Tales of the Arabian Nights - solo

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
adixor

Tales of the Arabian Nights - solo

Post: # 2141Post adixor
30 Mar 2010, 07:50

Stiu ca v-am tot zapacit cu Tales dar in seara asta mi s-a pus pata pe el si am facut o partida solo de cam 2 ore. Ceea ce e oarecum nou pentru mine (nu partea cu 2 ore, ci partea cu solo :D ). Am scris mai tot ce mi s-a intamplat, daca va plictisiti FOARTE tare puteti citi mai jos toata aventura mea din seara asta :)

Am inceput cu Ali Baba si 3 skill-uri alese random:
- seduction
- stealth and stealing
- bargaining and evaluation
IMG_3370.JPG
Mi-am setat targetul de puncte le 6 story points si 14 destiny points (care sunt greeeu de atins se pare). Am tras si un quest, care va fi singurul din joc. In varianta oficiala de joc SOLO, trebuie terminate 2 quest-uri dar nu mai puteam sta inca vreo ora pentru asta.

Questul s-a numit "King of Thieves". A presupus calatoria pana in 2 orase diferite de pe harta (le-am pus random) si un encounter acolo in care jefuiam pe cineva (o persoana oarecare) si daca reuseam, dupa 2 astfel de talharii castigam treasure-uri, etc. Zis si facut, cum altceva nu mai aveam de facut am plecat spre primul oras.

M-am oprit pe drum in Alexandria. Aici reusesc sa dau peste niste Strange Customs (obiceiuri ciudate) si am de ales daca sa ma casatoresc cu cineva, in conditiile in care in momentul mortii unuia din soti, celalalt e ingropat de viu cu mortul. BRRRR, asta e de departe cea mai dubioasa poveste din toata cartea aia cu povesti, dar daca ati citit Arabian Nights (si nu versiunea de cand eram noi mici care cred ca era cenzurata) stiti ca exista lucruri si mai ciudate printre povestiri.. deh, folclor de secol 16-17. Revenind la poveste, aleg sa nu fac chestia asta, si chiar spun tuturor ca e un obicei idiot. Mare greseala, sinceritatea mi-e rasplatita cu statusul Scorned (google traduce cu "nesocotit" dar cred ca altul e sensul). Oricare ar fi sensul nu e bun, dar pot scapa de el daca fac un pelerinaj la Mecca. Schimb statusul deci cu On Pilgrimage.

Plec mai departe si ajung in primul oras din cele 2 ale questului. Incerc sa talharesc pe prima persoana aparuta in cale. Reusesc dar din pacate am mustrari de constiinta, si primesc statusul Grief Stricken (lovit de durere). Nu e bine. Nu-mi pot folosi nici un skill din acest moment, pana cand fac 8 story points. Cred ca a durat minim o ora starea asta (si am mai citit acum pe net si intr-adevar e un status cam enervant si dificil). Mai mult, talharia nu "se pune" pentru castigarea quest-ului.

Imi incep pelerinajul, cu orasul Bilma. Ma intalnesc aici cu un tigru fioros. Nu mai stiu ce actiune am ales, dar cert e ca 1. am castigat skill-ul Wisdom dar 2. sunt Wounded. Partea buna: pot sta o tura si trece, si-asa sunt singurul jucator :) Pierd doar un punct.

Ma gandesc din nou la primul oras din quest si ma intorc. Dau sa talharesc pe unul, dar aflu ca era un politist sub acoperire incercand sa-i prinda pe ... fraierii care incearca sa-l fure :)). Devin Outlaw. Nu e atat de rau statusul asta, dar daca il mai primesc o data, devin Imprisoned. Inca nu e cazul.

Ca sa-mi termin pelerinajul ma duc la Mecca. Il termin, castig un wealth (nu mai sunt Poor, yee) si skillul Piety. Oricum nu-l pot folosi ca sunt in continuare "Grief Stricken". Ma gandesc ca nu mai are sens sa merg la quest ca daca nu-mi pot folosi skillurile mai mult o s-o patesc.

