Parerea lui Bahaus - No Thanks!

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Rautz

Parerea lui Bahaus - No Thanks!

Post: # 13997Post Rautz
29 Mar 2011, 00:04

No Thanks!



from http://www.boardgamegeek.com/image/117996


from http://www.boardgamegeek.com/image/955426



1. Numar jocuri = 21

2. Componente

Doar un pachet de carti + fise de plastic. Fisele ar fi putut fi mai frumoase. Usor de luat in vacanta.

3. Regulament

Extrem de simplu, se invata jocul in 1 minut

4. Mecanica/Desfasurarea jocului

Cartile de joc sunt cu numere de la 3 la 35, scopul e sa aduni cat mai putine puncte. Incep toti cu 11 fise. Se pune o carte in mijloc si fiecare pe rand fie spune No Thanks! si pune o fisa sau cand se strang suficiente fise se ia cartea cu tot cu fisele de pe ea(fisele au dublu rol: fiecare fisa scade 1 punct din totalul cartii si avand fise vei putea refuza carti in viitor)

5. Complexitate / Fun factor

Jocul se invata imediat, si e jocul din colectie care se joaca cel mai rapid, 5-10 minute. Extrem de simplu si multa distractie

6.Factor noroc

Moderat spre mare. Are ceva strategie, ceva calcule de probabilistica dar in general depinzi mult de cartile care vor veni. Norocul e mitigat insa putin prin faptul ca de obicei se joaca mai multe jocuri consecutiv, si mai multi oameni vor castiga

7.Interactiunea dintre jucatori

Mare; Orice actiune influenteaza ceilalti jucatori

8. Recomandat in (nr. jucatori) / Rejucabilitate

Cel mai bine merge in 3 pentru ca fiecare jucator va lua mai multe carti, altfel in 5 castigatorul de obicei are noroc si ii puncteaza 1-2 carti. Dar e distractiv cu oricati jucatori

9. PRO

Se joaca extrem de repede, usor de invatat si usor de luat in vizita/vacanta

10. CONTRA

Cam mult noroc, prea simplut

11. Alte observatii si consideratii

Excelent de jucat intre alte 2 jocuri sau cat timp se asteapta dupa o persoana, sau de jucat rapid cu non-gameri

12. Nota mea: 8/10

User avatar
deeug
King Meeple
King Meeple
Posts: 855
Joined: 18 Jan 2011, 22:12
Custom Rank: Game Explorer
Location: Bucuresti

Re: Parerea lui Bahaus - No Thanks!

Post: # 14019Post deeug
29 Mar 2011, 21:28

Imi plac tare review-urile astea spartane ale tale! :)
Vreau sa te intreb: nu te-ai gandit sa faci si unele mai "desfasurate"?
Sunt tare curios cum ar fi...

Rautz

Re: Parerea lui Bahaus - No Thanks!

Post: # 14020Post Rautz
29 Mar 2011, 22:21

Sunt perfectionist de felul meu asa ca mi-ar lua prea mult timp sa fac un review 'ca la carte'
Din pacate momentan timpul nu-mi permite sa fac mai mult de atat

Sper insa ca sunt folositoare si aceste mini-reviewuri si sunt deschis la opinii si intrebari despre aceste jocuri

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Parerea lui Bahaus - No Thanks!

Post: # 14021Post DanielIndru
29 Mar 2011, 22:48

Bahaus wrote:Sunt perfectionist de felul meu asa ca mi-ar lua prea mult timp sa fac un review 'ca la carte'
Din pacate momentan timpul nu-mi permite sa fac mai mult de atat
Trebuie sa fii mai ingaduitor cu tine si sa mai lasi sa scape si cate o "perla" sau o formulare neinspirata... asa capatam experienta si devenim mai buni. :)
Dar partea cu timpul e intr-adevar o problema, si eu prefer de multe ori sa ma joc in timpul in care as scrie despre jocuri.

Pe de alta parte nu cred ca as fi deloc multumit cu genul asta de mini-review, nu imi place nici sa-l citesc si cu atat mai putin sa-l scriu. Prefer sa petrec 10-20-30 minute citind sau vizionand ceva mai amplu pentru ca apoi sa am o parere clara formata si sa stiu daca jocul/genul respectiv ma "coafeaza".
Dar e qestie de gusturi si in vremurile noastre totul trebuie sa fie rapid, scurt si eficient, asa ca inteleg si necesitatea acestui gen pe care il practici. Spor in continuare!

Rautz

Re: Parerea lui Bahaus - No Thanks!

Post: # 14026Post Rautz
30 Mar 2011, 04:17

Fiecare cu preferintele lui, eu de exemplu nu pot sa citesc niciodata un review mare, il citesc pe diagonala si sar la concluzii

La inceput au fost apreciate aceste mini-reviewuri, daca lumea nu e interesata nu e problema din partea mea, pur si simplu nu mai scriu

User avatar
deeug
King Meeple
King Meeple
Posts: 855
Joined: 18 Jan 2011, 22:12
Custom Rank: Game Explorer
Location: Bucuresti

Re: Parerea lui Bahaus - No Thanks!

