3 mini-recenzii: Quacks of Quedlinburg, Bunuri Regale și Unmatched: Battle of Legends

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

3 mini-recenzii: Quacks of Quedlinburg, Bunuri Regale și Unmatched: Battle of Legends

Post: # 122169Post adelindumitru
20 Apr 2021, 14:48

Quacks of Quedlinburg

Un joc despre care la noi nu s-a vorbit prea mult, câștigător al Kennerspiel des Jahres în 2018 și primul joc de tip ”bag-building” din colecție. L-am jucat de 4 ori deja, și e fără îndoială unul din cele mai bune jocuri pe care le-am încercat în ultimul timp. Țin însă să precizez faptul că sunt destul de convins că multora de pe acest forum nu le va plăcea acest joc. Are elemente destul de puternice de noroc, inclusiv prin prisma faptului că mare parte din joc se bazează pe push your luck. Ce faci concret în joc e că încerci să prepari o poțiune în fiecare din cele 9 runde ale jocului. La început ai foarte puține ingrediente (reprezentate de tokens) în pungă, dar pe măsură ce jocul avansează îți formezi o desagă tot mai bogată. Dacă adaugi prea multe tokenuri albe, poțiunea explodează. Asta înseamnă că nu vei mai da cu un zar care îți dă mici bonusuri la final de rundă, și vei avea de ales între a achiziționa noi ingrediente și a obține puncte de victorie. De aici și partea de push your luck: când te vei opri din extragerea token-urilor? Sunt mai multe lucruri care trebuie luate în calcul aici, mai ales că fiecare tip de token pe care îl adaugi în oală are anumite abilități speciale. Și de aici și partea cea mai cool a jocului: ai mai multe seturi de ingrediente care pot fi folosite, variabilitatea fiind deja foarte mare. Mai mult, acestea pot fi și amestecate între ele, rezultând într-o grămadă de combinații foarte distractive care te vor determina să îți schimbi abordarea în fiecare joc. Este un joc ușor, care se joacă rapid, și am descoperit că în ultimul timp cam acestea sunt jocurile spre care ne îndreptăm din ce în ce mai des. Puțin surprinzător, având în vedere că la alții parcursul e de obicei de la jocuri mai light la jocuri mai complexe. Noi deja am comandat și extensia și de abia aștept să explorez jocul mai mult.
Poze și mai multe impresii: https://www.instagram.com/p/CN0GeL7h9Aj/

Bunuri Regale
Un alt joc de tip push-your-luck, de această dată al unui designer foarte cunoscut: Alexander Pfister. Jocul are numeroase elemente pe care le regăsim și în alte designuri ale lui Pfister, precum cărți care pot fi folosite în multiple moduri sau elemente de push-your-luck. Este cel mai ieftin joc din colecție și un joc pe care îl pot recomanda cam oricui. Chiar dacă nu îți va plăcea, eu zic că merită jucat măcar 1 dată având în vedere cât de ieftin poate fi găsit (eu am dat 28 de lei pe emag, dar l-am văzut ulterior tot pe emag la 20 de lei). Modul în care îți activezi o singură clădire pe tură (sau mai multe odată ce faci un set de clădiri și poți angaja și asistenți) mi-a amintit puțin de Le Havre - la fel cum au făcut-o și multiplele resurse cu care jonglezi în joc, deși de această dată totul este mai abstractizat și se întâmplă la nivelul cărților. M-a surprins foarte plăcut și la fel, de abia aștept să îl încerc din nou.
Poze și mai multe impresii: https://www.instagram.com/p/CNngzu_B8cQ/

Unmatched: Battle of Legends: Volume 1
Singurul joc de pe această listă care era plănuit să fie achiziționat în luna aceasta și singurul care m-a cam dezamăgit. Ce-i drept, l-am jucat o singură dată, dar mi s-a părut destul de simplist și prea puțin fun în comparație cu Dice Throne (nu au mai nimic în comun în afară de faptul că sunt ambele jocuri player vs. player). Miniaturile sunt drăguțe, și e interesant modul în care personajele au abilități diferite, dar sincer cred că e genul de joc în care trebuie să investești destul de mult în extensii. Dacă te ajută să știi ce cărți are adversarul în pachet ca să poți să planifici ce să faci, e atât de light încât partea mai fun e să vezi ce efecte noi sunt pe cărțile oponenților. Menționez încă o dată însă faptul că l-am jucat 1 singură dată, și e foarte posibil să îmi schimb părerea după ce îl mai jucăm. De exemplu, nici Dice Throne nu mi-a prea plăcut după primul joc (ba chiar cred că am avut o impresie mai proastă despre el decât am avut după Unmatched). O să revin așadar cu impresii actualizate după ce îl voi mai juca de câteva ori. Va trebui să mai aștepte însă un pic, pentru că Gloomhaven ne așteaptă (mai avem puțin și terminăm campania din Jaws of the Lion! și a început să fie așa mișto...)

