Boardgames pe litoral se intoarce! S-a intors!

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
acidutzu

Boardgames pe litoral se intoarce! S-a intors!

Post: # 17300Post acidutzu
03 Jul 2011, 18:52

Maine plecam la mare.Faptul ca ploua ne scuteste de neplacerea de a mai intra si in apa. Asa ca ne-am pregatit "cateva" jocuri ca sa nu ne plictisim unii de altii. Asa cum ea nu a putut sa plece fara haine noi, nici eu nu am putut sa merg cu jocurile de anul trecut. Pai cum sa agat boardgamerite prin cluburi daca apar cu dixitul de acum 2 ani?! :lol:
DSCN0937_resize.jpg
Au intrat toate la fix.
Pickomino si iglu pop le-am luat multumita lui george.
Pickomino am jucat ieri si am pierdut de fiecare data. M-am amagit spunandu-i ca nici in realitate nu mananc mai mult decat ea. :twisted: Am mai fost azi sa luam inca o cutie sa o facem cadou. :) Iglu pop am zis ca putem incerca pentru 10 lei. Pana acum am reusit sa o enervez zdranganit iglu-urile si sa-mi spuna ca mi le paga pe gat. M-am aparat spunand ca trebuie sa ma antrenez ca sa nu pierd iar. :lol:
Arena,heroes(thunderstone de plaja),pickomino si mijnlieff le vom juca pe nisip ca permit.
Restul le vom intinde seara la un pahar de ceai verde ;)
Roborally era singur joc pe care vroiam sa il cumpar si m-am pricopsit cu toate celelalte(am mai luat si un exp pentru talisman).Si asa nu am in ce sa il pun(punga de rafie de supermarket(fara reclama ;) ) = eco :) )
In timp ce scriu am observat ca nu am bagat in rucsaci lucrurile cele mai subtiri: patura si prosoapele. Sa sacrific 2 jocuri sau 5 bluze. :cry:
Lunea viitoare cumpletez cu poze si opinii(Bonus lista lucrurilor roase/sparte/zgariate/ascunse de jenny in lipsa noastra. Eu am vrut sa o luam cu noi dar ne-a reaminti ca e alergica la apa :roll: ).
Last edited by acidutzu on 13 Jul 2011, 02:31, edited 1 time in total.

pfinix

Re: Boardgames pe litoral se intoarce! Va urma!

Post: # 17306Post pfinix
03 Jul 2011, 23:55

Din ce Carrefour ai luat Iglu Pop si Pickomino? se gasesc in toate? in cel de la Unirii nu cred ca se gasesc, e prea mic :(

Pe mine ma intereseaza sa stiu cum e Red Dragon Inn :)

acidutzu

Re: Boardgames pe litoral se intoarce! Va urma!

Post: # 17309Post acidutzu
04 Jul 2011, 03:48

Ca de obicei cand trebuie sa pun ceasul sa ma trezesc organismul meu imi da trezirea cu o ora mai devreme si imi permite sa ma intreb de ce nu suna ceasul? Azi trebuia sa ne trezim pe la 3. Ne-am culcat pe la 11 si nu am putut sa rezist suresictarii decat pana la 12 :cry: . O jumatate de ora am vorbit singur, apoi cu jenny, apoi m-am rugat de mine sa mai adorm putin, apoi m-am certat cu mine si am decis ca nu merit respectul meu si am inceput sa joc ceea ce joaca oricine la doua noaptea.
DSCN0952_resize.jpg
Este varianta solo extrahard. Diferenta intre normal si extrahard este ca in cea din urma, atunci cand se imprastie "caramizile", afla vecinii de pe 2 etaje ca joc jenga. :?
Din ce Carrefour ai luat Iglu Pop si Pickomino
Eu merg in baneasa si acolo au destule. Cel putin iglu erau vreo 20 :) . Nu sunt la raionul cu jucarii, ci pe culoarul cu intrare la areduceri. Stiu pentru ca m-am invartit de 5 ori pe la jucarii, intrebandu-ma cum de nu mai e nici unul :lol:

pfinix

Re: Boardgames pe litoral se intoarce! Va urma!

Post: # 17313Post pfinix
04 Jul 2011, 09:25

:lol:
multumesc mult pt informatie, nu cred ca m-as fi gandit sa caut acolo :D

Obisnuitu

Re: Boardgames pe litoral se intoarce! Va urma!

Post: # 17338Post Obisnuitu
04 Jul 2011, 19:27

Salut

Acum plec la mare in 5 minute si am mari emotii cu cele 2 jocuri care le-am luat ca stau cam inchesuite in geanta printre haine.
Roma 2 si un joc cu oite ( Vole Wole ) sunt nominalizatele pe anul asta sa vada litoralarul.

numai bine

acidutzu

Re: Boardgames pe litoral se intoarce! Va urma!

Post: # 17590Post acidutzu
12 Jul 2011, 20:37

Cu intarziere de 2 zile m-am intors. Pozele sunt fierbinti,textul se asterne incet,incet. Chemati vecinii, chemati prietenii! Totul e incendiar! Nu pierdeti pentru ca nu va fi si in reluare!

Edit: E ora 2:30 si am terminat de scris. Maine pun pozele si il incarc.

acidutzu

Boardgames pe litoral se intoarce! S-a intors!

Post: # 17608Post acidutzu
13 Jul 2011, 12:20

Cu chiu, cu vai am reusit sa o tarasc, gentil de altfel, pe Oana inapoi in Bucuresti.

Inainte de a incepe tin sa va atentionez ca e mai mult un jurnal de calatorie care contine toate calitatile mele: superficialitate, limbaj licentios (filtrat la maximum – dar cine vrea si poate intelege - si nu apare fara motiv), egocentrism, rautate gratuita, autosuficienta si altele pe care nu mi le mai amintesc. :roll:
Daca se considera ca am aberat mai mult decat am vorbit despre jocuri, rog sa se mute la offtopic. Daca deranjeaza pe prea multi, atunci sa se stearga.
Ati fost avertizati!!! Cine intra citeste pe propria raspundere!!!
Acum, ca am atras destul atentia, sa purcedem la drum.


In cele noua zile am jucat, mai mult sau mai putin, din toate jocurile dupa cum urmeaza:
- mijnlieff(mij) – 62-67 partide :shock:
- pickominio(pico) – 13 partide doar noi (celalalt joc s-a dus la partenerii nostri de mare si acolo nu am contabilizat)
- heroes of graxia(hero) – 6 partide
- arena roma II(arena) – 6 partide
- red dragon inn 2(red) – 3 partide
- roborally(robo) si iglo pop(iglo) – cate o partida :cry:

Aproape 32 de ore (minimum) de joc. Comparand cu cele maximum 14 ore de plaja. Adevarati gameri! ;)

PROLOG
Totul a inceput cu mult, mult timp in urma, si anume cu doua saptamani inainte de a pleca, cand Oana a decretat: "Vreau la mare!!". M-am executat, asa ca am inceput sa caut un loc cu camere curatele, gradina cu flori si bancute si, nu in ultimul rand, cu pret acceptabil ca sa putem sta mai mult de o jumatate de noapte. Am gasit, i-a placut, a cerut concediu pe perioada respectiva. Stand asa si uitandu-ma pe pereti, mi-am dat seama ca ar fi util sa stiu si cum va fi vremea. Dupa o cautare mica aflu pe noua site-uri din zece ca va ploua toata saptamana in care urma sa mergem si doar in al zecelea ca va ploua doar cinci zile din sapte. Mi-am luat inima in dinti si i-am spus. S-a botosit toata si imediat m-a acuzat ca e vina mea, ca mie imi convine si ca sunt un nemernic pentru ca nu poate sa mearga la mare. (Stiu, stiu, niciodata nu vom intelege gandirea sexului sensibil. Acceptam si ne dublam doza de calmante.) I-am zis ca, daca vrea mare, mergem la mare, dar stam in camera si gasim noi activitati placute. (Nu va ganditi la prostii, e vorba de board game-uri.) Dar, daca vrea sa se bronzeze, atunci mai bine sa urcam pe acoperisul blocului. Cu sughituri a acceptat si am facut rezervarea. Timpul a trecut molcom pana cu doua zile inaintea plecarii. Am trecut pe la market ca sa luam cele necesare de pe lista (si zisese, cand am plecat, ca promite sa se limiteze la ce e scris pe lista), unde am consumat deja o treime din banii alocati concediului, cosul umplandu-se amenintator, pentru ca, a spus ea, "niciodata nu vom sti daca ne trebuie sau nu". (Evident, la mare am observat ca ceea ce ne trebuia nu cumparasem, dar ca am carat cu noi toate nimicurile :( . Nicio problema, ca doar nu le-a carat dansa.) Am impachetat tot, am descoperit ca nu am luat patura si prosoapele, am despachetat tot si am reimpachetat. Seara cautam pe net locuri unde puteam manca, unde ne puteam distra si pe unde e gara. Asa am vazut ca sunt doar patru kilometri si i-am spus ca facem lejer o jumatate de ora pana la gara. "Cum adica pe jos?!", zice Oana. "Cu taxiul!!!". Inutil am incercat sa-i explic ca doar am urcat impreuna pe munte ore intregi, cu greutate mai mare si nu am murit, deci ar fi aberant sa mergem cu taxiul un drum de promenada si mai ales pe teren plat. Am spus ca voi cara eu tot si ma poate recompensa cu o bere. A zis ca nu, ea vrea taxiu’ (bine ca nu stia ca sunt si trasuri, ca sigur asta cerea). Am zis ca atunci de ce nu ia taxiul si pe plaja, sa nu oboseasca cumva. A zis lucruri rele pe care nu le pot reproduce deoarece sunt un dulce si ca se duce singura. Am adaugat ca poate sa-mi trimita o vedere. Si ne-am culcat. Ea in dormitor, eu in sufragerie, unde am jucat toata noaptea jenga, stand vigilent de frica sa nu ma sugrume. Deci auspiciile erau promitatoare.

