4 jocuri de Shadows Over Camelot mai tarziu...

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Puf

4 jocuri de Shadows Over Camelot mai tarziu...

Post: # 110Post Puf
06 Jan 2010, 15:22

Va povestesc prima intalnire cu Shadows Over Camelot in 4...Ne-am luat bataie rau.
Marea problema nu e neaparat cum sa strangi sabii albe, ci mai ales cum sa echilibrezi numarul de sabii albe cu negre pentru a castiga - asta daca nu cumva catapultele (grrrrr :twisted: ) nu termina jocul mai repede. Catapultele astea ne-au costat cel putin 2 jocuri din 4. O data cred ca am pierdut la numarul de sabii.
Ca si strategie probabil ca cel mai bine e sa te axezi de la inceput pe luptele care aduc cele mai multe sabii - gen Grail care e greu de castigat pentru ca sunt eeeenorm de multe carti negre care contracareaza efectul celor albe - Graalul pare sa fie cea mai grea lupta, pentru ca poate fi pierdut foarte usor si pentru ca e nevoie de multi jucatori sa contribuie cu carti. Eu as lasa graalul si excalibur la final asta daca nu ar fi in pericol atat de mare de a fi pierdute, pentru ca odata castigate (sau pierdute :D) la fiecare carte neagra pentru graal sau excalibur se adauga o catapulta (iaaaaaar catapulte?!!!! :twisted: )
Noah...trei jocuri am pierdut - in total am jucat cam 4 ore de pe la 8 seara pana pe la 2 sau ceva de genul asta - dar nu ne-am lasat pana nu am castigat al patrulea joc - devenise personal :lol:
Strategia cu care am castigat a fost ca doi au avut grija sa omoare catapultele - cu greu am facut fata! - iar ceilalti doi sa castige lupte avand de asemenea grija sa si pierdem lupte unde nu se dadea decat cate o sabie neagra...asta ca sa mai umplem spatiile goale.
Sunt interesante personajele am jucat de multe ori jocul asta si am jucat cam cu toti cavalerii - cel mai misto e Arthur iar cel mai slab e Sir Tristan - adica cum adica ii da doar un free move cand pleaca de la masa rotunda? - slab slab. imi place combinatia Arthur & Sir Galahad in joc pentru ca Arthur paseaza carti ca si special power iar Galahad joaca carti albe speciale in extra powerul lui :D ceea ce a dus la niste combinatii dragute.
La catapulte dai cu zarul cu 8 fete iar daca pui jos 9 puncte nu mai are rost sa dai cu zarul..pur si simplu scoti o catapulta din joc - pare usor in teorie insa in practica iti trebuie carti mari, iar daca ai carti mari te bagi la questuri nu stai la masa rotunda - cred ca asta nu am inteles noi la inceput - de ce se strangeau 12 catapulte si pierdeam jocul? pentru ca nu se indura nimeni sa se duca sa le scoata din joc.
Mai sunt cartile Merlin care sunt de mare ajutor in contracararea cartilor negre gen vrajitoare si alte personaje malefice precum si impotriva catapultelor - Dar Melinii sunt rari. Iar in jocurile cu tradator am invatat ca pot fi tinuti in mana de catre tradator iar ceilalti jucatori sa plateasca pentru asta :D...dar despre jocuri cu tradatori si 6 jucatori in alt post si dupa ce fac poze ;)
Mai jos sunt poze facute in timpul unui joc (pe care l-am pierdut :twisted: ) nu sunt cronologice.

adixor

Re: 4 jocuri de Shadows Over Camelot mai tarziu...

Post: # 111Post adixor
06 Jan 2010, 16:31

in primul rand multumim pentru sesiune si bine ai venit pe forum, Puf!

nu prea mai tin minte toate regulile de la Shadows (a fost unul din primele jocuri si nu cred ca am mai jucat de vreun an) dar stiu ca dupa ce initial ne aruncam toti pe graal sau excalibur si le luam, ne-am prins ca nu e chiar ok sa le iei repede asa, datorita catapultelor care apar apoi, asa ca mai temperam lucrurile. Arthur intr-adevar era cel mai tare, desi in general statea si impartea carti de colo colo. Pana cand Teox de pe forum (sau altul dintre noi) parca a fost o data Arthur dar si tradator. Si impartea tot ce se putea, dar nimic util, si tarziu ne-am prins, ca e al naibii de convingator :)

Per total eu nu l-am mai jucat de la un punct, si cei care au continuat stiu ca si-au luat "merlin's company" ca sa-l faca mai greu, inteleg ca la un moment dat devenise destul de usor de batut (sau mai usor decat de obicei).

asteptam cu interes si sesiunea de 6 jucatori.

