Inaintea erei noastre - 2 sesiuni de Through the Ages

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
chrislove

Inaintea erei noastre - 2 sesiuni de Through the Ages

Post: # 199Post chrislove
08 Jan 2010, 20:47

Practic jocul consta in a-ti dezvolta civilizatia cat mai bine, sa pastrezi mereu balantza intre: dezvoltarea economica (productie de mancare, energie), culturala (care iti da puncte), armata (care ori te ajuta sa te aperi de atacurile celuilalt, ori sa ataci tu pe altii), fericirea poporului ("happiness").

Cartile se perinda prin faza ta (sunt mutate la fiecare tur) si le poti lua pentru a le folosi in civilizatia ta. Ele sunt de mai multe tipuri: tehnologii (de ex : irigatie, tehnologii militare,), forme de guvernamant (de ex monarhie), lideri (de ex alexandru cel mare), cladiri (teatre, presa, librarii), minuni (de ex piramidele) si alte bonusuri. Fiecare carte iti da un anume bonus, o facilitate. Abilitatea ta e sa combini cel mai bine bonusurile din carti, sa le folosesti LA TIMPUL POTRIVIT (de ex unii lideri sunt activi doar in Antichitate - cand ajungi in Evul mediu, ii arunci) si sa te aperi de eventualele atacuri. Numai ca pt ca folosi cartile ai nevoie de productie, de oameni, de mancare.

Pe mine asta ma cam enerva: dupa ce ca ma chinuiam sa tin acest echilibru si sa nu imi moara omaneii de foame :) si de incultura, el imi declara razboi. Asta intrecea totul. Asa e jocul, dar nu mi se parea drept. Asa ca e bine sa iti tii armata la un nivel acceptabil cat sa te aperi.

Pe tabla de joc se tin scorurile pe mai multe sectiuni: tehnologie, armata, cultura si scorul final. De asemenea e sirul de carti care de perinda prin fata si di care poti alege.

Aici eram cam pe la inceputul omenirii :), practic dupa faza de set-up (guvernare: Despotism, fara tehnologii). Oamenii sunt cei galbeni, "bunurile" sunt cele albastre.
Picture1 054a.jpg
Picture1 055a.jpg
Mai am poze dintr-o sesiune intr-un stadiu mai avansat ( antichitate ceva ;) ):
Picture1 085a.jpg
Aici e tot Despotism, dar aveam un Colossus, aveam teatru, irigatii si descoperisem fierul :), numai eu stiu cu cat efort.
Picture1 086a.jpg
El are si Taj Mahal si Gradinile Suspendate. Si Teatru, si Presa si Masonerie ;) . Ce mai, e mai avansat (eu cred ca a obtinut ilegal alea ;) )
Picture1 087a.jpg
Din pacate nu am poze cu zocul intr-un stadiu final, sa vedeti cate carti acumulezi si ce frumos te dezvolti.
Ce mai, e un joc tare (pe care nu il mai avem :( ), dar in principiu trebuie sa ai timp pt el si nervii odihniti.

chrislove

Re: Inaintea erei noastre - 2 sesiuni de Through the Ages

Post: # 1344Post chrislove
03 Mar 2010, 02:24

Ramasesem datoare cu comentariile.

adixor

Re: Inaintea erei noastre - 2 sesiuni de Through the Ages

Post: # 1345Post adixor
03 Mar 2010, 07:12

si in reguli se explica ca TtA nu incurajeaza razboiul (conflictul) si ca atacatorul este destul de dezavantajat (de exemplu el trebuie sa declare intai cu cate forte ataca, apoi aparatorul, ceea ce e un dezavantaj). Pe de alta parte, se recomanda pastrarea armatei la un nivel care sa descurajeze eventualele atacuri (putand chiar exista jocuri fara conflict). Cum tu nu-ti faceai armata.. KABOOM ..

Ioana

Re: Inaintea erei noastre - 2 sesiuni de Through the Ages

Post: # 1348Post Ioana
03 Mar 2010, 08:55

Pare un joc care-ti incinge bine creierii :). Apare fenomenul de analysis paralysis?

adixor

Re: Inaintea erei noastre - 2 sesiuni de Through the Ages

Post: # 1350Post adixor
03 Mar 2010, 09:10

oho.. si inca cum.. in 4 dureaza f. f. mult, cel putin atat a durat pentru un grup care stia jocul dar nu avea experienta mare, si nu se poate face nimic concomitent pentru a salva timp (o mica parte de sfarsit de tura, gen cleanup dominion, dar e mica si mai putin importanta). in 2 mi s-a parut relativ acceptabil ca timp (2-2.5 ore) pentru un joc de calibrul asta, dar chiar si asa l-am pus mult mai rar pe masa decat mi-ar fi placut. pacat, chiar e un joc genial, cum putine sunt.

dar daca e sa comparam cu 5-10h cum am auzit de Advanced Civilization e chiar ok.. altfel mai bine joc un Civ pe PC sa pot sa si salvez :)

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”