Intre timp ma mai plimb. Merg in orasul Bilma (am un bonus care ma asteapta pe aici). Ma intalnesc cu un profet cu care stau o gramada de vorba. E nebun gagiul, dar cu un dezvoltat simt al umorului trec peste ce tot debiteaza el. In Bilma mai gasesc si skill-ul Appearance (imi mai lipseste acum doar o printesa de curtat :) ) dar din pacate ma intalnesc si cu un Leu. Ce sa fac, ce sa fac, aleg sa ma rog :) Nu ma omoara, dar imi scad punctele. Dammit.

Plec spre Samarkand (da, este numele unui nou joc de la Queen games). Pe drum dau de un trapped efreet si aleg sa-l Ajut. Nu e bine, dupa ce-l descui, aflu ca nu degeaba statea acolo, era blestemat, si acum trebuie sa iau eu blestemul asupra mea. Sunt Accursed dar nu are efect asupra mea in jocul Solo.

Continui spre Samarkand sau Daybul, inca nu stiu unde o sa merg ca ma asteapta surpize posibil placute in ambele. Pe drum dau de un Strange Pot. Ma rotesc in jurul lui, il analizez, poate e magic! Eagerly you rub it on one eye. nothing happens. dissapointed, you leave. Nu e. In acest moment am 6 story points, si mai am 2 pana la 8 unde pierd statusul Grief Stricken si pot sa-mi folosesc din nou skillurile.

Plec spre Daybul si ma intalnesc cu un Wicked Vizier. Asta cum ma vede, vine la mine, ma ia in brate si zice ca ma asteapta de mult ca sunt "his dearest brother", imi indeasa turbanul lui pe cap si imi pune roba lui si dispare. Eu raman cam prost, dar nu dureaza mult, ca unii striga "Uite-l pe vizir!" si vin toti si ma bat de ma rup. Sunt wounded o tura dar castig skillul Quick Thinking. Mda.. poate data viitoare ma prind mai repede de trucuri de-astea ieftine. Mai gasesc in oras skillul Luck, dar momentan tot nu pot folosi nici un skill :(((

Plec spre Lhasa. Dau nas in nas cu un Unknown Beast. Curajos (de ce oare ca nu inteleg, acum privind retrospectiv) aleg sa o urmaresc. Nu o prind si nu patesc nimic dar daca mai fac pe viteazul, nu se stie. Mai gasesc pe aici skillul Wilderness Lore (e deja al 9-lea skill, nu cred sa fi avut mai mult de 5-6 intr-un joc normal). Tot in orasul asta e si un Crystal Palace si aleg actiunea "Enter". Din pacate probabil nu am platit bilet sau ceva, ca ma prind inauntru garzile si ma bat mar. Wounded, pierd puncte, etc.
IMG_3372.JPG
IMG_3371.JPG
Merg la Samarkand, mai sunt aici niste encountere speciale care ma asteapta. Pana la ele ma intalnesc cu un Greedy Captain. Incerc sa-l talharesc desi nu am skillul activ de Stealing, si nu castig decat un punct. Gasesc insa in oras skillul Courtly Graces, al zecelea. Tot pe langa oras pe undeva e Valley of Dogs. Iar sunt viteaz si intru sa vad ce e acolo, ma prinde o haita de caini salbatici si reusesc sa nu mor. Dar reusesc si sa-mi pierd cam tot ce aveam, si acum sunt la Wealth level Penniless. Macar Story points e 7 si nu mai am decat un punct si arunc statusul Grief Stricken.

Ma mai plimb pe acolo, dau de hungry creatures la un moment dat si incerc "capture" de curiozitate. Nu tine smecheria si incep sa ma urmareasca sa ma omoare, cand mai aveau foarte putin, apare soarele (rasaritul) si dispar bestiile. Castig skillul Luck la nivel master.

Pe drum mai dau de un Sad Gooleh (gooleh = ghouls, monsters in human form who eat human flesh, some even being human). Asta tocmai ce a prins un om si vrea sa-l pape ca zice ca nu e muslim (= e infidel). Celelalt zice ca nu, ca e. Cum skillurile mele sunt inactive, nu stiu ce sa aleg si plec mai departe. Primesc un story point si nu ma mai napadesc grijile si durerea, statusul Grief Stricken e out. Am skill-urile libereeee!