Post: # 14029Post deeug
30 Mar 2011, 08:51

Sunt absolut convins ca nu vrea nimeni sa te opresti din scris!:)
eu sigur vreau sa mai citesc parerile tale, oricat de lungi ar fi ele :)
si pentru ca, dupa cum ti-am spus, imi plac mult cele scrise de tine asa succint ,eram curios cum ar fi si una mai lunga...:).Dar, bineinteles preferintele si timpul tau sunt cele care conteaza, asa ca eu o sa citesc in continuare ce scrii tu, scurt sau lung.

singerete

Re: Parerea lui Bahaus - No Thanks!

Post: # 14038Post singerete
30 Mar 2011, 11:31

Și eu prefer să citesc un review scurt, obiectiv. Nu-mi plac review-urile lungi pentru că n-am răbdare să le citesc. Așa că Părerile lui Bahaus sunt numai bune, așa cum sunt. :tu:

tenny

Re: Parerea lui Bahaus - No Thanks!

Post: # 14947Post tenny
08 May 2011, 15:43

Nu inteleg ceva din regulament.. Cine decide sa ia o carte, o ia impreuna cu jetoanele daca au aparut. Dupa aia el intoarce o carte noua pe masa si o poate lua iar? Apoi tot asa intoarce una si o poate lua daca vrea?

Rautz

Re: Parerea lui Bahaus - No Thanks!

Post: # 14949Post Rautz
08 May 2011, 17:22

tenny wrote:Nu inteleg ceva din regulament.. Cine decide sa ia o carte, o ia impreuna cu jetoanele daca au aparut. Dupa aia el intoarce o carte noua pe masa si o poate lua iar? Apoi tot asa intoarce una si o poate lua daca vrea?
Da, exact asta poate face, dar exceptand rare momente de ce ai vrea sa iei o carte ca sa pierzi puncte? Iar in cazul in care iti completeaza o suita tot e mai bine sa o pasezi in jurul mesei sa mai aduni ceva banuti pe ea presupunand ca nici ceilalti nu vor sa piarda puncte aiurea.
Se intampla insa sa vrei sa iei cartea daca iti completeaza o suita si i-ar completa si altcuiva sau daca e o carte extrem de mica, gen 3-5

Sigurros

Re: Parerea lui Bahaus - No Thanks!

Post: # 16486Post Sigurros
15 Jun 2011, 12:58

As adauga la reviewul lui Bahaus doua strategii simple:
1. daca ai o suita (ex. 23,24) si pica un numar mai mic (ex. 22), nu risca s-o lasi prea mult si sa ti-o sufle careva, caci pe tine te ajuta oricum.
2. daca ai o suita (23,24) si pica un numar mai mare (25), jupoaie-i pe toti de jetoane cateva ture :mrgreen:

(parerea lu Sigurros)

Rautz

Re: Parerea lui Bahaus - No Thanks!

Post: # 16567Post Rautz
15 Jun 2011, 20:00

Sigurros wrote:As adauga la reviewul lui Bahaus doua strategii simple:
1. daca ai o suita (ex. 23,24) si pica un numar mai mic (ex. 22), nu risca s-o lasi prea mult si sa ti-o sufle careva, caci pe tine te ajuta oricum.
2. daca ai o suita (23,24) si pica un numar mai mare (25), jupoaie-i pe toti de jetoane cateva ture :mrgreen:

(parerea lu Sigurros)
De obicei poti sa-i 'jupoi' fix o tura mai mult, pentru ca diferenta dintre cele 2 carti pentru ei e de 3 puncte, adica fix o orbita in plus in 3 oameni sau mai mult de jumate in 4-5. Altfel pentru tine diferenta e neglijabila, de -1 punct, in jocul asta aproape niciodata nu vei castiga la 1 punct diferenta.
Daca adaugi si valoarea relativa a unui jeton care la inceputul jocului valoreaza mai mult de 1 punct(si tot jocul e >=1) deci cele 3-5 jetoane in plus ar valora mult peste cele 3 puncte diferenta, de cele mai multe ori cartea se va lua in aceeasi tura, indiferent daca e 22 sau 25.

Din descrierea ta ar parea ca e o diferenta imensa intre cele 2 carti dar matematic diferenta e de maxim o tura in plus de 'jupuire'

Sigurros

Re: Parerea lui Bahaus - No Thanks!

Post: # 16617Post Sigurros
16 Jun 2011, 11:12

Dar, Bahaus, am expus-o si eu foarte simplist, in stilul tau... :|

Oricum :tu: pentru explicatia mai detaliata!

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”