Mini-recenzie Notre Dame

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Mini-recenzie Notre Dame

Post: # 111957Post adelindumitru
20 Jun 2020, 00:24

Toate drumurile eurogamerilor duc la Notre Dame, pe unde m-au dus și pe mine pașii într-un final.

Un joc mai vechi al lui Feld, care se găsește în ediția aniversara la un preț foarte bun și care poate fi foarte ușor folosit ca un joc pentru începători (deși ca să îl joci bine îți trebuie o strategie bine pusa la punct, și trebuie sa fii foarte atent la cursul jocului, mecanismele sunt relativ simple). Primul joc ne-a luat 1 ora și ceva, dar estimez ca poate fi jucat și în 45 de minute sau chiar mai rapid.

E un joc care folosește card drafting ca mecanism principal și în care acțiunile devin tot mai puternice pe măsură ce le faci de mai multe ori. Nu te poți specializa însă, pentru ca sunt o grămadă de lucruri pe care vei vrea sa le faci. Are și o parte de disaster mitigation, mai puțin punitiva decât în Amerigo - șobolanii care aduc ciuma. Spre deosebire de Amerigo, nu pare un mecanism adăugat ca să fie, ci o parte integrala a jocului.

Ne-a plăcut, momentan e pe locul 3 din jocurile lui Feld după Burgundy și Carpe Diem (în ordinea asta pentru prietena mea, invers pentru mine).

Sper ca data viitoare sa ma descurc mai bine, ca am planificat cam prost și am pierdut de multe ori puncte din cauza ca nu mi am protejat cartierul de ciuma :).

Pe termen lung, nu cred că l-am fi jucat foarte mult atunci când a apărut, pentru că extensia inclusă triplează numărul personajelor pe care le poți folosi. Sigur, era probabilitatea mult mai mare ca un anumit personaj să apară fără extensie, dar având în vedere că 6 caractere vor apărea deja de 3 ori în cele 9 runde, puțină varietate nu strică.

Și, ca un ultim punct, nu mi se pare un joc urât. Sigur, calitatea componentelor nu e strălucită. Dar se desfac ușor, sunt destul de multe, iar cărțile sunt calitative și par a rezista foarte bine chiar și fără sleeves (par a fi făcute ca același material ca și cărțile din Concordia).

Dacă Amerigo nu putem recomanda chiar și la un preț asemănător, pot spune sincer că Notre Dame e un joc care ar trebui măcar încercat, dacă nu și achiziționat, de majoritatea celor cărora le plac jocurile lui Feld. E foarte bun în 2, pentru cei care preferă acest player count :).

În final, câteva poze.


Image

Image

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”