Twilight Imperium 3rd Edition, crimă și pedeapsă

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
mircearacovi

Twilight Imperium 3rd Edition, crimă și pedeapsă

Post: # 17321Post mircearacovi
04 Jul 2011, 13:12

Twilight Imperium 3rd Edition, crimă și pedeapsă

Sâmbăta aceasta am reușit să dedicăm din nou toată după-amiaza coșmarului Twilight Imperium 3rd Edition. Și-am reușit să mai conving o fostă colegă să se prezinte la datorie, așa că am jucat în 5. Primele și singurele 2 sesiuni le-am jucat în 4, însă îmi doresc foarte mult să joc în 6.

În orice caz, nucleul dur este format din:

Mircea (subsemnatul) și prietena mea Cristina (noi avem niște ani buni de World of Warcraft în spate și multă materie cenușie pierdută prin raiduri). Am făcut trecerea la board games destul de ușor și TI3 se potrivește ca o mănușă pe gusturile mele (cel puțin), sătul fiind de tot lorele specific RPG-urilor ca WoW.
Lucia (sora Cristinei) și prietenul ei, Mihai. Ei sunt victime colaterale  Ideea e că le place din ce în ce mai mult fenomenul, deși la început au fost cam reticenți.

Și-am început pe la ora 14:00.

Cristina – Mentak (1)
Mircea – Letnev (5)
Lucia – Sol (2)
Mihai – Hacan (3)
Diana – Yssaril (4)

Încă o dată, m-am ofticat că am tras o rasă militară. Cristina jubila la gândul că urma să ne facă la resurse în fiecare Status Phase (Mentak racial). Lucia n-a avut nimic special de comunicat, iar Mihai urma să joace militar indiferent de rasa pe care ar fi ales-o. Diana era în premieră totală cu TI3, așa că nu după mult timp deja mirosea a creier ars pentru că toată lumea încerca să îi explice regulamentul. I-a plăcut mult jocul, ea având niște antecedente de Dungeons and Dragons, la care a tot făcut referire.

Am ales să jucăm cu opțiunea Distant Suns. Nu știu dacă a fost o idee bună, pentru că după ceva timp deja aveam inflație de Trade Goods, până când am tras un action card simpatic și am reușit să pun capăt unui Trade Agreement.

Și de data aceasta o bună bucată din timpul alocat jocului a fost destinată exclusiv explicațiilor pe care le-am oferit generos, ca de fiecare dată, până când am rămas fără cafea. Și, în timp ce-mi făceam refill am fost ținta tuturor acuzelor, scuipăturilor și înjurăturilor. Numai faptul că aveam regulamentul în mână și eram clar un dușman declarat al galaxiei.

În Runda 1 am luat cât de multe planete am reușit, pentru resurse. M-am ofticat din nou de Secret Objective Card-ul pe care l-am tras, Conqueror. Lucia și Mihai și-au împărțit sferele de influență în multitudinea de sisteme pline cu planete dintre ei, fapt care urma să ducă la conflict. Diana a avansat către Mecatol Rex și s-a pregătit de o confruntare cu Mihai. În tot acest timp, Cristina a cam avut ghinion cu markerele de pe fiecare planetă și runda s-a încheiat destul de pașnic. Din câte îmi amintesc nu s-a tras Political Strategy Card așa că n-am avut niciun Public Objective pentru Runda 1.

Cred ca în Runda 2 ne-am și certat la un moment dat, eu cu Lucia. S-a întâmplat și data trecută, când am jucat în 4 și sunt sigur că se va mai întâmpla. Important e că ne trece până se termină jocul/ziua. Yssaril s-a babardit serios cu Hacan toată runda, iar Lucia a reușit să pună mâna pe planetele care urmau să-i servească la îndeplinirea Secret Objective-ului. Mihai a ajuns pe Mecatol Rex și se pregătea să construiască acolo. Eu am stat cuminte la căldurică pregătind un atac surpriză pentru Diana, dar, și de data aceasta am pierdut prea mult timp cu explicarea regulilor, așa că n-a mai avut loc niciun război între noi. Jocul a mers încet și din cauza faptului că încă ne acomodăm cu Strategy Cards-urile, iar Imperial a stat cu Bonus o rundă, fără să-l ia nimeni.

În Runda 3 au mai avut loc niște mișcări pe tablă, majoritatea ostile, însă am observat că s-a făcut ora 9 și Diana a trebuit să plece, așa că am pus punct, acumulând și mai multe frustrări, asta fiind deja a 3-a sesiune de joc pe care nu o terminăm.

Mi-a fost greu să povestesc exact cum s-a desfășurat acțiunea din cauză că a trebuit să mă opresc de o mie de ori să explic reguli. Sper să și joc la un moment dat. Însă pot trage câteva concluzii.

