Best new game - Septembrie 2021

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Best new game - Septembrie 2021

Post: # 125705Post adelindumitru
01 Oct 2021, 00:31

:sy: :sy: :sy: :sy: :sh: Tiny Epic Dinosaurs. Un worker placement, contract-fulfilling, farming game de care am fost foarte plăcut surprins. Pe parcursul jocului trebuie să crești dinozauri, iar cea mai mare preocupare a ta va fi să le asiguri un loc potrivit în care să stea, astfel încât să nu scape (dinozaurii erbivori îți vor dărâma garduri, iar cei carnivori îți vor înfuleca alți dinozauri dacă îi lași să scape). De asemenea, nu ar fi o fermă de dinozauri adevărată dacă nu ar trebui să îi hrănești (deși pare simplu la început, pe măsură ce rundele trec devine tot mai greu să faci asta). Partea interesantă e că, spre deosebire de majoritatea jocurilor de farming în care cumva tinzi să acumulezi cât mai multe făpturi în fermă, mecanismul de contract fulfillment te face să vrei să îți vinzi destul de rapid dinozaurii (în schimbul punctelor de victorie). Ai pe de o parte contracte publice, și pe parcursul jocului ai acces și la 2 contacte private (pe care le poți juca doar atunci când folosești un muncitor pentru a revendica un contract public). Sunt mai multe tipuri de dinozauri standard, dar și o grămadă de dinozauri mov, fiecare cu o abilitate specială, și pe care îl draft-uiești dintr-un teanc de cărți de cercetare. Dacă nu ar fi existat dinozaurii mov și ale lor efecte speciale, TEDino ar fi fost un joc drăguț, dar de duzină - partea asta însă, cuplată cu mecanismul de contract-fulfillment, îl fac însă un joc care ne-a plăcut foarte mult. Ca minusuri, știu că e în nume și e toată filosofia de producție a acestei linii, dar piesele sunt foarte, foarte mici - iar scrisul de pe cărți este foarte mic, ceea ce pentru unele persoane s-ar putea să fie problematic, iar pentru altele doar enervant. Noi am primit și un playmat și trebuie să recunosc că jocul arată mult mai bine și e mult mai ușor să organizezi totul odată ce ai respectivul playmat. [Disclaimer: Review copy de la Gamelyn Games].

:sy: :sy: :sy: :sy: :sh: Unmatched: Cobble and Fog. O să trișez un pic, în sensul că voi vorbi aici și despre un joc dintr-o serie din care am jucat și alt titlu (Battle of Legends volumul 1). Pe de altă parte, majoritatea seturilor din Unmatched sunt și standalone, iar acest set mi-a plăcut mai mult decât primul. În cutie se regăsesc 4 caractere (Dracula, Invisible Man, Sherlock Holmes și Jekyll& Hyde) și o hartă cu 2 fețe (una având și unele reguli speciale de teleportare, care o face foarte diferită de majoritatea hărților din Unmatched). Caracterele mi se par foarte bine echilibrate, îmi place că Jekyll& Hyde și Invisible Man nu au Sidekicks, Sherlock Holmes este caracterul care interacționează cel mai mult cu cărțile pe care le are oponentul, iar Dracula este o bestie, lovind puternic, din toate părțile, regenerându-și viața, și manipulând atacurile adversarului. Invisible Man are niște token-uri de Ceață și se poate teleporta între ele, iar una dintre cărți îi permite să părăsească cu totul harta. Pachetele caracterelor par de asemenea mult mai distincte decât în primul set, cărțile având efecte mai interesante și îndemnând la a refolosi fiecare caracter pentru a-i învăța particularitățile. Calitatea componentelor este excepțională, cu excepția faptului că nu îmi place absolut deloc să construiesc tracker-ele de viață. Arată bine și sunt utile, dar nu-mi place să le setez de nici o culoare! Ca să fac o mică comparație pe care am făcut-o și altă dată cu un alt joc Player versus Player popular pe la noi, Unmatched Cobble and Fog îmi place mai mult decât Dice Throne, în timp ce Dice Throne îmi place mai mult decât Unmatched Battle of Legends Season 1. [Disclaimer: Review copy de la IELLO France].

