Alien Frontiers pe Vassal

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9451Post tasurinchi
28 Dec 2010, 17:58

VickdaReaper wrote:In plus, pentru cei care vor sa incerce Alien Frontiers, exista modul pentru Vassal. ;) Dar acesta nu ar trebui sa inlocuiasca experienta jocului real... :D :lol:
Chiar, are cineva chef sa-l incerce cu Vassal? Eu ma bag daca mai exista clienti :)

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9452Post VickdaReaper
28 Dec 2010, 23:44

M-as baga si yo!, doar ca nu stiu cum sa fac cu regulile. Sper sa am timp sa le citesc maine... :roll:

P.S. Ma gandesc ca am cam acaparat discutia cu partea de AF si cred ca mai bine nu mutam altundeva... :)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9453Post tasurinchi
29 Dec 2010, 00:53

Nu-ti iau mult regulile. Sunt bine scrise si extrem de usor de inteles, in jumatate de ora le aranjezi.
Ar fi bine sa mai gasim macar un doritor ca am inteles ca in 2 nu iese intotdeauna foarte bine, dar daca nu apare eu ma bag si asa ca vreau sa vad cum e. Daca esti de acord, sa spui cum facem: jucam live sau trimitem prin email salvarile?
PS: si da, poate ca ar trebui taiata bucata asta cu Alien Frontiers de aici si mutata intr-un topic nou...

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9454Post VickdaReaper
29 Dec 2010, 10:57

Desi poate nu e cel mai potrivit loc de existenta (cel putin pentru moment) al acestei discutii, cred ca aici ii sta cel mai bine. De aceea, fac doua anunturi:

1. Punem la cale un joc de Alien Frontiers pe platforma Vassal. Scopul: testarea jocului, compararea lui cu Kingsburg si notarea lui pentru wishlist-ul fiecarui participant. Cum suntem deja 2 persoane angrenate in aceasta activitate, tasurinchi si subsemnatul, va invitam cordial pe voi, cei doi care doriti sa luati parte. Pasii necesari sunt urmatorii: sa va instalati Vassal, sa download-ati si sa importati in platforma modulul Alien Frontiers, sa parcurgeti regulamentul jocului (tasurinchi promite ca e foarte accesibil) si sa va jucati putin cu modulul ca sa va obisnuiti cu controalele (aici va promit yo! ca este mult mai facil decat alte module ale Vassal-ului).

2. (Sper sa nu uit asta! :D) Voi incerca sa tin un mic log al meciului si voi face si poze ca sa punem spre vizualizare a evolutiei jocului, precum si ca sa respectam termenii acestei sectiuni. :)

Nu in ultimul rand, (@tasurinchi) as vrea ca jocul sa-l jucam live, pe platforma Vassal, atat pentru farmec, cat si datorita faptului ca mie mailul imi mai face figuri... :D
In plus, in spiritul zilei de miercuri, in care cam avem intalniri regulate in perioade de non-vacanta, as propune ca jocul sa aibe loc asta seara, 29.12, de la o ora convenabila pentru toata lumea. Daca se poate, ar fi super, daca nu, reprogramam cat mai convenabil pentru toti participantii... ;)

P.S. Ah! Si ar fi frumos daca l-am juca si termina in 2010, mai ales pentru ca yo! personal propun sa-l jucam in direct si in timp real.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9457Post tasurinchi
29 Dec 2010, 11:42

Si eu as prefera live in mod cert, atata doar ca exista o problema: in 2010 eu mai sunt disponibil doar azi si maine si nu chiar seara ci undeva intre 13 si 20. Daca nu se poate asa, atunci o lasam eventual pe dupa revelion...

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9458Post cristianf
29 Dec 2010, 12:38

Daca amanati jocul pt primele zile din ianuarie m-as baga si eu, mai ales ca pana atunci as putea sa ma familiarizez cu regulile. Pana in seara asta nu cred ca am vreo sansa. Si oricum aveam de gand sa merg prin Tabiet. tasurinchi daca mai vrei pot sa aduc Survive! si Sobek, asta daca vii pe acolo.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9459Post VickdaReaper
29 Dec 2010, 14:03

Yo! am ceva treaba in urmatoarele 2-3 ore, apoi as fi liber (ar trebui doar sa mai citesc regulile). Maine sunt liber in principiu, dar s-ar putea sa mai apara alte treburi neprevazute + trebuie sa ma apuc de temele pentru la facultate.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9460Post tasurinchi
29 Dec 2010, 14:04

@ cristianf: Pai eu unul as juca si acum si in ianuarie daca s-ar putea :)
Din pacate nu ajung astazi in Tabiet, poate la prima intalnire din 2011. Mersi ca te-ai gandit si la mine :D

@vick: da un semn pe aici cand si daca ai chef si poate ii dam drumul si in doi...

haretel

Re: Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9461Post haretel
29 Dec 2010, 16:19

Diseara se duce careva prin ceainarie ?

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9462Post cristianf
29 Dec 2010, 16:26

2-3 pierduti prin spatiu sigur o sa fie :)

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9464Post VickdaReaper
29 Dec 2010, 17:10

Yo! cred ca merg destul de sigur...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

haretel

Re: Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9465Post haretel
29 Dec 2010, 17:19

ce joci azi, Vick?

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9466Post VickdaReaper
29 Dec 2010, 17:42

Ce o-i putea juca p'acolo. Iar la mine o sa am Le Havre si Alhambra.

@tasurinchi: Cred ca o sa jucam in 2 maine, astazi nu mai pot (e rezervat PC-ul)...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9471Post tasurinchi
29 Dec 2010, 23:29

Ok, Vick. Ne auzim maine pe aici si incercam unul in doi. Eu de la 13 sunt disponibil.

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9475Post tasurinchi
30 Dec 2010, 13:26

Vick, eu sunt pe baricade :D Cand vrei sa-i dam drumul shout (ma gasesti si pe Vassal)

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9477Post VickdaReaper
30 Dec 2010, 16:22

Tip la tine cat de curand. In maxim o ora (sper ca) incepem (mai am putina treaba)... :)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9479Post VickdaReaper
30 Dec 2010, 18:08

Gata! Sunt online, doar ca nu-mi raspunzi (si, deci, nu ma vezi). :P Raspunde!! Da un semn de viata!! :D
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

adixor

Re: Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9521Post adixor
02 Jan 2011, 13:30

guys, ati apucat sa jucati? cum a fost?

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9558Post VickdaReaper
03 Jan 2011, 12:53

Am inceput cu tasurinchi un joc, dar l-am intrerupt pe la jumatate din lipsa de timp. Vroiam sa fac un mesaj cu evolutia jocului pana aici, dar timpul m-a impiedicat sa o fac, asa ca o sa pun o sesiune completa atunci cand incheiem jocul...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Alien Frontiers pe Vassal

Post: # 9652Post tasurinchi
06 Jan 2011, 15:22

@vick: Nu am revenit inca de tot din vacanta, insa incepand de sambata sunt disponibil, in principiu, sa continuam si eventual sa incepem inca unul si cu alti oameni. Sa-mi spui si tu cand ai timp, sa vedem cum ne sincronizam.

In alta ordine de idei, dupa o prima jumatate de joc impresia mea e in continuare foarte buna daca nu chiar mai mult de atat (asta in ciuda faptului ca cel putin primele mutari ale mele au fost execrabile :D ). Revin cu opinii mai pe larg dupa ce termin primul joc cu Vick.

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”