Re: Boardgames pe litoral

Post: # 17194Post acidutzu
29 Jun 2011, 19:57

Nu putem sta cuminti pe prosop asa ca ne trebuie ceva care sa nu se piarda/umple in/de nisip, respectiv sterge/deforma de la apa :lol:(mai putem lua pe plaja mijnlieff ). Pentru seara avem alese jocuri mai mari de jucat pe terasa la un/o vin/bere/limonada(deocamdata e selectat talisman si red dragon inn). Iar o sa trebuiasca sa aleg ce haine las acasa. :?
Am ales o pensiune mai departe de plaja, decat un hotel aproape, pentru ca prefer sa avem o gradinita in care sa stam seara in liniste la o vorba.

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boardgames pe litoral

Post: # 17195Post imba
29 Jun 2011, 20:45

Restaurantul ala mexican e la intrare in Jupiter spre stanga dinspre Cap Aurora? Daca e acela, il stiu de vreo 4-5 ani, dar anul trecut m-au dezamagit cu timp mare de asteptare si cu servici saracacios. Poate si-au revenit ca ar fi tare bine. Inainte faceau mancare tare buna si era macar o seara oprire obligatorie acolo cand ajungeam pe litoral.
Restaurantele din Cap Aurora sunt f ieftine, atata timp cat ai card de acces de la hotel. Din cate stiu eu, e circuit destul de inchis si astfel sunt anumite privilegii (gen mancare ieftina) pentru cei cazati acolo.

Oricum, frumoasa relatare!

Rautz

Re: Boardgames pe litoral

Post: # 17196Post Rautz
29 Jun 2011, 21:45

@acidutzu la Cap Aurora mai ales nu e deloc galagie pe plaja, hotelurile de pe plaja sunt foarte linistite dar merge oriunde

@imba e intr-o intersectie, e greu de spus unde e Jupiter si unde Cap Aurora deoarece de exemplu hotel Delta apartine de Jupiter, iar hotel California care e la 20m de el apartine de Cap Aurora
Seara poate fi mai aglomerat deci si asteptarea mai lunga, nu stiu, eu am fost dupa-amiaza, era mai liber deci si servirea rapida. Cel mai bun frappe pe care l-am baut de multa vreme si mancare specifica senzationala(nachos, tortilla, paella)
Restaurantele mi s-au parut ieftine chiar si fara cartela, eu am mancat la liber si la Four Seasons de exemplu a fost un bol mare de ciorba de burta+smantana+mujdei+ardei 8 lei.

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”