Sussex on board

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
m4r1us

Sussex on board

Post: # 46519Post m4r1us
17 Nov 2013, 00:52

Neatza!!!

Azi am fost la prima intalnire de joaca mai mare de pe aici.
Este vorba despre Pasteboard and Plastic, un fel de 'judeteana' pt Sussex. E un eveniment inceput prin 2007 ce are loc de 3 ori pe an (primavara, vara si dupa Essen), sambata dimineata pana noaptea. Cam putin comparativ cu nationalele din RO. Ca numar de participanti ar fi undeva peste jumatate, dar senzatia e aceeasi :) voie buna, jocuri multe, distractie ... ceva mai greu cand trebuie sa explic reguli in engleza :lol: .

As vrea sa mentionez cateva lucruri interesante: erau doua mese cu jocuri de vanzare, una cu jocuri noi (aduse de un magazin) si alta cu jocuri sh ale participantilor. Magazinul le vindea cu o reducere de 10-20% fata de pretul normal iar cele SH aveau un sticker cu numele ownerului si pretul care l-ar face fericit, de la 2 lire axis&allies la 30 CO2 sau Manhatan project. Nu am putut refuza Vasco Da Gama cu 10 lire, mai ales ca arata ca nou. Multa lume a cumparat ceva. E greu sa nu o faci cand ai gramada de jocuri in fata. De asemenea s-a organizat si o tombola cu premii jocuri puse la bataie de participanti ( in mare parte fillere sau jocuri pe care nu le joaca). Un bilet de tombola era 1 lira. Puteai cumpara oricate. S-au extras castigatori pana s-au terminat toate jocurile, fiecare putand castiga doar un singur joc, indiferent de cate ori ar fi fost extras. Se pare ca Alex e norocos :D

Mai jos sunt cateva poze facute in pauzele dintre jocuri.


De remarcat "tineretea" participantilor 8-) super baieti toti , cu multi ani de joaca in spate :tu:

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1806
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sussex on board

Post: # 46522Post mihai
17 Nov 2013, 09:58

Sussex Plays (since 1940, apparently :) )

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Sussex on board

Post: # 46524Post cristianf
17 Nov 2013, 10:41

Foarte frumos. Cam asa o sa fie si la intalnirea TARABA DE JOCURI nr. 51974 :lol:

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1806
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sussex on board

Post: # 46528Post mihai
17 Nov 2013, 11:02

:))

m4r1us

Re: Sussex on board

Post: # 46532Post m4r1us
17 Nov 2013, 11:44

@cristi: Una peste alta feelingul chiar a fost ca la întâlnirile mai mari Taraba de jocuri. Întâlnirile din fiecare marţi organizate de Brighton Boardgames Club înseamnă jucători la doar trei mese, foarte rar patru.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Sussex on board

Post: # 46542Post cristianf
17 Nov 2013, 17:28

Pacat ca e doar de 3 ori pe an.

User avatar
deeug
King Meeple
King Meeple
Posts: 855
Joined: 18 Jan 2011, 22:12
Custom Rank: Game Explorer
Location: Bucuresti

Re: Sussex on board

Post: # 46543Post deeug
17 Nov 2013, 18:05

Si eu care ma gandeam ca o sa ne duci dorul...:D

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Sussex on board

Post: # 46544Post 26octombrie
17 Nov 2013, 18:30

deeug wrote:Si eu care ma gandeam ca o sa ne duci dorul...:D
bine-nteles ca ne duce dorul, ce, n-ai vazut?! mesele noastre din lente sunt mai mari si mai frumoase, sigur faca comparatia asta si ii da cu dor ;)

in plus, unde mai pui ca noi avem "pantelimon on board", chiar si azi s-a organizat :D ;)

m4r1us

Re: Sussex on board

Post: # 46545Post m4r1us
17 Nov 2013, 18:57

În primul rând ne lipsesc cei care veneau regulat să joace la noi.
Apoi întâlnirile prelungite, peste noapte sau de mai multe zile. Când le-am povestit despre intalnirea de la Sighişoara(şi altele) răspunsul general a fost: 4 days? :o that's madness!!!
Partea bună e că am corupt câţiva la "Acasă la noi on board" în weekend iar respectivii se combină la chestii gen Cuba Libre, Civ, TTA, Nations, 1830. Sunt promisiuni de Roads&Boats iar cu ceva noroc ajungem şi la TI3.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sussex on board

Post: # 46551Post VickdaReaper
17 Nov 2013, 23:49

Sper ca Cuba Libre e jocul, nu cocktail-ul... :D
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

m4r1us

Re: Sussex on board

Post: # 46552Post m4r1us
18 Nov 2013, 00:04

Cocktail? Glumesti :) Dincolo de bere sau suc nu am vazut nimic la ei.
Tocmai m-am amuzat cu descrierea evenimentului:
Thank you all for supporting PnP 22. We had a great turnout, with lots of new faces. I am pleased to announce we broke several PnP records:

1. The most gamers attending: 35 people turned up and played games, the previous best was 32.
2. The most females on one day: at one point I counted five ladies playing games, the previous best was three.
3. The most generous raffle: we raised £57 for the troop funds.
4. As a result of the above we also raised the most money. We claim the income tax back on the entrance fees thanks to you filling out the Gift Aid form, so the final total will be £267.
5. The most lost property!
a) A grey Specsavers case complete with a pair of specs.
b) Im Schatton des Kaisers
c) Heroes of the World

I still have the green square counter found after PnP 21. It looks like it comes from a civil war game.

Of course, we always get a few stalwarts staying to the end, and my personal thanks to them for helping putting all the tables and chairs away, and doing the washing and drying up. (This is a timely point to mention the only negative point of the day, there was far more washing up of dirty cups, cutlery and crockery this time. Please remember to do this before you leave next time.)

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”