ZIUA UNU
A doua zi, Oana era inocenta ca o floare. Mi-a zis ca poate a exagerat si ca oricum spusese ca vrea sa mearga pe jos de la o statiune la alta. Mi s-a zbatut putin o pleoapa si vrand-nevrand am decis sa mergem impreuna. Am carat dupa noi una bucata rucsac cu haine, una bucata rucsac cu jocuri, o geanta frigorifica cu papica de dimineata, fructe si placintele ca erau facute si se stricau daca le abandonam lui Jenny, o geanta cu vinuri (chilian bem, chilian caram), o gentuta cu farduri ca nu putem iesi pe plaja nearanjati si o punga cu robo ca nu incapea in altceva. La drum!
Prietenii nostri ne-au luat pe la cinci si am plecat voiosi spre mare. Drumul a durat cinci minute pana ne-am oprit la un Mac (tipul celalalt este la fel de gurmand – eu le zic nesatui, dar sa nu fiu incorect politic –, ca si turturica mea, asa ca a coalizat cu Oana pentru a opri la fiecare fast-food). Deja stabilisem in sinea mea sa ne intalnim mai rar cu ei cand auzeam cum ii povestea unde sunt gogosi bune, unde e friptura mai mare si mai zemoasa, unde e supa mai delicioasa.
Drumul misterios ne calauzea spre plaja mult visata.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038542

Am jucat putin mij in masina ca antrenament la zilele ce vor urma. Odata ajunsi in Constanta, am oprit, ghici unde, la Mac, spre placuta mea surpriza. Oana mi-a zis sa nu ma supar deoarece va fi ultima oara cand va trece pragul unui fast-food pana ne intoarcem in Bucuresti. (Si mare dreptate a avut pentru ca, din cele noua zile, o singura data nu am mancat la fast-food, si anume atunci cand am fost la o cherhana – unde nu am mancat pentru ca abia venisem din Spring, dar trebuia sa onoram invitatia.) Am dat o raita pe plaja de frica sa nu dispara marea pana in Jupiter, am mers pe la cazinou, de unde ne-am luat carti, de parca nu aveam destule cu noi, si Oana a vanat puzderia de pisici.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038543

Am ajuns la Moscheea Regala pe care am decis sa o vizitam. Nu mi-a trecut prin cap sa o pozez de afara, asa ca pun poza cu macheta ei.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038544

Am urcat pana in varf. 150 de trepte. Primele 50 au fost lejere, pe urmatoarele 20 Oana le-a urcat mai catinel, iar apoi din zece in zece se oprea. Am fost prompt si, dupa ce am zorit-o ca stau oamenii dupa ea (eu fiind oamenii de dupa ea), mi-am cerut scuze ca sunt un om diabolic si ca nu trebuia sa o tin toti anii astia cu "mai multa salata, mai mult sport". Ca am gresit si ca nu ma merita si ca mai bine ne intoarcem la Mac sa ne odihnim la o inghetata :twisted:. Privirea ei nu poate fi redata pentru ca a trebuit sa ma ascund.
Doua ore mai tarziu ne-am cazat. Noi stateam in Jupiter, in partea cu padurea (deh, suntem mai salbatici), iar prietenii nostri stateau in Neptun, granita cu Olimp, deci doar Basescu statea intre noi .
Jocurile si-au ales primele locul unde vor sta.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038545

Ne-am echipat si am fugit repede pe plaja sa nu pierdem norma de bronzat. Eu mai mult am fost tarat, dar asta e o alta treaba. Cum era pranzul si, evident, nu puteam sta sub soarele arzator, ne-am bagat la doua beri. Apropo de soare, atunci cand a trebuit sa ne luam lotiunea de plaja, eu am zis sa ne protejam, deci maximum. Ea a zis nu se poate, ca nu se poate intoarce nebronzata, ce ar zice oamenii, "ca am mers la mare la saraci cu soare second-hand?!". Asa ca am zis sa aleaga singura procentul de cancer la care vrea sa se expuna. Mai mult bronz, mai mult cancer! Nu priviti urat! Am zis de la inceput ca sunt rau! Sa revenim la berile noastre.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038546

Deja scriu de mult timp, asa ca trebuie sa pastrez vigilent publicul ;) . Nu ofer nimic din ce nu a vazut statiunea.
Seara, prietenii nostri ne-au vizitat la cateva jocuri de pico pana in miez de noapte si apoi am iesit sa vedem marea pe intuneric.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038547

Odata ajunsi pe plaja, ce altceva puteam sa fac decat sa o iau pe Oana si sa o tavalesc prin nisip? Cand s-a ridicat, soc si groaza, pierduse inelul de logodna. Si uite-asa, la 12:30 noaptea eram patru rame care scormoneau prin nisip la lumina telefoanelor. Oana statea pierduta si bolborosea ca nu il va mai gasi, ca stie ca e doar o bucata de metal si ca nu e capat de lume (se simte ca a trait prea mult sub influenta gandirii mele), eu ii promisesem ca a doua zi ii dau un inel de bere sau unul de jucarie (cel de bere il dadeam si pe loc daca gaseam asa ceva prin nisip) cu o valoare daca nu egala, atunci dubla a iubirii mele pentru ea. Intre timp calculasem procentul de a-l mai gasi noaptea, mai ales dupa ce vanturasem nisipul pana sa-i descopere lipsa, si il cautam intr-o doara doar ca sa nu par ca stau degeaba. Prietenii nostri scormoneau constiincios mai departe. Dupa trei sferturi de ora si doisprezece metri patrati arati, prietena noastra l-a gasit. Bucurie, imbratisari, promisiuni de bere pentru a doua zi.
Am zis sa terminam ocolul statiunii si sa ne intoarcem la pensiune pe partea cu padurea.
Padurea linistita, ca orice padure in miez de noapte.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038560

Evident ca poza e facuta ziua ca doar eu caram sticle si ei fugeau ca popandaii.
Drumul nu era lung – cam un kilometru. Fetele vorbeau intre ele, noi vorbeam intre noi, eu mai si caram doua sticle de apa dupa mine. La un moment dat dam de o dubita. (Eu stiam de ea de dimineata – o amarata de dubita a vanzatorilor de nimicuri de pe plaja. Erau femei cu copii, deci pericolul era destul de mic.) Sa vezi isterie atunci. Deodata, padurea a prins viata in mintea lor, fiecare pasare era un posibil macelar scapat din azil. Cu fiecare metru parcurs, fetele grabeau pasul, prietenul nostru se uita la fiecare pas inapoi, sa fie sigur ca nu ne urmareste cineva. Pe la mijloc deja devenise penibil. Ei trei mai ca alergau, cu mine mergand la doi metri in urma lor (ce sa zic? era absurd si eram singurul care cara apa). Le-am zis sa fie fara nicio grija ca, daca sare cineva asupra noastra dintre copaci, eu fac pe mine de toate si niciun pradator, daca are un minimum de decenta, nu se va lega de o asa prada. In momentul ala au luat-o la fuga si nu i-am mai revazut decat atunci cand am ajuns la pensiune. Le-am propus sa mai facem o data asta si in seara urmatoare, dar au zis ca se mai gandesc. :(

SI A VENIT ZIUA DE MARTI
La opt dimineata am iesit la plaja. Oana a decis sa-si lase inelul acasa pentru a nu mai aparea probleme. Asta zice ea! E destul de evident ca e greu sa agati baieti la cursurile de dans daca, desi ai ascuns inelul, ramane urma de la bronzare.
Acolo, alta problema, cel putin pentru mine. Luasem cu noi niste carti, eu H.G. Wells – “Omul invizibil” (si mai tarziu am furat de la Oana Dostoievski – “Jucatorul”) ea John Updike – “Rabbitt e bogat”. Oana, cand citeste, intra in lumea ei si nimic nu o mai deranjeaza. Dar eu, daca am voci in jurul meu, automat ma fixez pe ele si fara sa vreau citesc zece pagini fara sa inteleg nimic, dar stiind totul despre ce a facut vecina de la cinci, cu cine s-a cuplat Bote si cine a mancat sase fripturi aseara. Asa ca am cautat partea de plaja care sa contina cititori – ca sa pastrez termenul din BG – de carti heavy weight, dar a trebuit sa ne multumim cu partea de plaja cu cele mai putine “Libertatea” pe metru patrat. In toate zilele care au urmat, eu m-am schimbat din stat pe burta+citit pe stat pe spate cu cartea in dreptul soarelui+citit de m-am bronzat ca intelectualul cu urme de pagini pe fata :D .
Cand a venit momentul sa o ung, am ezitat. Am zis ca nu e bine sa ma vada celelalte fete cum ii ating trupul voluptuos (scriu asta pentru ca Oana face corectura finala pe text – altfel, un sot mai rau ar zice rubensian; dar am stabilit deja ca nu voi fi rau), dar mi-a reamintit ca ele nu imi iau jocuri, asa ca m-am conformat. Privind cu atentie in jur (dezinteresat), am conchis ca pisica mea facea parte dintre cele mai frumoase de pe plaja, asa ca am schimbat tactica din a urmari alte fete in a ma asigura ca nu se uita altii la ea. Cand se vaita toti la tv ca romanii dau 80% din bani pe mancare ar trebui sa se uite putin pe strada si sa vada ca nu se cumpara mancarea pentru a se da porumbeilor. Nu sunt rau. Dupa cinci ore de stat la soare, majoritatea optau pentru “putina sunculita cu cartofei cu costita, ciorbita de burta cu ciolan afumat, toate invelite intr-o pizza dubla, de gust, si cu doua felii de rosii, va rog, ca tin la silueta. Da, da si patru chifle ca nu pot sa le mananc asa, ca fac ulcer”. Poate la creier! Oana se tot ducea sa inoate si timp de doua zile m-a tot batut la cap de ce nu vreau sa intru in apa. I-am zis ca, atunci cand mergem pe munte, de ce nu face escalada si am inchis subiectul. A mai mancat-o o zi, doua sa ma bage in apa, dar s-a lasat pagubasa. Am mai jucat niste mij
Cand ne-am intors, am decis sa incepem arena.
De cand i-am explicat regulile a zis "A! e din ala cu conflict" si am inghitit in gol.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038548

Am lasat-o sa inceapa, am renuntat la toate cartile de atac, am adunat si eu ce puncte am putut incercand sa intarzii scandalul. Si acesta nu a ezitat sa apara. Ea a castigat detasat, dar nu a fost multumita.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038549

Ca de ce o atac? Zic ca e parte din joc, ca nu a fost nicio problema pentru ea cand m-a atacat si mi-a eliminat jumatate din carti, ca trebuie sa priceapa care e scopul jocului si ca nu trebuie sa colectioneze carti, iar sacrificiile sunt necesare. Ca nu toate jocurile sunt FarmVille si chiar si acolo mai mor chestii. Ca vreau sa o vad cum termina ea un joc de sah fara sa piarda nicio piesa (probabil prin abandon, cand o pierde pe prima :twisted: ). Si iar ne-am suparat. Eu m-am culcat, ea s-a dus sa citeasca. Cand m-am trezit, ea era deasupra mea (protejeaza-ti gatul, Adi, protejeaza-l!) si zicea sa ne impacam. Am zis ca nu negociez. Pana nu joaca un arena fara sa-i crape o vena pe gat nu accept nimic. In momentul asta se evidentiaza ca sunt o victima a sindromului Stockholm din moment ce ma reindragostesc de tortionar.
Seara iar ne-am intalnit la un pico...
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038550

.... si mai multe red.
Ne-am bucurat de un gambling savuros pana a venit dwarf-ul si a stricat tot.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038551

Si in jocul final am reusit sa-i bag pe toti sub masa cu un combo de bauturi.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038552

O alta poza de pus in rama deasupra semineului. 8-)
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038553

Uiiiiiii!

