Sesiuni de joc 2014

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 795
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 49673Post nqq
03 Feb 2014, 11:06

oho. super weekend vad k ati avut. Si eu am pe wishlist suburbia si glen more...mai ales k sunt jocuri care merg bine si in 2 jucatori.

Sper sa-mi gasesc si eu timp si ambitie mai mult defapt sa postez si eu sesiunile de joc, ca de cand ma chinui....chiar in weekend am avut o repriza super si am jucat Shipyard,mykerinos si carcassonne.Shipyard fiind un joc foarte foarte bun si al naibii de captivant.chiar simti ca ai facut ceva la sf jocului.... anyway...felicitari pt sesiuni. :tu:

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 49675Post 26octombrie
03 Feb 2014, 11:54

A fost tare gustos, intr-adevar :D
Suburbia mi-a placut, e un joculet mult mai simplu decat credeam, ca in multe altele te ajuta daca stii cam ce cladiri sunt, ideea e sa prinzi un combo cat mai curand. Eu am tarait-o nitel la inceput, ceea ce a facut aproape imposibil sa recuperez, insa finalul a fost tare fain, am facut trei questuri si m-am dus oleaca in sus. Nice, mai vreau. Anca ar fi castigat daca finalul s-ar fi declansat cu o tura mai devreme; asa, a ramas fara niciun ban si a fost obligata sa-si puna un lac, dandu-i lui Cristi questul cu cele mai putine lacuri :lol: , ceea ce a fost fain, transformand jocul intr-o partida pe care s-o tii minte si s-o povestesti ;)
CO2..., mi-a placut. Am mers noi cu hopuri, fiind destul de multe interactiuni neclare la inceput. mi-a placut dar nu m-a dat pe spate, am avut senzatia ca nu curge. Parca erau multe chestii ingenioase care nu formau o masinarie smooth. Nu stiu sa explic, nu stiu daca asa e sau stangacia noastra a avut impact asupra gameflowului. o sa-l mai incerc si sper sa imi schimb impresia. Oricum, eram down the drain cand ne-am oprit, cei doi titani rautzi isi disputau victoria ;)
Glen More e delicios, asa cum il stiam. Multumita lui Acidutzu, care ne-a spulberat, cu multa vreme in urma, cand l-am mai jucat odata (si probabil ca m-a ofticat suficient cat sa-mi ramana in minte strategia lui!), acum am stiut sa-mi fac un motor de resurse si tileuri de vanzare, imbatabil se pare. Am avut doua tileuri cu oameni tot jocul, niciun barrel si tot a fost bine.
Un alt joc nostim a fost procedura de hipnotizare a pisicii, mi-a placut si o voi mai incerca, cu prima ocazie :D
Multumesc pentru o seara frumoasa!

Rautz

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 49676Post Rautz
03 Feb 2014, 12:02

26octombrie wrote: CO2..., mi-a placut. Am mers noi cu hopuri, fiind destul de multe interactiuni neclare la inceput. mi-a placut dar nu m-a dat pe spate, am avut senzatia ca nu curge. Parca erau multe chestii ingenioase care nu formau o masinarie smooth.
Mie mi s-a parut ca e exact ce am zis, faceam mutari, dar nu faceam strategii. Cu suficiente jocuri in spate si o intelegere mai buna a interactiunii intre elemente poti sa gandesti o strategie coerenta, altfel intr-adevar nu curge. Fiecare mutare e doar un hop pe care te chinui sa-l treci fara sa stii ce e in spatele lui.
Si din cauza asta a fost foarte obositor, in loc sa 'admiri peisajul', te chinui la fiecare mutare.

