Android:Netrunner Marti 05.11.2013 Lente

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Tarmyniatur

Android:Netrunner Marti 05.11.2013 Lente

Post: # 46041Post Tarmyniatur
06 Nov 2013, 00:21

Sa scriu putin despre seara de astazi din Lente, cu meciuri si de liga si casual. A decurs cam asa:

League Matches

misu vs Tarmyniatur

misu - Kate "Mac" McCaffrey vs Tarmyniatur - Weyland Consortium:Building a Better World: Runner flatline la scorul de 0-0

Multe accese pe R&D fara agenda si un finisher clasic cu Scorched Earth.

Tarmyniatur - Andromeda:Disposessed Ristie vs misu -NBN:The World is Yours*: 7-0

R&D lock foarte devreme in meciul asta, multiacces in fiecare tura.

League Score: Tarmyniatur 6:0 misu

misu vs Tarmyniatur

misu - Kate "Mac" McCaffrey vs Tarmyniatur - Weyland Consortium:Building a Better World: Runner flatline la scorul de 4-2

De data asta agendele furate din HQ si remote si acelasi finisher clasic cu dublu Scorched Earth, ajutat desigur de Project Atlas.

Tarmyniatur - Andromeda:Disposessed Ristie vs misu -NBN:The World is Yours*: 7-4

2 din puncte fiind un Beale care a cam spart banca, mi-a luat ceva sa dau Account SIphon pe un deck cu cam multe Rototurret :D

League Score: Tarmyniatur 6:0 misu

Deschapelles vs cgilmeanu

Deschapelles - Noise:Hacker Extraordinaire vs cgilmeanu - NBN: Making News: 7 - 1

cgilmeanu - Kate "Mac" McCaffrey vs Deschapelles - Weyland Consortium:Building a Better World: 0-7

League Score: Deschapelles 6:0 cgilmeanu

misu vs Deschapelles

Deschapelles - Noise:Hacker Extraordinaire vs misu -NBN:The World is Yours*: 7-6

misu - Kate "Mac" McCaffrey vs Deschapelles - Weyland Consortium:Building a Better World: 7-3

League Score: misu 4:2 Deschapelles

fl0po vs Oliver

Fl0po - Gabriel Santiago:Consummate Professional vs Oliver - Haas:Bioroid:Engineering the Future: 7-2

Oliver - Gabriel Santiago:Consummate Professional vs fl0po - NBN:Making News: 5-7

Am avut impresia ca meciul asta a durat peste 120 de minute (nu ca ar fi ceva negativ, doar ca idee).

League Score: fl0po 6:0 Oliver

Casual Games

Am jucat 3 partide si cu Anca, cu deck-urile mele, au decurs cam asa:

Anca - Andromeda:Disposessed Ristie vs Tarmyniatur - Weyland Consortium:Building a Better World: 7-0

Macel total, accese peste tot, dezastru...

Anca - Andromeda:Disposessed Ristie vs Tarmyniatur - Weyland Consortium:Building a Better World: Runner flatline la scorul de 0-0.

Asa mai vii de-acasa moncher. Snare - Scorched.

Anca - Kate "Mac" McCaffrey vs Tarmyniatur - NBN:Making News: 7-3

Ce sa zic, nu merge domle' deck-ul asta, multiacces pe R&D si bye bye.

Le multumesc adversarilor si ii mai astept pe masa de joc. Sper ca am retinut corect, daca am scris o tampenie sa ma atentionati va rog.
Last edited by Tarmyniatur on 06 Nov 2013, 14:15, edited 1 time in total.

misu

Re: Android:Netrunner Marti 05.11.2013 Lente

Post: # 46055Post misu
06 Nov 2013, 10:31

Si, deci nu credeai ca se poate dupa 'sute de meciuri jucate', ai invatat si lucruri noi despre cartile unice :D
Felicitari pt victoriile de ieri, insa ai grija pe viitor fiindca joci foarte repede si ai tendinta sa faci greseli ( probabil e un 'defect' de la sutele de meciuri de pe OCTGN unde lucrurile sunt mai automate )

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Android:Netrunner Marti 05.11.2013 Lente

Post: # 46063Post MandrulDuce
06 Nov 2013, 11:43

La fl0po vs Oliver ar trebui să fie 4-2 scoru de ligă. Sau așa pare.. Amândoi au câștigat cu deck-u de runner, dar flop a punctat mai mult cu cel de corp.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Rautz

Re: Android:Netrunner Marti 05.11.2013 Lente

Post: # 46065Post Rautz
06 Nov 2013, 11:45

MandrulDuce wrote:La fl0po vs Oliver ar trebui să fie 4-2 scoru de ligă. Sau așa pare.. Amândoi au câștigat cu deck-u de runner, dar flop a punctat mai mult cu cel de corp.
Eu notez ce-mi spuneti voi. Poate ar fi mai bine ca fiecare user sa scrie rezultatele propriilor meciuri, pentru a nu exista astfel de greseli.
Astept ca flopo sau Oliver sa-mi confirme rezultatul corect.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Android:Netrunner Marti 05.11.2013 Lente

Post: # 46070Post fl0po
06 Nov 2013, 12:19

Tarmyniatur wrote: fl0po vs Oliver

Fl0po - Gabriel Santiago:Consummate Professional vs Oliver - Haas:Bioroid:Engineering the Future: 7-2

Oliver - Gabriel Santiago:Consummate Professional vs fl0po - NBN:Making News: 7-5

Am avut impresia ca meciul asta a durat peste 120 de minute (nu ca ar fi ceva negativ, doar ca idee).