SI A VENIT MIERCURI

Zi anuntata cu ploaie. Ne-am trezit devreme si am zis sa iesim oricum pe plaja sa mancam prajituri. Pisica mea nu ia in considerare toate indiciile cum ca ar urma sa ploua. Ca o floare isi ia costumul de baie. Oana, o sa ploua! Nu avem de unde sti!, raspunde ea. Isi ia pantalonii scurti. Oana, o sa-ti fie frig! Cu o urma de indoiala isi ia pantalonii trei sferturi, sa nu fie nici ca mine, nici ca ea. Esti gata?, zic eu. Da, iubitule!, raspunde ea. De ce iei crema de plaja? , intreb eu. Poate nu ploua, zice ea. Ia-ti hanoracul!, zic eu. Nu, ca e cald, zice ea. Il iau eu. Iesim. Da, ai dreptate e cam frig. Ii dau hanoracul meu. Mergem fix pana in centrul statiunii cand incepe potopul. O intreb: Ai bagat umbrela, papusa?. Ea, spasita, spune ca nu. Atunci, da-te cu lotiune, poate te apara ea. Ne intoarcem. Eu plouat, ea sub hanorac. :?
Reincepem jocurile. Evident cu arena pentru a vedea daca a progresat.
Eu pastrez in mana aceste trei carti.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038554

Daca rezista si nu ma face sa o arunc de la balcon, mergem mai departe. Jocul merge mult mai lin. Nu mai trebuie sa ne uitam la pagina ajutatoare. In mod surprinzator reuseste sa priceapa ca si dincolo de moarte e o noua runda si il castiga cu felicitari.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038555

Bucurosi incepem si heroes. Ca fana numarul 1 a lui thunderstone, il devoreaza mutare cu mutare.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038556

Unii pierd....
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038557

...altii castiga!Stiu, stiu, socanta imaginea, dar eu ma trezesc in fiecare dimineata cu ea, asa ca trebuie sa-i rezistati si voi. Eu eram cartea cu capul in jos. I-a placut sa ma elimine, dar sa vedem cum va face ea cand va fi eliminata. Veti vedea. ;)
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038558

Dupa-amiaza am mers noi la prietenii nostri, unde am jucat pico, iglo si robo.
Iglo a fost o frenezie a zdranganelilor si, in mod surprinzator, s-au ghicit jumatate din carti, deseori carti cu o singura sansa de castig.
Robo a fost si mai amuzant. Noi, baietii, reuseam sa ne orientam in spatiu, pe cand fetele sufereau amarnic. Cum ma mai uitam eu la papusica mea cum intorcea cartile, se intorcea ea, se invartea si se rasucea numai sa-si dea seama care e stanga si care e dreapta. Si de cate ori nu le auzeam in timpul mutarilor cu "AAAAAAA, aia era dreapta! Am gresit tot! :oops: Ne-am distrat! Unii! :D
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038559


SI UITE CA-I JOI
Am ramas singuri pentru ca ei isi serbau n ani de concubinaj si nu trebuia sa le stric EU romantismul.
Iar pe plaja. Printre perioadele de lectura am mai dat un pico de relaxare.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038561

Pe plaja deja ajunsesem la limita rabdarii cu droaia de parinti frustrati care nu mai zambisera din timpul razboiului napoleonian. In jurul nostru gravitau de marti doua familii pe care mai bine nu le prindeam: "Iesi din apa!", "Vino pe cearsaf, esti pedepsita!", "Nu te mai misca!", "Acum mergem in camera!", "De ce nu stai mai mult in apa?". Regretam atat de mult ca am la mine o carte prapadita de doar 200 de pagini si de cat de prost am fost ca nu am luat cu mine Pagini Aurii (varianta modificata, cu placute din plumb din 100 in 100 de pagini si cuie ruginite de 17 cm batute in ultimele pagini) sa ma ridic si sa-i dau una peste cap vacii sa-si lase naibii copilul sa se bucure de mare. N-am putut si spectrul celor doua familii ne-a insotit zilnic pana sambata. Pe la pranz am mers la Spring pana sa vina puhoiul de oameni la masa. Acolo am primit bere gratis. Luasem pizza cu bere si nu am mai stat sa asteptam pizza si am si ridicat berea. Sapte minute mai tarziu m-am dus dupa pizza si, cand mi-au pus-o pe tava, si-au amintit ca e combo cu bere si ne-au mai dat doua pahare. Nu am zis nici da, nici nu, le-am luat si cu ochii in pamant am plecat tiptil spre masa, unde am facut cateva partide de mij in cinstea Springului.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038562

Oana a castigat, concluzionand: "Uite ca si ametita tot te-am baut....batut". Uhuu! Bere gratis!
Seara am mai facut un arena, deja nu mai erau probleme, si doua heroes, care erau deja prea scurte pentru ea. S-a mirat cum de am stat patru luni cu el cumparat fara sa-l jucam. I-as spune eu de ce, dar nu ma bag in relatia ei cu televizorul .:D
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038563


TRECEM LA VINERI
Iar plaja! Iar oameni ursuzi! Deja cele doua familii vorbeau intre ele peste noi. “Pai am fost si in Turcia. Pai acolo mancarea nu era ca aici. Acolo puteai sa bagi in tine pana crapai.” (Se retine???? Nu era vorba de mancare, ca e mai sanatoasa, mai ieftina – desi aici pot comenta ca, vizitand tarabele, am inceput sa duc dorul preturilor “mici” din piata noastra din Dorobanti. Inteleg in varful muntelui sa fie asa deoarece le cara pe toate in spate, dar la cativa kilometrii de hipermarket e doar nesimtire si abuz – sau gatita mai bine, ci ca era multa pentru burta.) Iar mij. Apa, soare, boardgame!
Vinerea e ziua cand au aparut noii nostri vecini. Veti vedea!
Dupa-amiaza ne-am dus la prietenii nostri sa stam la plaja. Fetele au jucat pico putin (pico-ul lor), s-au bronzat si au inotat. Faptul ca pico rezista la plaja il arata urmatoarea poza...
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038564

Cand am vazut ca s-au lipit zarurile, am dat cu spirt pe piesele noastre acasa (stiu, stiu, doar 10 lei, dar mai avem mare si la anul :) )
Noi, baietii, am avut maraton de mij.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038565
Era prima oara cand i-am prezentat lui jocul. Din momentul acela si pana ne-au luat fetele pe sus (cam 2-3 ore) am jucat incontinuu. Cand il ardea pe unul dintre noi spatele, schimbam locurile sa ne protejam si tot asa pana a apus soarele. Aproximativ 20 de partide.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038566

Seara am mai mers la o masa si la un suc. In Venus!
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038567

Nu e punctul meu de vedere, e al aparatului. Ea e interesanta si am tot luat-o. :lol:

CUM? DEJA SAMBATA?
Dimineata au venit ei la noi pe plaja. Alte zece partide de mij
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038568

Poza descrie foarte bine: "Deja ma arde pielea, dar trebuie sa mai termin o partida, doua!".
Dupa-masa, noi doi am iesit, pentru ultima oara, la masuta de pe palierul nostru.
Deja erau niste sticle lasate vraiste si resturi de biscuiti pe jos (ce zic tzaranii - "Pai daca tot platim femeile care fac curat, de ce sa facem si noi? Ce, nu suntem in concediu?"). Am strans cuminti si ne-am jucat.
NOTA: Nu am nimic de impartit cu cei de la sate. Sunt oraseni, sateni si tzarani de peste tot. Sa nu aud obiectii! Sper!
Un mij de incalzire
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038569

Fata cu ficus....
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038570

......pierzand la mij
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038571

Fata cu ficus parlamentand cu Stefan Feld pe baza moralitatii pierderii in fata sotului. Daca nu cumva exista cartea de "BA NU!".
Seara ne-au chemat la o cherhana, asta imediat ce ne intorseseram de la o pizza (va amintiti cumva ca noi nu mai treceam ever prin fast-food-uri). Am zis ca nu, ca o sa ne uitam la ei cum mananca, dar Oana a zis ca asa trebuie (mizantropul din mine nu e de acord cu aceste trebuinte sociale) si ca ma va rasplati pentru rabdare (cu asta sunt de acord) ;) .
Cand sa iesim din casa, ii vedem pe vecinii nostri. Deja aratau ce au mai bun. Televizorul era scos in usa camerei lor, ei stateau la masa din holul comun si spargeau seminte. La televizor, muzica clasica data tare. Tzarani culti. Asta imi mai lipsea. Kafka la patrat. Masa nu ne-a mai apartinut!
Am fost, ne-am uitat la altii cum mananca, ne-am plictisit de moarte, am fost rasplatit. Pam-pam!
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038572


DUMINICA – ZIUA PLECARII
Trebuia sa plecam duminica, cu doua zile pauza in Bucuresti, si apoi patru zile la Sibiu. Dar am zis ca ne e prea bine aici si am anulat Sibiul pentru inca doua zile la mare si sandale de restul. :roll:
Prea mult soare pentru mine, asa ca am sta in curte la jocuri si lectura.
Dimineata eternul mij,
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038573

pe la pranz eu notam in carnetel intamplarile din aceasta saptamana, ea citea in leagan (bucuroasa ca nu mai e fugarita de jandarmi prin parc ca se da in leaganele copiilor),
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038574

seara am jucat heroes pana la 22:00, de a trebuit sa terminam ultimele runde la lumina mobilului (erau becuri pe acolo, dar luminau doar partea de masa unde aveam armatele :) )
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038576

Armata mea, care a reusit sa-i elimine eroul, a si reactivat "e OK sa te atac, dar de ce faci si tu asta?".
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038575

Pe un ton mai calm, dar se simtea furtuna. Cand a aflat ca dupa ce moare isi reface aproape complet armata s-a mai calmat. :? Dar a durat pana a aflat deoarece doar statea cu cartile in mana si se uita urat.
- Oana, acum numeri cartile.
- De ce?
- Asa e regula.
- Nu vreau!
- Alegi o treime.
- De ce? Nu vreau sa le dau!
- Nu dai nimica, mama, alege si pune-le pe masa.
- Nu vreau sa le pun.
- Formezi noua armata, e gratis.
- Aaaaa, de ce nu mi-ai spus asa? (zambeste)
OFFFF!
Cand am urcat in camera, pe masa comuna erau deja sapte sticle de bere, trei de suc (toate goale vraiste), o oala de ciorba :shock: si seminte covor pe jos. A fost si administratorul acolo sa-i cheme la gratar (deloc deranjat de mizerie, doar ei erau trei familii platitoare, noi doar una – afacerea e afacere in Romanica).
Cat de usor se inmultesc tzaranii – ei aveau deja patru copii, noi tot singuri, dar ne invatam pisica matematica elementara. Pe la trei noaptea ma trezesc si o vad pe iubita mea cu perna pe fata. Ma intorc spre geam, geamul luminat tot. Aceiasi daci, cei mai breji dintre traci, nu inchisesera becul la masa din hol (pai de ce sa-l inchid, ca doar nu platesc eu??!!!). M-am ridicat, am pierdut cinci minute la geam asigurandu-ma ca nu mai e niciunul pe afara (nu ma deranja sa stea toata noaptea de vorba, ma deranja sa emane nesimtire). Nu era nimeni, asa ca am facut slalom printre coji de seminte si pufuleti (PUFULETI! Spumegam tot, eram incatusat in partide de amor pasional – eee, am cenzurat bine? sper! – cu mamele si sotiile lor! Deh, cel mai pasional!) si am inchis becul. Slalom inapoi spre camera. Am pierdut inca o ora pana sa ma calmez intrebandu-le mamele de ce, in loc sa puna mana pe o carte de Stephen Hawking, in timp ce isi concepeau odraslele, tineau cu strasnicie de bidonul de 5l de Babanul, de ce singura lor carte din casa e clasorul cu surprize Turbo, clasor care se da zestre atunci cand se casatoresc fratii intre ei. Si de ce, din sase generatii de casatorii intre frati, nu e niciun defect fizic, ci doar o atrofiere evidenta a creierului. Si totusi, ei respira!
Si asa am readormit meditand la misterele universului.
NOTA: Desi m-au enervat la culme tzaranii astia, in mare pensiunea a avut mai multe plusuri asa ca nu ma plang. Erau destule mese unde sa stam, dar nesimtirea lor nu a putut trece neobservata.

