Bunny Boardgames

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Bunny Boardgames

Post: # 25565Post Mono
19 Apr 2012, 06:38

Pastele este un pretext bun de boardgames la fel ca oricare altul. Mai bagi un ou vopsit, un drob si gata, ai personalizat mediul de joc dupa circumstante. De asta in planificarea acestei intalniri am folosit denumirea de cod "Bunny Boardgames".

Am inceput cu Princes of Machu Picchu, un joc dedicat incasilor, despre care am aflat ca fumeaza coca :shock: Nu intru in detalii despre joc, pentru ca mi-a placut in mare parte si vreau sa-i fac un review, mai ales ca nu am vazut nimic spus despre el. Si trebuie sa stie toata lumea cat erau incasii de viciosi, fumau coca si apoi sacrificau lame la zei ca sa-i ierte. Asa ceva? :o In orice caz, A a inceput in forta, si iar a terminat cu 2-3p inaintea lui C, cu care am terminat la egalitate, cu Sidryane la final.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1292540


Dupa acea pauza inerenta de oua + drob (de pui, ca se pare ca de miel nu ne place la niciunul), am zis sa terminam cu printii, si am jucat si Princes of Florence. Aici am suferit o crunta dezamagire :cry: Mai era o singura runda si aveam vreo 20p in fata, C&A si Sidryane erau toti cam departe, ma simteam sigur pe mine, dar A a facut 22 sau 23p in ultima runda, am facut si eu niste puncte, dar la final a avut niste carti de prestigiu, si cu una facuta m-a depasit cu vreo 6p :shock: Una peste alta am fost toti in 10p, ceea ce ma face sa ma gandesc ca sigur am gresit strategia pe undeva :roll:

from http://www.boardgamegeek.com/image/1292547


Am zis apoi sa ne relaxam un pic si sa jucam Carcassonne, sa-i invatam si pe C&A. Ei, cred ca spre diferenta de oricine, au inceput cu BG, fara sa treaca prin faza Catan + Carcassonne. Intamplarea face ca au un Catan acasa, dar e de fapt o neintelegere, ca ei vroiau card game si li s-a adus boardgame. Anyway, m-am preocupat sa explic bine cum e cu taranii pe camp, si iar era sa bata A. De data asta s-au petrecut niste modificari semnificative in ultimele doua ture si Sidryane a iesit prima, apoi eu, C, iar A la final. Stie toata lumea jocul, nu mai pun poze.

Am continuat apoi cu Puerto Rico, pe care toata lumea il mai jucase, asa ca ne asteptam sa nu tina mult. Dupa ce primele dati am avut 1000 de probleme cu ce facem daca se termina omuletii, am stabilit house rule: jucam sa fie Guvernator fiecare de 3 ori. Deci 12 runde. Acuma C a vrut alta regula... si cum nu mi-a venit nimic mai inteligent am zis ok, jucam sa fie de 4 fiecare guvernator. Una peste alta, iar si-a luat C Harbor, iar a livrat bunuri cu bonus, iar ne-a batut detasat, ca si prima oara cand jucasem in formula asta.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1292549


La final, mai ales ca nu mai era mult timp - am stat doar pana pe la 9, ca nici sambata nu era si (evident) nici a doua zi nu era duminica - am jucat Citadels. Si aici era sa ne bata A, dar i-am distrus vreo 2 ture cladirile, si cumva am terminat eu, avand si bonusul de culori, m-am detasat la final. Fiuf, am castigat si eu o data, si asta foarte greu :D Oricum, "bad gaming day" pentru mine, vorba lui MD.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bunny Boardgames

Post: # 25572Post VickdaReaper
19 Apr 2012, 10:12

Mono wrote:Am inceput cu Princes of Machu Picchu, un joc dedicat incasilor, despre care am aflat ca fumeaza coca :shock:
De fapt, frunzele de coca sunt foarte consumate si in ziua de astazi, chiar in zona fostului regat incas, fiind un bun remediu pentru a trata raul de inaltime. Altfel spus, se recomanda sa consumi ceai sau frunze de coca cand ajungi la Cusco, Peru, deoarece orasul se afla la peste 3500 de metrii inaltime si s-ar putea sa ai niste probleme cu aerul rarefiat. :ugeek:
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bunny Boardgames

Post: # 25574Post Mono
19 Apr 2012, 10:40

Le dadeau oare si la Lame?

sidryane

Re: Bunny Boardgames

Post: # 25576Post sidryane
19 Apr 2012, 10:49

VickdaReaper wrote:
Mono wrote:Am inceput cu Princes of Machu Picchu, un joc dedicat incasilor, despre care am aflat ca fumeaza coca :shock:
De fapt, frunzele de coca sunt foarte consumate si in ziua de astazi, chiar in zona fostului regat incas, fiind un bun remediu pentru a trata raul de inaltime. Altfel spus, se recomanda sa consumi ceai sau frunze de coca cand ajungi la Cusco, Peru, deoarece orasul se afla la peste 3500 de metrii inaltime si s-ar putea sa ai niste probleme cu aerul rarefiat. :ugeek:

E cocoa, people! Cocoa! Cacao, nu coca... geez!

Later edit: E coca, my bad:)) Cine citeste aici se gandeste ca cine stie ce traficanti suntem, iar Machu Pichu e doar un nume de cod:))
Last edited by sidryane on 19 Apr 2012, 10:57, edited 1 time in total.

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bunny Boardgames

Post: # 25577Post Mono
19 Apr 2012, 10:56

Cacao cu lapte de lama? :o :shock: :?

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Bunny Boardgames

Post: # 25580Post DanielIndru
19 Apr 2012, 11:03

Mono wrote: ...pentru ca mi-a placut in mare parte si vreau sa-i fac un review, mai ales ca nu am vazut nimic spus despre el.
Pe forum nu e nimic, aici s-ar putea sa fie ceva. ;)

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”