Best of the year - first played in 2020

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
kpaxchaos
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 365
Joined: 21 Dec 2015, 12:05
Location: BOLDESTI-SCAENI, PRAHOVA

Re: Best of the year - first played in 2020

Post: # 118177Post kpaxchaos
08 Jan 2021, 13:28

32 jocuri noi jucate in 2020, fara un top anume, doar cele care mi-au placut.

1. TI4 (clar locul intai) mai ales cu extensia cu care am jucat doar o singura data
2. Eclipse Second Dawn
3. Tidal Blades
4. Viscount
5. Maracaibo
6. Viticulture + Tuscany EE
7. Gloomhaven (inclusiv JoL)
8. Raiders of the North Sea
9. On Mars
10. Mezo

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Best of the year - first played in 2020

Post: # 118178Post danielM
08 Jan 2021, 13:42

Cum ti s-a părut TI IV cu extensia?

kpaxchaos
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 365
Joined: 21 Dec 2015, 12:05
Location: BOLDESTI-SCAENI, PRAHOVA

Re: Best of the year - first played in 2020

Post: # 118179Post kpaxchaos
08 Jan 2021, 13:46

danielM wrote:
08 Jan 2021, 13:42
Cum ti s-a părut TI IV cu extensia?
Super, pentru mine este no.1, nu poti rata extensia.

kpaxchaos
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 365
Joined: 21 Dec 2015, 12:05
Location: BOLDESTI-SCAENI, PRAHOVA

Re: Best of the year - first played in 2020

Post: # 118180Post kpaxchaos
08 Jan 2021, 13:48

Corwin wrote:
31 Dec 2020, 16:54
Am jucat 40 de jocuri noi in 2020, dintre care trei de nota 10 (primele trei din imagine, in ordine de la cel mai fain in jos) si treisprezece de nota 9 (aici nu e definitiva ordinea).

Image
Yokohama il astept, din cauza ta....am urmarit un playthrough...si m-a convins. Am dat precomanda la var. deluxe....o sa vina la RJ

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best of the year - first played in 2020

Post: # 118184Post Corwin
08 Jan 2021, 15:10

Heh, enjoy. :)

Acum am vazut ca am scris in postarea initiala "de la cel mai fain in jos" in loc sa scriu de la cel mai fain in ordine stanga-dreapta. Cele de 10 imi erau Yokohama, Praga, si Lisboa.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Best of the year - first played in 2020

Post: # 118222Post cristianf
10 Jan 2021, 23:17

Am jucat ceva jocuri in 2020 pentru prima data. Am ales sa le impart in 4 categorii:

1. Cea mai trista categorie, si anume.. DEZAMAGIRILE, jocuri mari sau cu hype, care nu mi-au spus nimic sau pur si simplu nu mi-au placut:

Atlantis Rising Second Edition - fad
Disney Villainous - prea mult factor de noroc
Flotilla - mult prea complicat, pacat de idee
Magnastorm - neinteresant pana la urma
Ragusa - nu e chiar atat de rau, dar..
Sierra West - mai bine cumparam La Granja
Steampunk Rally - frumos, zaruri, dar sunt jocuri de curse mult mai interesante
Tang Garden - genul de joc care merita jucat o data ca sa vezi cum arata si cam atat
The Castles of Tuscany - ceva mi se pare nebalansat la el, are winning strategy dpmdv
Troyes Dice - oribil
Yedo: Deluxe Master Set - prea luuuuuuuuung

2. Categoria care putea sa lipseasca: FORGETTABLE GAMES:

Amun-Re The Card Game, Board Royale The Island, Claim, Coloretto, Conspiracy Abyss Universe, Dimension, Encore!, Ex Libris, Fantastiqa: The Rucksack Edition, Illusion, In the Hall of the Mountain King, Medici The Card Game, Mesozooic, Microworld, NEOM, On Tour, Pacific Rails Inc., Papa Paolo, Penny Lane, Point Salad, Portal of Heroes, Project L, Pyramids, Qwixx, Rossio, Sentient, Splendor Marvel, The Artemis Project, Travelin', Under Falling Skies, Walking in Burano.