Ma mai plimb iar si dau de un glittering artifact. Voi ce ati fi facut? Ce am facut si eu probabil: Use. Din pacate cum fac asta niste voci ma cuprind, voci ce au iesit din artifact. Sunt vrajit (ensorcelled) si asta inseamna ca in mod normal un alt jucator ar alege unde sa ma misc in fiecare tur. Din fericire in oras gasesc un bonus tare: scap de orice status vreau eu; decid sa scap de Ensorcelled altfel pierd multe puncte (in varianta solo daca alt jucator trebuie sa-mi faca ceva, pierd puncte doar).

Ma mai intalnesc cu un soldat, si nu stiu ce-mi vine sa-l atac. Ma zapaceste si iar sunt Scorned, dar scap intrand din nou in Pelerinaj. Iar Mecca si restul...

Urmatorul personaj: un lonely prince. Aleg actiunea "Honor" care ma duce la un paragraf de poveste ciudat: printului i-e somn si ma pune sa-i zic o poveste sa adoarma. Nu am din pacate skillul Storytelling si se supara. Dar nu patesc nimic. Dupa el dau de o domnita intemnitata. Cand am vazut fata nici nu am mai vazut gratiile. Uitand ca e intemnitata am ales "Court". Bineinteles ca se supara, ca nu de asta are ea nevoie acum. Iar sunt Scorned, dar nu are efect ca sunt deja in Pelerinaj.

Nu scap de o tipa si dau de alta. De data asta e " a friendly maiden". uuuUUuuu. Incerc din nou "Court" daca tot am inceput, dar dupa ceva timp zice ca nu trebuie sa ne vada taica-su impreuna, si pleaca. Interesant, eu castig skillul Wisdom la nivel master.

Ajung din nou la primul oras din quest, unde mai incercasem talharii. Mai incerc o data pe cineva, dar asta striga dupa ajutor si lumea ma prinde si ma judeca. Sunt la inchisoare ! Aici nu ma pot misca, doar am niste encountere cu diversi gardieni, doar doar voi scapa. Am noroc cu primul, desi e un Mad Jailer incerc actiunea "Attempt to escape" ca am skillul Stealth. Reusesc sa ma eliberez si ies din inchisoare din prima incercare!

Raman in oras, poate totusi pot sa talharesc si eu pe cineva ca lumea. Dau de un tip "friendly" si incerc pe el. Imi foloseste aici skilul Luck, pentru ca tipul pe care vreau sa-l prad este fiul sultanului, deghizat. Castig Wealth si o chestie numita "Robe of Honor" care ma face respectat si-mi da niste bonusuri pe care nu le-am folosit tot jocul. Prima parte a questului se opreste aici, merg spre al doilea oras.

Merg pe orasul Bantus si dau de un Wicked Vizier. Cred ca am baut ceva, ca aleg iar sa-l atac! E mai tare ca mine si sunt Outlaw acum.

Trebuie sa revin la Mecca sa termin pelerinajul, dar pe drum ma intalnesc cu o Enchantress. Fac ce fac si devin casatorit cu ea! Sunt la casa mea acum:) Din pacate asta implica faptul ca dupa fiecare encounter intr-un oras trebuie sa ma intorc in orasul in care ne-am casatorit, acasa la soata :) Dammit.

In drumul spre Mecca ma mai intalnesc cu un Efreet, mai castig Wealth si skillul Bargaining and Evaluation la nivel maste ca si Piety.

Fiind casatorit trebuie sa ma intorc acasa dupa Mecca, altfel nu mai pot merge in nici un alt oras. Ma intorc, dau de un Disguised Prophet pe care incerc sa-l prad, si datorita skillurilor mele reusesc. E destul de bogat, primesc 2 nivele de Wealth, cred ca sunt pe Rich acum. Richie Rich. Stealth and Stealing devine master skill si am si o COMOARA, o trompeta de alama dar care cica e super valoroasa dintr-un motiv pe care nu-l mai stiu.

Plec pe mare ca sa ajung prin Australia, si pe mare dau de un Mad Captain. Daca tot am inceput, incerc sa-l talharesc si pe el, si-mi iese manevra dar deja am wealth bunicel si nu castig mult in plus.

