Best new game - Iunie 2021

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
VZQ
King Meeple
King Meeple

Re: Best new game - Iunie 2021

03 Jul 2021, 21:31

Heh, da, nu au picat bine deloc :td: :lol:

"Mercado", cu mai multa atentie pentru partea grafica si in format digital, ar fi un joc pe care l-as juca. Asa..cum de regula eu tin scorul la jocuri, consider ca este prea multa "munca", pentru portia minuscula de fun primita. Asta este motivul principal pentru care nu joc euros - am jucat o tona de TBS & RTS-uri pe calculator, tocmai pentru ca toata "contabilitatea" era tinuta de computer, iar jucatorului ii ramanea doar partea placuta a luarii deciziilor. In format fizic, refuz sa ma joc de-a contabilul, prefer jocuri cu fun instant.

Yup, "gradinile" au fost o surpriza neplacuta nasoala...l-am tot pus si scos de pe lista de achizitii (deh, daca nu ma incred in instinct pana la capat!), dar am fost fascinat de ideea pagodei rotitoare (+MIK), asa ca am zis sa-l incercam totusi. Eh, treaba aia cu obtinerea resurselor se jos-sus-jos, combinata cu spatiul extrem de limitat de depozitare au stricat toata dinamica jocului: nu puteai sa misti ce segment de pagoda vroiai, cand vroiai, nu aveai loc suficient pentru resurse, asa ca cea mai mare parte din timp transferam ca nebunii, etc. Iar tracku' ala cu puncte ne-a omorat tot cheful de viata, este prea mult si prea important, pentru un joc in cre resursele si cartile de peisaje vin cand/cum vor ele...a mea i-a dat nota 4 cu felicitari, asa ca eu am fost chiar indulgent! :lol:

PS: Ma bucur ca "Meadow" a placut si altora! Noi avem insa acum o problema...se pare ca a mea a decis ca jocul "este muuult prea lung"?!? :shock: Si "ciudat" - desi e fix ca "Space Explorers", pe care l-am jucat in draci :o ... in rest de acord cu observatiile facute, si eu, cand trebuia sa realimentez cu carti marketu', nu m-am prins de cateva ori ce carte fusese luata, heh...

iuli212
King Meeple
King Meeple
Custom Rank: Dr. Meeple

04 Jul 2021, 10:31

Mercado are numele lui Lacerda ca sa vanda mai multe bucati si e facut de Grifoni ca sa poata sa ceara cu 30% mai mult pe el. Fara cele 2 ar fi fost probabil la nivelul "Un imperiu in 8 minute" (care mie imi place) si atunci ar fi fost ok. Altfel e prea pompat pentru putinul pe care il ofera.

VZQ
King Meeple
King Meeple

04 Jul 2021, 12:02

iuli212 wrote:
04 Jul 2021, 10:31
Mercado are numele lui Lacerda ca sa vanda mai multe bucati si e facut de Grifoni ca sa poata sa ceara cu 30% mai mult pe el.
Am mai citit opinii de genul asta, de-asta am si facut introducerea respectiva jocului :lol:

Pe mine m-a deranjat faptul ca nu era o distinctie clara intre restaurante si tarabe (si tipul acestora); ok, unele sunt discuri, celelalte patrate, dar tot trebuie sa te chinui sa te uiti de aproape sa vezi fiecare ce face. Puteau sa foloseasca si niste "pins", sau stegulete, sau ceva de genul asta ca sa marchezi plasarile tale si astfel sa nu incarci placutele cu tot felul de constructii care blocheaza vederea....nu stiu, este chinuitor al dreq sa tot stai aplecat si sa faci calcule...

iuli212
King Meeple
King Meeple
Custom Rank: Dr. Meeple

05 Jul 2021, 11:37

VZQ wrote:
04 Jul 2021, 12:02
Pe mine m-a deranjat faptul ca nu era o distinctie clara intre restaurante si tarabe (si tipul acestora); ok, unele sunt discuri, celelalte patrate, dar tot trebuie sa te chinui sa te uiti de aproape sa vezi fiecare ce face. Puteau sa foloseasca si niste "pins", sau stegulete, sau ceva de genul asta ca sa marchezi plasarile tale si astfel sa nu incarci placutele cu tot felul de constructii care blocheaza vederea....nu stiu, este chinuitor al dreq sa tot stai aplecat si sa faci calcule...
Creștea prețul și mai mult dacă mai adăugau :lol:

PS. Il am și eu, pentru filler rapid, ușor de învățat e ok. La prețul corect nu aveam îndoieli, așa îi scad nota

ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Custom Rank: Miniature Painter

12 Jul 2021, 14:34

The Arrival Joc făcut de Martin Wallace, urmțnd stilul lui favorit de constructie de rețele. Își extinzi tribul pe hartă în timp ce ții în control demoni care se extind și îți atacă locațiile. Demonii sunt controlați de fiecare jucător, deci sunt un sistem în care jucătorii se sabotează reciproc, dar în care își și pot asigura mai multe puncte. Se poate câstiga în 2 feluri: dacă demonii nu invadează prea mult cțștigă cine are cele mai multe puncte, altfel, câștigă cel care are mai puține puncte de corupție acumulate pe parcurs. Jocul e ok, dar parcă nu e suficient de divers sau palpitant. Are un stil old school care nu e rău, dar nici nu m-a dat pe spate. L-aș mai juca, dar nu m-aș da peste cap să-l pun pe masă. Nota 6/10

Tapestry Înaintează pe trackuri - the game. Interesant, dar mie track-urile nu-mi trezesc pasiuni prea mari. Producția e super, căsuțele nenecesare, diferitele facțiuni interesante. Nu-mi dau seama cât de rejucabil fac facțiunile jocul. Presupun că pentru varietate poți încerca să te axezi pe un track diferit de fiecare dată. Din nou, un joc ok, dar nu prea e pe stilul meu. Nota 6.5/10

Caverna: Cave vs Cave Caverna 2-player. Mai bun decât mă așteptam. Menține o tensiune bună și se mișcă repede. Îmi pare rău că nu are o extensie care să creeze mai multă varietate. Cea care există doar lungește jocul și nu prea are sens pt mine. Nu știu cât de rejucabil e. Nota 8/10

Res Arcana: Lux et Tenebrae Îmi place jocul de bază. More of the same. Nu strică pentru varietate. Nota 7.5/10

Claustrophobia (2009) Jucasem ediția mai nouă și mi-a plăcut. Acum am jucat-o pe cea veche și e la fel de bună. Sincer pentru mine varianta asta mă atrage un pic mai mult pentru că îmi induce o stare de joc retro, old school, cu mecanici care sunt încă foarte bune și acum. Sistemul de joc e genial și mă mir că nu a fost mai folosit pțnă acum. Ar fi super un mix adus la zi între sistemele din Claustrophobia și cele dinTannhauser. Doar regulamentul e un pic mai neclar. Și mi se pare mult mai eficient cu miniaturile decât varianta mai nouă. O mică problemă am cu unitățile oamenilor care nu sunt suficient de distincte și sunt mai ușor de încurcat între ele. Scenariile din regulamentu sunt mai puține, dar sunt o grămadă extra pe net create de designer. Păcat că extensia de Profundis nu mai e de găsit. Nota: 9/10

Cthulhu Wars Da, e un joc foarte bun. Îmi aduce aminte de Chaos in the Old World, dar cu mai multe facțiuni posibile (dacă ai bani să faci rost de ele). Se moare mai puțin decât în Choas, chiar dacă poți ajunge să dai cu pumnul de zaruri. Puteri variabile excelente și o experiență super tematică. De ce nu se fac mai multe jocuri cu variable player powers fixe de la început nu știu - prin sine asta dă o personalitate de la început facțiunilor și e mai ușor să te atașezi de fiecare zeu. A existat un runaway victory pentru că n-am știut să ținem în șah un zeu, dar asta nu m-a deranjat pentru că nu le cunoșteam destul de bine puterile. Dar e bine de știut că există posibilitatea asta. Singura parte care nu îmi place e prețul care mi se pare intenționat elitist. Se puteau face miniaturi la fel de arătoase dar mai mici și jocul devenea mai accesibil. Dacă era mai modest cu miniaturile ar fi fost un Chaos in the Old World killer pt mine pentru că oferă o experiență tematică tactică, cu alegeri profunde și cu o experiență de utilizare mai puțin complexă. Aștept să încerc Cthulhu Wars: Duel cu înfrigurare. Nota 9/10

Game of the month: Cthulhu Wars
Last edited by ProfessorChaos on 13 Jul 2021, 14:26, edited 2 times in total.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

Corwin
King Meeple
King Meeple
Custom Rank: Terraformer

12 Jul 2021, 16:12

Oh, interesant ce zici tu acolo de Chtulhu Wars, mai ales ca-l compari cu Chaos in the Old World care mi-a placut mult. Sunt curios cum fac un astfel de joc Duel, ca din descriere pare mai axat pe multiplayer.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe: Yucata | Board Game Arena | Boite a jeux | MaBi Web

ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Custom Rank: Miniature Painter

12 Jul 2021, 16:20

Corwin wrote:
12 Jul 2021, 16:12
Oh, interesant ce zici tu acolo de Chtulhu Wars, mai ales ca-l compari cu Chaos in the Old World care mi-a placut mult. Sunt curios cum fac un astfel de joc Duel, ca din descriere pare mai axat pe multiplayer.
Ce mi se par interesant e ca Duel pastreaza puterile unitatilor din Cthulhu Wars, si face modificari doar la structura rundei si inca cateva reguli generale. Teoretic suna dubios, dar vad ca reviewurile initiale sunt bune.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

Teddy
King Meeple
King Meeple

21 Jul 2021, 01:13

Luna Iunie am jucat 59 de partide(54% online), 39 de jocuri, 12 noi

1. Dead man's draw - un joc de carti cu un sistem de push your luck + set collection. Parca putin greoi sa intri in el, pentru ca sunt 8 tipuri de carti si fiecare cu abilitatea ei, dar dupa primul joc a curs aproape uns. Mai exista niste mizerii de personaje care schimba jocul mult si mi se par unbalanced, dar e ok pentru ce se vrea a fi. Prima partida s-au facut putine puncte 20,38,40, iar a doua 47,47,56. Ramane momentan. E light si rapid.

2. The fox in the forest - de la math trade a venit bijuteria asta mica. Whist with a twist.. oh, wait, asta era descrierea si de la The Crew. Nu-mi pace whist-ul neaparat, dar dupa ce m-am indragostit de The crew, am zis ca merita si asta o sansa. 3 suits cu carti de la 0-1 la 11(parca) si aproape jumatate din numere au o abilitate speciala care te lasa sa jonglezi putin si asta il face foarte tactic. Scoringul mi se pare poate cea mai interesanta parte la el. Faci un numar variabil de puncte in functie de cate maini ai castigat. Daca ai castigat toate mainile, faci 0 puncte pt ca ai fost prea lacom. Merita incercat. E bunicel!

3. Cubitos - un race game. Spolier alert: nu-mi plac astea :P Are muuuulte zaruri, fiecare cu abilitati diferite. La jocul asta dai cu atatea zaruri si te frustrezi maxim cand auzi chiote de bucurie la colegii de cursa si tu dai numai rateuri. Are un push your luck, unde poti face bust.. era actiunea mea preferata. Macar avansai pe un track cand dadeai pe langa, nu ramaneai chiar cu ochii in soare. Harta nu-mi place grafic. Nu a fost rau jocul, insa nu pot spune ca mi-a placut neaprat. Mi se pare scump pentru ce ofera. Bine ca nu l-am cumparat.

4. For sale - m-am aruncat in joc pe BGA, fara sa stiu regulile, dar cu colegi de masa friendly, le-am prins din mers. Mi s-a parut ingrazitor de plictisitor si fad acest joc. Poate pe masa sa fie un alt feeling, ca online o sa zic pas. Nu e pentru mine, dar sunt dispus sa-i mai ofer o sansa, ca poate circumstanele nu au fost favorabile jocului.

5. Porto - am vazut ca e un trend, asa ca o sa incep prin a spune ca este orasul meu preferat din Portugalia pe care nu l-am vizitat :lol: :lol: Jocul este foarte colorat, destul de light. L-am jucat doar in 2 si ma intreb cum ai ajunge sa-ti indeplinesti niste obiective in 4.. construiesti blocuri colorate de diverse etaje, la care incerci sa pui si acoperisuri pt puncte bonus.. oriunde plasezi o sa faci puncte, dar in functie de unde ai plasat vei face carca de puncte, sau nu ;) Unele obiective sunt greu de indeplinit si o sa faci mai putine puncte, evident, dar nu stiu daca vei compensa cu carca ai de puncte de care mentionam. O singura partida nu mi-a oferit suficiente informatii pt o parere ampla. L-as rejuca, dar nu mi l-as cumpara.

