Beyond the Sun - primele impresii

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Beyond the Sun - primele impresii

Post: # 122857Post adelindumitru
14 May 2021, 13:52

O să revinzilele următoare cu o recenzie mai detaliată la Beyond the Sun, după ce îl mai jucăm de câteva ori, dar până atunci voiam doar să îmi exprim primele impresii. Mă bucur că nu am făcut asta aseară, imediat după ce l-am jucat, pentru că ar fi fost o postare plină de Caps Lock-uri.

Este bun, foarte bun. Sunt multe jocuri care îmi plac din prima și ulterior îmi temperez entuziasmul în legătură cu ele, dar sunt foarte puține jocurile care îmi plac din prima așa cum mi-a plăcut Beyond the Sun. Din cele jucate în ultimul timp, doar Le Havre și Hallertau mi-au mai lăsat o impresie atât de bună după primul joc. Iar, cum ambele sunt în top 9 jocuri, primul lucru pe care l-am făcut aseară a fost să actualizez topul 9 pentru a include Beyond the Sun.

Ce face așa mișto jocul ăsta? Are multe din mecanismele care îmi plac:

Condiții variabile de scoring (2 folosite în fiecare joc și 2 variabile).
Număr de runde dependent de deciziile jucătorilor. Jocul se termină în momentul în care un anumit număr de obiective sunt îndeplinite colectiv (3 pentru 2 jucători). Ești obligat să îndeplinești un obiectiv dacă te afli în situația de a o face, dar nu poți îndeplini 2 simultan.
Spații de acțiune diferite de la joc la joc, unele pe care le poți accesa doar dacă îți trimiți în prealabi forță de muncă acolo (a la Troyes sau Voyages of Marco Polo).
Ai un singur muncitor cu care iei acțiunile (ca la Le Havre).

Pe lângă asta, are multe elemente de originalitate. În mare, ce faci pe parcursul jocului e că descoperi tehnologii noi. Unele îți dau niște bonusuri imediate atunci când le descoperi, altele reprezintă noi spații de acțiune la care au acces doar jucătorii care au cercetat tehnologia respectivă. Partea interesantă e că cel care descoperă pentru prima dată o tehnologie are de fapt de ales din 2 cărți trase random, ceea ce crează un spațiu de decizie interesant. De asemenea, jucătorul care descoperă o tehnologie este cel care îndeplinește și o carte de eveniment pentru tehnologiile de nivel 2 sau 3, multe dintre care presupun de asemenea decizii care pot ajuta sau încurca ceilalți jucători.

Mai există și o planșă separată, în care jucătorii călătoresc în spațiu, descoperă noi sisteme solare și colonizează planete.

Nu am mai jucat niciodată un joc care să prezinte jucătorii cu atâtea decizii relevante. Fiecare acțiune minoră pe care o iei crează o multitudine de variabile și influențează toată evoluția viitoare a jocului. Același joc, cu fix aceeași configurație a cărților ar putea arăta în multiple feluri în funcție de o singură decizie a vreunui jucător. E un arbore decizional nu doar la nivelul tehnologiilor, ci și la nivelul întregului joc.

Mie îmi place foarte mult cum arată jocul pe masă. Nu este cel mai frumos poate, dar e elegant, și designul grafic e extrem de funcțional.

Mă pot gândi doar la 3 aspecte negative: regulamentul nu e chiar cel mai prietenos (Recomand un how to play al Nithrania Play it Right), prețul e destul de mare, și player boards - care sunt recessed - pot să se îndoaie. Toate criticile sunt superficiale și doar ca să nu pară că zic doar de bine de joc 🙂.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”