Rautz

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 49703Post Rautz
03 Feb 2014, 23:29

3 Februarie

Ne-a lasat Luana(multumim) Legacy blablabla sa-l jucam cu tot familionul

from http://www.boardgamegeek.com/image/1917134


from http://www.boardgamegeek.com/image/1917135


Prima impresie e una pozitiva.
La inceput pare ca ai prea putine actiuni, apoi ai suficiente, ca in ultima generatie sa nu prea mai ai ce sa faci. Deci ne-a parut o tura prea lung jocul.
E amuzant sa cresti familia si sa incerci sa faci niste combouri, ce nu mi-a placut insa e ca unele jocuri s-ar putea decide prin noroc: unora le moare copilul (cam urat sa ai de ales intre a muri copilul sau mama), unii primesc gemeni, altii primesc 1VP gratis, apoi poate ai misiune de a avea straini in arbore, si pot sa vina numai francezi, tragi uneori carti random din pachet etc. In jocul asta ne-am cam impartit norocul dar pot vedea acest aspect ca avand o contributie mai mare.
Acestea fiind zise, momentan ne-am distrat cu el. Am iesit amandoi la egalitate, cu 51 puncte.
Cred ca trebuie sa-l mai incercam o data sa ne facem o impresie mai buna, eventual in 3 (in 4 cred ca e prea aglomerat si downtimeul prea mare)

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 795
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 49706Post nqq
03 Feb 2014, 23:42

interesant scorul final 51 egal. :sy:

eu tot ce pot sa zic e k nu am avut cu cine sa ma joc azi... :|

Rautz

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 49725Post Rautz
04 Feb 2014, 10:58

Citeam pe BGG ca fac unii 65-70 puncte si nu intelegeam de ce am facut noi asa putine. Acum m-am prins ca am jucat o regula importanta gresit: imediat cum se casatoresc 2, fac si copil. Ma mir ca am facut un arbore asa mare gresind regula asta.
Numai din asta luam 7 VP-uri in plus, nemaivorbind de tot timpul pierdut in fiecare tura facand copii in loc sa facem VP-uri.
Il jucam diseara corect si vedem ce iese.

Rautz

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 49772Post Rautz
05 Feb 2014, 11:14

4 Februarie

Am jucat inca un Legacy

from http://www.boardgamegeek.com/image/1918707


Anca a facut o droaie de copii in era IV, eu am o gramada de cupluri pana in era III.
Ca tot vorbeam de scoruri de 65-70 puncte, exact asta a fost scorul final, in favoarea mea.
Eu am luam puncte pe numarul de cupluri si sa raman cu 8 prieteni la finalul jocului, Anca lua puncte daca avea salariul mare si pe banii care-i raman la sfarsit.
Jocul in continuare ni s-a parut bun si ne-a facut placere sa-l jucam. Are si ceva strategie, are si ceva tactica, norocul e mult mai mic decat mi s-a parut dupa primul joc.
Din pacate nu putem sa-l jucam cu familia(scris in engleza) si parca nici cu altii nu l-am juca, dureaza putin cam mult pentru acest tip de joc.
Banuiesc ca ar putea fi o relaxare buna intr-un weekend sa-ti cresti arborele genealogic, in 2 sau chiar solo (in general solo joc mai degraba un videogame dar pentru unii ar putea fi o experienta placuta) dar noi avem momentan multe jocuri nejucate sau care ne asteapta sa le rejucam, astfel ca nu-l voi adauga in colectie.

Rautz

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 50040Post Rautz
10 Feb 2014, 10:37

8-9 Februarie

N-are rost sa pun poze chiar de la fiecare sesiune pentru ca de multe ori suntem aceiasi oameni cu aceleasi jocuri si in acelasi loc.

Sambata am jucat iar niste Crokinole cu socrul, dureaza putin pana se incalzeste dar dupa aia jucam de la egal la egal. 3-1 de data asta.

Duminica ne-au vizitat din nou Keyser si Oana. Si eu si Keyser eram curiosi cum merge Blood Bowl Team Manager si fetele ne-au facut pe plac. Lor nu le-a placut la fel de mult sa se joace fotbal american cu elfi si orci asa ca am jucat doar o jumatate de partida.

Apoi ne-am continuat iar aventurile de sinistrati prin Moldova, Robinson Crusoe.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1924376


De data asta a fost Cannibal Island. Ingrijorati de faptul ca imediat am pierdut 3 sanatate toti pentru ca ne-am trezit cu un sat al canibalilor fix langa noi, si inca 1 sanatate pentru ca n-am mancat (trebuia sa le urmam exemplul canibalilor), am inceput sa ne construim una-alta, si am observat cu totii obiectul cel mai de pret cand esti esuat pe o insula cu canibali: un pat. Bineinteles ca m-am oferit voluntar, si in timp ce ceilalti isi dadeau cu ciocanul in deget sau mergeau sa vaneze animale salbatice, eu stateam runda de runda si dormeam. Complet odihnit m-am dus ca Rambo de unul singur si le-am distrus orasul canibalilor, prin runda 5 sau 6.
Din nou am citit pe BGG ca unii s-au chinuit 10 jocuri la misiunea asta, noi l-am reusit din prima, in mult mai putine runde decat era nevoie. Ceva e ciudat...