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: 3 mini-recenzii: Quacks of Quedlinburg, Bunuri Regale și Unmatched: Battle of Legends

Post: # 122172Post rabesandratana
20 Apr 2021, 15:11

adelindumitru wrote:
20 Apr 2021, 14:48
Quacks of Quedlinburg

Un joc despre care la noi nu s-a vorbit prea mult...
Țin însă să precizez faptul că sunt destul de convins că multora de pe acest forum nu le va plăcea acest joc.
Da, noua celor de p`aici chiar nu prea ne place jocul si nimeni "nu prea il are" prin colectie.
:lol:

Image

Eu tind sa cred ca ai ajuns tu prea tarziu la festivalul de amestecat ierburi si lumea si-a umplut de mult rafturile cu el.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: 3 mini-recenzii: Quacks of Quedlinburg, Bunuri Regale și Unmatched: Battle of Legends

Post: # 122173Post emisanSB
20 Apr 2021, 15:14

Daca ti-a placut Oh My Goods! incearca si varianta mai avansata (Expedition To Newdale). ;)
E la vanzare pe forum.

User avatar
Norowas
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 298
Joined: 04 Sep 2019, 11:22
Location: Bucharest

Re: 3 mini-recenzii: Quacks of Quedlinburg, Bunuri Regale și Unmatched: Battle of Legends

Post: # 122174Post Norowas
20 Apr 2021, 15:43

Adelin nu ia jocuri SH de pe forum, poate doar oop

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: 3 mini-recenzii: Quacks of Quedlinburg, Bunuri Regale și Unmatched: Battle of Legends

Post: # 122175Post adelindumitru
20 Apr 2021, 16:03

Corect, n-am verificat și colecțiile celor de aici. Mă refeream doar în sensul în care de obicei dau cu search pe forum când mă interesez despre un joc și nu părea să fie foarte discutat.

Nu știu ce să zic de Newdale, ce mi-a plăcut la Oh My Goods e că Pfister reușește să facă atât de multe cu un pachet de cărți ceva mai mare. Varianta cu board inclus nu știu dacă m-ar fascina în aceeași măsură.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: 3 mini-recenzii: Quacks of Quedlinburg, Bunuri Regale și Unmatched: Battle of Legends

Post: # 122176Post emisanSB
20 Apr 2021, 16:09

Norowas wrote:
20 Apr 2021, 15:43
Adelin nu ia jocuri SH de pe forum, poate doar oop
Foarte rau. :)
Unele jocuri nu isi merita sub nicio forma, pretul cu care se vand noi.

User avatar
fight4glory94
King Meeple
King Meeple
Posts: 731
Joined: 16 Dec 2020, 14:35
Location: Cluj-Napoca

Re: 3 mini-recenzii: Quacks of Quedlinburg, Bunuri Regale și Unmatched: Battle of Legends

Post: # 122177Post fight4glory94
20 Apr 2021, 16:10

emisanSB wrote:
20 Apr 2021, 16:09
Norowas wrote:
20 Apr 2021, 15:43
Adelin nu ia jocuri SH de pe forum, poate doar oop
Foarte rau. :)
Unele jocuri nu isi merita sub nicio forma, pretul cu care se vand noi.
Dar cineva tot le cumpara. :lol:

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: 3 mini-recenzii: Quacks of Quedlinburg, Bunuri Regale și Unmatched: Battle of Legends

Post: # 122178Post emisanSB
20 Apr 2021, 16:14

Exact.
Iar aici as incadra si multe proiecte kickstarter :D

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: 3 mini-recenzii: Quacks of Quedlinburg, Bunuri Regale și Unmatched: Battle of Legends

Post: # 122180Post adelindumitru
20 Apr 2021, 16:20

Fiecare joc își merită prețul pentru cineva.
La fel cum sunt unele jocuri pe care nu le-aș lua nici gratis, sunt și unele jocuri pe care nu mă deranjează să plătesc mai mult dacă am garanția că îmi vor plăcea.
Asta e frumusețea acestui hobby, că sunt de toate pentru toți.
Până și Monopoly sau orice alt titlu hulit poate fi distractiv pentru unele persoane. Important e să ne știm gusturile.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: 3 mini-recenzii: Quacks of Quedlinburg, Bunuri Regale și Unmatched: Battle of Legends

Post: # 122190Post VZQ
20 Apr 2021, 19:44

adelindumitru wrote:
20 Apr 2021, 14:48
Noi deja am comandat și extensia și de abia aștept să explorez jocul mai mult.
...extensiile...(IMO sunt esentiale pentru joc).


User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: 3 mini-recenzii: Quacks of Quedlinburg, Bunuri Regale și Unmatched: Battle of Legends

Post: # 122196Post VZQ
20 Apr 2021, 20:39

adelindumitru wrote:
20 Apr 2021, 19:58
Pai alchemists nu pare sa fi ajuns la noi :(
Eh, pare...a fost la Goblin :)

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”