:sy: :sy: :sy: :sy: :sw: Vinhos: 2010. Trișez iar, în sensul în care voi vorbi despre un joc pe care l-am mai jucat, dar consider că diferențele față de varianta din 2016 sunt atât de mari încât este aproape un joc nou. Este vorba de ediția de la Eagle Gryphon Games, în cutie regăsindu-se reguli, hărți și componente pentru ambele versiuni ale jocului. Cea din 2016 este streamlined, și am auzit că multe persoane o preferă, dar sincer nu prea înțeleg de ce. Vinhos 2016 mi s-a părut un joc extraordinar când l-am cumpărat; produceai vin de Porto, componentele îți luau ochii, producția de vinuri era fascinantă, mecanicile erau interesante. Mi-a plăcut și a doua oară. Și a treia oară. Dar apoi mi-am dat seama că facem fix aceleași lucruri în fiecare joc. Odată ce înveți cum să îl joci, ce funcționează și ce nu funcționează, nu ai motive să îți schimbi strategia, iar setup-ul aproape invariabil nu te încurajează să faci asta. Cu alte cuvinte, Vinhos 2016 ajunsese pentru noi un joc repetitiv, motiv pentru care l-am și pus la vânzare. M-am hazardat, pentru că varianta din 2010 este cea care m-a determinat să îl scot de la vânzare, și îmi cer scuze și pe această cale celor care au văzut anunțul până să scot jocul de la vânzare. E drept, l-am jucat o singură dată, dar sincer am impresia că varianta această rezolvă multe din problemele pe care le aveam cu jocul inițial. În primul rând, ai mult mai puțini bani, iar jocul este mult mai restrictiv; ai doar 4 locuri în care poți să construiești podgorii, ceea ce înseamnă că vei merge pe combinații diferite de podgorii în jocuri diferite; ai într-un final motive extrem de bune să folosești Experții, care acum contează mult mai mult; competiția pentru achiziționat anumite piese (cum ar fi pivnițele) e mult mai acerbă; ai mecanismul de Bancă, personal mi se pare unul din cele mai interesante din orice joc pe care l-am încercat și mi se pare șocant că a fost scos din ediția 2016. Sunt multe alte diferențe minore (inclusiv modul în care funcționează vânzarea vinurilor și recuperarea butoaielor folosite de restaurante acum), dar concluzia este una singură: Vinhos 2010 e un joc care mi-a plăcut și pe care aștept să îl joc, în care întrevăd multe alte lucruri pe care aș vrea să le fac, și care, în ciuda unor reguli mai greoaie, este mult mai apropiat de ce mă interesează într-un joc de societate decât varianta din 2016.

Jocul lunii: Tiny Epic Dinosaurs, la mustață.

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Best new game - Septembrie 2021

Post: # 125720Post sergiunastrut
01 Oct 2021, 17:48

Din cele 61 de partide din septembrie, doar 19 au avut loc fizic. Din cele 41 de jocuri unice, 10 titluri au fost încercate pentru prima dată, iar impresiile mele despre ele le găsiți aici: https://www.playstoryshort.ro/l/noutati-septembrie/

Image

În ordinea preferințelor:
🥇 Anachrony
🥈 Pax Pamir: Second Edition
🥉 Furnace
Funfair
Formosa Tea
Bärenpark
The Search for Planet X
Nicodemus
Century: Golem Edition
Troyes Dice
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Best new game - Septembrie 2021

Post: # 125739Post VZQ
02 Oct 2021, 17:14

Scurt si la obiect:

ARCH RAVELS (3P/2J)
Joc de ceai si/sau cafea, simplu si rapid, despre tricotat hainute si completat comenzi. L-am asteptat aproape 2 ani si nu a dezamagit!
Nota : :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sh: - jocul lunii :tu:


GANZ SCHON CLEVER (5P/2-3J)
Mai simplu de inteles si jucat decat pare la prima vedere, este placut si antrenant.
Nota : :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sw:


COATL (3P/2J)
Un abstract tematic cu o prezenta vizuala puternica si puls rapid, de cursa.
Nota : :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sw:

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Septembrie 2021

Post: # 125741Post Teddy
02 Oct 2021, 20:47

S-a facut deja octombrie?