SI A VENIT IAR LUNI
Pe plaja, spre bucuria noastra, au inceput sa apara cupluri tinere sau care nu traiau pentru a manca. Am putut reincepe jocul nostru, “cine vede cele mai multe fete dragute castiga”.
Dupa plaja am decis sa servim jocurile la pat. Niste mij asortat cu putin pico.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038577

Tot nu reusesc sa castig la pico. E un joc misandrin! :roll:
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038578

Inca putina lectura in alt balansoar.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038579

Nu am reusit sa aflu de unde sunt vecinii, dar din poza se deduce clar ca sunt prima sau a doua generatie care a trecut de la "fiind baiet paduri cutreieram" la pantofi si sunt inca nedumeriti daca pot sau nu sa intre cu ei in casa. Nu sunt rau, doar observ!
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038580

Seara am mers pana la gara sa aproximam cat facem pe jos si sa luam bilete.
Dupa o jumatate de ora o intreb timid daca mai poate. Ea zice ca nu e nicio problema si ca ii face bine o plimbare. Zambesc. Continua: "Imi trezeste pofta de mancare". Zambesc in continuare, dar in mine plang.

SI E MARTI SI PLECAM
Am iesit repede la plaja ca nu cumva sa uite marea de noi. Oana s-a plans ca toate pozele sunt doar cu fetele noastre si avem nevoie de una si cu trupurile noastre (presupun ca sunt persoane care pot crede ca am facut colaje si de fapt ne-am bronzat la o balastiera din marginea Bucurestiului), asa ca am facut o poza cu noi. In poza nu am putut prinde si coapsele deoarece trebuia sa bag eternul text cu "ATENTIE! URMEAZA IMAGINI SOCANTE!". Dupa cum se vede, eu m-am bronzat mai tare.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038581

Ne-am intors sa ne facem bagajul si am lasat la mare patura, papucii, alte nimicuri, deoarece acum eu le caram, si nu masina, si era nevoie de cat mai putine papornite. :?
Am parasit pensiunea si, ramanand cu bani, a trebuit sa facem un ocol sa luam gentute. Eu nu! Nu comentez, am stat cuminte in fata magazinului.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038582

Apoi am pornit agale spre gara. Springul fiind la mijloc, am oprit pentru berea autopromisa pentru transportul pedestru spre gara.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038584

from http://www.boardgamegeek.com/image/1038583

Din cele doua imagini se pare ca ea a luat berea si eu am baut, dar nu e asa. Prima data s-a dus dupa suc si bere si s-a intors spasita doar cu sucul. Uitase de bere. A doua oara s-a intors doar cu bonul ca se terminase butoiasul de bere. Dupa alte zece minute am putut sa fac si pozele. :D
Pe tren am mai jucat vreo paisprezece partide de mij, cate patru din ora in ora.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038585

Am incercat sa le convertesc pe fetele din fata noastra la un joc, dar au zis ca pare prea complicat. Am incercat sa le explic ca suntem genul de cuplu care se joaca si cu alte fete board game-uri, dar tot au ezitat. Pierderea lor. Stiam ca va fi o calatorie foarte, foarte, foarte lunga, pentru mine cel putin, cand un grup de liceeni s-a bagat in seama cu un grup de liceene si prima intrebare a fost: "Si, ati fost la mare?!". Erau langa noi, deci a trebuit sa ma infrupt din dialogul lor patru ore. Cat de mult prefer solitudinea muntelui! Pe afara, floarea-soarelui nu ne baga in seama.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038586


EPILOG
Si am ajuns acasa. Jenny ne privea cu suspiciune. Cu greu am convins-o ca nu am lipsit doua saptamani de placere, ci ca sa-i aducem pietricica pe care de mult o cauta pentru colectia proprie.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1038587

Iubita mea s-a metamorfozat ca un fluturas frumos datorita costumului de baie (odata cu intensificarea bronzului, era tot mai evident ca ma voi intoarce acasa cu iluzoriul babuin cu fund alb care va trai pana va trece bronzul sau ma voi plictisi eu). Eu, dupa aproape zece zile de board game-uri si dragoste, voi intra in sevraj si ma voi reface cu greu revenind la un joc pe saptamana :cry: si dragoste atunci cand sunt cuminte :twisted:.
NOTA: In timp ce Oana corecta si aproba textul m-am urcat pe cantar si, deloc surprinzator, am pierdut un kilogram. Pisica mea spune ca a inghitit multa apa cand inota, asa ca pot aparea erori in masurare si mai bine sa o lasam balta.

SI GATA!

Pentru cine a ajuns pana la sfarsitul celor noua pagini ii multumesc pentru timpul acordat, pentru cine a rasfoit doar pozele ii multumesc pentru putinul timp acordat. Oana va pupa oricum.

User avatar
deeug
King Meeple
King Meeple
Posts: 855
Joined: 18 Jan 2011, 22:12
Custom Rank: Game Explorer
Location: Bucuresti

Re: Boardgames pe litoral se intoarce! S-a intors!

Post: # 17611Post deeug
13 Jul 2011, 13:12

am citit toate cuvintele pe care le-ai scris ( impartirea in pagini se pare ca nu s-a pastrat pe forum :) ) si n-a fost chin ci...chiar placut!
O adevarata epopee cu hazul de rigoare si cu felicitari si pentru aprofundarea fenomenului mancarurilor cu putere mare ( cu motoare v6 sau v8 :) ) si pentru trecerea la culorile de vara si pentru "evaluarea" realista a faunei locale si, mai ales pentru "antrenamentul" neuronilor :)
O lectura foarte hazoasa, ca intotdeauna! :)
Last edited by deeug on 13 Jul 2011, 16:26, edited 1 time in total.


acidutzu

Boardgames pe litoral se intoarce! Acum cu 35% mai mult soar

Post: # 40997Post acidutzu
24 Jun 2013, 17:19

Boardgames pe litoral se intoarce! Acum cu 35% mai mult soare!
deoarece cancer de piele suna mai putin sexy


Daca tot kickstart-uim una, kickstart-uim alta, de ce nu ne-am kickstart-ui si vacanta?
Normal ca MUSICAL, doar nu mi-am pus la loc tiglele.

Cine suntem noi?

Melodiile nu ar trebui evitate. Macar din consideratie pentru faptul ca mi-am pierdut timpul googalind, in peste 70 de pagini de clipuri, termenii "girl" si "whore", pana sa-mi dau seama ca poate era "bitch".

Homo sapiens sapiens, sau trestii cugetatoare. Avem o pisica si vrem sa scapam cateva zile de ea. Ar fi mai simplu sa o rapeasca cineva, dar preferam sa plecam noi de acasa.

Avem o experienta bogata in calatorii cu sute/zeci/o mana de excursii in cele mai incitante locuri de pe Pamant, aflate la cel mult 250 km de casa: munte, mare, vizita la rude, Gradina Botanica si iarna prin parc.

De ce facem asta?

Pentru ca Oana divorteaza daca nu mergem nici anul acesta la mare.

Ce vom face, odata proiectul finantat?

Deci tot nu vreti sa le ascultati? Am fost prea mult dragut. Asta este ultimul avertisment!

Plaja, baie, multa bere, sper mai putina mancare, poate distractie (daca nu se gaseste, inventam pentru a nu putea fi acuzati ca am luat banii degeaba).

Ce luam cu noi?

Putine jocuri:
Hive, Mijnlieff si Android (in doi)
Evo, Rattus si Cuthroat Caverns (in patru)
Last Will, Tsuro, The Duke sau Smash Up (daca se cumpara pana atunci)

De ce ne-ati ajuta?

Pentru ca suntem draguti? Cat de ursuz(a) sa fii sa nu ajuti niste oameni draguti? Plus ca forumul va fi zece zile "acidutzu free" - aka PARTY!!! Nu o facem pentru noi, o facem pentru voi.

Cum sa-ti dam mai repede banii?

Virusul a fost deja lansat. Degeaba mai dai play acum.

Da-mi 0$
Egoistul/egoista: va voi trimite in fiecare zi poze cu mine pe plaja.

Da-mi 5$
Amicul/amica: voi inceta spam-ul.

Da-mi 2 x 5$ (sau mai mult)
Prietenul/prietena: voi bea in cinstea ta (in functie de cat dai).

Da-mi 10 x 5$
Tatal/mama primului nascut: teoretic sunt dispus la orice, dar, daca Oana nu vrea orice, atunci vom denumi primul meeple nascut de la Stone Age (Atentie: locurile sunt limitate, sunt doar 8 meeples).

Da-mi 20 x 5$ (pasare cu noaptea in cap)
Investitorul/investitoarea: voi cumpara ce joc vrei tu si-l vom juca la mare. Voi pune o poza cu noi jucandu-l si ne vom distra (sper) sau, daca este euro, vom sta concentrati (identic cu urmatorul, dar ai o sansa mai mare sa alegi ce sa cumpar).

Da-mi 20 x 5$
Investitorul/investitoarea: voi cumpara ce joc vrei tu si-l vom juca la mare. Voi pune o poza cu noi jucandu-l si ne vom distra (sper) sau, daca este euro, vom sta concentrati (daca jocul este foarte urat, va rog sa-mi mai dati 2-4 x 5$, macar sa bem inainte) (totusi nu cumpar dubluri, asa ca locurile sunt limitate).

Da-mi 40 x 5$
Filantropul/filantroapa: imi voi lua ce joc vreau eu (imi pare rau, dar ai alta optiune mai sus daca vrei sa decizi ce faci cu banii tai) si-l voi desface pe plaja, unde il vom juca (pare o suma mare, dar nu sunt nebun - voi lua doua jocuri identice, unul il desfac pe plaja si ne jucam cu el, celalalt il pastrez pentru acasa. Innebunesc daca pierd o piesa prin nisip).