1. cred că cel mai greu de înțeles este cum funcționează activarea și restricțiile pe care le implică (pentru un board gamer începător). Tactical Action trebuie planificat foarte bine altfel realizezi că ai activat un sistem și doar te-ai mutat, însă când îți vine rândul din nou îți pică fisa că vrei să construiești unități, dar e tardiv – greșeală frecventă.
2. construcția și folosirea Space Dock-ului ne-a dat iar bătăi de cap. Concluzia e că trebuie să fii cu adevărat atent dacă ai controlat planeta toată runda respectivă, dacă abia ai activat un sistem, dacă abia ai adus Space Dock-ul acolo. Și nu poate să țină minte cineva pentru tine toate astea.
3. de Transfer Action nici nu poate fi vorba, este way over our league, am citit pe Boardgamegeek despre ea și îi înțeleg rostul, dar nu văd pe nimeni făcând asta în primele 3 runde.
4. abilitatea 1 de la Diplonacy Card este egală cu zero în primele runde. Frustrant când joci în 4 și trebuie să tragi câte două Strategy Cards – mărturisesc că nu îmi place deloc.
5. Fleet Supply vs Space Dock limit (+ planeta). Și aici e durere, pentru că trebuie să ții cont de ambele limite atunci când construiești resurse, nu mai zic de interogatoriul la care ești supus dacă joci cu Letnev, care poate avea întotdeauna o navă în plus în orice sistem. Desigur, nu poți să ții minte după câteva jocuri toate racial-urile.
6. îmi place foarte mult modul în care se construiește harta la începutul jocului și intenționez să joc cu Fog of War, dar încă mai caut o variantă bună pe Boardgamegeek. De asemenea, cred că sistemul cu utilizare de Command Counter drept resursă principală, mi se pare genial. Nu știu dacă este ceva original, dar e foarte tare.
7. sunt convins că 6 oameni care știu bine regulile pot termina în, să zicem 5 ore, fără să pun la socoteală aranjatul hărții și curățenia de la final sau pauza de cafea/masă. Nu înțeleg cum ai putea să termini în 3-4 ore cum este sugerat pe cutie.

Cam atât pentru moment. Profit însă de ocazie pentru a lansa o invitație la o sesiune de TI3 în 6. Teoretic, noi am fi 4 deja, deci mai căutăm încă 2 persoane. Iar în privința locului unde am putea juca, on neutral ground de preferat, pentru început :D De asemenea, ar fi interesant să vedem dacă am interpretat corect regulamentul.

Mircea

User avatar
deeug
King Meeple
King Meeple
Posts: 855
Joined: 18 Jan 2011, 22:12
Custom Rank: Game Explorer
Location: Bucuresti

Re: Twilight Imperium 3rd Edition, crimă și pedeapsă

Post: # 17325Post deeug
04 Jul 2011, 15:01

Jocul mi se pare foarte interesant si asta e motivul pentru care apreciez tare ce-ai scris mai sus. Pana apuc si eu sa-l joc - de curand am aflat ca-l are prietenul unui prieten- ma informez cat de mult. Daca nu iese varianta asta, poate-i interesata si prietena mea de o sesiune cu voi :)

mircearacovi

Re: Twilight Imperium 3rd Edition, crimă și pedeapsă

Post: # 17349Post mircearacovi
05 Jul 2011, 11:00

Noi o să plecăm într-un mic concediu săptămâna viitoare și ne întoarcem pe 17 iulie, așadar cel mai curând ne vom juca pe 23 iulie. Din păcate TI3 nu-i joc de jucat într-o zi a săptămânii dacă ai și job și ești și la început cu el. Ca să te familiarizezi cu el îl poți juca și în 3, chiar și singur: faci harta pentru 6 și apelezi la imaginație :). Eu am făcut așa o dată însă până nu te joci cu alții ca să te beștelească atunci când le zici că n-au voie să facă nici aia, nici ailaltă, nu simți că te-ai jucat.

Eu pretind că știu regulile cam 95%, nu mai am prea multe dubii deocamdată. Probabil că pe măsură ce vom juca vor mai răsări întrebări. În orice caz, am printat încă 2 seturi de reguli, am un chart cu toate tehnologiile printat și laminat, un chart cu tehnologiile funcție de unități - astea-s de pe boardgamegeek.com, făcute de fani. Am printat și Erata (11 pagini), dar majoritatea lămuririlor sunt cam tâmpițele din punctul meu de vedere. Ce vreau să spun este că înțelesesem din regulamentul inițial cam tot ce vor ei să lămurească în erată. În concluzie, dacă te uiți și tu de 2-3 ori pe reguli va fi foarte ușor. Iar aici găsești o sesiune în 3, pas cu pas: http://www.preeminent.org/steve/games/t ... ndex.shtml

Acum, dacă jocul nu este văzut cu ochi buni când vine vorba de jucat cu începători sau cu prietena, noi suntem fix pe dos, începători cu prietenele, și ne simțim bine jucând. Aici aș mai face o completare, unii dintre noi se simt cel mai bine câștigând, doar că nu se poate să câștige toți, însă eu îmi găsesc liniștea în cana cu cafea, iar Lucia în țigară.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Twilight Imperium 3rd Edition, crimă și pedeapsă

Post: # 17355Post suf
05 Jul 2011, 16:02

Stie cineva daca Shards of the Throne necesita Shattered Empire? Nu de alta dar nu gasesc prima expansiune.