Am jucat apoi Suburbia, Keyser era curios de joc, pentru a-l cumpara ulterior pe iOS.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1924378


Ce-mi place la jocul asta e ca toti au suburbiile diferite una fata de alta si nu prea stii pana se numara punctele cine va castiga. In final Keyser a castigat, la o distanta de vreo 12 puncte fata de urmatorul.

Rautz

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 50412Post Rautz
17 Feb 2014, 10:56

15-16 Februarie

Nu prea ne-am jucat weekendul asta, am avut o tentativa de Twilight Struggle dar nu eram prea atenti la joc asa ca l-am abandonat. Am jucat Sambata un Crokinole in 4, in familie.

Duminica am jucat un Warhammer Invasion

from http://www.boardgamegeek.com/image/1931285


from http://www.boardgamegeek.com/image/1931287


Mi-am pus o gramada de putere in trasul de carti, trageam 7 carti pe tura si am incercat sa termin jocul rapid. In Warhammer Invasion daca ramai fara carti in deck pierzi jocul, si cred ca am reusit sa castig in chiar ultima tura, am terminat jocul cu vreo 15 carti in mana. Creaturile Chaos sunt destul de slabe, mai ales in fata unor defenderi ca Dwarfii, dar m-a ajutat mult Corruptionul, si abia ieri am invatat ca la inceputul turei ei poate sa refaca o singura unitate cu Corruption (credeam ca le reface pe toate, ca in majoritatea jocurilor cu unitati tapate)
Imi place ca ies jocuri foarte disputate, cu deckurile din Core Set.

Saptamana viitoare plecam in vacanta la Viena, o sa luam cateva jocuri cu noi dar nu stiu daca o sa avem timp de ele.

jakkal

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 50413Post jakkal
17 Feb 2014, 11:00

Si DARK ELF-ii (din prima expansiune deluxe) se bazeaza destul de mult pe Corruption.

Rautz

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 50415Post Rautz
17 Feb 2014, 11:14

jakkal wrote:Si DARK ELF-ii (din prima expansiune deluxe) se bazeaza destul de mult pe Corruption.
Am avut o gramada de expansiuni dar le-am dat, Ancai nu prea ii place sa faca deckuri, si atunci mai bine ne limitam la jocul de baza asa cum e el. Din pacate mi se par Orcii cam slabi in jocul de baza, dar o sa-i mai incerc, poate nu ma pricep eu sa-i joc.

jakkal

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 50418Post jakkal
17 Feb 2014, 11:21

Mihaela e fan Orci :)

Nici mie nu-mi place sa fac deck-uri, dar am luat prima expansiune deluxe - ASSAULT ON ULTHUAN - ca sa pot juca cu Dark Elves si High Elves.

Rautz

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 50570Post Rautz
19 Feb 2014, 16:17

18 Februarie

Am ajuns pana la urma in Lente aseara.

Am jucat cu Keyser un Magic the Gathering, un meci de 2 partide (nu stiu daca pe BGG la Played se pune 1x sau 2x) in care m-a batut lejer cu 2-0.
Prima partida practic am jucat vreo 8 Landuri si am avut 0 creaturi in joc(e drept, puteam face mulligan, dar mai facusem deja unul). A doua partida am facut ceva greseli insa, probabil puteam sa scot 2 creaturi in joc. Am terminat cu una. Cred ca era un deck mai greu de jucat, fara prea multe creaturi, si pe care probabil trebuia sa-l studiez ca sa stiu sa joc cu el.
Nu pot sa zic ca-mi displace jocul, are avantajul de a se juca rapid, si uneori de a nu trebui sa gandesti prea mult in-game, dar imi plac mai mult alte jocuri similare.


