Village Green

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Village Green

Post: # 123147Post VZQ
25 May 2021, 01:49

===================================================
VILLAGE GREEN (2020 - Osprey Games | 1-5P / 30min / +14)
===================================================
Image



Scurta prezentare
===============
Joc de carti cu iz de "Point Salad", dar cu identitate proprie, rapid, puzzly si atragator pe masa de joc, "Village Green" este "The Big Flower Fight" - varianta de buzunar.

Image

Cum se joaca
==============
Jocul este compus din doua pachete de carti: unul cu elementele ce vor forma "gradina" fiecarui jucator, celalalt cu cartile de scor, precum si cinci carti "sat".

[Pachetul "verde"]
a.1. Majoritatea cartilor "verzi" au in partea din stanga sus trei simboluri de flori (trandafir, crin, petunie), in trei culori diferite (galben, rosu, albastru). Ele se vor plasa intr-o retea 3 X 3, respectandu-se urmatoarea regula: orice carte plasata trebuie sa se potriveasca fie ca simbol, sau culoare, cu TOATE celelalte carti plasate ortogonal adiacent. De asemenea, ele pot avea in partea de jos diverse simboluri, folosite pentru calcularea punctelor de scor.
a.2. In teancul de carti "verzi" exista un tip special de carte: "gazon"; aceasta poate fi plasata langa orice alta carte "verde", indiferent de cerintele de culoare sau simbol.

[Pachetul "premiu"]
b. cartile "premiu" sunt cele care vor conferi conditiile de scor - mai exact ce, si in ce combinatie, se va puncta: copaci, flori, lacuri, structuri, sau gazon (in diverse combinatii in stil "Point Salad"). Ele se plaseaza pe exteriorul retelei "verzi", atat vertical, cat si orizontal, astfel ca un "sat" complet va fi o retea de 4 X 4 coloane si randuri. Pozitia cartilor "premiu" in retea determina ce rand, sau coloana puncteaza fiecare.

[Cartea "sat"]
Fiecare jucator primeste, sau alege (diferenta este doar estetica) o asemenea carte, la inceputul jocului. Aceasta reprezinta localitatea inscrisa in competitie si poate fi utilizata o singura data in timpul partidei pentru efectuarea unei actiuni speciale. Daca scapa "nevatamata" (mai rar), la final va constitui un punct aditional de victorie.

Image
Pregatirea jocului este simpla: in functie de numarul de jucatori, se scoate un anumit numar de carti din fiecare teanc, apoi se formeaza un display pentru fiecare pachet. In fine, fiecare jucator primeste o carte "sat", plus cate trei carti din cele doua pachete de joc. Cartea "sat" se pozitioneaza prima in grila, cu fata colorata in sus, urmata in linie de cele trei carti "premiu" primite; astfel se formeaza primul rand din reteaua 4 X 4.

Pe tura sa, jucatorul trebuie sa faca o actiune, din cele doua* posibile:
- alege o carte "verde" din display (sau prima carte din pachet), dupa care poate juca o carte "verde in "gradina" proprie;
- alege o carte "premiu" din display (sau prima carte din pachet), dupa care este obligat sa joace acea carte in "gradina" proprie.
* optional - inainte de a alege una din aceste actiuni - o singura data in timpul jocului, poate intoarce cartea "sat" pe partea necolorata, pentru a reseta display-ul "verde" / "premiu", sau pentru a juca o carte "verde" peste una "gazon".

Reguli speciale de plasare ale cartilor:
1. nu se pot plasa carti "verzi" peste alte carti "verzi" (idem "premiu"). Singura exceptie: cand se utilizeaza abilitatea cartii "sat", ce permite plasarea unei carti "verzi" peste una "gazon" - cu respectarea regulii generale de potrivire la culoare/simbol cu cartile adiacente.
2. cartile "premiu" nu se pot plasa peste carti "verzi", dar se pot plasa peste alte carti "premiu", anuland astfel cerintele de scor ale cartii acoperite.
3. daca se joaca o carte "verde" care are in partea de jos un simbol "structura", automat se va alege (si plasa) si o carte "premiu".
4. cand se joaca o carte, nu este obligatoriu ca aceasta sa fie plasata adiacent unei carti jucate anterior.

Jocul continua pana cand:
- un jucator reuseste sa plaseze in "gradina" proprie toate cele noua carti "verzi" (3 X 3);
- unul din pachetele de carti "verzi"/"premiu" este epuizat.


