O seara la inceput de primavara...

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
cosmin.alex

O seara la inceput de primavara...

Post: # 23384Post cosmin.alex
05 Mar 2012, 12:38

Sambata pe la pranz primesc un mesaj de la un membru al grupului de boardgameri. "Nu ne mai intalnim si noi la un Cico si la niste joace?". Un mesaj venit ca uns :D. Pun repede mana pe telefon si adun ce a mai ramas din echipa (Mono si Sydriane fiind la 12 ore de foc continuu :drool: :drool: ) si stabilim joacele: Ceva nou pentru cat mai multi. (Diferentele dintre membrii grupului sunt destul de mari... majoritatea jucand doar jumatate din lista). Cererea fiind : Minunile (7 Wonders) si Smallworld. Pe langa asta am mai propus si Alien Frontiers. Dupa ce stabilim ora de intalnire dai si fugi prin Bucale dupa jocurile respective ca erau plecate si ele in deplasare (Mono luase 7 Wonders si Alien Frontiers dupa el 8-) ).

Ne strangem 5 bucati membrii (Eu, Miri, Poe, Aly si Mada) la Mada acasa si dai cu explicatul primului joc. Criteriul de alegere al primului joc a fost simplu. 7 Wonders. De ce? Trebuia returnat pana la ora 00:00 proprietarului. (concentratia de 12 ore trebuia rasplatita cu un somn linistit ). Explicam regurile pentru bobocei si ii dam drumul. Poe isi anunta intentia de a juca strategia lui Mono (facem verzi cat cuprinde :? ). Dupa primele 2 ere surpriza, Poe nu are nici o carte verde, in schimb Miri aduna in veselie verzi :shock: . Incepatorii fac cateva greselute de alegere dar sunt corectati usor, parinteste :mrgreen: . La terminarea partidei Mada (cea care nu mai incercase jocul pana acuma) castiga la o diferenta de 5 pct (parca, dar ce mai conteaza cu cat :D) fata de mine (care,cica, eram cel mai experimentat dintre ei, 4 partide la activ :lol: ). Pe 3 a venit Miri (un joc la activ) urmata de Aly, iar lanterna rosie Poe :oops: . Vazand clasamentul Mada a raspuns afirmativ la propunearea mea de a mai incinge inca o pardida de "minuni" pentru a clarifica totul. A 2a partida decurge frumos. Verzile sunt impartite aproape in mod egal de catre Miri si Poe iar punctele de razboi intre Aly si Mada. La ultima etapa din era a 3a aveam de ales intre 6 puncte albastre si 3 pct de razboi. Aleg punctele albastre. Greseala. Scorul este 55 Miri, 49 Eu, 47 Aly, 46 Poe, 43 Mada. Daca alegeam invers scorul era unul si mai strans, dramatic pot spune, dar din pacate tot nefavorabil pentru mine :cry: :cry: : 49 Miri, 48 Eu, 47 Aly, 46 Poe, 43 Mada. (Felicitari Miri :twisted: )

Dupa o pauza de un Cico am aranjat Smallworld. Eu si Miri cei experimentati (2 respectiv 1 joc la activ :lol: ), iar restul cu ochii cat cepele la plansa de joc si la ce explicam noi acolo :ugeek: . Dupa trecerea in revista a regurilor am inceput sa alegem. Miri alege amazoanele diplomatice (multe sunt "gagicile" astea 8-) ), Eu imi aleg trolii mlastinosi (bune pct suplimentare au adus luptatorii mei din mlastina: 3 dintr-un foc si pe urma inca 1 :D ). Aly incepe cu Halflingii spiritosi, Poe, alege heroic ghouls (dupa o neintelegere privind numarul de scheleti din cutie, neintelegere ce va duce la o ofticare la numararea punctelor :oops: ). Cucerim, suntem cuceriti, iar cucerim si tot asa pana intram in declin. schimbam rasele si puterile si continuam curerirea. In penultima tura Miri si Mada fac o mutare surprinzatoare. Intra in decplin cu o rasa abia amplasata pe plansa de joc si isi ridica primele 2 rase aflate inca de la inceputul jocului in partea de licitatie. Mutari care s-au dovedit a fi calculate destul de bine,( uff fetele astea, nu se gandesc doar la topoare, arcuri si alte bazaconiii... :twisted: ) Miri adauga dintr-un foc "decat" 12 pct , iar Mada 10 (cu tot cu scaderea pctelor ce le reveneau dupa prima rasa intrata in declin). Mutarea asta a propulsat-o pe Miri intr-un lider detasat. 90 si ceva de puncte. Mada a recuperat si a mentinut plutonul la 70 si ceva de puncte. Poe care s-a ofticat putin (de la faza cu scheletii) a cerut inca 20 de pct pentru nedreptate si cu ajutorul lor a ajuns langa noi (in realitate avea 55 de puncte :lol: :lol: ).

Dupa aceasta partida a trebuit sa plec sa duc propietarului minunile (propietar gasit in timpul unei partide prin Puerto Rico), ramanand ca ei sa se obisnuiasca un pic cu Alien Frontiers. La intoarcere am explicat regurile si ne-am apucat de aruncat si plasat zaruri... pardon nave :oops: . Prima colonie a venit foarte repede, dupa 2 etape de rolluit zaruri... pardon nave ( nu pot sa nu le zic zaruri :? ). Aly a fost prima si si-a colonizat partea de hangar sa faca mai usor navele (am reusit :)) ) Mada a fost urmatoarea, pe urma Poe, iar eu, eeeee eu am fost cu sugestiile :mrgreen: . Pana la urma razboiul de colonizare a lunii a fost intre Poe si fete. Dupa 30 de minute de furat, creat si alte chestii de pe harta am ajuns la ultimul M&M (chiar seamana :drool: ) de pus pe luna. Poe a reusit cu o tripla fabuloasa :shock: ... Am trecut la numarat puncte. Poe 8, Aly 6, Mada 4, iar eu... e eu eram cu povestirea :P. (2 pct amarate :) ).
Dupa acest joc am plecat fiecare la casile lor la un somn bine meritat. Am trudit mai ceva ca intr-o zi de sesiune :P.

Si dupa cum zicea un prezentator.... Ceaules...
Ne vedem cand ne-om vedea, pa, la revedere!

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: O seara la inceput de primavara...

Post: # 23390Post Mono
05 Mar 2012, 13:23

Of, de cand asteptam sa vad ce s-a intamplat pe frontul de Est, cat timp eu si Sidryane eram incartiruiti pe frontul de vest :lol:

cosmin.alex

Re: O seara la inceput de primavara...

Post: # 23395Post cosmin.alex
05 Mar 2012, 13:56

Bine tu... lasa ca niciodata nu e prea tarziu... ce sa fac daca a 2-a zi a trebuit sa intru iar in priza pentru inca 7 ore de stors creierii... dar cu jocuri mai light: Carcassonne si Catan... ( dar astea intr-o noua povestire :D )

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”