6. Puzzle strike - bag building cu chips, loads of chips. Este destul de rapid si nu l-as juca in mai mult de 2 pentru ca atunci o sa alegi cui ii dai in cap. Macar in 2 e simplu de ales cui dai in cap. Pot iesi niste combo-uri faine. Pierde cine are 10 chipsuri/gem-uri pe tabla, dar poti scapa de ele, poti sa-l ataci pe adversar cu ele, acesta se poate apara si e un joc de du-te - vino cu gemurile astea. Not great, not terrible. P.S. Are cutia mare si roz... kinky :lol:

7. Romans go home - asta intra clar la categoria deja faimoasa... Mizerii!! - este o mizerie veritabila, dar ne-a placut. Se joaca parca 4 runde si te lupti pentru niste locatii/puncte si vei licita secret carti din mana pentru fiecare locatie, iar apoi, cel mai puternic castiga. Cartile necastigatoare nu se arunca si contribuie la strength-ul pentru urmatoarea locatie. Apar si niste abilitati speciale. Rasturnari de situatie, soc si groaza. Foarte simpatic jocul, dar nu trebuie luat in serios.

8. Xia: legends of a drift system - un joc pe stilul meu... NOT!!! Pe principiu sa mai jucam si de la altii, nu numai ce vreau eu. Nu regret experienta, dar nu l-as rejuca.. explorare, spatiu, cafteala, obiective secrete si mult noroc la zar, iar ultima parte o detest. A durat ceva si am jucat varianta scurta cu putine puncte.. good luck for the long game :P

9. Rail road ink: blue edition - jucasem red edition, pe care il detin.. acelasi joc, dar are un modul diferit

10. Forgotten waters - pe asta vroiam sa-l joc de cateva luni si il avea un prieten si tot ma rugam de el sa-l jucam, dar nu l-a invatat. Asa ca am luat taurul de coarne, l-am invatat eu si m-am dus sa-i desigilez jocul :P Am jucat doar in 3. Este un joc semi-cooperativ, cu un regulamet ciudat, in sensul ca dupa ce l-am parcurs nu stiam cum se joaca :)) Are si aplicatie si iti mai spune acolo ce si cum. Cu toate astea am avut multe intrebari pe parcurs si tot frunzaream BGG-ul. Nu sunt convins nici acum ca l-am jucat cum ar fi trebuit, dar experienta a fost una placuta. In mai putin de 8 jucatori vei controla mai multe personaje si aici intervenea partea ciudata/neexplicata. Anyway, am explorat insule, am intrat in furtuna, fantome, alti pirati. Din pacate am fost presati de timp si dupa 2 ore am putut sa dam save game. Are acest feature care mi se pare cool. To be continued.

11. Hadrian's wall - cel mai scump flip & write. M-am prostit singur sa il cumpar, pentru ca traiesc dupa niste principii ferme :lol: . Trebuie sa incerc orice & write. Mersi Emi! Nu aveam asteptari, citisem despre el, stiam ca e un multiplayer, solitaire dar ne-a placut foarte mult. Am jucat o singura partida, dar toti care l-am jucat asteptam partida numarul 2. Desi incepi cu o mana de oameni/resurse, ajungi sa faci foarte muuulte pe tura. Aici o sa scot timer-ul pentru jocul 2 si sa limitez la 10 minute pe tura pentru ca poate da AP. Ai o varietate foarte mare de actiuni pe care le poti face si fiecare actiune iti da, sau iti debloceaza ceva si de aici posibilitatile sunt infinite. A durat spre 2 ore cu tot cu explicatii si mi se pare mult. De asta vreau sa-l limitez la 10min/tura=60min

12. Viscounts of the west kingdom - cel mai bun din serie, dar nu suficient de bun pentru mine. Ma bucur ca nu l-am cumparat. L-am jucat in 4 si mi s-a parut ca este prea lung si repetitiv. L-as rejuca in 2 sau 3, dar nu in 4. Mai sunt cateva idei de explorat in joc sa vad ce merge si ce nu, dar nu am fost prea incantat.

Jocul lunii merge la Hadrian's wall!
Locul 2 - Forgotten waters!
Locul 3 - Romans go home!

emisanSB
King Meeple
King Meeple
Custom Rank: Executioner

21 Jul 2021, 11:19

Teddy wrote:
21 Jul 2021, 01:13
11. Hadrian's wall - cel mai scump flip & write. M-am prostit singur sa il cumpar, pentru ca traiesc dupa niste principii ferme :lol: . Trebuie sa incerc orice & write. Mersi Emi! Nu aveam asteptari, citisem despre el, stiam ca e un multiplayer, solitaire dar ne-a placut foarte mult.
Mă bucur că ti-a placut. Eu nu l-am dat ca nu mi-a placut ci doar pentru ca mi s-a parut destinat aproape exclusiv partidelor solo. Ceea ce nu e rau, doar ca boardgamingul solo nu e pasiunea mea cea mai mare. ;)

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”