Lord of the Rings(partea I)-The Hunt for Gollum

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
bogdanjovi
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 133
Joined: 27 Dec 2013, 17:23
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Lord of the Rings(partea I)-The Hunt for Gollum

Post: # 71148Post bogdanjovi
30 Jun 2016, 23:09

Are cineva idee de ce mie nu îmi apar imaginile? Nici pe PC, nici pe mobil?

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Lord of the Rings(partea I)-The Hunt for Gollum

Post: # 71149Post Haddeo
30 Jun 2016, 23:11

pt ca erau hostate pe imageshack si nu mai sunt acolo :D , avand in vedere ca au fost postate in 2014
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
bogdanjovi
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 133
Joined: 27 Dec 2013, 17:23
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Lord of the Rings(partea I)-The Hunt for Gollum

Post: # 71150Post bogdanjovi
01 Jul 2016, 00:14

Logic... prost eu...
Epic joc, dacă după doi ani se mai discută pe sesiunea asta. :D

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Lord of the Rings(partea I)-The Hunt for Gollum

Post: # 71151Post danielM
01 Jul 2016, 02:09

Din pacate, cum zicea si Haddeo, am hostat imaginile pe imageshack si s-au ”pierdut”..pacat. @criss: Nu am jucat scenariile lui Ninjadorg, am jucat insa recent si ultimul adventure pack din primul ciclu. Asa cum scriam in prima sesiune de joc, am creat un deck de lore + leadership si am vrut sa merg cu deckul ala prin toate cele 6 adventure packs ale primului ciclu de expansiuni. Ca reguli puteam sa folosesc intr-un adventure mai putin de 3 eroi si puteam sa adaug un numar de X carti deckului.
Mi-au placut foarte mult toate scenariile, cel mai mult mi-a placut CONFLICT AT THE CARROCK - http://forumboardgames.ro/viewtopic.php?f=57&t=4285 - link cu poze de aceasta data, un scenariu in care esti haituit de 3 trolli si trebuie sa-i ucizi ca sa poti termina; un scenariu epic in care am ramas low la threat astfel incat sa nu ma atace matahalele de trolli, in timp ce imi construiam o mica armata de aliati ca mai apoi sa preiau eu initiativa si sa atac trollii; superb. Fiecare dintre ele au un flavor aparte. Am reusit sa trec de fiecare adventure pack chiar din prima cu acel deck, mai putin de ultimul adv pack.
E un joc care imi place si pe care l-am jucat in 90% din cazuri, solo; e foarte tematic si te implica, o sa te simti legat si de aliati si vor veni cazuri in care o sa sacrifici pe unii dintre ei de dragul questului sau al celorlalti care sunt mai importanti. Legat de primele scenarii din base game, nu sunt foarte dificile, mai putin ultimul, care e criminal.. La fel si ultimul adventure pack, e aproape imposibil de batut in varianta solo.
Cred ca e bine sa combini doua sfere de influenta pentru o mai buna strategie si pentru a fi pregatit de diferite confruntari. Sfera Lore mi se pare cea mai buna, au niste aliati foarte buni (unul care mi-a salvat de atatea ori pielea fiind elful care te lasa sa te uiti la cartea din encounter deck.. cu ajutorul abilitatii lui iti poti calcula exact pasii). Tactics sunt destul de slabi singuri, pentru ca e greu sa avansezi in quest cu ei.

criss

Re: Lord of the Rings(partea I)-The Hunt for Gollum

Post: # 71153Post criss
01 Jul 2016, 12:26

M-am uitat in deckul Tactics (cu care am pierdut din nou aseara, ajungind iar la 50) - doar cartea Gandalf permite coborirea Threatului. 50-29 = ai la dispozitie 21 TP ca sa termini jocul, ceea ce e foarte putin (cred ca "imposibil" este cuvintul) in caz ca nu apare Gandalf. Si foarte greu, cred, daca apare Gandalf.
O sa incerc un house-rule in cazul deckului Tactics. :) Ma gindesc sa-l bag pe Gandalf by default in primele 6 carti din mina si Threatul maxim fixat la o valoare superioara (55?). O valoare care sa dea cca. 30% sanse de cistig in solo.

