Cu Samuraii prin parc

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Cu Samuraii prin parc

Post: # 6801Post VickdaReaper
13 Aug 2010, 13:27

Acum aproape o luna de zile mi-am scos doi dintre colegi la o sesiune de jocuri. Fiind vremea foarte frumoasa, le-am propus ca loc de joaca o masa de sah din parcul Tineretului, ca sa fie cat mai convenabil pentru toti. Si chiar daca aveam si un Dominion: Intrigue la mine, jocul ales de cei doi colegi a fost Samurai.

Primul joc a fost mai mult de initiere, in care le-am explicat cum se joaca, le-am dat cateva sfaturi, i-am impresionat cu mici subtilitati. Rezultatul a fost irelevant, precum si joculul si a sa desfasurare (de fapt, nu mi-a dat prin cap decat pe la sfarsit sa fac poze). Asa incat avem marturia desfasurarii doar a celui de-al doilea joc, dupa cum urmeaza...
160720102266r.jpg
Imaginea 1: Asezarea figurinelor la inceputul jocului si o frumoasa harta a Japoniei, din care, evident, lipseste Hokkaido...
160720102267r.jpg
Imaginea 2: Primul atac s-a dat asupra capitalei Edo/Tokyo si a imprejurimilor. Aka no daimyo (conducatorul rosu) a mers sa impresioneze crediciosii Buddhisti din capitala, dar a atacat si campiile de orez din apropiere. Ao no daimyo (conducatorul albastru) s-a ocupat de koku-urile de orez din capitala, dar a avut grija si de zonele limitrofe bogate in aceiasi planta. Midori no daimyo (conducatorul verde) s-a axat pe impresionarea celorlalti conducatori mai mici, atat din capitala, cat si din imprejurimi...
160720102268r.jpg
Imaginea 3: Plecand din Edo, cei trei pretendenti la titlul de Shogun si-au extins influenta in nord, in zona Akitei (in special jucatorul albastru), precum si in vest, luand cu asalt fosta capitala, Kyoto, unde verdele a procurat orez, iar rosu a primit sprijinul celorlalti conducatori...
160720102269r.jpg
Imaginea 4: La un moment ulterior, Japonia devenise tot mai aglomerata de "propaganda" facuta de cei trei jucatori. Nordul insulei Honshu era teritoriu Ao-ist (i.e. al jucatorului albastru), jucatorul verde se lipea pe ici, pe colo, ciupind cate-o figurina si fiind primul care a abordat insulele Kyushu si Shikoku (asezandu-si influenta in orasul Nagasaki); jucatorul rosu era mai preocupat de istorie, abordand zona primelor capitale nipone din vestul insulei Honshu, indreptandu-se vertiginos sper Hiroshima...
160720102270r.jpg
Imaginea 5: Spre finalul jocului, Honshu era aproape plin, zona Hiroshimei ramanand singurul bastion al lipsei de influenta. Intre timp s-au aglomerat si marile, iar insula Shikoku era din ce in ce mai verde (chiar daca asta nu era un semn tocmai bun pentru ceilalti doi jucatori)...
160720102271r.jpg
Imaginea 6: Harta la final de joc. Fusesera folosite toate jetoanele speciale (de schimbare de figurine sau de repozitionare a unui jeton de influenta), cei trei adversari administrandu-si ultimele lovituri pe la spate si incercand sa fure de sub nasul celorlalti figurinele care sa le asigure victoria...
160720102272r.jpg
Imaginea 7: Midori no daimyo ("ecologul" de serviciu) si-a prezentat la sfarsit avutiile, dar a trebuit sa constate cu infrigurare ca nu a fost prea potent si ca a obtinut doar ultima pozitie a podiumului (avea cele mai multe coifuri, dar avea doar 4 alte figurine)...
160720102273r.jpg
Imaginea 8: Aka no daimyo ("furia roja" din joc) a dovedit ca desi convingerile sale nu erau deloc comuniste, a reusit sa "nationalizeze" cele mai multe temple Buddhiste, iar programul de "colectivizare" a campurilor de orez si a averilor celorlalti lideri (pentru un total de 6 figurine suplimentare) i-au adus o victorie muncita...
160720102274r.jpg
Imaginea 9: Ao no daimyo (conducatorul albastriu care a acaparat nordul) si-a prezentat si el "prada de razboi". A reusit sa ne arate ca infrangerea din primul meci i-a fost un bun dascal, asa incat de data aceasta a gandit mai bine, a fost mai intelept si a reusit sa obtina un meritos loc doi (avand dominatie asupra comertului cu orez si 5 alte figurine)


S-am incalecat pe-o sa si v-am expus piesa Noh asa. In speranta ca v-a placut, dar si ca o sa poata sa repete experienta, subsemnata varianta masculina a lui Murasaki Shikibu va doreste spor la joaca !!
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

adixor

Re: Cu Samuraii prin parc

Post: # 6803Post adixor
13 Aug 2010, 13:46

intrebare: a parut vreun trecator interesat? felicitari pentru sesiune si multumim pentru poze.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cu Samuraii prin parc

Post: # 6832Post VickdaReaper
13 Aug 2010, 21:09

Daca prin trecator interesat intelegi mosnegii care venea sa ne intrebe ce (*****) jucam (pentru ca le ocupasem o masa de la umbra si nu puteau sa joace table), atunci da, a existat cineva interesat de ce facem. Altfel, cum mesele nu sunt tocmai la drum, nu s-a oprit nimeni sa vada cu ce ne indeletniceam...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”