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Best new game - Septembrie 2021

Post: # 125747Post adelindumitru
03 Oct 2021, 10:48

VZQ wrote:
02 Oct 2021, 17:14
Scurt si la obiect:

ARCH RAVELS (3P/2J)
Joc de ceai si/sau cafea, simplu si rapid, despre tricotat hainute si completat comenzi. L-am asteptat aproape 2 ani si nu a dezamagit!
Nota : :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sh: - jocul lunii :tu:
De ăsta chiar n-am auzit, chiar vine cu vasele acelea de lemn pentru ținut piese? (am văzut ceva în pozele de la jocozaur)

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Best new game - Septembrie 2021

Post: # 125748Post VZQ
03 Oct 2021, 11:30

Versiunea standard (pe care o am si eu) vine cu vase din plastic; versiunea "deluxe" are vase de lemn si gheme upgradate.
Jocul a fost vandut - din cate am inteles - doar prin KS, probabil asta este motivul pentru care nu multi au auzit de el...

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Septembrie 2021

Post: # 125753Post rabesandratana
03 Oct 2021, 17:30

VZQ wrote:
03 Oct 2021, 11:30
Versiunea standard (pe care o am si eu) vine cu vase din plastic; versiunea "deluxe" are vase de lemn si gheme upgradate.
Jocul a fost vandut - din cate am inteles - doar prin KS, probabil asta este motivul pentru care nu multi au auzit de el...
Ma tot gandeam sa il iau, dar parca nu m-a convins ca mecanisme. Dar iti ia ochii, la cum arata in poze.
Si ma mir ca ti-a placut asa tare Coatl. La noi n-a prea mers deloc. Reef n-ai vrut, pe motiv ca are piese ca de jucarie, dar vad ca pe asta l-ai luat :D

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Best new game - Septembrie 2021

Post: # 125761Post VZQ
03 Oct 2021, 21:07

rabesandratana wrote:
03 Oct 2021, 17:30
Ma tot gandeam sa il iau, dar parca nu m-a convins ca mecanisme. Dar iti ia ochii, la cum arata in poze.
Si ma mir ca ti-a placut asa tare Coatl. La noi n-a prea mers deloc. Reef n-ai vrut, pe motiv ca are piese ca de jucarie, dar vad ca pe asta l-ai luat :D
Este un joc de familie, usurel, ce-i drept - dar tocmai de-aia ne-a placut: dupa o zi de munca, sau intr-o dupa-amiaza lenesa, este fix ce trebuie.

Coatl era in vizor de ceva vreme, dar nu am facut pana acum pasul decisiv, pentru ca am crezut ca simbolurile de pe carti nu o sa-l faca placut sotiei (avem in general o problema cu deck-urile de carti cu simboluri, dar fara text explicativ). Din fericire, pare complicat, dar te prinzi repede ce cere fiecare carte. In ceea ce priveste Reef, nu faptul ca erau componentele din plastic ma deranja, ci faptul ca nu aratau deloc ca niste corali, ci mai mult a componente de Mecano. In cazul Coatl, piesele de plastic sunt detaliate si tematice, cand le asamblezi, chiar arata a sarpe cu pene :)

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Septembrie 2021

Post: # 125775Post Corwin
04 Oct 2021, 13:38

Eu am jucat doar 4 jocuri noi in septembrie, 3 bune si-unul... nu chiar. :D

:one: Terraforming Mars: Ares Expedition (face to face) - Daca vreau sa teraformez Marte joc jocul original (mai multa competitie prin harta, milestones, awards, bonuses pe trackurile de tempearatura si oxigen, drafting). Daca vreau un joc in stilul Race FTG joc chiar Race, sau New Frontiers (preferatul meu din cele doua serii Puerto Rico / Race FTG): sunt ambele mai scurte, New Frontiers e mai strategic si mai variabil in mod vizibil prin development-urile din display (nu doar dependent de luck of the draw). Nu ma vad rejucand TMars Ares prea curand. Asa de sine statator nu e rau jocul, dar nu ii gasesc nicio nisa. 6 :sy: / 10

