Alien Frontiers pe Vassal

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9668Post VickdaReaper
06 Jan 2011, 20:14

Vedem noi cum continuam sesiunea. Problema ar fi ca yo! intru in focurile sesiunii incepand cu sambata asta (bine, mai am o saptamana de pre-sesiune, dar si destule de facut) si s-ar putea sa nu prea pot. Dar incercam, binenteles...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9721Post tasurinchi
07 Jan 2011, 18:41

Pai, ce sa zic, bafta in sesiune! Cand ai timp scrie un rand aici si vedem cum facem...
Intre timp, daca exista alti doritori de AF anuntati aici si fac eu jocul si va si explic cum se procedeaza

nuk3r

Re: Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9739Post nuk3r
08 Jan 2011, 08:55

Eu stiu sa folosesc Vassal, dar nu stiu jocul :)

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9749Post tasurinchi
08 Jan 2011, 17:53

Pai in principiu nu ar trebui sa-ti ia mult sa citesti regulile. Pot sa ti le explic si eu dar ma gandesc ca ar fi totusi mai "productiv" sa le citesti tu, fiindca una e sa explic live si alta e in scris pe mess, chat etc (ultima varianta cred ca ar lua mai mult)...

adixor

Re: Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 10107Post adixor
17 Jan 2011, 22:23

Cand sotia e la vreo 2000km departare, zuntzu si vassal sunt cei mai buni prieteni ai unui boardgamer :) Asa se face ca sambata am invatat Alien Frontiers si am avut parte si de o mica bucatia de partida (nu l-am terminat) din care va prezint 3 poze:
af1.png
Am inceput timid, nu prea stiam exact cum merge treaba, dar am reusit sa iau teritoriul din centru (nu mare realizare, doar am pus o colonie) si am insfacat deci The Relic Ship (un zar in plus). A fost destul de util, la un moment dat aveam vreo 6 zaruri si ea doar vreo 3 ..
af2.png
Am continuat sa ne batem pe teritorii si eu m-am axat pe Craterul lui Asimov iar ea pe ceva care ii permitea colonizarea cu mai putine resurse. Am facut pozele asa mici ca nu mai vad nici ce scrie pe carti ca v-as da mai multe detalii :)
af3.png
La sfarsit eram destul de egali (eu aveam o colonie in plus dar amandoi controlam 2 teritorii). Intre timp aflasem si cum e cu Alien Cards care sunt destul de interesante unele.

Jocul in 2 nu prea cred ca ma coafeaza, e cam .. sec asa la prima vedere. Insa in 3 sau 4 cred ca e "a blast". Mecanica imi place la nebunie si realizarea grafica, si ideile si tema si zarurile si restul :) Acum doar sa-l pot juca in mai multi :)

p.s. note to self: never save a .png with indexed colour palette ...

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”