Puf

Re: 4 jocuri de Shadows Over Camelot mai tarziu...

Post: # 121Post Puf
06 Jan 2010, 17:27

E destul de confuz...nu stii pana la urma daca e bine sa iei sau nu graalul de la inceput...pentru ca daca il lasi pe mai tarziu se strang prea multe carti negre pe el si e mai greu de castigat...la excalibur e mai simplu sa il lasi pe mai tarziu...pentru ca daca vin mai multe carti negre poti sa le combati cu orice carte alba...sooo.
Faza cu Arthur si tradator e tare intr-adevar...cand am jucat noi cu tradator in 6 nu mai tin minte care din personaje a fost tradator stiu doar ca a strans o multime de merlini si noi ne-o tot luam la cartile negre.
Porbabil ca o sa incercam si cu merlin's company - deocamdata e bine asa chiar daca l-am jucat de multe ori..nu ne-am plictisit si asta pentru ca avem un jucator intre noi (fish) care nu ne lasa sa vorbim intre noi asa ca e destul de dificil :D ma simt ca si cum as juca chems ;)

chrislove

Re: 4 jocuri de Shadows Over Camelot mai tarziu...

Post: # 126Post chrislove
06 Jan 2010, 17:39

Mi-ati facut pofta de Shadows, o sa fac strigare printre prieteni sa ne reunim in jurul "mesei rotunde" :)

Puf

Re: 4 jocuri de Shadows Over Camelot mai tarziu...

Post: # 128Post Puf
06 Jan 2010, 17:48

Yuuuummmyy :D..ma bucur ca am trezit astfel de pofte ;)

fixpix

Re: 4 jocuri de Shadows Over Camelot mai tarziu...

Post: # 138Post fixpix
06 Jan 2010, 20:04

Eu nu am neaparat o strategie de joc dar sint citeva lucruri pe care le recomand jucatorilor si nu-mi amintesc sa fi pierdut prea des:

- Niciodata nu aduceti voluntar catapulte pe harta. Niciodata!*
- Ok, exista un singur caz in care se poate face exceptie. Daca un alt jucator sta la o aventura unde are de pus o carte si cistiga, dar o carte neagra ar putea sa-i distruga toate eforturile si/sau sa-l omoare atunci regula de mai sus poate fi incalcata. Pina ii vine rindul , e ok sa fie pusa 1, hai 2 catapulte. Dar asta numai daca isi cere scuze si promite sa nu va mai aduca in asemenea situatii limita.
- E de la sine inteles ca nici un cavaler nu are nevoie de mai mult de 2 vieti, deci toti ar trebui sa functioneze pe cit posibil la valoarea asta. De altfel e in interesul lor sa arate cit mai martiric cu putinta. N-ai vrea sa fii singurul de la masa cu 4 vieti, la fel de bine poti sa-ti scrii cu markerul pe frunte "Tradator".
- Nu aruncati carti pe viata. Nici macar daca nu aveti ce face cu ele. Aruncati-le in lac daca va incomodeaza asa de tare. Nici nu stiu de ce au mai pus optiunea asta in manual, nu-mi inchipui cum s-au gindit ca ar putea fi utila. Daca vrei vieti, fii erou, du-te si cistiga niste aventuri!
- Nu ignorati Gralul si Excalibur, dar nici nu le finalizati. E foarte important, asa cum spunea si Puf, daca le termini incep sa toarne catapulte si asta nu se face. Cel mai bine e sa fie unul-doi mai vinjosi care sa mearga la aventurile respective, sa le aduca rapid la 80-90% terminate si mai apoi sa plece sa faca altceva, de preferinta util. Cind se reduc iar la 2-3 carti, alti 2 vin si le ridica. Daca aveti noroc, e pe final si cistigarea acestor aventuri va aduce victoria. Recomand sa incepeti cu Gralul pentru ca daca puneti carti suficient de rapid, jocului o sa-i trebuiasca mai mult timp sa le scoata, deci se cistiga mai multe runde. Invers e valabil, daca ati aminat prea tare momentul jocului o sa-i fie mult mai usor sa faca Gralul si cel mai probabil sa va termine.
- Ignorati catapultele. Mai bine le ignorati si nu le stringeti decit sa le adunati si mai apoi sa aruncati carti albe pe ele. Daca jucati rapid sint sanse mari sa nu trebuiasca sa scoateti nici o catapulta din joc. Ma rog, daca sint 10 catapulte pe masa ar trebui totusi sa fie scoasa macar una, dar si atunci recomand mai degraba un Merlin.
- Prima jumatate a jocului ar trebui petrecuta facind aventurile care se reseteaza, cele de pe harta principala. Celelate, in special Gralul si Excalibur e bine sa fie doar tinute in friu. Daca treaba merge, atunci tot inainte pina la victorie, sau pe ultima suta de metri, cu un efort comun se termina unul din cele doua, eventual cu un Eroism pentru final grandios.
- Nu va fie frica sa pierdeti aventuri, mai ales pe cele resetabile. Ce conteaza in final e sa terminati cu mai multe sabii albe decit negre, asa ca nu e nimic in neregula daca 5 aventuri sint pierdute in timpul jocului, ba chiar e mai usor asa. Ma rog, nu lasati razboaiele cu Pictii si Saxonii sa ia avint foarte mare, ele aduc si catapulte daca sint pierdute.