Da-mi 50 x 5$
Norocosul/norocoasa: ofer o sansa unica in viata (a voastra, nu a mea) de a va juca cu mine la mare orice joc vreti (daca l-am adus sau daca il aduceti), oricand vreti (daca nu se suprapune cu orele Oanei de plaja). (Atentie: transportul, cazarea si berea cu care-mi faceti cinste nu sunt incluse in pret.)

INSTALARE COMPLETA! TE ROG RESTARTEAZA-TI SINGUR(A) CALCULATORUL LA INTERVALE REGULATE.

Da-mi 200 x 5$ (in functie de cate locuri sunt pe canapea)
Imblanzitorul/imblanzitoarea de tigri: iti las cheile si poti veni oricand sa te joci cu jocurile noastre (pe timpul concediului, evident). Dar, mare atentie, Jenny a fost antrenata sa raspunda cu ferocitate in fata cartilor indoite, pieselor cazute sub canapea sau a mancarii interzise.

Tintele noastre

0$ - oricum plecam, dar nu va spunem nimic. (DESFERECAT)
5 x 5$ - cineva tot a fost interesat, voi face un mic rezumat si pun niste poze alb-negru. (FERECAT)
10 x 5$ - voi inota in mare (EXCLUSIV PE KICKSTARTER). Am mai zis ca merg ca sa nu divortam, nu pentru ca ma atrag aglomeratia si caldura sufocanta. Dar, daca se atinge pragul acesta, imi sacrific demnitatea si intru in apa sa-mi testez noua abilitate de a inota ca piatra prin apa. (FERECAT)
15 x 5$ - hai ca s-a strans destul pentru baterii, sa nu ramanem fara poze, doua-trei carnetele, nu cred ca sunt multe de povestit, dar mai desenez pe drum, si cateva creioane. Se pune de o poveste! Ah, da, si de o bere cat stau sa o editez. (FERECAT)
20 x 5$ - destul cat sa avem bere zilnic. Stiu ca suntem super amuzanti, dar beti vom face mai multe prostii, povestea devenind si mai savuroasa. (FERECAT)

Berea intra la siguranta nationala. Opreste restartarea pana se strang 20 x 5$.

50 x 5$ - data trecuta m-a socat ca Bamboo isi deschisese stand de rosii si cirese pe litoral. De data aceasta ne pregatim si luam covrigei si mere sa ne ajunga de 2 mese pe zi, pentru tot concediul. Daca se atinge pragul acesta, ne vom permite sa cumparam toata mancarea direct de acolo, eliberandu-ne astfel 3-4 genti pentru jocuri. Mai multe jocuri, mai multe povesti. (FERECAT)
60 x 5$ - suficient cat sa angajez bodyguarzi sa o tina pe Oana departe de fast-food (EXCLUSIV PE KICKSTARTER). Va multumesc! (FERECAT)
150 x 5$ - mai stam inca zece zile, dublam sansele sa avem ceva interesant de povestit. Oana va multumeste! (FERECAT)
200 x 5$ - nu ne mai ingrijoram ca, plecand la mare, nu ne mai putem plati facturile pana la sfarsitul anului. Administratorul si companiile va multumesc! (FERECAT)
300 x 5$ - ne punem aer conditionat si nu mai trebuie sa plecam de acasa. Cum, nu mai primim bani daca scriu asta?! Bine, sterg. (FERECAT)
400 x 5$ - poate ii raman bani si Oanei de o geanta, 3-4 tricouri, 2-3 perechi de blugi, o rochie si 10-15 gablonzuri. Scapam de stresul (nu eu, dar sunt empatic) de a alege intre "vrei sex, vreau sa ma bronzez" si "(privind dulapul plin de haine) nu am nimic sa port, vrei sex, vreau haine" (FERECAT)
500 x 5$ sau mai mult - Bogdaproste! (FERECAT)

Riscuri:

- sa ma inec;
- sa fac insolatie;
- sa fac toxiinfectie de la prajiturile tinute in soare. (Eu: Sigur nu e nicio problema ca au stat in soare? Vanzatoarea: Normal, domnisorule, doar sunt facute in casa, fara E-uri.);
- sa ma imbat si sa uit tot ce s-a intamplat in concediu;
- sa nu se intample nimic in concediu (totusi, am imaginatie bogata).

FAQ

I: Se poate intampla sa-mi iei banii si sa nu povestesti nimic?
R: Se poate.

I: Stiu unde stai. Ce ma impiedica sa vin peste tine ca sa-mi recuperez banii?
R: M-am gandit la asta. Usa este destul de rezistenta.

I: Dar daca te asediez?
R: Nu este recomandat. Avem orez sa ne ajunga minimum 2-3 zile si o punga mare de visine sa ne ajunga alte 2 zile.

I: Am destula rabdare si reusesc sa-ti intru in casa. Ce faci?
R: Acum de ce sa nu fim prieteni? Adu cateva beri si iti povestesc, live, tot concediul. GRATIS!

I: Sunt la mare in acelasi timp. Cum te recunosc?
R: Sunt singurul care nu joaca table pe prosop.

I: Te-ai juca cu noi?
R: Euro? Mai bine ma duc sa inot.

I: Crezi ca o sa va mai recunoasca Jenny dupa 10 zile?
R: Sper ca nu.

acidutzu

Re: Boardgames pe litoral se intoarce! S-a intors!

Post: # 42165Post acidutzu
11 Aug 2013, 18:00

Guess whos back, back again
Shadys back, tell a friend

acidutzu

Re: Boardgames pe litoral se intoarce! S-a intors!

Post: # 42251Post acidutzu
13 Aug 2013, 14:30

Uff! Am scapat si de concediul asta! Stresant mai este sa te relaxezi!
Voiam sa iau si camera video, pentru a oferi si 2D, dar nu mai functiona. Cei care asteptau cu nerabdare „Debbie Does Jupiter” pot sa-mi impartaseasca tristetea.


Noaptea 0

Sunt tampit. Nu are sens sa ma mai ascund. I-am spus ca mergem cu masina si am suportat consecintele. Nu puteam sa-i spun ca mergem cu bicicleta? Sau ca au pus cantar la Cernavoda si fiecare kilogram, peste cele trei admise, tripleaza taxa de „plecat cu dulapul dupa tine”? De trei zile ma batea la cap sa facem bagajul. Ce bagaj, zic eu, bazandu-ma pe experienta de concedii masculine? Aruncam trei-patru bluze, luam cutia cu mancare, bagam jocurile si am plecat. Simplu!

19:30

Incep sa bag haine in rucsac. Si bag. Si bag. Si...
- Sigur avem nevoie de atatea?
- Da, pentru ca...
- Dar care ar fi sansa sa te scoata Johnny Depp la o serata dansanta?
- Si pentru...
- ...
- Si trebuie sa fim siguri ca…
- ...
Evident a trebuit sa-mi iau si eu acelasi numar de haine, ca sa nu para ca a exagerat.

21:30

Data trecuta luaseram doar rucsacul si o gentuta mai mica. Acum, avalansa de lucruri nu se mai opreste.

23:50

Ma dau batut. Lupta a fost pierduta inca de cand am pus X-ul la primarie. Rucsac. Geanta de voiaj mare. Doua genti de voiaj mici. Doua cutii mari cu mancare. Doua pungi mari cu alte lucruri care nu au incaput in gentile mari. Noi mai incapem in masina sau alergam pe langa?

00:20

Totul e gata. Pot dormi linistit. Ia sa vad, am uitat ceva? Nu-mi vine sa cred! N-am bagat niciun joc! Am umplut sufrageria de genti si toate jocurile au ramas afara. Nu mai plec nicaieri!

00:21

Ne certam.
- Bine, bine, scot si eu un tricou, dar lasi si tu un joc acasa.
- Asta e schimb echitabil?! Cu orice joc ne putem distra tot concediul. Tu porti tricourile doua ore si le pui la spalat!
Sunt momit cu avantaje sexuale si ma dau batut. Sunt atat de slab!


Ziua 1

04:30

Coboram cu valul de bagaje. Ceilalti ne vad si dau sa plece. Bun venit in lumea mea!
Evident ca nu intra toate in portbagaj si trebuie sa tin jumatate din ele in brate. Ea tine o doar gentuta (rectific, una dintre gentute) in brate si imi zambeste inocent.

04:37

Oprire la McDonald’s. Déjà-vu – Déjà-vu.
Doua partide de Mijnlieff, de incalzire.
[bggimage=Singurul rasarit prins de noi.]1744111[/bggimage]
Pe drum se pune problema sa mai trecem pe la Moscheea Regala. Refuz vehement. Nu vreau sa trebuiasca sa-i mai explic Oanei ca turnul nu s-a ingustat in acesti doi ani si problema se afla intre peretii turnului.
In Constanta oprim sa mai luam cate ceva. Cate ce? Nu avem destule? Mai car si sase sticle de apa minerala pe degetele de la picioare.
- Mai rezisti, iubi? ma intreaba zambind.
- Dar tu sub apa cat rezisti?

Putinii kilometri ramasi par o eternitate. Sa oprim la o inghetata? Cum sa nu oprim la o inghetata?! Daca vreti sa imi dau foc in masina, va provoc sa oprim la o inghetata!

Ajungem. Chemam descarcerarea sa ma elibereze.
Camera este foarte mare. Mult prea mare. Trei paturi. Trei paturi? Trei paturi! Oare chiar m-a ascultat de cate ori debitam legat de „uite, ei de ce pot sa se iubeasca in trei? Ce, ei nu au tot doua maini, doua picioare?!”. Cel mai bun concediu ever! Dar daca este barbat? Am nevoie de mai multe informatii.
Mda, se pare ca am primit camera mai mare doar pentru ca a cerut Oana camera mai mare. Nu platim mai mult, dar nici nu exista riscul de a pupa o mustata necunoscuta.
[bggimage=Nu au loc toate. Plecam acasa?]1744112[/bggimage]

Iesim pe balcon.
Eu: Uuu, avem si aici masa. O masor din ochi, sa imi dau seama ce putem juca pe ea.
Ea privind spre padure: O, ce dragut e! Imi face cu ochiul. De ce imi face cu ochiul? „Putem iesi goi pe balcon.” Sper ca se refera sa ne jucam goi, pentru ca gol puteam sta si acasa, fara tot stresul asta.

Pe aceasta cale tin sa le cer scuze celor care, trecand intamplator sau intentionat pe langa balconul nostru, au avut ameteli, pierderi de calciu, pierderi de memorie, atacuri de panica, i-au lovit damblaua sau au orbit subit. Trupu-i templul omului si noi suntem niste arhitecti oribili.

Jucam trei partide de Hive.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1744117

- Nu-mi spune ca nu ai adus nimic la care sa am o sansa de castig, spune ea dupa a treia pierdere.
Mijnlieff, Hive, Duke, Netrunner. Realizez ca nu si o mint. La naiba, cum de nu mi-am dat seama? Va trebui sa investesc masiv in ciocolata concediul asta.

