Arena (Roma 2) - Roma de la Romantic (era Valentine's Day)

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
adixor

Arena (Roma 2) - Roma de la Romantic (era Valentine's Day)

Post: # 933Post adixor
15 Feb 2010, 21:30

M-a batut la Arena. Scurt pe doi. Dar bineinteles, am lasat-o eu.. doar era Valentine's ...

Nu am inceput cu cine stie ce carti. Aveam totusi eu o balista, asezata destul de bine ca putea ataca 2 carti opuse, si o "Via Cassia" cu care puteam face actiunea din dreapta sau stanga cartii. Ea avea Aries (care discarda cartea opusa fara sa o mai atace, si din pacate a folosit-o chiar in primul tur de mi-a discardat Balista mea draga). Elefantul era ok, dar asezat prost in schimb cartea care a ajutat-o cel mai mult era Telonium (+2 bani la fiecare incasare).
Image00001_small.jpg
Tot jocul am fost pe marginea prapastiei, ea luandu-mi carti constant si eu trebuind constant sa platesc victory points la inceputul turei. De mai multe ori am avut fix un punct ramas. Chiar zicea ca ar fi culmea sa piarda la cate ocazii a avut.

Norocul meu a fost Templarius care ma lasa sa dau un zar D3 si sa iau puncte. Uitati si voi ce punctulet singuratic am :(
Image00002_small.jpg
La un moment dat m-am sfortat (ca pusesem si eu mana pe un Telonium) si am reusit sa pun jos o carte "Statua Jovis". E super scumpa dar foarte utila (daca ai bani) pentru ca te lasa sa discardezi orice carte opusa, daca platesti 10 bani. Din pacate nu prea am avut timp sa o folosesc decat o data...
Image00003_small.jpg
Intre timp ea tot strangea puncte, si trecuse de jumatate, asa ca nu mai avea sens ca eu sa strang puncte, pentru ca m-ar fi batut cand s-ar fi terminat punctele. Asa ca am incercat sa o atac pe cat posibil.
Image00004_small.jpg
Cum am reusit sa ies dintr-o alta prapastie: in conditiile in care aveam Templarius pe 5, am dat zarurile 5,5,5 :)). Incredibil. Am reusit sa ma mai pun pe picioare cu vreo 6-7 puncte.
Image00005_small.jpg
Intre timp ea avea forum, care eu credeam ca si-a pierdut din farmecul si utilitatea din Roma 1. Nu e chiar asa.. nu mai e la fel de criminal si important, dar incet incet te poate ajuta sa faci puncte, mai ales ca restul cartilor nu sunt toate generatoare de puncte.
Image00006_small.jpg
Comoara ei creste.. invers proportional cu disperarea mea...
Image00007_small.jpg
... pana imi da lovitura de gratie. Una complet neasteptata. Mai erau in supply vreo 7 puncte (si ea avea mai multe ca mine, deci eu voiam sa nu se termine). Mi s-a parut ca sunt destul de multe, pana cand a activat Pictor. DESI Pictorul mi-a dat si mie puncte (da ambilor jucatori puncte in functie de numarul de building cards ale fiecaruia) nu le voiam, mai bine nu-mi dadea! Pentru ca 7 puncte mai erau, 7 s-au impartit (4 ei si 3 mie sau invers). Si jocul s-a terminat. Nici nu am mai numarat punctele, nu cred ca aveam 10 ... trist.
Image00008_small.jpg
Dar ma simt bine ca am lasat-o sa castige sa simta si ea ca e sarbatoare...
:twisted:

Ioana

Re: Arena (Roma 2) - Roma de la Romantic (era Valentine's Day)

Post: # 934Post Ioana
15 Feb 2010, 21:34

:lol: :lol: :lol: asa se zice cand iei bataie! Ca o/il lasi pe ea/el sa castige :D .

adixor

Re: Arena (Roma 2) - Roma de la Romantic (era Valentine's Day)

Post: # 936Post adixor
15 Feb 2010, 21:37

shhh, ea inca crede ca a castigat pe bune. noroc cu zarurile mele cu telecomanda..

Puf

Re: Arena (Roma 2) - Roma de la Romantic (era Valentine's Day)

Post: # 967Post Puf
16 Feb 2010, 15:10

ce romaaaaaantic :)))))))))
da' te-ai luptat ceva nu gluma! :)) - femeile, ce sa-i faci?! muuaaahaaahaa

coco

Re: Arena (Roma 2) - Roma de la Romantic (era Valentine's Day)

