Shipyard in 4

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Ioana

Shipyard in 4

Post: # 148Post Ioana
06 Jan 2010, 23:50

Ii invit pe adixor si chrislove sa adauge comentarii referitoare la sesiunea de Shipyard. L-am jucat impreuna, dar n-am reusit sa-l terminam pentru ca ar fi durat mult prea mult. Cu tot cu cititul regulilor, jocul a durat 3 ore jumate, chiar spre 4. Suficient cat sa ne dumirim si sa ne placa.

Ne-am oprit imediat dupa ce si-a lansat chrislove nava la apa; era tare mandra de reusita ei!

Este un joc foarte complex, are jdemii de piese care mai de care mai micute, pentru fiecare tip de nava si echipaj.
Fiecare jucator detine un santier naval si incearca sa construiasca nave care ii vor aduce puncte pe parcursul jocului. Dar numarul de puncte castigate depinde de multi factori, cum ar fi: viteza navei, oamenii de pe nava, echipamente (tunuri, macarale), numarul de vele, de cosuri etc.
Shipyard nu este un joc complex numai prin prisma numarului de piese, ci si prin multitudinea de optiuni pe care le ai la dispozitie in fiecare runda.
Shipyard1.jpg
Shipyard2.jpg
Shipyard3.jpg
Shipyard4.jpg
Shipyard5.jpg
Shipyard6.jpg

chrislove

Re: Shipyard in 4

Post: # 149Post chrislove
07 Jan 2010, 00:48

Da, uite navuta gata.
Am dotat-o cu vele, macarale, capitan (care e obligatoriu), elice, plus ca are din "dotare" barcuta de salvare, felinar si colac de salvare. Toate astea iti dau puncte. Nu stiu daca se vade in dreapta, e un tile cu un canal, in care imi dau nava la apa. Si cum acolo sunt marcate: un felinar si o macara, am primit extra bonus pt. ca aveam si felinar si 2 macarale. In total am fost multumita cam cum am potrivit piesele.Si inca ceva impotant, mai aveam o carte secreta (un fel de "misiune" din Ticket to ride), care imi dadea puncte la sfarsit daca aveam pe o nava un capitan+un cos+o elice. Si inca o carte secreta care imi dadeau puncte la sfarsitul jocului daca aveam pe nava o barca + un felinar + un colac. Va dati seama ca ma umpleam de puncte :lol.

Bine, noi nu am jucat agresiv, fiind primul joc. Pentru ca ma puteau impiedica sa iau un tile de care as fi avut nevoie. Si apoi, dupa ce termini o nava, treci la alta sau o continui pe una deja inceputa. Ce mi-a placut la joc e ca poti face multe combinatii, strategii, te oftici cand cineva iti ia ceva ce aveai nevoie, dar remediezi facand altceva.
Sunt convinsa ca in 2 merge mult mai repede, plus ca dupa ce il inveti, nu mai pare asa complicat.
IMG_2857.JPG
Dupa ce am trecut o runda prin joc, mi se pare mult mai clar totul acum. De abia acum incepe cautarea de strategii ;) .

chrislove

Re: Shipyard in 4

Post: # 150Post chrislove
07 Jan 2010, 00:50

Banii care apar in imagini, aia stralucitori ;) sunt din Dominion Seaside. Nu am rezistat tentatiei sa nu jucam cu bani "grei", din metal, care zornaie :D (jocul Shipyard are bani normali, din carton).

adixor

Re: Shipyard in 4

Post: # 160Post adixor
07 Jan 2010, 09:20

La Shipyard am trecut prin mai multe faze. Initial explicatiile au durat destul de mult (desi eu nu am nici o problema sa astept si sa le ascult, ba chiar am o problema cu cei care nu o fac, cand "predau" eu). Apoi jocul a inceput sa curga destul de greu, era in 4 oameni, multe decizii, nu prea stiai ce sa faci, asa cam ca la primul joc, downtime cam mare. Spre sfarsit era deja mult mai bine, dar jucam deja de 3-4 ore si am zis ca ar fi bine sa mai jucam si altceva. Chrislove a reusit sa-si lanseze barcuta si ii sclipeau ochii si eram si eu destul de aproape sa o lansez si eu, desi cu niste erori de productie (a se citi "nu scoteam cine stie ce puncte pe ea"). Concluzia mea acum este ca de-abia astept sa-l mai joc o data, desi in 4 poate ajunge la un downtime cam mare pentru gustul meu. Arata excelent jocul si e foarte rewarding sa-ti faci barcuta, sa o treci prin teste (in care faci puncte) si sa continui cu urmatoarea.

Un joc foarte foarte foarte frumos, chiar daca prin prisma a doar 1/2 joc jucat.

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”