Le Havre in 3

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
chrislove

Le Havre in 3

Post: # 599Post chrislove
01 Feb 2010, 00:24

IMG_3282a.JPG
IMG_3292.JPG
IMG_3293.JPG
IMG_3294.JPG
comentariile le adaug maine

chrislove

Re: Le Havre in 3

Post: # 1142Post chrislove
22 Feb 2010, 23:28

Mi s-a parut un joc destul de complex, parca mai greu decat in 2. Mai greu decat Agricola, poate si pt ca e a doua oara practic cand il joc cap-coada ca lumea.

Ideea e ca trebuie sa te dezvolti, sa iti iei tehnologii sau sa folosesti tehnologiile altora ca sa faci resurse ca sa te dezvolti si mai tare ca sa cumpari nave care, pe langa faptul ca iti dau puncte la sfarsit, te folosesti de ele ca sa vinzi bunuri in ultima/ultimele runde.
Jocul e frustrant prin faptul ca ai f. multe idei dar nu ai decat un singur om de folosit. Si tot el trebuie sa iti aduca si mancare (gen Agricola). Si oricum ai trage de omul ala tot unu ramane :). Bine, sunt tot felul de artificii pe care le poti face, e mai flexibil ca Agricola.

Ca un minus ar fi faptul ca are multa simbolistica, si pana inveti f bine jocul nu prea ai cum sa te uiti la toate cartile de pe masa si sa faci strategii care sa le combine cel mai eficient.

Nu ma pot pronunta f clar despre joc, inca nu i-am prins toate chichitele. In ciuda complexitatii, nu e totusi un joc greoi, din contra. Il prefer cred ca in 2, e mai rapid si parca e mai simplu un pic.

adixor

Re: Le Havre in 3

Post: # 1143Post adixor
23 Feb 2010, 08:52

inca cateva fraze si poti scrie un review :). please do :)

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”