Am vazut pe BGG ca cineva a postat un Killer-deck, construit doar cu cartile din 1 buc Set de baza, cu care se pot ataca solo chiar si cele mai grele scenarii (gen Dol Guldur).

@daniel: faina partea a 2-a, nu stiu cum o scapasem...

User avatar
CristiQ
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 331
Joined: 17 Jul 2014, 23:34
Custom Rank: The Big Kahuna
Location: Galati (..but in my mind, it's always Arkham)

Re: Lord of the Rings(partea I)-The Hunt for Gollum

Post: # 71154Post CristiQ
01 Jul 2016, 12:46

Ma bucur ca a reinviat subiectul asta :D .. si as vrea sa spun multe, dar nu am timp momentan sa le scot din minte si sa le expun intr-un mod elocvent in acest thread. Asa ca sper sa revin cu parerile/experientele/sfaturile mele curand.
Vreau sa mentionez ca primele mele 2 partide au fost primul scenariu din core box, jucate solo, cu un tactics (Gimli, Thalin, Legolas) deck de 50 de carti. Si in ambele cazuri nu am avut dificultati in a castiga scenariu ... poate am avut eu noroc la encounter deck.
Si inca ceva .. doar cu core set sunt destul de grele anumite scenarii, de aceea pasiunea pentru acest LCG trebuie .. "hranita" ;)
Si inca, inca ceva .. am jucat toate cele 3 scenarii din core box + the hunt for golum + conflict at the carrock (in ordine) cu 2 hands - TACTICS (Aragorn, Gimli, Beregond) + SPIRIT (Eowyn, Theoden, Galadriel). Si a fost epic! Mai ales ROHAN SPIRIT DECK-ul.
My Board Games collection
My RPGs collection
“That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.”

criss

Re: Lord of the Rings(partea I)-The Hunt for Gollum

Post: # 71156Post criss
01 Jul 2016, 13:42

CristiQ wrote:...primul scenariu din core box, jucate solo, cu un tactics (Gimli, Thalin, Legolas) deck de 50 de carti. Si in ambele cazuri nu am avut dificultati in a castiga scenariu ... poate am avut eu noroc la encounter deck.
Cu un deck de 50 poate a fost mai usor, eu am folosit deck-ul starter de 30. Intre timp am mai jucat o partida cu Gandalf in mina de la inceput si cred ca as fi invins daca nu faceam o greseala la sfirsit (am ales un paianjen oarecare in loc de paienjenul-obiectiv). O alta idee ar fi (la deck-ul de 30 Tactics) sa joc cu mai mult de o carte de tip Gandalf...

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Lord of the Rings(partea I)-The Hunt for Gollum

Post: # 71159Post danielM
01 Jul 2016, 16:39

Parca primul scenariu e cel cu paianjenii nu? Mda, e destul de urat scenariul ala, mai ales cand vine webbul ala care nu te mai lasa sa iti untapezi eroul. Este o buna strategie si sa joci doar cu 2 eroi, astfel ca vei putea sa te dezvolti putin pana sa dai piept cu aratarile alea periculoase :)

User avatar
CristiQ
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 331
Joined: 17 Jul 2014, 23:34
Custom Rank: The Big Kahuna
Location: Galati (..but in my mind, it's always Arkham)

Re: Lord of the Rings(partea I)-The Hunt for Gollum

Post: # 71160Post CristiQ
01 Jul 2016, 20:14

criss wrote:Cu un deck de 50 poate a fost mai usor, eu am folosit deck-ul starter de 30.
Acum ca ma gandesc mai bine .. cred ca primul din cele 2 jocuri cu tactics deck-ul l-am jucat tot cu 30 . .si al doilea joc cu un championship deck de min. 50 (eu, fix 50). Si cu cat e mai mare deck-ul cu atat e mai greu. Caci ai sanse mai mici sa-ti vina cartile alea bune bune, si mai ales sa-ti vina repede cand ai mare nevoie de ele. :D
My Board Games collection
My RPGs collection
“That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.”

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”