Cam astea ar fi. Stiu ca multe din ele sint oarecum evidente dar nu si pentru cineva care nu a jucat jocul la singe.

*numarati cartile de pe aventuri, o sa vedeti ca sint cam acelasi numar de carti negre/albe, sau in fine, rapotul e aproape de 1. Rezulta de aici ca pentru a anula o carte neagra folosesti aproximativ o carte alba, vorbind din punct de vedere pur mecanic. Pentru catapulte in schimb se folosesc in medie 3-4 carti pentru a le distruge. In consecinta cea mai proasta optiune e sa lasi catapulte pe harta.

Puf

Re: 4 jocuri de Shadows Over Camelot mai tarziu...

Post: # 155Post Puf
07 Jan 2010, 08:47

Tin minte ca la un joc am hotarat sa lasam graalul si sa ne concentram pe celelalte questuri - am pierdut graalul - si am castigat jocul ptr ca aveam mai multe sabii albe. Dar asta cu graalul e tricky rau ca daca il pierzi iti iei 3 sabii negre ceea ce poate sa faca diferenta la sf jocului.
Teoria ta functioneaza in mai multi jucatori..ideal in 7 - pentru ca astfel ai cel putin 2 jucatori care sa contribuie la unul din questurile usor de pierdut si sa il tina in frau. Insa tot de doi jucatori e nevoie sa mai elimine din catapulte...astfel incat nu e mare problema daca se gastiga graalul in prima jumatate a jocului. Mai e si problema cu cartile albe care vin...e posibil sa te trezesti ca nu mai vin carti albe de graal si esti in pericol sa pierzi questul.
Am mai adaugat si catapulte si pe urma le-am scos din joc cu carti albe...dar aici e de noroc la zar.
Bataliile cu Pictii si Saxonii sunt destul de greu de pierdut - nu tin minte sa fi pierdut mai mult de doua din fiecare in toate jocurile pe care le-am jucat pana acum.
Daca mai e si vreun tradator...care are vreo carte de-aia de ii permite sa rearanjeze primele 5 carti negre...si baga graaluri sau excalibur - atunci am dat de belea.
Parerile sunt impartite - chiar eu ezit intre a lasa unele questuri pe mai tarziu si a le castiga din prima in forta.
Restul de idei sunt dupa cum ai spus si tu evidente.

Mai sunt si alte pareri?

Ioana

Re: 4 jocuri de Shadows Over Camelot mai tarziu...

Post: # 156Post Ioana
07 Jan 2010, 08:56

De fiecare data cand am jucat Shadows over Camelot, am jucat fara tradator (in total cred ca am jucat de maxim 4 ori, cu diverse grupuri). De vreo 3 ori ne-a batut jocul rau de tot... O singura data cred ca l-am batut noi, desi nu sunt foarte sigura. Poate ca pe undeva am trisat... dar prefer sa cred ca nu-i asa :).
Sper sa-l jucam curand sa aplic cateva din strategiile pe care ni le sugereaza fixpix.

