Cu varcolacii la Sinaia

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Cu varcolacii la Sinaia

Post: # 30364Post danielM
11 Nov 2012, 16:05

Dat fiind ca tocmai ce am urcat in tren si ma asteapta un drum de peste 12 ore, voi incerca sa povestesc despre cateva partide(vreo 30 la numar :) ) de The Werewolves of Miller s Hollow(sau mai simplu spus: "Varcolacii") jucate in acest week end la o cabana in Sinaia, dar mai ales despre cum am reusit sa i fac curiosi pe toti cei cu care am fost de lumea asta a jocurilor de societate.. Asadar, am ajuns vineri spre seara in Sinaia, cu ocazia zilei de nastere a unui prieten, 11 oameni. Dupa aprovizionarea cu de ale gurii si (cel mai important) cu bauturi, ne am adunat cu totii intr un living foarte spatios, cu o masa inconjurata de canapele si fotolii foarte comode. Dupa o vreme, mi am luat inima n dinti si am propus sa jucam un joc de petrecere (acest pas zic eu ca e cel mai dificil atunci cand incerci sa atragi persoane care in afara de monopoly sau rummy nu au mai jucat altceva in viata lor- in acest grup erau care nu jucasera nici monopoly-, iar cand te vad cu o cutie frumos ilustrata continand cubulete de lemn,carti si omuleti-nu era cazul aici,ca aveam doar varcolacii la mine- se uita unul la altul parca zicand "ce vrea asta cu noi?"), lucru imbratisat cu caldura de toti, ca obositi dupa drum nu mai aveam chef de altceva decat sa stam la caldura cu un pahar de vin,cu muzzica in surdina si,de ce nu, "sa vedem ce joc ne invata dani" . I am lasat sa se uite putin printre carti, apoi le am explicat despre ce este vorba. Zis si facut, jocul a prins foarte bine,chiar daca la inceput jucau majoritatea prost, se dadeau de gol, nu si inchideau gura odata ce varcolacii le veneau de hac sau se leganau in streang in piata nefericitei asezari,sau mai deschideau cate un ochi cand ei trebuiau sa tremure sub plapuma,in odaia lor.. Oricum, de la joc la joc, treburile s au schimbat, am intrat si eu in joc, iar cu totii erau foarte interesati de unde am cumparat jocu asta,cat costa, "il vrem si noi" .. A doua seara a fost si mai interesant, am introdus alte personaje pe langa clarvazatoare,vanator sau fetita(sagetile lui cupidon nimereau cu precadere in dosurile baietilor,starnind rasete la final ..) si am jucat asa vreo 15 partide. In ziua plecarii, le am dat o lista cu cateva site uri de la noi,asigurandu i ca or sa gaseasca acolo o gramada de jocuri mult mult mai frumoase si m am indreptat spre casa, in trenurile noastre imbatranite si mereu in intarziere, bucuros(gandind in perspectiva) de faptul ca varcolacii e posibil sa i fi infestat cu acest microb pe unii dintre ei.. :twisted: Sfarsit! :)

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”