Post: # 7114Post coco
27 Aug 2010, 09:06

o intrebare si o constatare: intrebare: daca doresc sa folosesc toate cele 3 zaruri pentrua lua carti, (zarurile fiind 4,5,6 spre exemplu). Pot sa folosesc zarul 4, iau 4 carti m auit la ele, aleg una, apoi zarul 5, aleg 5 carti ma uit la ele, aleg una, apoi zarul 6, aleg 6 carti ma uit la ele aleg una....astfel ca o sa am 3 carti alese in mana, sau aleg direct 15 carti (4+5+6) si aleg una.....ramanand doar cu una in mana? iar ca si o constatare: cartea fortuna chiar nu inteleg care ar fi sensul ei in joc, intru-cat orice jucator isi opreste in mana cele mai bune si mai importante carti.....de ce ar folosii acea carte sa isi decarteze cele mai importante si mai alese carti din mana, sa traga altele la noroc?......adica sa ii vina altele mai proaste. Una peste alta jocul e SUPERB, pentru 2 jucatori. Are cam aceleasi obiective majore: sa arunci in joc forumuri si sa distrugi forumurile adversarului.....cand unul dintre jucatori are un forum.....clar obiectivul e sa il distrugi. Totul e sa mai ai timp, pana se epuizeaza punctele.

adixor

Re: Arena (Roma 2) - Roma de la Romantic (era Valentine's Day)

Post: # 7115Post adixor
27 Aug 2010, 09:51

daca folosesti zarurile cum zici tu trebuie sa le folosesti pe rand. tragi 4 alegi una, tragi 5 alegi una, etc.

fortuna e foarte utila pentru ca uneori incerci sa mergi pe o strategie, strangi anumite carti si ceva se schimba (ai vazut probabil ca se schimba des lucrurile in timpul jocului, uneori incepi sa mergi pe forumuri dar poti sa ajungi la sfarsit la o strategie bazata pe decimarea cartilor celuilalt in schimb). Cand se schimba lucrurile, e foarte posibil ca multe carti pe care le ai in mana sa nu te mai ajute in noul context ... si ce-ai vrea sa le schimbi ... In plus, dupa ce le schimbi, daca nu-ti plac poti risca sa joci din nou Fortuna, poate urmatorul set e si mai bun, etc. Ti-ar lua multe zaruri sa faci asta in mod normal, fara fortuna.

coco

Re: Arena (Roma 2) - Roma de la Romantic (era Valentine's Day)

Post: # 7165Post coco
01 Sep 2010, 09:52

Arena roma 2, super joc pentru 2 persoane, care poti sa il joci rapid, asa intr-o pauza de o juma de ora. :) Insa regulamentul consider ca ar fi trebuit completat cu cateva exemple sau situatii mai deosebite. Spre exemplu: Magister opus cu Forum. Ptr a ma folosi de Magister sa adun puncte (de pe Forum) am nevoie de 3 zaruri sau de 2? Se spune ca ptr a activa forumul e nevoie de 2 zaruri, insa eu mai am nevoie de al treilea ptr a activa Magister? Exemplu: daca magister este pe 3 in fata lui Forum, am nevoie sa folosesc 3 zaruri, exemplu 3-3-5 ptr a lua 5 puncte sau e suficient 3-5 ptr a lua 5 puncte cu magister? Si a doua, daca Magister este opus la Fons Bachi, asta inseamna ca eu cu Magister am tot timpul posibilitatea sa mai dau cu zarurile sau trebuie sa folosesc un zar ptr activare magister si dau cu celelate 2, sau folosesc un zar ptr activare magister si mai dau odata cu toate 3, sau nu e nevoie de zar ptr activare Magister in acest caz, el fiind permanent activat atata timp cat are in fata o carte care nu necesita zaruri (alt caz Tuba). Va multumesc anticipat de raspunsuri.

adixor

Re: Arena (Roma 2) - Roma de la Romantic (era Valentine's Day)

Post: # 7167Post adixor
01 Sep 2010, 10:31

nu prea exista jocuri al caror regulamente sa nu genereze intrebari, desi de multe ori e o problema de citire a regulamentului, 2 persoane diferite putand interpreta diferit acelasi pasaj. Din pacate, marea majoritate a cazurilor sunt chiar probleme neclarificate de regulament. Unele probleme sunt mici si putine (Roma 1) si se rezolva in ceva timp cu un FAQ oficial sau neoficial, unele regulamente sunt cunoscute ca fiind greu de parcurs si lasand multe intrebari (Arkham Horror desi sunt altele si mai si).

Sa le luam pe rand. Daca ai magister opus cu forum eu consider ca a activa magister e ca si cum ai activa forumul cu un zar (pentru ca daca ai magister fata in fata cu Pictor de exemplu e de ajuns sa activezi Magister ca sa faca ce face si pictorul care in mod normal are si el nevoie de un singur zar). Asta inseamna ca nu mai ai nevoie decat de un zar pentru cate puncte vrei sa iei cu forumul (adica daca magister e pe 3 si forumul opus, cu 3 activezi magister care devine forum si cu inca un zar iei puncte, ramanand un zar liber de folosit)

Magister poate copia si o carte opusa de tip "permanent" cum e Tuba. asta inseamna ca activezi magister cu un zar si pana la sfarsitul turului beneficiezi de bonusul respectiv fara alta activare (conform Stefan Feld). uneori nu ajuta, cum e cazul cu Fons Bacchi opus, pentru ca deja ai dat cu zarurile ca sa folosesti magister si nu mai poti folosi Fons Bacchi.

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”