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Twilight Imperium 3rd Edition, crimă și pedeapsă

Post: # 17356Post tasurinchi
05 Jul 2011, 16:49

Din regulament:
Shards of the Throne includes many cards for the races introduced in the previous expansion: Shattered Empire. These cards are only to be used if you are also playing with the Shattered Empire expansion. Players can identify these cards by the symbols of the specific races from the Shattered Empire expansion on them.
Prin urmare, raspunsul la intrebarea ta cred ca e "Nu" :)

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Twilight Imperium 3rd Edition, crimă și pedeapsă

Post: # 17357Post DanielIndru
05 Jul 2011, 17:17

suf wrote:Stie cineva daca Shards of the Throne necesita Shattered Empire? Nu de alta dar nu gasesc prima expansiune.
Vorbeste cu Tudor de la Red Goblin, in aprilie il avea inca pe stoc, poate reuseste sa il mai aduca.

EDIT: tesco@redgoblin.ro

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Twilight Imperium 3rd Edition, crimă și pedeapsă

Post: # 17646Post DanielIndru
14 Jul 2011, 15:26

Intre timp vad ca e PE STOC.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Twilight Imperium 3rd Edition, crimă și pedeapsă

Post: # 18934Post suf
22 Aug 2011, 10:52

Nu mai e pe stoc :(

ciocanul

Re: Twilight Imperium 3rd Edition, crimă și pedeapsă

Post: # 18939Post ciocanul
22 Aug 2011, 14:24

La jocul asta va trebui sa incepem cam pe la 17 minim.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Twilight Imperium 3rd Edition, crimă și pedeapsă

Post: # 18941Post suf
22 Aug 2011, 14:47

@ciocanul: Da. Am invatat ieri tot regulamentul! Sper sa-l jucam pe weekend.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Twilight Imperium 3rd Edition, crimă și pedeapsă

Post: # 18980Post suf
23 Aug 2011, 12:02

Vreau expansiunea vreau expansiunea vreau expansiunea. Unde e expansiunea? Acum ca a doua expansiune se gaseste pretutindeni, prima nu mai e de gasit :(

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Twilight Imperium 3rd Edition, crimă și pedeapsă

Post: # 18981Post DanielIndru
23 Aug 2011, 12:17

Alex de la R&N trimite comanda maine pentru jocuri, incearca la el.

ciocanul

Re: Twilight Imperium 3rd Edition, crimă și pedeapsă

Post: # 18985Post ciocanul
23 Aug 2011, 16:18

Intai sa jucam normal, de ce te grabesti cu expansiunea ?

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Twilight Imperium 3rd Edition, crimă și pedeapsă

Post: # 19405Post suf
04 Sep 2011, 14:09

Am jucat si noi aseara primul Twilight Imperium (in 4). O ora explicat si setup. 6 runde si 6 ore mai tarziu jocul era aproape gata, dar tarziu fiind am ales castigator jucatorul care mai avea nevoie doar de un punct. Frumusel jocul, sper sa-l mai jucam in curand acum ca avem habar cum se joaca.

ciocanul

Re: Twilight Imperium 3rd Edition, crimă și pedeapsă

Post: # 19406Post ciocanul
04 Sep 2011, 18:39

Mi-a placut mult, cu siguranta merita jucat.
Mi-a placut faptul ca in general merge repede de la un jucator la altul, ai mai multe cai de victorie, nu merge bash the leader, cam toti jucatorii sunt destul de apropiati ca punctaj, e complex si chiar e feeling-ul ca construiesti ceva in joc.Obiectivele sunt complexe, apar altele pe parcurs, e chiar interesant.

Ce nu mi-a placut e ca bataia dureza nitel cam mult dar aia a fost asa si ca mereu tot intreba fiecare ce cu cat da si face...sigur va merge mai repede data viitoare.
A doua oara va iesi mai bine ca acum vom stii cu ce se manca cartile si vom folosii si toate abilitatile. 600/4 = 90 min / jucator. Daca am fi jucat si ultima tura cred ca ieseam undeva spre 100 min /jucator, turele se lungesc exponential pe final dar oricum e decent zic eu pt prima data.

Ieri m-a si durut putin capul si mi-a fost putin cam greata de aia pe la 1 am fost cam terminat ... cred ca am mancat ceva ce nu mi-a placut(sau o fi fost de la alune+cola, combinatia ideala :) ).

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 772
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Twilight Imperium 3rd Edition, crimă și pedeapsă

Post: # 23229Post Mono
29 Feb 2012, 15:30

Daca vreodata mai vrea cineva sa joace si n-are oameni puteti sa va bazati pe mine. Imi aloc o zi intreaga pentru asta :) Si citesc si regulamentele inainte + toate review-urile pe care le gasesc :)


User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Twilight Imperium 3rd Edition, crimă și pedeapsă

Post: # 23231Post Shaikan
29 Feb 2012, 15:57

Si eu as fi interesat sa joc :))....am auzit multe de el...si am vazut multe poze si mi-ar placea sa incerc. Deci daca mai aveti nevoie de oameni let me know...as vrea sa il incerc si eu macar o data :D

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”