Am ajuns pe orasul unde imi pot face questul. Dau de un Greedy Man si trebuie sa-l talharesc. Nu castig decat un skill, dar acesta e super util ca e considerat OK pentru questul meu pe care l-am terminat! Sunt King of Thieves. Terminarea quest-ului imi da 3 (trei!) nivele de wealth, si devin Fabulously Rich. Ba chiar primesc inca o comoara! Oricum jocul s-a incheiat (nu am jucat chiar dupa carte, unde trebuie terminate 2 quest-uri). A fost fun, si mi-a facut placere sa scriu si asta.
IMG_3377.JPG
daca ati citit pana aici, felicitari, inseamna ca am cat de cat skillul Storytelling :). Si voi skillul Patience.
Numai bine.

Ioana

Re: Tales of the Arabian Nights - solo

Post: # 2143Post Ioana
30 Mar 2010, 09:45

Foarte frumos ai scris (chiar am citit pana la capat!) :)

Puf

Re: Tales of the Arabian Nights - solo

Post: # 2147Post Puf
30 Mar 2010, 11:15

am citit...am citit - uh ce bine suna jocul asta - acum sunt ca si haretel cu Agricola: Must...have! :)
foarte frumos povestit - parca eram acolo talharind si pradand si curtand domnite...ma pe fata aia la inchisoare tu ca un cavaler ce te afli trebuia sa o ajuti - you know - damsel in distress :)))

adixor

Re: Tales of the Arabian Nights - solo

Post: # 2150Post adixor
30 Mar 2010, 11:41

mda.. nu prea le am cu domnitele. probabil m-a atras vulnerabilitatea ei.. statea asa singurica si abatuta in inchisoare..

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Tales of the Arabian Nights - solo

Post: # 2155Post Chuckila
30 Mar 2010, 12:37

Daca era vulnerabila, poate alt approach ar fi fost recomandat :twisted:

Frumos povestit, de abia astept sa creasca pitica, sa imprumut jocul si sa ne intindem toti 3 la o seara de 1001 de nopti. Si de fiecare data cand ma gandesc la Tales of the Arabian Nights, BatteLore, Twilight Imperium sau SmallWorld, ma intreb "Unde au fost aceste jocuri cand eram noi copii?!?!" Of of :(

adixor

Re: Tales of the Arabian Nights - solo

Post: # 2159Post adixor
30 Mar 2010, 12:49

mda.. dacii si romanii.. brrr

am observat cu ocazia jocului solo ca din anumite puncte de vedere e fun. e mai rapid si se intampla mai multe lucruri. Daca jucam in 4, dura probabil o gramada de ore si downtimeul era mai mare. Pe de alta parte, tare as vrea sa am niste parteneri de joc cu care sa joc Story Telling version. Adica povestile sunt facute de jucatori, nu mai conteaza Book of Tales. Acolo sa joci cu pitica...

fixpix

Re: Tales of the Arabian Nights - solo

Post: # 2161Post fixpix
30 Mar 2010, 13:02

Sa stii ca pina acum am sters de pe lista TotAN. A fost o sesiune frumoasa insa si mi-ai trezit interesul.

Am citeva nelamuriri de ordin tehnic: Cind joci in mai multi, din cite inteleg e cam acelasi lucru cu ce ai povestit mai sus, doar ca se intercaleaza povestile. De aici ma intereseaza urmatoarele:
- Este interactiune semnificativa intre jucatori? Daca este in aceeasi masura ca la alte jocuri de aventura, gen Prophecy, Runebound, Arkham atunci nu prea vad cum se poate juca eficient in mai multi jucatori.
- Ceea ce ai povestit mai sus dureaza cam 1 ora de joc, poate un pic mai mult. Presupunind ca joaca 3-4 jucatori si povestile sint intercalate, timpul total de joc e undeva pe la 3-4 ore? Si daca din totalul asta joci doar 1, ai ce face in rest?

Incerc sa ma prind daca e o investitie mai degraba pentru jucatul solitaire sau pentru jucat in grup. Suna nostim ca idee dar ma intreb daca nu dureaza totusi prea mult si e o experienta paralela, nu de grup.