Nasterea Dragonului Rosu. Aceasta este razbunarea omului de sub bagaje. Pare un lucru bun. Nu mai intra in apa, avem mai mult timp sa ne jucam. In lumea reala este altfel. Nu mai intra in apa, trebuie sa dublez portia de ciocolata, trebuie sa fiu atent la ce zic, ce fac, la ce ma uit, ce spun, cum spun, cand spun, unde spun, cu cine spun, de ce spun, unde nu ma uit, de ce nu ma uit, de ce nu fac, ce as putea sa fac, trebuie sa triplez portia de ciocolata, avem mai mult timp sa ne jucam, sper doar sa castige la majoritatea jocurilor pentru a nu inzeci portia de ciocolata. Si nu am luat jocuri prielnice Dragonului. Ma duc dupa ciocolata.

Iesim sa ne plimbam putin pe malul marii. Pe stabilopozi mai jucam Mijnlieff.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1744114

Mangaiem lebada. Ne-am sofisticat si noi. Nu mai facem poze cu maimuta, facem cu lebada.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1744113


Seara ne intalnim sa ne jucam. Ochesc o masa frumoasa de 1,3-2 m. O marchez ca fiind a mea. Oana nu o accepta. Cica nu are deschidere la natura. Nu e o atmosfera placuta. Peretele opus nu e finisat. Pai, de asta ne jucam noi? Sa stam cu ochii prin copaci? E mare, e neteda, e disponibila. De atat avem nevoie. Ne jucam ca sa NE JUCAM. Vrei copaci, du-te si plimba-te prin padure. Normal, vorbesc singur. Da din gene si ne asezam la o masa improprie jocului, dar cu floricele de jur-imprejur. Intindem Tsuro. Harta este intinsa ca naiba pe cele trei lemne, aflate la inaltimi diferite. La fel si nervii mei. Sa nu uit sa-i presar scoarta de copac pe partea ei de pat in fiecare noapte. Ca sa ma mai imbuneze, jucam cateva partide de Duke.
- Uite, iubi, le-ai castigat pe toate. Nu esti fericit?
Ma uit la ea. Ma uit la tabla de joc stramba. Ma uit la flori. Ma uit la ea. Iau o floricica. O musc. Ma uit la ea. Zambesc incet. Decide sa ne mutam la masa mare.

Ajung si ceilalti si incheiem seara cu alte partide de Tsuro si una de Evo.


Ziua 2

De parca nu aveam destule cu noi, ii mai cumpar Oanei o geanta cu Puerto Rico. Ce fel de board gamerita este ea, daca nu are o asa geanta?
from http://www.boardgamegeek.com/image/1744118

Prima zi de stat la soare. Abia ajungem pe plaja si deja ma sufoc. De ce nu vrea sa mergem la mare prin februarie, sa ma simt si eu bine?
Ne dam cu crema. Incep sa bomban ca nu imi place sa ma dau cu crema si imi voi lua campii in aceste zece zile. Imi spune ca trebuie sa ne protejam de soare. Ii raspund ca ne putem proteja de soare stand la umbra. Asa fac oamenii intregi la cap. Pe cine vezi prin oras zicand „sunt 40 de grade la umbra? Atunci mai bine stau direct sub soare la 60 de grade”? Bronzul nu apare pentru ca pielea se simte bine sub soarele torid. Vorbesc singur si ma dau in continuare cu crema.
- Vrei sa ma dai cu crema pe sani si pe burtica?
Very clever, Mr. Moriarty! Amestecam ceva dezirabil cu altceva indezirabil. Clever indeed! Dar sani si abdomen de ce nu se poate? Si soare, si framantat de aluat? Pe mine nu ma deranjeaza, zau, dar ma gandesc la binele copiilor. Daca ceea ce vad ii traumatizeaza pe viata, de ajung la varsta adulta sa rapeasca femei de pe strada, sa le indoape in beciul bunicii, ca sa le poata unge cu crema de corp pe post-post-abdomen?
Pe plaja – Mijnlieff si Hive.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1744116


Seara, Rattus si Cutthroat. Deloc surprinzator, Oana castiga la Cutthroat.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1744119



Ziua 3

Lipsa balacelii nu ajuta deloc Dragonul Rosu. Cand ne intoarcem, ne jucam doar cate trei partide de Mijnlieff si Hive.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1744120

Nu castiga si simt rasuflarea fierbinte pe sira spinarii, asa ca fug in curte sa citesc. Nu apuc sa stau mult pentru ca imi intra o viespe in ureche, se sperie si ma inteapa. Deci asa, Oana, atacam de la distanta! Eu nu bag in seama intepatura, dar Oana vrea deja sa ma interneze. Am de ales intre sa se certe cu mine mult sau sa se certe cu mine putin in timp ce mergem la farmacie. Pana acolo imi trece durerea, dar nu indraznesc sa spun nimic.

Intorcandu-ne, incerc sa mituiesc Dragonul ducandu-l la o terasa cu specific mexican, la care tanjise data trecuta. Cerem meniul. Ne aduce ceva. Ma uit pe acel ceva, il intorc pe toate partile.
- Cred ca este o greseala. Nu dorim sa inchiriem niciun apartament in zona. Am cerut meniul.
- Acesta este meniul.
Ma mai uit la el. Ma uit cu teama la chelnerita. Oare imi va recolta organele cand cer nota? Ea se uita la mine zambind, incercand sa ma faca sa inteleg ca e ziua noastra norocoasa. Ne-a adus meniurile pentru studenti si pensionari, nu pe cele reale. Cer cea mai ieftina Ciuc, la 15 lei. Nu, nu vrem nimic de mancare, nu vrem sa plecam in seara asta la Bucuresti.
- Lasa, iubitule, platim atmosfera.
- Platim ca suntem prosti! Ce atmosfera? Au dat cu lavabila crem, au lasat peretii nefinisati, sa fie traditionali, si au scos zece melodii de pe net.
[bggimage=Macar aveau un copacel frumos.]1744121[/bggimage]
Care e treaba asta cu atmosfera? Asta sa fie tema concediului? Tot ce nu imi convine va fi contrazis de „dar are atmosfera”?

Seara mai jucam un Duke, de data aceasta si cu Dragonul. Al jocului, nu al ei, dar efectele erau similare. A fost singurul Duke la care a castigat. Si asta pentru ca am adus singur dragonul peste mine. Dar tot nu a multumit-o. Cica nu a fost castigul ei. Castigul e castig! Fete!
[bggimage=Ne facem poze de pitzi-gameri]1744122[/bggimage]


Ziua 4

Macar plaja de azi a fost mai placuta. O fata draguta a decis sa faca topless langa noi. Acum eu ce sa fac? Marea o vazusem! Soarele il vazusem! Nisipul il vazusem! Nu trebuia sa imi ocup si eu timpul cu ceva? Profitand de neatentia mea, Oana m-a provocat la jocuri. Asa a castigat la Hive, care a trecut brusc de la „sa-l ardem pe rug!” la „ce interesant e, hai sa mai jucam!”.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1744124

Sa mai jucam, sa mai jucam, normal, ca doar nu in ea daduse fata aceea cu vraja de impietrire, de a trebuit sa stau numai pe burta. Apoi Mijnlieff, ca sa am la ce sa pierd in continuare.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1744125

Cand am plecat de pe plaja, mi-a marturisit ca era draguta fata, dar nu a stat sa se uite prea mult la ea ca sa nu parem perversi amandoi. Pai normal! Decat sa privim amandoi, ca sa parem interesati, mai bine ma lasa pe mine singur, sa par nesimtit! Si aveam si un pat in plus.

Acum doi ani a reusit sa isi piarda inelul din prima zi. Acum a decis sa-l inlocuiasca cu unul handmade, ca sa fie sigura. Incarcatura emotionala era insa la fel de mare. Cand ajungem in camera realizeaza ca l-a pierdut pe plaja. Asta e, papusa! Suntem liberi de contract!

Pe la pranz, linistea ne e tulburata de unul care urla pe scari la una ca nu o mai suporta si ca el pleaca. Copilul urla intre ei. Ala pleaca. Copilul urla. Ala se intoarce, mai urla zece minute ca tot nu o suporta si pleaca. Copilul urla. Ala pleaca iar. Chiar nu indrazneste nimeni sa decreteze injectia letala pentru IQ-urile scazute? Scaunul electric pentru melteneala?
Copilul urla inca o jumatate de ora. Daca noi eutanasiem caii, fiinte mai mult sau mai putin nobile, atunci cand sufera, apoi de copilul acesta de ce nu se indura nimeni?

Plecam de acasa. Cat mai departe. Mergem la ceilalti. Oana nu accepta sa ne ia cu masina. 5 km mai tarziu ma cearta pe mine ca nu am insistat sa vina sa ne ia cu masina. Desi insistasem.
Jucam mult Tsuro si putin Cutthroat.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1744115


Se face tarziu si ne aduc cu masina. Vor sa ne prezinte statiunea. Nu vreau sa ne prezinte statiunea. Il stiu pe el. Daca nu se gandeste la mancare, inseamna ca a fost inlocuit de extraterestri. Incepe prezentarea. Oare ma va surprinde? Hotelul X – se mananca bine! Hotelul Z a fost renovat de curand – se mananca bine! Aici era o shaormerie – se manca bine! Vreau sa sar din masina, dar usile sunt blocate. Aici e restaurantul W – exact, se mananca bine!
Ajungem la noi. O atrag pe Oana in gradina, sub lumina lunii – ia atmosfera! – si o cer din nou in casatorie (gasisem inelul pe plaja, dar am lasat-o sa se perpeleasca; nu-i nimic, pana plecam il va mai pierde de cinci ori). Bucuroasa sa regaseasca inelul, desi surogat, face greseala de a zice da din nou.


Ziua 5

Cand plecam odata? Nu mai rezist. Dusuri, creme, alte creme, alte dusuri, creme la creme, creme la creme la creme. Si asta pana la ora 10:00. Restul zilei nu merge mai bine. Nu sunt facut pentru tortura asta. MA PRUNIFIC. Cica crema este buna, altfel imbatranesc. Ma uit la ea si realizez ca ori crema nu este buna, ori are trupul unei femei de 88 de ani (dat cu crema de intinerire, evident). Imi zambeste si continua sa ma dea cu al cincilea tip de crema. Unde mai sunt viespile, sa ma intepe, toate, in inima?
[bggimage=Mi se citeste pe fata bucuria de a sta la soare.]1744123[/bggimage]

Fata care are grija de Jenny ne anunta ca ne-au crescut niste floricele din chiuveta (nota catre sine: sa nu mai arunc boabe in canal cu doua ore inainte de a pleca). A inceput Jenny sa cultive plante etnobotanice in lipsa noastra?