Productie
=============
De regula, daca este sigla "Osprey" pe cutie, nivelul productiei este ridicat - iar "Village Green" nu face exceptie, in ciuda ambalajului miniatural: acuarelele Joannei Rosa sunt superbe si "imbraca" jocul intr-o haina delicata, cu mare impact vizual - chiar si cand nu vei castiga, imaginea de ansamblu a "gradinii" proprii va fi suficienta pentru a simti ca nu ai "tras" degeaba toata partida.

Singurul minus: nuanta de galben folosita la simboluri, care in lumina mai slaba face identificarea cartilor de joc foarte grea.


Concluzie
=============
Nu este usor sa gasesti acel echilibru (fragil) dintre continut si forma (I'm looking at you, "Flourish"!), pentru a putea condensa o asemenea tema intr-un simplu pachet de carti, si sa mai si ramana suficienta substanta, astfel incat experienta sa nu fie redusa la un simplu exercitiu de set collection. Si totusi, cumva, Peer Sylvester a reusit. Ba mai mult, a reutilizat intr-un mod inteligent "schepsisul" marca "Point Salad" (acordarea de puncte pentru anumite elemente, concomitent cu penalizarea pentru celelalte), combinandu-l cu un mecanism de plasare restrictiv, iar rezultatul este o crestere constanta a presiunii, in timp ce puzzle-ul devine din ce in ce mai greu de rezolvat.

Durata scurta face din "Village Green" un bun candidat pentru jucatul "in serie", mai ales ca (de multe ori) atunci cand pierzi, pierzi "la mustata" (o carte poate face diferenta). Recomandat mai ales pentru partide in 2.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Village Green

Post: # 123148Post rabesandratana
25 May 2021, 02:58

Nici bine nu ai revenit, ca mi-ai si adaugat un joc pe radar. Auzisem asa, vag de el, dar acum, pare si mai atractiv pachetul. Plus ca mie mi se pare ca arata mai frumos decat Meadow.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Village Green

Post: # 123150Post VZQ
25 May 2021, 09:55

:D :tu:

Marele avantaj al jocului este ca se pune pe masa repede si usor; este un foarte bun filler, care-ti stoarce un pic creierii, daca nu ai de la inceput in minte toata reteaua pe care incerci sa o construiesti.

Cat despre grafica, tind sa cred ca pentru "Meadow" s-a optat in mod voit pentru stilul "tablou-suvenir de taraba" (you know, tablourile alea vandute de artizani anonimi pe Litoral,/munte, pictate in culori vii, atragatoare de la distanta, dar care analizate de aproape, au proportiile un pic off), ca sa para imaginile desenate de mana exploratorului (ca un fel de jurnal ilustrat de calatorie), in timp ce pentru "Village Green" s-a optat pentru o grafica eleganta si coerenta, tip puzzle (fiecare imagine este gandita sa se imbine armonios cu celelalte imagini alaturate - ca in cazul tablourilor formate din mai multe panouri).

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Village Green

Post: # 123254Post adelindumitru
27 May 2021, 00:32

Frumos joc. L-am pus și eu pe listă, îmi place ce aud.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Village Green

Post: # 123265Post VZQ
27 May 2021, 15:00

adelindumitru wrote:
27 May 2021, 00:32
Frumos joc. L-am pus și eu pe listă, îmi place ce aud.
:) :tu:
Pe mine ma batea la un moment dat gandul de "Porto" (nu eram sigur de rejucabilitate - ca de obicei, BGG nu ajuta prea tare)... uite asa circula ideile pe forum :)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Village Green

Post: # 123267Post adelindumitru
27 May 2021, 15:42

VZQ wrote:
27 May 2021, 15:00
adelindumitru wrote:
27 May 2021, 00:32
Frumos joc. L-am pus și eu pe listă, îmi place ce aud.
:) :tu:
Pe mine ma batea la un moment dat gandul de "Porto" (nu eram sigur de rejucabilitate - ca de obicei, BGG nu ajuta prea tare)... uite asa circula ideile pe forum :)
Pe grupul de Facebook mai zicea cineva de Porto că l-a jucat de 7 ori în luna în care l-a luat și că nu se plictisese de el, ceea ce pare un semn foarte bun.

Acum, dacă ar fi și pe stoc pe undeva Village Green ar fi excelent :lol:

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Village Green

Post: # 123279Post VZQ
27 May 2021, 20:38

La noi, Pionul si Jocozauru' l-au avut pe stoc. Fiind Osprey, banuiesc ca nu este greu de adus...

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”