calatorii de sambata seara - Ticket to Ride

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
adixor

calatorii de sambata seara - Ticket to Ride

Post: # 5991Post adixor
18 Jul 2010, 23:37

dupa poate mai mult de un an de pauza, am profitat de prezenta cumnatei mele ca sa joc un long-awaited Ticket to Ride: Europe si sa-mi amintesc de punctele tari ale acestui joc.

Am plecat la drum (All aboard!! UUUUUUUUuuuuu) eu cu albastru, cristina cu rosu si ela cu galben. Primele ture au fost interesante, mai nimeni nu a facut un tren pe o perioada mai mare decat de obicei. Eu unul aveam motiv, voiam sa fac marele tren de 8 vagoane din partea de sus a hartii si dupa muulte ture am reusit. YEAH! Acum nu-mi mai trebuia decat sa ajung la Erzurum asta fiind obiectivul mare (cel mic era in principiu inclus in acesta).

Jocul a fost foarte frumos si am fost si rau la un moment dat: :oops: Nu prea aveam ce face intr-un tur si cum m-am prins ca a mea cristina (cu vagoane rosii) voia sa faca un drum intre kiev si smolensk am facut eu repede unul obligand-o sa foloseasca o gara pentru ca nu mai avea pe unde ocoli totul fiind ocupat.
IMG_4374.JPG
IMG_4368.JPG
Ela intre timp si-a facut linistita drumurile, nu prea am interactionat. Spre final chris a tot incercat sa-si termina magnifica cale ferata cu un mic segment Angora-Erzurum dar din pacate nu a terminat in timp util, lucru care i-a adus super penalizari, ocupand un onorabil loc 3.
IMG_4373.JPG
Desi ela a avut cel mai mare drum si deci 10 puncte, am reusit sa fiu cu cateva puncte in fata ei asta si datorita unui nou obiectiv pe care l-am tras la risc cu cateva runde inainte de incheiere si care s-a nimerit sa fie usor de facut plecand de la rutele mele din momentul respectiv. Fara riscul asta nu cred ca as fi castigat. Pozitia la final:
IMG_4372.JPG
Nice, reealy nice. "IIIIIiiii'll be wooooorking on a raaaailroad" sooon again :)

Ioana

Re: calatorii de sambata seara - Ticket to Ride

Post: # 5995Post Ioana
18 Jul 2010, 23:59

Dragut :) Cred c-as mai juca si eu un Ticket to Ride, a trecut ceva vreme de cand nu l-am mai pus pe masa.. De obicei il jucam cand vrem sa convertim oameni noi :twisted:

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”