Parerea lui Bahaus - Ticket to Ride: Europe

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Rautz

Parerea lui Bahaus - Ticket to Ride: Europe

11 Mar 2011, 21:13

Ticket to Ride: Europe

from http://www.boardgamegeek.com/image/66668

from http://www.boardgamegeek.com/image/924823

1. Numar jocuri = 9

2. Componente

Calitate a componentelor buna, chiar sunt simpatice vagoanele de plastic, cartile de joc de calitate buna, insertul functional

3. Regulament

Putine pagini; jocul e explicat excelent, chiar si cu exemple. A fost banal de invatat jocul din regulament

4. Mecanica/Desfasurarea jocului

Scopul jocului e sa unesti orase pe harta folosind rute desenate in diverse culori. Cele 2 actiuni principale sunt: tragi carti de culorile dorite sau random(astfel ai sansa de a trage locomotive-joker care inlocuiesc orice culoare) sau decartezi carti de o culoare pentru a ocupa o ruta cu vagoane. Numarul rutelor e limitat astfel ca daca cineva iti 'fura' o ruta te poti ajuta in numar limitat de vagoanele lor cu ajutorul unor 'statii'. Jocul seamana in linii mari cu rummy.

5. Complexitate / Fun factor

Usor de invatat, usor de jucat, mai ales pentru cine e obisnuit cu rummy e destul de usor. Toti prietenii cu care am jucat, gameri sau nu, s-au distrat jucandu-l

6.Factor noroc

Moderat spre mare; Strategia nu e asa grea, pur si simplu incerci sa-ti indeplinesti rutele. Dar acele rute vin random, la fel si cartile de care ai nevoie. Bineinteles ca jucatorul are multe alegeri de facut, dar ele nu sunt prea dificile

7. Recomandat in (nr. jucatori) / Rejucabilitate

Cu siguranta cu cat mai multi cu atat mai bine, 4 sau 5. Jocul e frumos si amuzant si in 2 datorita faptului ca pentru versiunea de 2 se inlatura liniile duble intre orase, astfel ca daca ambii jucatori vor avea drumuri prin aceleasi orase se va crea concurenta. Rejucabilitatea mare e data de faptul ca jocul e rapid si amuzant. Insa e foarte repetitiv.

8. PRO

Usor de invatat, rapid de jucat, foarte amuzant si componente frumoase

9. CONTRA

Repetitiv, strategii putine

10. Alte observatii si consideratii

Alt joc foarte bun de facut cadou, poate fi jucat de orice categorie de varsta si chiar daca e simplut, toata lumea se distreaza.

11. Nota mea: 8/10

Rautz

Re: Parerea lui Bahaus - Ticket to Ride: Europe

23 Mar 2012, 01:29

Rectific afirmatia despre 'Luck factor', spunand ca e moderat spre mare.
Dupa cateva sute de jocuri am ajuns la concluzia ca e chiar mic luck factor-ul, si pare mare doar cand nu esti experimentat (ca orice alt joc, cand pierzi e de vina norocul adversarului)
Un jucator bun va castiga marea majoritate a jocurilor
Am ajuns sa castig peste 50% din jocurile jucate in 5 (in mod normal ai in jur de 20% daca un joc e bazat mult pe noroc), iar majoritatea meciurilor pe care le pierd sunt contra jucatorilor cu rating mai mare decat al meu (deci din nou castiga cel care joaca mai bine)

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”