Seara iar avem serata de jocuri. Cum nu avem atmosfera la unica masa mare, dar avem jocuri mai mari decat mesele mici, ii propun Oanei sa ne jucam in camera, pe pat. Nu e de acord, tot pe baza de atmosfera. Asa ca ajungem sa ne certam. Normal ca ne certam ca intelectualii, nu ca taranii aia, in liniste, schimband opinii pe hartie facuta manual. Cica nu a venit la mare sa stea in casa. Atunci de ce nu doarme in curte? Eu ii zic ca peptidele mele nu se vor mai inlantui niciodata cu ale ei. Ea imi zice ca nu se va mai juca niciodata cu mine si iese din camera. De as primi cate un joc pentru fiecare „niciodata” folosit de ea!
Trebuie sa fac ceva in legatura cu atmosfera asta!!!
O jumatate de ora mai tarziu vine la mine cu Duke in botic, intrebandu-ma daca vreau sa-l joc. Ce intrebare mai este si asta? Pestele este intrebat daca vrea sa inoate?
- Sigur nu vrei sa nu ne mai jucam niciodata?
- Hai, pisi. Stii tu! Dragonul Rosu! Cum sa nu ma joc eu cu tine? Uite, am adus Duke.
Raman, in aparenta, botos inca 15 minute pentru a-mi pastra demnitatea. Cine se crede, sa ma cumpere cu jocuri? Acum sa ne jucam!!!

Cand vin si ceilalti, o las sa aleaga ce masa vrea ea. De ce sa primesc iar o coada solzoasa peste fata? Alege o masa jos. Ma duc si o sterg. Ar trebui sa ma plateasca patronul cu jumatate de norma. In fiecare zi ii sterg si ii dezinfectez doua-trei mese. Pana o termin de sters...
- Pisi, mai bine mergem sus, unde sunt mesele alea noi.
- Sigur vrei sa mergem acolo?
- Da!
- Sigur, sigur?
- Da, iubi!
- De ce am mai sters-o pe asta?
- Dar sus e mai frumos!
Sa nu uit sa dau cu napalm de jur-imprejurul vilei. Ma duc sa o curat si pe aia. Surprinzator, ceilalti turisti nu gasesc nicio problema in a lasa scrum si pepene dupa ce pleaca de la o masa.

Incepem sa jucam Rattus. Insiram toate piesele, jucam jumatate de joc. Incepe sa se umple terasa de fum.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1744128

- Vai, dar de unde e fumul asta?
- De unde sa fie, papusa? Nu in fiecare seara se face gratar? Nu este seara acum? Nu te-am intrebat de trei ori daca esti sigura ca vrei sa stam la masa asta? Cand te uitai la atmosfera, nu ai vazut hornul gratarului chiar langa masuta? Cum sa strangem jocul? Chiar atat de fraier sunt? Jucam pana-l terminam sau pana lesinam. Ia atmosfera!
[bggimage=Pe atunci atmosfera era de partea ei.]1744156[/bggimage]
Se uita la noi cu ochii plini de lacrimi, sper ca de la fum, intai la ei, cei carora le-a zis sa se mute la o alta masa, apoi la mine, caruia i-a facut capul calendar ca ii stric concediul daca nu alegem un loc frumos. Si se imbracase si frumos. Lasa ca mirosul de fleica de porc da o patina nobila materialului. Bine ca avem multe haine cu noi.

Masa initiala se ocupase. Ne urcam in camera.
- E frumos si aici, iubi.
- Poti sa mai zici altceva, iubi?
Jucam Evo. Ii vanez toti dinozaurii.


Ziua 6

Trecerea a fost atat de lina incat nu mi-am dat seama decat atunci cand a fost prea tarziu. Pe plaja realizez ca se unge singura pe sani.Tranzitia a inceput de doua zile, dar am fost prea inocent ca sa banuiesc ceva. Pai si mie ce imi mai ramane? Caldura, creme si framantat aluatul. Stat la copt o ora. Painica e gata!

Urasc marea!
[bggimage=Ce e atat de interesant la ea? Rau de munte cu bere rece macar are sens.]1744127[/bggimage]

Ne ducem pe plaja lor. Stau sub umbreluta, jucand Mijnlieff si sperand la o noua glaciatiune. Apoi Hive, unde puteam scoate o poza superba cu fluturi pe piese daca nu ascundea aparatul foto la fundul gentii, in care, ca la oricare geanta de doamna, se pierde orice este pus in ea.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1744130

[bggimage=Servetelul arata ca lacrimam de bucurie sa stau sub soarele arzator. Iar!]1744131[/bggimage]

Ne hotaram sa facem si noi gratar peste doua zile. Nu de alta, dar sa razbunam rochia distrusa.
Jucam doua partide de Last Will.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1744132



Ziua 7

Este o zi superba, deoarece Oana accepta sa nu mergem pe plaja astazi. Trebuie sa profit de ea. Si de faptul ca Smaug s-a retras pentru inca un veac.
De trei zile tot incerc sa pun Netrunner pe masa, dar nu reusesc. Trebuie sa iau decizii drastice si aleg sa platesc partidele de Netrunner cu trupul. Pentru a inlatura orice dubiu, cand imi zice „te iubesc”, eu ii soptesc „Android”.
[bggimage=Sa mai stea si cartea cu burta pe mine. Am luat o carticica micuta, sa nu ma plictisesc...de jocuri.]1744133[/bggimage]

Plecam sa luam masa, cu promisiunea ca-l jucam astazi. In curte ne intalnim cu un grup de manelisti. Cat de greu sunt de reperat! Ele imbracate ziua ca de discoteca de Vlascauti. Ei purtand ghiulul cunoasterii. Masinile cu Guta in boxe, desi era inca devreme, si cruciulita de 15 cm, tip milieu, in oglinda. Una dintre tipe era cu spatele la noi. Nu am putut sa nu remarc ca datul din fund pe manele e tot un spor si cizeleaza... caracterul. Si cugetand asa la caracterul ei s-a intamplat sa-i aud vocea. Daca Dementorii se hraneau cu fericirea oamenilor, apoi ea sigur se hraneste cu frica Dementorilor. Alta explicatie nu gasesc. Am avut pielea de gaina 20 de minute. Sper sa nu afle ca avem un pat in plus.

Dupa-masa am vrut sa ma asigur ca a inteles cat de mult vreau sa joc Netrunner, asa ca m-am mai prostituat inca o data. Performa este nascut in iad. Era bun in tinerete, cand ea ma intreba „vrei?” si eu ii ziceam „gata!”. Acum nu face altceva decat sa ma tortureze. Acum am nevoie de un exoschelet, gravitatie redusa sau o dublura – maratonist kenyan.
Cand am terminat, dupa cele zece momente in care am lesinat, miscandu-ma doar din inertie, mi-a zis ca a fost superb (moment de maxima modestie; nu am de unde sa stiu, imi vajaia capul si eram precum un pui de caprioara abia nascut, care incearca, dar nu se poate tine pe picioare) si ca trebuie sa mai facem asta dupa ce ne jucam.
Stai, stai, stai, pisico! In spatele acestui trup perfect, sculptat din adamantium, se afla carne si suferinta. Imi mai pot cumpara doua partide de Netrunner, dar prefer sa traiesc.
Sa stea ea in spagat, tinandu-ma pe mine in pozitia amforei rasturnate, timp de o ora si apoi mai vedem noi cine ce mai cere.

Si ne-am jucat. Si a fost bine.

Doar prima partida. Am facut greseala de a mai cere inca una. Dar ritmul cardiac inca ridicat ma facea sa cred ca o merit.
Asa mi-am reamintit de ce nu jucam noi atat de des jocuri de tipul acesta. Pentru ca le ia personal. Pentru ca scot maimuta cea mai turbata din maimuta turbata.
Jucam cat jucam, pana o fac sa piarda toti banii cu o singura carte. Sa vezi atunci cum se ridica precum o cobra, se umfla toata sa fie mai intimidanta, si incepe sa tipe la mine ca fac magarii.
- Mi-ai luat toti banii!
- E in spiritul jocului.
- Nu-mi pasa! Am muncit la ei doua ture (uuuuu!). Da-mi sa citesc cartea aia!
O ia, o citeste, mi-o arunca.
- Mi-ai luat toti banii!!! Ne simteam si noi bine si acum bagi lucruri din astea. Ia da manualul sa vad unde scrie ca ai voie sa-mi iei toti banii!
Ii dau manualul, il rasfoieste pufaind, imi arunca manualul.
- Suntem ok? Ai vazut ca totul e legal.
- Ba nu, ca mi-ai luat toti banii. Muncisem la ei doua runde!
- Asa e jocul. Cand mi-ai luat tu doua agende, eu de ce nu m-am suparat?
- Nu-mi pasa. Mi-ai luat toti banii!
Moment in care i-am varat un pumn de credite pe gat.
.........probleme tehnice.........
O jumatate de ora mai tarziu plecam de la farmacie cu o sticluta de laxativ. Bine ca FFG-ul inlocuieste repede piesele. Va fi o zi interesanta pentru cel care citeste mailul. Cand va ajunge la motivul cererii, va privi indelung, il va chema pe John si il va intreba „maimuta cocarjata? What is maimuta cocarjata?”.

Incheiem ziua cu putin Mijnlieff de impacare. Cum tot uit sa fac poze la alte jocuri, mai bag una cu Mijnlieff. In caz ca nu v-ati plictisit pana acum de el.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1744134

A da! Copilul acela care trebuia eliberat vidului. E si mai enervant. Spune orice cuvant plans, foarte tare si pitigaiat. E un cuvant care incepe cu „avor...”, dar nu-l mai stiu sigur.


Ziua 8

Uit sa iau jocuri pe plaja. Statul la copt devine si mai insuportabil. Presar niste susan pe mine, pentru gust. A da, m-am bronzat cu un scoicmeeple pe piept, sa am ce sa-i arat lui Jenny. Oana n-a vrut sa se bronzeze cu urma mainii mele pe fund.

Cu fiecare zi ea devine mai fericita, eu mai deprimat.

Trebuia sa iesim sa vedem rasaritul contra unei cesti de cafea. Nu am mai mers pentru ca era prea dreveme. Iarta-ma, draga, ca nu pot amana rasaritul pana pe la 10:30. Dar cafeaua tot si-a cerut-o.

La pranz jucam inca un Netrunner (weeee!) si doua de Duke.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1744135

- Este cel mai naspa joc!!!
- De ce?
- Pentru ca nu castig!
Se face ora de gratar. Si evident, ei intarzie.
[bggimage=In mine eram fericit.]1744136[/bggimage]
Daca ai stat sapte zile cate 12 ore pe plaja, normal ca nu poti sta in a opta doar 10 ore, ca sa ajungi la timp.
Mai bagam un Duke si doua Hive, ca sa ma calmez si sa nu ne mai stresam ca in orice moment poate veni altcineva din cele 30+ de camere, care sa vrea sa foloseasca gratarul. Gusfraba!

Restul e mancare, nu intereseaza pe nimeni.