Apoi am jucat un Seasons cu vall si biionut

Image

Mamaaa ce gras sunt! :o :(

E un joc simpatic, care imi place, il joc doar a doua oara pe masa, l-am jucat de mai mult ori online. Il prefer totusi online pentru ca sunt prea multe efecte pe cartile adversarilor, prea multe +1/-1 si e usor de facut greseli de punctaj, si in general fiddly si greu de urmarit.
N-as putea sa spun ca am avut o strategie, mi s-a parut ca am avut un draft destul de slab, dar cumva, si cu ajutorul cartilor trase in timpul jocului, mi s-au legat cateva combouri frumoase si am reusit sa castig detasat.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 50579Post 26octombrie
19 Feb 2014, 20:16

Nu esti gras! Ai mancat multa pizza si paste aseara, cand erai Al Capone :roll: (sau, ca sa te citez, dintr-o postare mai veche, atunci cand ai jucat "alte prostii cu Anca si Luana" :twisted: )

Rautz

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 50580Post Rautz
19 Feb 2014, 20:30

26octombrie wrote:sau, ca sa te citez, dintr-o postare mai veche, atunci cand ai jucat "alte prostii cu Anca si Luana" :twisted:
Pai normal, eu joc chestii misto cu carti, cu scris, iar voi jucati mima cu MandrulDuce. Cat i-ati dat sa bea?

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1806
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 50582Post mihai
19 Feb 2014, 20:42

Rautz wrote:
26octombrie wrote:sau, ca sa te citez, dintr-o postare mai veche, atunci cand ai jucat "alte prostii cu Anca si Luana" :twisted:
Pai normal, eu joc chestii misto cu carti, cu scris, iar voi jucati mima cu MandrulDuce. Cat i-ati dat sa bea?
suficient :lol:

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 50584Post 26octombrie
19 Feb 2014, 20:50

Rautz wrote:
26octombrie wrote:sau, ca sa te citez, dintr-o postare mai veche, atunci cand ai jucat "alte prostii cu Anca si Luana" :twisted:
Pai normal, eu joc chestii misto cu carti, cu scris, iar voi jucati mima cu MandrulDuce. Cat i-ati dat sa bea?
Si ce, te lauzi ca stii sa citesti?

Tot ce pot sa-ti spun este: IT IS AS IT IS (prietenii stiu de ce)

Rautz

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 50954Post Rautz
01 Mar 2014, 22:04

1 Martie


Weekendul acesta ne-am relaxat cu niste 'mazgaleli'.
Am inceput prima data nava aia mai mare acum mai mult timp dar dureaza enorm de mult timp si e inca neterminata(mai trebuie trase o tona de ate=sfori si de pus velele). Asa ca am cumparat o nava la o scara mai mica si am mazgalit-o pe aceasta, ca sa ne revina cheful sa ne apucam de aia mare.
Dupa ce terminam poate incepem si cu miniaturi.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1945223


from http://www.boardgamegeek.com/image/1945222


As zice ca mana sigura am, imi lipsesc unele unelte si ceva experienta.

Pe langa Titanic, in vacanta am cumparat si Oltre Mare si am decis sa-l jucam.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1945220


Il aveam acum mult timp pe radar, dar la un moment dat am decis sa nu-l mai cumpar, nu mai imi amintesc din ce motive. Am facut bine ca l-am luat, e chiar un joc foarte bun, si ne-a placut tuturor.
Last edited by Rautz on 16 Mar 2014, 22:32, edited 1 time in total.

Anca

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 50994Post Anca
03 Mar 2014, 11:55

Pentru mine are un mic inconvenient: este o parte de negociere, stilul Catan, unde il vad mai bun pe Cristi decat mine, din cauza talentului oratoric, si mai ales impotriva parintilor, pe care "ii face" mereu, in defavoarea mea. Cu toate astea imi place jocul, si cred ca cu alti jucatori va fi chiar mai bun.

Rautz

Re: Sesiuni de joc 2014

Post: # 50995Post Rautz
03 Mar 2014, 12:17

N-am deloc talent oratoric, sunt insa sincer si corect in negocieri, si pe termen lung oamenii capata incredere in a face schimburi cu mine.

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”