Battlestar Galactica x2

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
fixpix

Battlestar Galactica x2

Post: # 519Post fixpix
24 Jan 2010, 13:30

Am jucat vineri noaptea doua sesiuni de BSG. A durat ceva, avind in vedere ca dupa prima am intrerupt seria cu 3 meciuri de Bang!. In 7.

Revenind, primul meci a fost introductiv, eu eram singurul de la masa care stia jocul asa pentru ceilalti a fost o experienta frumoasa. S-a ris, s-a acuzat, s-au tras concluzii gresite si inocenti au petrecut jocul in inchisoare. Toata lumea a jucat in spiritul jocului si a fost frumos.

In meciul doi s-a intimplat ceva ce eu vreau sa verific de mult timp, si anume cum merge jocul daca participantii nu joaca in spiritul lui. Ce se intimpla daca Cylonii isi arata din prima cartile si incep sa faca rau pe fata? Ei bine, m-am lamurit. Jocul devine exact atit de plictisitor pe cit am banuit. Dispare aproape total interactiunea dintre jucatori, dat fiind ca toata lumea stie cine e cylon si cine nu iar jocul devine mult mai dificil. Resursele scad la fel de repede ca in jocul de 6 dar progresul este mult mai lent, deoarece 1-2 jucatori nu mai participa la mutat nava inainte inca din prima parte a jocului. In fine, asta nu e chiar atit de deranjant, sa zicem ca depinde si de evenimentele pe care le nimeresti. Cel mai tare m-a deranjat ca dispare 90% din farmecul jocului. Fara discutii, fara acuzatii, fara suspiciuni jocul e destul de repetitiv si plictisitor. Zic lucrul asta nu numai ca o constatare personala, cam toti regretau faptul ca cylonul a iesit la iveala asa de sec. Am jucat restul jocului in dezamagire generala in timp ce astia doi faceau praf ramasitele umanitatii si a dorintei mele de a mai juca in curind jocul.

chrislove

Re: Battlestar Galactica x2

Post: # 522Post chrislove
24 Jan 2010, 15:02

Imi pare rau ca ai avut o experienta neplacuta.Nu ni s-a intamplat ca joace cineva asa cum zici, adica sa se reveal de la inceput. Desi mie mi s-ar parea si atunci tensionat, chiar daca stiu cine e cylon, stau mereu cu sufletu la gura sa vad daca putem sa il contracaram. In extensia jocului, s-a schimbat o regula, adica atunci cand cylonul joaca un crisis card, se aplica in continuare saltul daca acesta e prezent pe carte. Asta face ca jocul sa mearga f repede, chiar daca sunt cyloni. De asemenea apar multe posibilitati sa te apari de cyloni, dar si ei sunt mai puternici.
Ce imi place la Battlestar e ca pe langa lupta efectiva, e si partea politica pe care la primele jocuri nu prea am folosit-o.
Am mai avut si noi la inceput unele jocuri "seci" in 2, in sensul ca nu se intampla nimic palpitant o mare parte din joc. Dar am dat vina pe faptul ca eram 2, era humani amandoi si de atunci am cautat modalitati sa il mai tensionam. Si chiar zilele trecute am jucat iar in 2, cu extensie si a fost ok, adica am pierdut ca cylon, ceea ce mi se pare f ok din punctul de vedere al jocului. Recunosc cu human-ul a avut noroc sa traga 2 carti de Destination de 3, si cum am convenit sa jucam pana la 6 destination, s-a terminat jocul f repede.

adixor

Re: Battlestar Galactica x2

Post: # 561Post adixor
26 Jan 2010, 18:05

sunt jocuri care, intr-un fel as putea zice regretabil, trebuie jucate in spiritul jocului, pentru ca asa isi arata valoarea. android e la fel.. cati l-au injurat... nu-l jucau cum voia jocul. Recunosc si ca pentru un gamer poate fi outrageous sa trebuiasca sa joace cum vrea jocul si nu cum vrea el. Eu cel putin am observat ca de dragul unui joc il pot juca cum vrea el si e foarte fun. Ba mai mult, nici nu-mi dau seama de vreo problema. Sunt convins ca sunt multe jocuri pe care daca le iei la bani marunti vei observa ca sunt situatii in care jocul nu mai presteaza "as advertised". cazurile in care am ajuns intr-un punct neplacut (ca in partida de BSG de mai sus) au fost rare, si le-am luat ca bug-uri (think IT software). Aceste jocuri fie nu au fost indeajuns testate, fie in urma testelor s-a descoperit ca problema apare in cazurile X, Y, Z si este mai ineficient sa se incerce schimbarea unor aspecte esentiale in loc sa fie lansat asa si sa multumeasca 90% din jucatori.

Ca mai in orice alt domeniu, sunt convins ca si aici exista statistici si bareme, si procentaje, si sondaje, si daca un joc are o sansa mare sa placa unui numar mare de oameni, sunt convins ca se trece peste anumite lucruri care vor alunga jucatorii foarte experimentati. Sa nu ne amagim.. e vorba de bani aici, ca in orice alt bussiness.

Existenta sau inexistenta acestor probleme sau cazuri (in marea majoritate corner-cases) separa jocurile bune de jocurile excelente.

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”