:two: CloudAge (face to face) - Dupa ce am tot auzit ca e joc de tip campanie am apucat sa-l joc si eu in sfarsit, dar la nivelul maxim de dificultate, cu toate elementele descoperite in campanie deja incluse. Si surprinzator e chiar un joc bun! Da, nu e cel mai complex, da, ai si niste elemente de noroc, dar mi-a placut mult stilul de joc, chiar si descoperirea resurselor de pe cartile ascunse de nori. Nu stiu daca va vedea des masa, ca sunt prea multe care-mi plac mai mult, dar ma bucur ca l-am jucat. Cu siguranta insa ca daca as fi jucat inceputul de campanie sau primul scenariu standalone, cu atatea simplificari, nu i-as mai fi acordat niciun gand, asa ca dupa mine a fost un adevarat fail includerea campaniei si a multiplelor scenarii. 8 :sy: / 10

:three: Sekigahara (face to face) - E un fel de sah extins, cu carti. Nu vezi ce piese are adversarul in diversele stackuri, dar stii o parte din cauza regulilor de setup, si altele daca le vezi in lupte. Imi plac mult limitarile de miscare (ai penalizari pentru trupe prea mari, si bonusuri pentru mai multe aspecte), si pentru batalii (trebuie sa joci carti ca sa activezi trupele, degeaba ai 10 trupe dar 5 carti intr-o zona). Are si variabilitate la setup, ca desi majoritatea trupelor de pe harta sunt predefinite, se extrag si cateva random in mai multe locatii. Plus evident conteaza cartile din mana de inceput. Nu-s eu mare fan de wargames, dar pe asta l-as mai juca din cand in cand. Este si pe yucata.de, desi probabil o sa mi-o iau din greu acolo de la oameni care l-au jucat de multe ori. :D 8 :sy: / 10

:four: Mage Knight (face to face) - Asta e unul dintre jocurile pe care doream sa le incerc demult, dar pe de o parte merge cel mai bine solo (sau 2p coop), pe de alta e complex si lung. Dar am prins si eu o sambata numai buna de jucat, si dupa ce-am vazut videouri cu regulile, am citit si recitit informatiile despre scenariu, am reusit sa-l joc in sfarsit! Ce experienta! De la explorare, descoperire de teritorii noi, la batalii, recrutari si cumparari, mi se pare cel mai apropiat joc pe care l-am incercat de feelingul din Heroes of Might and Magic III pe PC. Bataliile sunt evident mai simple si mai scurte, majoritatea, dar altfel nici nu cred ca ar fi mers. Daca vreau batalii mai complexe joc Too Many Bones. :) Pe asta clar vreau sa-l mai joc, dar sunt constient ca e o investitie mare de timp (chiar si doar pentru reamintirea regulilor si descoperirea unui nou scenariu), asa ca deocamdata sunt foarte multumit ca am apucat sa-l joc macar o data in viata mea. 9 :sy: / 10

----

Jocul lunii: Mage Knight! 👑

Cu mentiunea ca CloudAge a fost marea surpriza a lunii. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Best new game - Septembrie 2021

Post: # 125777Post emisanSB
04 Oct 2021, 14:38

Imi fac si eu putin timp sa arunc 2 vorbe despre cele 2 jocuri lunare, noi:

🔸 TM Ares Expedition
Imi place foarte mult Terraforming Mars, imi place foarte mult mecanismul de action selection copiat din RFTG insa nu prea imi place rezultatul.
Pro:
- grafica (mult mai unitara si simpatica față de TM) si productia (cu exceptia indicatorilor de teraformare si a track-urilor aferente).
Contra:
- durata partidelor mult prea mare pentru un card game de dificultatea asta.
- gameplay cam repetitiv: joci o faza si apoi aproape inevitabil ”production” samd.
- ”luck of the draw” evident si inevitabil.
Concluzie: in 99,9% din cazuri as sacrifica o ora in plus pentru un TM standard.
Nota: 7 :sy:

🔸 Merv: The Heart of the Silk Road
Aveam ceva asteptari de la el, fiind un joc apropiat de ceea ce imi place sa joc de obicei.
In final nu a livrat chiar tot ce asteptam dar nici nu a dezamagit.
Pro:
- mecanismul de selectare a actiunilor, cu activarea de tile-uri pe linii si coloane este :tu: :tu:
- mecanismul de reputatie, modul in care se obtine si modul in care iti limiteaza accesul la anumite elemente din joc.
- grafica simpatica la plansa centrala, productia buna cu piese din lemn mari/solide care spre finalul jocului ofera un aspect vizual 3D placut (zidurile si portile).
- jocul ofera 3-4 strategii diferite insa ramane de testat daca sunt cat de cat balansate.
Contra:
- multe elemente in joc foarte impersonale, aproape abstracte: contracte/scrolls/spices + 8!!! tipuri diferite de bunuri pentru care nu conteaza absolut nici o clipa tipul lor.
- gameplay cam lent in primele 2 runde din 3.
Concluzie: Merv este un euro economic bun insa fara personalitate si pe care probabil nu il voi pastra in colectie multă vreme.
Nota 8 :sy:

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Septembrie 2021

Post: # 125778Post Corwin
04 Oct 2021, 15:07

Partea cu bunurile din Merv chiar e o ocazie irosită. Poate fac o extensie care să le diferențieze?!
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Best new game - Septembrie 2021

Post: # 125780Post emisanSB
04 Oct 2021, 15:46

Posibil sa apara vreo extensie dar foarte posibil sa nu incerc extensia aia vreodata. :)

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1339
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Septembrie 2021

Post: # 126329Post ProfessorChaos
01 Nov 2021, 13:52

extensie Claustrophobia: Furor Sanguinis Extensia vine cu o miniatura care e o factiune in sine si vreo 6 scenarii in plus. Practic un personaj super puternic cu care trebuie sa te bati cu toata lumea. E varianta buna de joc. Nu e rea si ma bucur ca o am chiar daca nu e neaparat necesara. Nota 7.5

Ankh: Gods of Egypt Am jucat doar o partida in 2 si e adevarat, chiar merge bine in 2 jocul asta. Spre deosebire de celelalte 2 jocuri din serie, e un joc care se axeaza mult mai mult pe pozitionarea pe harta. Cardplay-ull din lupte imi aduce aminte destul de mult de Kemet (imi place in ambele jocuri), si un pic si pozitionarea pe harta. Imi place ca zeii au personalitate si sunt unici, dar tot nu la fel de mult ca in Chaos in the Old World sau in Mezo. Jocul merge foarte repede, dar cu cat te apropii de final trebuie sa-ti storci mai mult creierii ca sa rezolvi pozitionarea si sa decizi ce sacrifici si ce pastrezi. Modul in care iti adaugi puteri individuale si recrutezi monstri nu mi se pare la fel de interesant si divers ca in Blood Rage sau Rising Sun. Sunt tot timpul aceleasi puteri si daca nu te misti repede sa ajungi la monstri ai sanse mari sa nu prinzi nimic. Dar recunosc ca puterile mai avansate sunt foarte tari si distractive. E o oarece saracie de unitati - fiecare zeu are 6 soldati, dar in functie de zeu ii poti aduce usor inapoi. Partitionarea hartii pe parcursul jocului e foarte tare. Clar e un joc care are nevoie de aprofundare - cu partide repetate ii patrunzi subtilitatile. Nu am incercat mecanica de god merge pentru ca nu exista in partida d 2 jucatori, dar in principiu nu ma deranjeaza pentru ca oricum jocul e scurt. Daca exista bunavointa cred ca se poate trece peste problema comunicarii si deciziilor celor 2 zei cuplati intr-unul.

Per total imi place mai mult decat Rising Sun, dar mai putin decat Blood Rage. Mi se pare prietenos cu incepatorii si clar e cel mai scurt dintre cele 4. Dintre extensii mi se pare ca merita cea cu componentele upgrade-ate si cea cu extra gods. Cea cu monstrii in plus nu vad sa adauge mare lucru si nu ma pot pronunta ce aduce extensia cu preotii pt ca n-am jucat cu ei. Nota 8

Game of the month: Ankh
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”