Ziua 9


Gata, am intrat in greva. Consider ca destul e destul. Chiar si de la 7:30 este prea cald pentru mine. Iar crema. Iar nisip. Mustesc de nervi. Stau cu cartea in fata, dar n-am citit nimic de 15 minute. Ma intreb doar cat costa sa detoneze bombe atomice pe toate plajele lumii. Nici atmosfera de pe plaja nu ma ajuta. Sambata fiind, este si mai aglomerat. Si media de greutate ma intrece de 3-4 ori. Abia acum observ ca batranii, copiii si cei care fug greu au disparut pe parcursul saptamanii. Insa cei mari au devenit si mai mari. Incerc sa par greu de digerat. In Baywatch parca nu era asa! Oana vede un domn, trecut bine de 200 kg, care poarta un tanga cu bratele in V, ocolindu-i burta. O imagine ce nu si-o va putea scoate cu usurinta din cap. Fiecare cu trauma lui. Eu am vazut o femeie care isi dadea cu crema pe sani. Pare bine, nu? Doar asta ma mai pastra pe linia de plutire pe plaja. Ei bine, nu! Ii ungea de sus in jos. Si cand zic de sus in jos ma refer ca-i ridica pana sub nas si-i intindea pana la genunchi. De ce? De ce?? De ce??? Voi avea nevoie de Performa. Si multa bautura!

Cutezanta mea de a ma impotrivi statului la plaja s-a soldat cu o seara de shopping prin magazinele de haine. Sa ma invat minte.
Jucam un Last Will.


Ziua 10

Iuhuuuuu! Ziua mea. Stam putin pe plaja. Preferam deloc, dar de ce sa-i rapesc bucuria de a se bronza?
- Ce vrei de ziua ta?
- Sa ne jucam.
- Ce?
- TOATE!
- Toate? cu un tremur in glas.
- TOATE!
Dupa cum urmeaza:
Plaja.
Doua Hive.
Doua Tsuro.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1744137

Mancam putin.
Un Evo.
Un Last Will.
[bggimage=Macar de ziua mea sa ma pupe.]1744138[/bggimage]
Oana e lesinata. Ii dau cu ciocolata pe la nas. Inca putin, iubito, mai avem jumatate.
Un Netrunner.
Patru Duke (varianta cu steaguri, super rapida, super amuzanta).
[bggimage=Cum sa o invingi din 5 mutari.]1744139[/bggimage]
Doua Mijnlieff.
Oana isi da ochii peste cap. Inca putina ciocolata si pupici.
Un Cutthroat (Oana e vanata fara incetare)
from http://www.boardgamegeek.com/image/1744140

Nuuuuuu... se face prea tarziu si nu apucam sa jucam si Rattus. Nici macar targul de carne nu ma mai poate salva. Poate la anul.


Ziua 11

Suntem salvati. Plecam acasa. Jenny, venim! Asta pana pe autostrada, cand ne blocheaza un destept cu masina in flacari. Egoistul! Nu stie cat de mult doresc sa fug de mare?
[bggimage=Tata lemur pazind vizuina.]1744141[/bggimage]
[bggimage=Ne jucam vaporase?]1744142[/bggimage]

Mai jucam un amarat de Mijnlieff in masina, sa nu zic ca nu ne-am jucat in fiecare zi. Intram in Bucuresti. Radiez. Ceilalti se botosesc. Sunt singurul care vede frumusetea betoanelor? Ciudat.

Jenny nu ne baga in seama. Revarsam tot ce avem prin bagaje. Da, tot cu ele am stat in brate tot drumul. Dupa zece zile aveam la fel de multe.
[bggimage=Pazind geanta cu jocuri. Restul nu conteaza.]1744143[/bggimage]
Iesim la cumparaturi. La casa e o femeie in fata mea. Tocmai cand ii vine randul, se intoarce in magazin lasandu-si intr-un cos geanta si trei morcovi. Nu mai revine. O asteptam. Ce se intampla? Cat mai stam? A murit? Ne punem cumparaturile pe banda. Cand sa mi le ia casierita se intoarce femeia, mi le impinge in spate si isi pune morcovii si, marea cautare, patru sfecle. Ma uit la Oana, ea se uita la mine. Noi ne uitam la ea. Adidasi roz. Fusta pana sub sani. Sanii liberi (nu, nu cei frumosi care trebuie sa stea liberi) pana sub fusta. Par verde. E o gluma? Trece de casa, lasandu-si geanta tot langa noi. In momentul acesta, casierita noastra incepe sa se certe cu casierita cealalta, care se cearta cu o alta angajata. In legatura cu cine trebuie sa stranga ramasitele unei sticle de bere sparte.
Nebuna in fata. Casieritele tipa. Geanta tot la picioarele noastre. Oana ma intreaba cat am lipsit. A avut timp lumea sa se sclerozeze atat de mult? Suntem intr-un paradox temporal?

Orasul meu! Nebunii mei! Sunt ACASA!
[bggimage=Umbra protectoare a orasului.]1744144[/bggimage]

Rezumatul concediului:
- am imbatranit – am trecut mai des prin farmacii decat prin baruri.
- ramanem gameri – pentru fiecare ora de plaja, ne-am jucat trei-patru ore.
- am luat prea multe cu noi – am pus mai multe haine curate la spalat (pentru ca s-au murdarit stand – stiu, de mult nu mai intreb) decat murdare.
- cartea ramane tot un animal rar – atata nesimtire fata de cei care citesc. Nu sunt absurd sa ma duc intr-un loc zgomotos si sa cer sa faca liniste, sa citesc, dar daca sunt primul in locul respectiv, apoi mori bunul meu domn / buna mea doamna. E vina mea, daca vin la mare sa gandesc. Asta puteam sa fac si acasa.
De exemplu: in ultima zi stateam cuminti pe terasa. Nimeni in jur, asa ca decid sa citesc. In zece minute apar doua tipe, scot radioul, ii dau drumul si incep sa cante. La un metru de mine. Apoi apare un alt tip, se pune in pseudopiscina de langa mine, scoate telefonul si da drumul la radio. Si-l da mai tare, ca sa le acopere pe fete. Nici macar nu aveau decenta de a ma bruia dintr-o singura directie. Fetele erau tinere si dragute, le puteam ierta, dar cu el ce sa ma fac, ca era burtos, cu un lant cat pumnul pana la buric.
Am retaliat insa. In a patra zi am scos boxa noastra mica si draguta si am dat pe Radio Cultural. Au iesit unii la fereastra si ne-au privit urat. L-am dat mai tare si am glasuit: „De la Adi, barosanul ameritrash-urilor, prea manuitorul zarurilor si detinatorul valorosului token de +50, zeci, zeci, zeci, pentru toti dusmani sai...sai...sai, baga mare Chopineeeee! eee! eee! Ia zi-ne ceva de jale la violoncel...cel...cel!”.
- cu toate acestea, desi pare greu de crezut, nu poti agata pe nimeni cu board games. Le faceam cu ochiul, le aratam sagalnic ce miscare de 3 VP am facut, ce cavaler scot din saculet la Duke. Nimic. Tare ciudati sunt muritorii.
- am luat mai multe jocuri, dar, din pacate, le-am luat mai mari decat mesele de acolo. Nu stiu daca a fost bine sau rau.

Per total, in aceste zece zile am reusit doar:
Mijnlieff..................36
Hive.......................17
The Duke.................13
Tsuro......................11
Android: Netrunner.......4
Evo.........................4
Last Will...................4
Cutthroat Caverns........3
Rattus......................3

La unele ma asteptam la mai multe partide, la altele, mai putine.
Cam atat.


Jenny va pupa!

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2064
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Boardgames pe litoral se intoarce! S-a intors!

Post: # 42252Post AngelEye
13 Aug 2013, 21:32

Ca de obicei o placere sa citesc aventurile tale :)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Boardgames pe litoral se intoarce! S-a intors!

Post: # 42254Post 26octombrie
13 Aug 2013, 22:10

ar trebui sa te faci reporter de teren. evident, calatorind impreuna cu Oana ;)

:tu:

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Boardgames pe litoral se intoarce! S-a intors!

Post: # 42255Post suf
13 Aug 2013, 22:27

VP pentru cel mai lung post :) Se vede ca v-ati distrat. Tineti-o tot asa!

acidutzu

Re: Boardgames pe litoral se intoarce! S-a intors!

Post: # 42258Post acidutzu
14 Aug 2013, 07:45

Image

Ne facem propriul Man, Woman, Wild...si, in afara camerei, un bac cu mobila din casa.

Si eu care credeam ca am oferit varianta scurta. :lol: Am inceput sa scriu ieri la 10:30 si am terminat la 18:00.

Am mai lasat pe afara:

- zilele de plaja cu vant, cand zburau pe langa noi toate resturile taranilor. Ma tot rugam de Oana sa nu le mai prinda, ca nu sunt ale noastre si cine stie pe ce mai pune mana.
- cautarea muzeului Callatis, cand 5 localnici ne-au trimis in 7 directii. Cat de greu este sa-ti cunosti orasul, pe care-l poti strabate in 20 min.
- reusita de a scapa din magazine, cand, oficial, plictisit de privit haine, neoficial, pentru ca era foarte frumoasa, ii tot sopteam Oanei cat de frumoasa e vanzatoarea. Nu mi-a mers tehnica peste tot, dar o mica victorie tot a meritat.
- sistemul bun de a primi curent in camera introducand o cartela in perete, implementat oribil prin zgarceala de a lua o yala buna, cu inchidere fara cheie. Astfel, de fiecare data cand unul voia sa iasa din camera, celalalt trebuia sa se lupte sa scoata cartela, deschida usa, inchida usa, introduca cartela in intervalul de 10-30 de secunde pana se inchideau becurile si TV-ul.
- si altele. :D

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Boardgames pe litoral se intoarce! S-a intors!

Post: # 42260Post 26octombrie
14 Aug 2013, 10:31

Ai mai uitat ceva. Nu stiu carui motiv se datoreaza lipsa ta de informare: fie nu sunteti casatoriti de suficienta vreme, fie exista o tendinta SM, fie ai sarit varianta asta in scopuri narative... in orice caz, exista o fraza magica, pe care sotul meu a invatat foarte rapid s-o foloseasca si care aduce armonie si bucurie in cuplu. Pay attention: "Du-te tu, io n-am chef." Asta e una din cheile principale ale longevitatii casnice ;)
Sa nu gresesti! Nu cumva, sub nici un motiv, sa spui: hai sa nu mai mergem, n-am chef. asta aduce uraganul Oana. nu trebuie decat sa maximizezi, in discursul tau, oportunitatile de care ar beneficia Oana mergand singura, precum si cat de neplacut i-ar fi daca ai insoti-o, lipsit de stamina. That's all.
Accept ca rasplata pentru pont cateva partide de Tsuro si Duke :roll:(io, ca Mihai stiu deja ce va spune, vezi citat)

acidutzu

Re: Boardgames pe litoral se intoarce! S-a intors!

Post: # 42261Post acidutzu
14 Aug 2013, 10:55

Avem varianta: Mergem unde vrei tu, cand ne intoarcem imi iei jocuri.

Pe "hai sa nu mai mergem, n-am chef" are monopol, asa ca nu ma bag. :lol:

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”