Priests of RA

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Ioana

Priests of RA

Post: # 582Post Ioana
30 Jan 2010, 15:20

Scurta descriere a jocului:

Priests of Ra (by Reiner Knizia) este un joc de licitatie si colectare a pieselor, care se joaca de-a lungul a trei epoci. Jucatorii incearca sa castige cat mai multe puncte de victorie colectand diverse seturi de piese patrate. Ei liciteaza pentru aceste piese cu ajutorul sorilor de lemn, numerotati de la 1 la 16. La inceputul jocului, in functie de numarul jucatorilor, fiecare primeste un set de sori (de exemplu, in doi fiecare primeste cate 4 sori). Tabla de joc are doua track-uri (trasee): auction track (traseul de licitatie) si Ra track (traseul Ra) si un spatiu galben central unde se pune initial soarele cu numarul 1.

Piesele patrate (ilustrate cu Ra, fermieri/razboinici, negustori/scribi, preoti, hambare/fortarete, piete/biblioteci, epidemii si piramide) se pun in saculetul negru. Unele piese au 2 fete (de ex: pe o parte este ilustrat un fermier, pe cealalta un razboinic).

In fiecare runda, un jucator are 2 optiuni:
  • a) trage o piesa din saculet
    b) il invoca pe Ra
a) In cazul in care piesa trasa din saculet nu este o piesa Ra, jucatorul
- fie o aseaza pe traseul de licitatie (personaj, cladire sau epidemie)
- fie o aseaza in zona sa de joc (piramida)
iar randul sau se incheie aici.

In cazul in care piesa trasa din saculet este Ra, jucatorul o aseaza pe traseul Ra. Imediat incepe licitatia pentru piesele de pe traseul de licitatie. In acest caz nimeni nu este obligat sa liciteze, toti jucatorii pot spune pas.

b) Cand un jucator il invoca pe Ra, in loc sa traga o piesa din saculet, el trebuie sa liciteze chiar daca ceilalti jucatori zic pas.

Fiecare jucator liciteaza cu unul din sorii ramasi cu fata in sus. Jucatorul cu cel mai mare soare licitat castiga piesele de pe traseul de licitatie si soarele de pe tabla - pe care-l pune cu fata in jos in zona sa de joc. Soarele cu care a castigat licitatia il pune in centrul tablei de joc.

O epoca se incheie cand nici un jucator nu mai are sori cu fata in sus sau cand traseul Ra este plin (spre nenorocul celor care n-au castigat nici o licitatie).
Dupa fiecare epoca, jucatorii castiga puncte de victorie pentru piesele pe care le-au colectat. In functie de tipul pieselor, ei le inapoiaza in cutie (fermieri, razboinici, negustori, scribi si preoti) sau le pastreaza (cladirile si epidemiile) pana la final. Piramidele, Ankh si sorii se puncteaza doar la sfarsitul jocului.

Scurta descriere a sesiunilor de joc:

Doua seri la rand am jucat Priests of Ra. Prima data l-am jucat gresit pentru ca regulile nu sunt foarte clare, iar noi vroiam sa-l incepem cat mai repede. Ni se parea noua ca ceva nu-i in regula, dar am continuat sa jucam asa. A doua zi a citit el regulile si a vazut imediat greseala: ne pastram mereu aceiasi sori...
La primul joc am facut setup-ul cu pliantul de reguli langa noi: tabla de joc in centrul mesei, 4 sori de lemn la fiecare (in 2 jucatori sunt variantele: 9-6-5-2 si 8-7-4-3) si cate 10 puncte de victorie. Toate piesele patrate le-am pus in saculetul negru.

Stiam de cu o seara inainte ca cel care-si alege setul de sori numerotati cu 9-6-5-2 este primul, asa ca l-am luat eu! N-am facut cine stie ce inginerie, pentru ca dupa prima licitatie (pe care am si castigat-o) am pierdut soarele 9 si a trebuit sa-l pun in centrul tablei de joc. Partea buna insa este ca m-am ales cu cateva piese care, dupa prima epoca, mi-au adus 10 puncte de victorie si 2 Ankh.
Priests of Ra1.jpg
Priests of Ra2.jpg
Priests of Ra3.jpg
Cea de-a doua epoca a fost epoca lui de glorie! A castigat la piese... majoritatea erau cladiri, deci ii ramaneau pentru epoca urmatoare.
Avea si-o epidemie care-i scadea 1 punct :D.
Priests of Ra4.jpg
Priests of Ra5.jpg
Priests of Ra6.jpg
Am castigat cu vreo 70 de puncte, iar el avea in jur de 35. L-am batut mar, desi in timpul jocului n-as fi crezut ca eu voi castiga.

Per total jocul este foarte interesant, antrenant si pune mintea la munca. La fel ca majoritatea jocurilor create de Knizia, Priests of Ra este un joc cu reguli simple dar cu multiple strategii pe care le descoperi pe masura ce joci.

Noua ne-a placut si abia asteptam sa-l jucam in mai multi. Cred ca asa devine mult mai palpitant!

chrislove

Re: Priests of RA

Post: # 583Post chrislove
30 Jan 2010, 15:38

Ce bine arata!!!! Mi-ai trezit curiozitatea.

chrislove

Re: Priests of RA

Post: # 600Post chrislove
01 Feb 2010, 00:41

M-ar interesa daca vrei sa imi zici cateva cuvinte despre jocul asta :)

Ioana

Re: Priests of RA

Post: # 603Post Ioana
01 Feb 2010, 08:54

N-am uitat :). O sa pun azi o mica descriere a jocului + a sesiunii noastre.

Ioana

Re: Priests of RA

Post: # 608Post Ioana
01 Feb 2010, 12:50

Gata, am adaugat toate comentariile!

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”