Edit: Am vazut raspunsul de mai sus dupa ce am scris. Ramin oricum valabile ca intrebari daca mai poti elabora pe marginea lor

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Tales of the Arabian Nights - solo

Post: # 2167Post VickdaReaper
30 Mar 2010, 15:19

Foarte frumos povestit, Seherazadixor!! Desi te-ai cam grabit (poate erau de vina paznicii din joc sau poate auzeai chemarea acelei domnite intemnitate), totusi, am citit cu interes povestioara expusa. La mai multe... :D
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

adixor

Re: Tales of the Arabian Nights - solo

Post: # 2171Post adixor
30 Mar 2010, 15:33

Intr-adevar, jocul in mai multi e similar, dar exista N povesti separate. Interactiunea intre jucatori este minima, cel mult se ajunge la chestii de genul "am statusul Ensorcelled si trebuie sa imi zici tu unde sa merg in fiecare tur pana il pierd". Exista si o varianta Player versus Player unde cei care sunt in acelasi spatiu pe harta se pot bate in skilluri, etc, si pare fun dar nu am testat (e pe site-ul zman). In jocul de baza interactiunea e minima. Chiar la prophecy e mai mare interactiunea intre jucatori decat aici, iar Arkham e cooperativ, nu pot compara.

Ce am povestit a durat cred vreo 2 ore desi nu am masurat exact. Poate 1.5h. Am jucat o data in 3 sau 4 si stiu ca a durat minim 3 ore. Jocul se bazeaza mult pe atmosfera si poveste, sfarsitul nu conteaza deloc (punctele sunt doar un pretext pentru a exista totusi un sfarsit). Pe turul celorlalti nu e nimic de facut altceva decat sa asculti prin ce trec ei si sa te distrezi. Eu unul nu l-as juca in mai mult de 3 jucatori, preferabil 2.

Daca totusi ai noroc de parteneri carora sa le placa storytellingul, ziceam ca exista varianta in care nu se folosete Book of Tales ci toate povestile sunt scornite de jucatori. Banuiesc ca in grupul potrivit si cu aceasta varianta distractia e maxima, si in acest caz chiar nu prea conteaza daca e turul tau sau al altora. Cum e un joc mai special insa, s-ar putea sa fie greu sa gasesti un grup pentru asa ceva.

Partea proasta e ca exista cateva glitch-uri care il fac enervant la inceput. E de ajuns sa primesti un status destul de nasol, gen Grief Stricken (nici un skill nu poate fi folosit pe scurt) ca sa ai probleme in a mai scapa de el. Eu l-am avut aseara mai mult de jumatate de joc si a fost destul de frustrant. Exita diverse fix-uri pe forumuri pentru a limita efectele neplacute ale acestuia mai ales daca il primesti in primele tururi, pentru ca te impiedica sa scapi repede de el si tot asa.

pe scurt: nu l-as considera joc de jucat in grup decat intr-un grup potrivit acestui lucru si folosind varianta de story telling de pe siteul zman. Altfel, downtime-ul mare este posibil sa enerveze la un moment dat.

adixor

Re: Tales of the Arabian Nights - solo

Post: # 2172Post adixor
30 Mar 2010, 15:34

VickdaReaper wrote:Foarte frumos povestit, Seherazadixor!! Desi te-ai cam grabit (poate erau de vina paznicii din joc sau poate auzeai chemarea acelei domnite intemnitate), totusi, am citit cu interes povestioara expusa. La mai multe... :D
multumim, multumim. dar ce inseamna ca m-am grabit ? ca nu am terminat al doilea quest?

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Tales of the Arabian Nights - solo

Post: # 2173Post VickdaReaper
30 Mar 2010, 15:37

Inseamna ca stilul de redare al povestiri nu este asezat, ci este allegro. Ca atunci cand te grabesti sa termini de scris povestirea unei sesiuni de joc pentru ca mai ai si alte treburi de facut...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

adixor

Re: Tales of the Arabian Nights - solo

Post: # 2174Post adixor
30 Mar 2010, 15:40

m-ai prins... da, e cam grabita. m-am speriat cand am vazut cat am de scris si am zis ca daca o fac si mai si ajung la prea multe ecrane de text si nici eu nu o sa vreau sa o mai citesc pentru corectura, daramite voi :)

si mi-era un somn .... :)

Puf

Re: Tales of the Arabian Nights - solo

Post: # 2278Post Puf
03 Apr 2010, 00:34

mie mi-a placut cum ai povestit!! asa de incurajare ca sa mai scrii de ToTAN :D
asta cu povesti inventate de jucatori imi place cum suna :)

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”