Puf

Re: 4 jocuri de Shadows Over Camelot mai tarziu...

Post: # 159Post Puf
07 Jan 2010, 09:19

e interesant sa joci si cu tradator - jocul devine muuuult mai amuzant si mai elimina din tensiune ;)
La noi primul tradator a fost o gagica pe care nu am putut sa o suspectam mai ales pentru ca e genul care nu ar face rau unei muste ;)...iar al doilea tradator a fost sora ei care era insarcinata :D...cine sa o suspecteze pe ea? :))) - noi inca nu suntem obisnuiti cu sintagma all is fair in love and war ;).Aaaaah! Si de ficare data am pierdut evident!
De trisat....weeeeeeeelll...cu totii preferam sa credem ca nu am trisat...e o linie foarte subtire acolo si e dificil sa evaluezi daca ceea ce spui e corect sau nu ;)

User avatar
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 191
Joined: 24 Jan 2010, 18:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: 4 jocuri de Shadows Over Camelot mai tarziu...

Post: # 720Post Indy
07 Feb 2010, 13:52

Lume lumeeee !!!
Dupa luni intregi de asteptare am reusit si eu sa-mi indeplinesc dorinta de a adauga jocul la colectie!
Evident in aceeasi seara (joi) am studiat regulamentul cu sotioara, iar vineri seara la 22 eram pe baricade! (sau mai bine zis in jurul mesei rotunde).

Pentru ca eram doar 2, am jucat fiecare cu 2 personaje (deci 4 in total). Stiu ca intr-un fel am trisat, dar eram foarte nerabdatori sa jucam jocul.

Si am inceput:

Jocul 1: Nu prea ne-am dat noi seama ca putem face si alte actiuni "rele" decat sa tragem carti negre, asa ca in imediat s-a umplut masa cu 7 sabii negre...FAIL !!!
Jocul 2: Hmm...ia uite ca putem pune si catapulte pe harta...bun asa! Imediat s-au strans 10 catapulte pe harta, dupa care am tras cartea neagra speciala care a mai adaugat 2 catapulte pe harta...FAIL !!!
Jocul 3: Acum chiar ne ambitionasem desi se facuse tarzior...chiar sa nu putem sa castigam si noi un joc? Am descoperit ca putem sa ne luam si puncte din viata...Ok am facut alta strategie. Ne-am luat cele 7 sabii albe pentru a castiga jocul...doar ca ne-am dat seama ca trebuie sa continuam pana cand ajung 12 sabii pe masa. Ups! Ne-am mutat toti 4 cavalerii in Camelot sa rezistam asediului catapultelor. Ce credeti, am rezistat?





















































NU !:)))) FAIL din nou

Ne-am dus la culcare evident suparati...Sambata cum am prins timp liber:

Jocul 4: De data asta am dus facut un joc impecabil si am castigat facand chiar spectacol :))

Concluzii: Ne-a placut foarte mult jocul.In primul rand datorita temei si in al doilea rand pentru ca am jucat impreuna, cred ca sotiei nu prea ii place sa joace impotriva mea jocuri pentru ca eu sunt foarte combativ :p Deci cred ca o sa-mi cumpar multe jocuri cooperative in viitor.
Abia asteptam sa jucam jocul in mai multi si evident cu tradator.

Pentru noi este un joc de nota 10.Atmosfera pe final este foarte intensa, cand se trag ultimele carti de fiecare data te rogi in gand sa nu fie o catapulta :))))

Puf

Re: 4 jocuri de Shadows Over Camelot mai tarziu...

Post: # 850Post Puf
13 Feb 2010, 23:30

Sa nu uitati de cartile Merlin care mai sting din carti...adica din alea negre speciale si din catapulte ;)

haretel

Re: 4 jocuri de Shadows Over Camelot mai tarziu...

Post: # 851Post haretel
13 Feb 2010, 23:34

E fun jocul; e si un gateway game bun, o sa vezi :)
Mai treceti inca o data prin reguli acum ca l-ati jucat de cateva ori; sigur mai gasiti cateve aspecte de care nu ati tinut cont :D

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”