Recenzie - Porto

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2057
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Recenzie - Porto

Post: # 122887Post adelindumitru
16 May 2021, 13:52

Weekend-ul acesta am avut plăcerea să jucăm Porto, și le mulțumim celor de la MEBO Games pentru amabilitatea de a ne trimite jocul. Zic plăcerea pentru că Porto este unul din orașele noastre favorite, iar jocul se vede că a fost făcut cu pasiune pentru oraș. De obicei mă concentrez pe mecanici și nu pe cum arată un joc, dar de data asta nu am cum să nu subliniez faptul că e unul din cele mai frumoase jocuri pe care le-am văzut (dacă nu chiar cel mai frumos). Sunt o grămadă de Easter Eggs pe hartă, iar săptămâna asta pe Instagram vom spama feed-ul cu ele pentru că sunt mult prea tari.

Image

Cum se joacă?

În ceea ce privește modul în care se joacă, nu pot să zic că e neapărat cel mai original joc. Are unele elemente din Ticket to Ride, Azul, Firenze și cred că Copenhagen (din ce am citit, că pe ăsta nu l-am jucat). Ai doar 2 acțiuni la dispoziție pe tură: iei cărți de joc (cu o valoare maximă de 3, cărțile fiind de 5 culori și având valori de la 1 la 3 – deci practic poți lua maxim 3 cărți pe tură) sau contribui la construcția clădirilor. Clădirile sunt partea de tile-laying a jocului iar construcția se face după cum urmează: trebuie întotdeauna să joci 2 cărți, una dintre ele fiind cea care determină câte etaje construiești, iar cealaltă fiind cea care determină culoarea clădirii pe care o vei construi. Apoi urmează o parte de calculare a punctelor care e destul de interesantă (și are destul de mulți pași): iei puncte dacă plasezi fundația clădirii (număr variabil de la joc la joc și de la spațiu de construcție la spațiu de construcție), în funcție de numărul de etaje actual al clădirii (un punct per etaj, fie că e construit acum de tine fie că era deja construit), pentru fiecare etaj al clădirilor adiacente. Mai iei puncte și dacă pui ultimul etaj și apoi plasezi acoperișul (plasarea acoperișurilor acționează și ca end-game trigger, în jocul de 2 terminându-se atunci când plasezi 6 acoperișuri).

Partea interesantă e că atunci când plasezi fundația, iei tile-ul de puncte și trebuie să îl pui pe spațiul destinat unui acoperiș (fie al aceleiași clădiri, fie al unei clădiri viitoare). Zic interesant pentru că nu poți construi o clădire întreagă din prima (având nevoie de cel puțin 4 etaje, iar valoarea maximă pe care o poți construi e de 3).

Dar asta nu e tot! Mai iei puncte și dacă ai îndeplinit un contract public (care variază de la a juca cărți de anumite culori, de la a termina o clădire, la a plasa un număr specific de etaje, and so on). De îndată ce un contract public e îndeplinit, e înlocuit de o altă carte, ceea ce face mai interesant jocul.

La fel ca la Ticket to Ride, la începutul jocului mai primești câte 5 cărți pe care trebuie să le ții ascunse (contracte publice), din care trebuie să păstrezi 3. Acestea îți indică ce clădiri trebuie construite, unde, ce culori, etc. Pentru a mai primi niște puncte la final. Sunt foarte variate, și e un teanc destul de mare, dar după cum voi menționa și în secțiunea de critici, nu aduc foarte multe puncte, deci s-ar putea să nici nu fie nevoie să vă preocupați prea mult de ele în unele jocuri.


Image

Ce ne-a plăcut

Jocul e foarte rapid, 25-40 de minute. Regulile se învață foarte ușor, și e de altfel destul de intuitiv. Având unele elemente din alte jocuri pe care le-am jucat, ne-a fost cu atât mai ușor să înțelegem. Îmi place că poți încerca strategii diferite: poți construi câte 1 etaj pentru a profita de clădirile adiacente și de obiectivele publice, sau poți să folosești o strategie de ”rushing” pentru a fi cel/cea care completează clădirile și ia punctele de pe acoperișuri. Partea cu jetoanele de puncte care se mută de pe o fundație pe acoperiș e și ea foarte cool – trebuie să te gândești dacă vei profita tu sau alt jucător de pe urma locului unde muți jetonul respectiv. Partea mea favorită sunt însă contractele și faptul că ai și unele publice, și unele private. Cele private nu acordă foarte multe puncte, dar te pot face totuși să încerci strategii diferite în anumite situații. Faptul că poți puncta atât de multe lucruri este și ea una interesantă, pentru că îți poți pregăti în avans o rundă în care să punctezi foarte mult (asta dacă nu te încurcă ceilalți jucători între timp – și asta e partea care mi-a amintit poate cel mai mult de Azul).


Critici

Aș avea și câteva mici critici (cel puțin una poate fi dintr-un anumit punct de vedere fi interpretată și ca un punct forte): toate componentele sunt din carton sau din hârtie. Cărțile sunt dintr-o hârtie un pic mai groasă, ceea ce înseamnă că nu se amestecă foarte ușor. Nu îmi dau seama câte de bine vor rezista fără sleeves în timp (nu că ar conta foarte mult pentru gameplay). E eco-friendly, dar poate ar fi putut investi într-un card stock mai bun. Pe de altă parte, restul componentelor sunt de foarte bună calitate, pe lângă faptul că arată superb. Harta are 2 fețe, una fiind cea de joc iar alta fiind doar imaginea de pe copertă fără pic de text – bună de pus pe perete, și având și o dimensiune foarte bună pentru această destinație (dar jocul ne place, deci chiar dacă vom face asta tot o vom scoate din ramă ca să o jucăm; de altfel, ne-am și întrebat dacă să cumpărăm încă o copie special pentru a o pune pe perete ) ).