3. SURPRIZELE sau jocuri in general mici, nu extraordinare, dar care mi-au depasit asteptarile si pe care le-as rejuca oricand cu placere chiar daca nu le am in colectie:

Cartographers - cat mi-a fost frica de take that si cat de misto e de fapt
Christmas Tree - cel mai bun joc cu si despre Craciun ever
Cryptid - incredibil ce joc au facut baietii astia cu 5 componente sau cat are in cutie
Dizzle - super fun pt un roll & write
Downforce - m-am distrat teribil chiar daca am pierdut lamentabil, vorba lui Teddy: nu trebuie sa luati jocul asta in serios.
Fertility - un joc super dragut, mai ales cu cladiri printate 3d
Gingerbread House - al doilea cel mai bun joc cu tematica aproximativa de Craciun ever :mrgreen:
Le Fantome de l'Opera - Mr Jack, dar altfel, dar la fel
Menara - joc cooperativ de dexteritate. Abia astept sa-l joc cu fii-mea
My City - suntem la jumatatea campaniei in momentul asta. Bagam 5-6 jocuri pe sesiune. Bun.
New York Zoo - Patchwork meets breeding a la Agricola/Caverna cu animalute dragute. Pai nu sunt eu fan tetris?
Obsession - daca ar fi aratat tot jocul precum coperta.. era cu siguranta mult mai sus de locul 500ish
Space Base - foarte fun, antrenant. Mi se pare putin sub Dice Forge totusi.
Stellar - un joc de 2 care va ramane in colectie in principiu datorita temei si aspectului
Tales of Glory - un Viceroy light, foarte frumos desenat
The Crew - tot pe la jumatatea campaniei si aici. Pt niste fosti jucatori de whist e clar ca nu avea cum sa dea gres.
Trails of Tucana - desi mi-a placut destul de mult, dupa 3-4-5 partide cred ca a spus tot ce avea de spus.
Via Magica - un Rise of Augustus mult mai frumos, fara take that si care ocupa 1/3 pe raft. Win win
Victorian Masterminds - aspectul si miniaturile il ridica foarte mult. Cred ca ar fi cazut la categoria a 3a daca nu arata asa.
Watergate - cel mai bun joc exclusiv de 2 pe care l-am jucat anul trecut

4. In sfarsit am ajuns si la JOCURILE BUNE:

Aquatica - You gotta love combos + grafica gen Abyss
Brass Birmingham - am vrut sa-i dau cu hate, m-am zbatut sa nu-mi placa. Lua-l-ar gaia ca tot e bun.
Charterstone - poate cel mai slab joc dintre cele din categoria asta, dar mai avem 2 misiuni si il dam gata, deci e ceva de capul lui.
Crystal Palace - bun joc, mai slab la grafica. Ceva elemente de noroc, take that si king making m-au facut sa il vand totusi.
Fleet the Dice Game - mult mai bun decat jocul de baza. Ai acelasi feeling cu 0 setup ceea e conteaza foarte mult in cazul asta.
Gloomhaven: Jaws of the Lion - dupa 3 misiuni inca astept ceva fenomenal, probabil nu va veni niciodata, dar imi place. Sau nu-mi displace. Nu stiu.
It's a Wonderful World - Nu e 7 Wonders killer, dar mi-a placut.
Maracaibo - bun joc, dar clar nu e cel mai bun Pfister, campania e trista. Parca as rejuca Mombasa, GWT si Blackout Honk Kong inaintea astuia.
Nidavellir - oh da, licitatie, tableau builder, strategii multiple, scurt. Abia astept extensia.
On Mars - mi-a placut jocul, grafica, tema. Nu mi-a placut complexitatea.
Praga Caput Regni - nu prea am ce sa-i reprosez jocului. Poate e putin cam aglomerata grafica, poate e putin cam sec, dar e foarte bine construit.
Rococo: Deluxe Edition - un joc bun facut extraordinar prin felul in care arata.
Tapestry - nu prea ma intereseaza ca nu e civ sau ca e complet nebalansat. Ma deranjeaza putin ca a fost scump din cauza cladirilor inutile, dar in rest e foarte bun.
The Isle of Cats - cred ca e unul dintre cele mai bune jocuri cu tetris pe care le-am jucat. Grafica de pe carti putea fi mai buna (de ex ca la Bunny Kingdom)
The Magnificent - cred ca e unul dintre cele mai bune jocuri cu tetris pe care le-am jucat. :D
The Search for Planet X - clar cel mai bun joc de deductie ever
Vindication - am o ditamai cutia. Jumatate nu o folosesc. Am o extensie pe care nu prea o folosesc. Si chiar si asa e o tona de varietate in joc. Nice!
Whistle Mountain - jocul e bun, asta e clar. Nu-mi dau seama cat de mult imi place mie inca. :)

Hai si cu 2 top3-uri. Primul pentru cea mai buna surpriza si al doilea pentru cel mai bun joc jucat prima data in 2020:

Image

Image

User avatar
aliplaysalot
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 163
Joined: 28 Jun 2019, 09:24
Contact:

Re: Best of the year - first played in 2020

Post: # 118225Post aliplaysalot
10 Jan 2021, 23:58

cristianf wrote:
10 Jan 2021, 23:17
Am ales sa le impart in 4 categorii: DEZAMAGIRILE, FORGETTABLE GAMES, SURPRIZELE și JOCURILE BUNE.
Îmi place foarte mult segmentarea și descrierea scurtă la fiecare joc. Ai avut un an fain!

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”