League Score: fl0po 6:0 Oliver
Scorul final este corect fl0po 6:0 Oliver
Greseala este la Oliver - Gabriel Santiago:Consummate Professional vs fl0po - NBN:Making News: 7-5, aici trebuia 5-7.
HACK OR GET WHACKED!

Tarmyniatur

Re: Android:Netrunner Marti 05.11.2013 Lente

Post: # 46085Post Tarmyniatur
06 Nov 2013, 14:19

misu wrote:Si, deci nu credeai ca se poate dupa 'sute de meciuri jucate', ai invatat si lucruri noi despre cartile unice :D
Felicitari pt victoriile de ieri, insa ai grija pe viitor fiindca joci foarte repede si ai tendinta sa faci greseli ( probabil e un 'defect' de la sutele de meciuri de pe OCTGN unde lucrurile sunt mai automate )
Cartile unice oricum sunt raritati maxime in deck-urile mele deci n-ar fi influentat semnificativ jocul in favoarea cuiva.

Legat de slow play, la ce te referi mai exact, la plata cartilor? Eu intai rezolv efectul cartii si dupa dau banii ca asa cred ca e mai vizibil, in loc sa le fac pe ambele in acelasi timp si sa considere oponentul ca pun o valoare aiurea pe zar.

misu

Re: Android:Netrunner Marti 05.11.2013 Lente

Post: # 46091Post misu
06 Nov 2013, 15:00

Nu ma intelege gresit, nu am zis ca ai jucat ilegal sau ceva.. am zis doar ca a fost o seara productiva, amandoi am invatat lucruri noi despre ANR.
Iar cu jocurile f rapide, era doar un sfat constructiv, ca in orice joc : graba strica treaba.

Tarmyniatur

Re: Android:Netrunner Marti 05.11.2013 Lente

Post: # 46097Post Tarmyniatur
06 Nov 2013, 15:22

Btw, legat de "problema" cu Howard nu am gasit nimic pe net, am trimis un mail la FFG, poate raspund in timp util :D .

misu

Re: Android:Netrunner Marti 05.11.2013 Lente

Post: # 46098Post misu
06 Nov 2013, 15:38

Am gasit eu ceva in CoreSet Rules

"Self-referential Language
Unless otherwise noted, a card with text that refers to its own
card title only refers to itself and does not refer to other copies
of cards with that title."

Deci cred ca e ok cum ai jucat tu pe JH ( eu sunt sub influenta altui LCG, unde poti scoate caractere din joc, dar nu le mai poti juca apoi copiile, dar asta e alta poveste )

Mi-a placut comentariul unuia legat de Action Jackson:

"Repent ye sinner! All who speak ill of our lord and savior JH shall be scourged." :lol:

Tarmyniatur

Re: Android:Netrunner Marti 05.11.2013 Lente

Post: # 46111Post Tarmyniatur
06 Nov 2013, 19:46

La asta ma refeream si eu cand ti-am zis ca o carte se refera doar la copia curenta...vedem, poate imi si raspund.

Deschapelles

Re: Android:Netrunner Marti 05.11.2013 Lente

Post: # 46132Post Deschapelles
07 Nov 2013, 10:01

Salut,
Ce problema a fost cu Jackson Howard? :)

misu

Re: Android:Netrunner Marti 05.11.2013 Lente

Post: # 46154Post misu
07 Nov 2013, 15:01

Eu credeam ca abilitatea lui JH , de a-l scoate din joc si a amesteca 3 carti inapoi in deck, poate fi folosita o singura data intr-un joc.
Argumentul meu era ca l-ai scos din joc si nu mai poti folosi celelalte copii ale lui ( avand in vedere ca e carte unica ). Dar era un argument inspirat din alte jocuri, si incorect.
Am gasit si pe alte forumuri , iar intre timp Rares a trimis intrebarea si a primit raspuns de la FFG : abilitatea lui JH poate fi folosita de 3 ori intr-un joc, o data pt fiecare copie.
Partea cu cartile unice este alta: nu poti avea 2 copii ale aceleiasi carti unice in acelasi timp active in joc.


I-a raspuns chiar Lukas Lukas Litzsinger :P

Deschapelles

Re: Android:Netrunner Marti 05.11.2013 Lente

Post: # 46166Post Deschapelles
07 Nov 2013, 16:22

Cool :)

As fi raspuns la fel , cam ca la Magic. Ce scrie pe o carte se intampla doar pe cartea respectiva. Dar s-au vazut lucruri mai ciudate de-atat... deci e bine ca avem un raspuns oficial de la Lukas :)

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”