O sambata seara cu prietenii - Agricola si Carcassonne

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Dang

O sambata seara cu prietenii - Agricola si Carcassonne

Post: # 226Post Dang
10 Jan 2010, 20:08

Salutari,

Dupa cum spuneam prin alt topic, sambata seara am avut a 3a sedinta de "convertire" a unor prieteni, sper eu definitiva.

Am inceput cu un Carcassonne mic de incalzire:

IMG_2788.JPG
IMG_2789.JPG
IMG_2791.JPG
Si am continuat cu atractia serii, Agricola, joc nou pentru ei, pentru noi avand vechimea considerabila de 7 zile, in care am jucat doar in 2.

Am jucat 2 jocuri in 4, Family Game. Primul joc am reusit sa-l facem de 4 ore (cu tot cu explicat reguli la cei noi). Pozele de mai jos sunt din acest prim joc, cu mentiunea ca eu am jucat cu rosu si am fost a 4a coloana pe foaie.
IMG_2792.JPG
IMG_2793.JPG
IMG_2794.JPG
IMG_2796.JPG
IMG_2797.JPG
IMG_2799.JPG
Al 2lea joc de Agricola nu l-am mai documentat foto. De fapt, am luat o bataie atat de crunta, incat mi-e rusine si sa-mi aduc aminte. Sa spunem doar ca scorul meu de-abia a reusit sa fie de 2 cifre. Dar nu va arat nici o poza doveditoare, sac!

Si fiindca un joc de Carcassonne si 2 de Agricola au tinut pana pe la 02.30 dimineata, am pus punct, cu promisiunea ca data viitoare vom juca Full Game, Easy Deck totusi.

Pana data viitoare,
Enjoy

adixor

Re: O sambata seara cu prietenii - Agricola si Carcassonne

Post: # 227Post adixor
10 Jan 2010, 20:20

Thanks! Ce-mi era pofta de Shadows dupa sesiunea Pufei, acum mi-e de Agricola :). Cateva chestii:

- noi nu lasam pahare pe masa; actiunea de a lovi un pahar si a revarsa sucul pe piese sigur imi va creste numarul de hitpoints cu mult si nu stiu daca playerul care a comis-o va avea vreo vraja ca sa scape de atacul meu :)

- nu stiu cine din cei 4 sunt incepatorii, dar scoruri de 19 si 22 mi se pare chiar ok pentru primul joc. Tu vad ca ai castigat mai ales prin faptul ca ti-ai acoperit
toata ferma si prin casa de piatra. Desi esti mai vegetarian, ca animale cam ioc. Ala care e puteai sa-l tii si in casa de Pet :)

- ii asteptam si pe noii convertiti pe aici sa fie procesul complet:)

Dang

Re: O sambata seara cu prietenii - Agricola si Carcassonne

Post: # 228Post Dang
10 Jan 2010, 20:35

1. Corect, nu ma gandisem la asta. Desi....suc? Care suc? Ce e aia suc? :)

2. Incepatorii au fost chiar coloanele 2 si 3. Ea a fost coloana 1, eu coloana 4.

3. Le-am trimis deja link-ul, sper sa isi faca si ei conturi curand.

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”