Christmas Carcassonne

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
adixor

Christmas Carcassonne

Post: # 32Post adixor
26 Dec 2009, 13:20

Trecuse destul de mult timp de cand preocupati cu jocuri "serioase" nu ne mai facusem timp de good old Carcassonne. Ne-am amintit de el si l-am scos la iveala. A rezultat un joc frumos, desi putin cam lung (jucam cu extensiile "Negutatori si Constructori", "Hanuri si Catedrale" si desi nu e mare extensie, The River).

Am inceput eu cu verde si ea cu galben. Dupa cateva minute avea deja un avans considerabil.
IMG_2788.JPG
IMG_2787.JPG
Eu incepusem constructia unui orasel mai mare, ea deja terminase unul micut si pusese mana pe grau si niste vin. Care vin nu ar fi stricat prea mult nici in real-life, doar ca ne era teama ca incepem sa construim metrou intre castele apoi .. :D Oraselul meu avea si pe The Big Guy, avea si Constructor, era cam ca piata imobiliara inainte de criza si colac peste pupaza aveam si Catedrala. L-am terminat destul de repede si am reusit sa acopar din diferenta cu cele vreo 30 puncte.
IMG_2789.JPG
IMG_2791.JPG
Inca nici nu incepusem sa ne impiedicam unul pe celelalt. Eu reusisem sa-mi blochez un omulet pe o manastire care nu se mai termina iar intre timp ea terminase orasul din partea de sus, egalizandu-ma la grau. In stanga jos voiam eu tot vinul, macar sa raman si eu cu ceva. Pana in acest moment ea deja avea ferma cea mai importanta cu 2 oameni la 1. Tough times ...
IMG_2793.JPG
A inceput lupta. Ce mai freamat, ce mai zbucium. Am mai constuit niste orase in dreapta si am reusit sa fac rost de niste matase (sau hartie igienica, depinde cum interpretati iconul :D). In stanga jos ea a inceput sa lucreze tot pe matase, si cu graul de acolo pana la sfarsitul jocului a reusit sa ajunga la monopol. Imi pregatisem in dreapta un fermier pe o mica gradina, cu porcul dupa el, doar doar voi reusi sa conectez gradina de marea ferma mare.
IMG_2794.JPG
Intram pe ultima suta de metri, la punctaj e departe de mine deja, cel putin 50 puncte. Observ ca am cam exagerat cu fermierii, dar ferma aceea imensa m-a impins la chestii necugetate. Mai adaug deci un fermier in dreapta, doar ca trebuie sa astept un tile cu strada in curba sa il conectez si pe el de ferma. Ea trage vreo 2 tile-uri de care aveam nevoie. Imi smulg parul din cap si, pentru ca nu prea mai aveam unde sa ma dezvolt si singura sansa sa castig era ferma, incep un oras in partea de jos, imi pun si constructorul pe el, pe ideea ca desi nu intentionez sa termin orasul, constructorul ma va ajuta sa pot trage des cate 2 tile-uri. Pot spune ca asta m-a ajutat sa fac browsing mai rapid prin tile-urile ramase.
IMG_2795.JPG
Jocul se succede cu o rapiditate demna de un melc in hibernare. Fiecare sta 1-2 minute si uneori mai mult la fiecare tile. Ea aduna punct cu punct pe tot felul de stradute, manastiri, etc. Eu am oamenii blocati la semanat, prasit, in ferme. Cica munca te innobileaza ... mai bine eram hot la drumul mare ca ei i-a iesit mai bine asta. Pierde ocazia sa-mi mai scada niste puncte, negandindu-se sa puna o catedrala pe orasul unde aveam constructor. Acesta nu ma interesa sa-l termin si era si foarte dificil, dar imi placea ca la sfarsitul jocului primeam un oarece scor si pe acest oras neterminat. Daca punea catedrala aici nu mai puteam lua respectivele puncte dar nu a facut-o.

Universul se extinde, se extinde si mai ca se pravaleste in afara continuumului spatiu-timp (a se citi "masa e cam mica si cateva piese nu mai au loc in josul hartii obligandu-ne sa mutat ditamai lumea mai sus).

Reusesc in sfarsit sa-mi conectez fermierii cu un tile bine plasat. Pana la final am avut 5 (4 + Big Guy) in ferma cea mai importanta si ea cred ca doar 2 sau 3.
IMG_2796.JPG
Intr-un final apoteotic, trag ultimul tile. Nu ma ajuta, il pun intr-un loc neimportant si incepem numaratoarea. Ferma m-a ajutat cu foarte multe puncte (40-50 pentru ca aveam si un porc pe acolo). Am reusit sa acaparez si 2 majoritati de vin (hic!) si matase.

Cu toate astea, am plecat de la aprox 80 puncte diferenta in favoarea ei in ultimele tururi si desi am adunat tot ce am putut, m-a batut cu 207 la 180. Am pierdut mult timp incercand sa am ferma cea mare si ignorand puncte mici si multe.

Sper ca v-a placut relatarea acestui joc cel putin la fel de mult pe cat ne-a placut noua sa-l jucam si sper ca ii va ajuta si pe cei care nu sunt inca hotarati daca vor acest joc sau nu.

Happy gaming!

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”