O altă mică critică ar fi faptul că sunt destul de dezechilibrate obiectivele private. Unele sunt foarte ușor de îndeplinit, în timp ce altele sunt mai greu de îndeplinit pentru că adversarul îți poate încurca foarte ușor planurile, mai ales dacă își dă seama ce intenționezi să faci. Pe de altă parte, având în vedere că nu au foarte multe puncte (5-7 puncte majoritatea, în condițiile în care scorurile de final vor fi de 100+ puncte), nu este o problemă așa mare.



Image

Concluzii

Mi se pare un joc foarte drăguț, nu cred că o să fie foarte popular, dar pentru ce își propune să fie – un joc de complexitate ușoară care arată bine, care poate fi jucat în familie și care e dedicat și pasionaților de cultura portugheză – este foarte, foarte bun. Sunt unele decizii interesante care trebuie să fie luate pe parcursul jocului, dar nu vă așteptați la o complexitate foarte mare. În ceea ce privește rejucabilitatea, nu știu cât de mare e – în principiu faci cam aceleași lucruri, cu diferențele aduse de ordinea în care sunt plasate jetoanele de puncte de victorie, de cărțile de obiective publice și private, de deciziile oponenților și de ordinea în care vin cărțile de construcție. Pare un joc care e mai mult group-dependent totuși – fiind un joc abstract, dinamica internă a grupului cu care jucați s-ar putea să determine mai mult rejucabilitatea decât vreun element specific al jocului.

În România, jocul a fost adus doar de Regatul Jocurilor până acum (las aici și link-ul) - http://www.regatuljocurilor.ro/in-famil ... -6580.html

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Recenzie - Porto

Post: # 122893Post rabesandratana
16 May 2021, 17:14

Noi am jucat Porto luna trecuta o gramada. A fost jocul cu cel mai mare succes. Iti da un feeling de Ticket to Ride mai complex, amestecat putin cu Alhambra. Grafica extraordinara dpmdv cu o gramada de elemente din Porto (un exemplu ar fi Dragonul, care e renumele cunoscutei echipe FC Porto).
Singura problema a jocului e legata de calitatea cartonului folosit la carti. Nu cred ca am vazut carton asa subtire la vreun joc. (ahh, ba da, la o chinezarie copie de Kingsburg care era practic hartie).
Aia de la Alea cred ca sunt invidiosi pe cei de la Mebo, ca au reusit sa ii depaseasca la calitatea precara a cartonului.

Cand am desigilat jocul si am atins prima oara cartile, am zis: "Ah, fuck it! Sleeves direct, scrie pe voi!" La cele cu obiective nu am mai pus, pt ca alea stau intinse pe plansa si nu le tine nimeni in mana, incat sa se indoaie usor. Dar chiar si asa, sunt dintr-un material extrem de greu de manevrat si parca greu le desprinzi una de alta. Nu sunt lucioase sa alunece una pe alta.

Dar ca joc, un excelent joc de familie.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2057
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Recenzie - Porto

Post: # 122897Post adelindumitru
16 May 2021, 18:47

rabesandratana wrote:
16 May 2021, 17:14
Noi am jucat Porto luna trecuta o gramada. A fost jocul cu cel mai mare succes. Iti da un feeling de Ticket to Ride mai complex, amestecat putin cu Alhambra. Grafica extraordinara dpmdv cu o gramada de elemente din Porto (un exemplu ar fi Dragonul, care e renumele cunoscutei echipe FC Porto).
Singura problema a jocului e legata de calitatea cartonului folosit la carti. Nu cred ca am vazut carton asa subtire la vreun joc. (ahh, ba da, la o chinezarie copie de Kingsburg care era practic hartie).
Aia de la Alea cred ca sunt invidiosi pe cei de la Mebo, ca au reusit sa ii depaseasca la calitatea precara a cartonului.

Cand am desigilat jocul si am atins prima oara cartile, am zis: "Ah, fuck it! Sleeves direct, scrie pe voi!" La cele cu obiective nu am mai pus, pt ca alea stau intinse pe plansa si nu le tine nimeni in mana, incat sa se indoaie usor. Dar chiar si asa, sunt dintr-un material extrem de greu de manevrat si parca greu le desprinzi una de alta. Nu sunt lucioase sa alunece una pe alta.

Dar ca joc, un excelent joc de familie.

Cred că e primul joc la care am zis că ar fi nevoie de sleeve-uri :lol: e într-adevăr foarte greu să amesteci fără ele cărțile. E o hârtie mai groasă din ce mi s-a părut.

User avatar
fight4glory94
King Meeple
King Meeple
Posts: 731
Joined: 16 Dec 2020, 14:35
Location: Cluj-Napoca

Re: Recenzie - Porto

Post: # 122898Post fight4glory94
16 May 2021, 19:04

adelindumitru wrote:
16 May 2021, 18:47
Cred că e primul joc la care am zis că ar fi nevoie de sleeve-uri :lol: e într-adevăr foarte greu să amesteci fără ele cărțile.
Cum se zice? "Te-am pierdut si pe tine" era? :lol:

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2057
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Recenzie - Porto

Post: # 122900Post adelindumitru
16 May 2021, 19:35

fight4glory94 wrote:
16 May 2021, 19:04
adelindumitru wrote:
16 May 2021, 18:47
Cred că e primul joc la care am zis că ar fi nevoie de sleeve-uri :lol: e într-adevăr foarte greu să amesteci fără ele cărțile.
Cum se zice? "Te-am pierdut si pe tine" era? :lol:
Ah nu, I powered through :))) După câteva jocuri m-am obișnuit cu ele :)))

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”