Best new game - Iunie 2021

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Best new game - Iunie 2021

Post: # 124048Post sergiunastrut
01 Jul 2021, 11:30

Cele 9 titluri încercate pentru prima dată luna asta sunt descrise aici : https://www.playstoryshort.ro/l/noutati-iunie/.

Image

Enumerate:
🥇 The Red Cathedral
🥈 Yokohama
🥉 Dreamscape
Kashgar: Merchants of the Silk Road
Automobiles
Conspiracy: Abyss Universe
Tranquility
Quantum
Tobago
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Best new game - Iunie 2021

Post: # 124050Post adelindumitru
01 Jul 2021, 11:31

Iunie a fost o lună mai slabă din punct de vedere al jocurilor nou încercate. Cu toate acestea, am reușit să joc 3 titluri noi:

1. Taverns of Tiefenthal. Un joc foarte bun, rezultatul unei colaborări dintre Wolfgang Warsch și Schmidt Spiele, care sunt cunoscuți și pentru Quacks of Quedlinburg. De data aceasta Warsch ne propune ca principale mecanisme deckbuilding și dice drafting. Ești proprietar de tavernă și încerci să îți maximizezi veniturile, jonglând cu 2 resurse: banii (folosiți în principal pentru a aduce noi angajați și pentru a cumpăra upgrade-uri ale tavernei) și berea (folosită pentru a atrage clienți noi). Jocul vine cu mai multe module. Mulți recomandă să le adaugi pe toate din prima, dar noi le-am integrat treptat și a fost foarte distractiv să vezi cum jocul se îmbunătățește de la partidă la partidă pe măsură ce adaugi un modul. Îmi place cel în care poți angaja entertaineri care îți dau mai multe abilități interesante dacă le dai să bea șnaps (printre care să păstrezi o carte și pentru runda viitoare sau să setezi un zar pe ce față vrei tu). Un titlu foarte solid, pe care l-am jucat cu plăcere de 5 ori și de abia aștept să îl punem iar pe masă.

2. Race for the Galaxy. Un joc care poate nu mai are nevoie de nici o introducere. Din păcate, încă nu a făcut click cu noi (dar menționez că l-am jucat doar de 2 ori). Recomand how to play-ul de la Nights Around a Table, este mult mai util decât regulamentul. Iconografia nu mi s-a părut chiar așa de speriat, ne-a luat cam o jumătate de partidă până să nu mai avem nevoie să ne uităm la unele cărți pe regulament. S-ar putea să fie genul de joc la care e foarte util să cunoști bine cărțile - până acum nici măcar nu am văzut toate cărțile, darămite să le și știm. De asemenea, am jucat varianta basic, și nu cea de avansați în care fiecare joacă 2 cărți de acțiuni. Îmi place partea de action-selection și sunt curios să o văd explorată și în Ares Expedition de altfel. E un joc interesant, dar încă aștept să mă impresioneze.

3. Orleans. De data aceasta, așteptările mi-au fost cu mult depășite. Simt iar nevoia să menționez Quacks, pentru că a fost jocul care mi-a atras atenția asupra mecanismului de bag-building. Orleans ne propune un bag-building mai strategic, în care jucătorii se deplasează pe o hartă a Franței, recrutează tipuri diferite de muncitori și construiesc locații noi în părțile lor de oraș. Este un joc superb, elevat de interacțiunea ridicată - 3 dintre numeroasele track-uri implică și o cursă pentru a obține niște Citizen Tiles (care sunt un multiplier la final de joc). Cine e în față pe track-ul de agricultură primește 1 ban la începutul fiecărei runde. Numărul de jetoane de muncitori e limitat, așa că vei vrea să fii cel care le recrutează cât mai repede. Pe harta Franței e de asemenea competiție sporită, mai ales că cine construiește cele mai multe așezăminte primește un Citizen Tile la final. Am jucat și cu Trade and Intrigue, și deși noul beneficial deeds e foarte mișto, și e miles ahead celui din jocul de bază când vine vorba de strategii pe care ți le permite și de efecte interesante - mi se pare totuși că cere prea multă atenție. Nu prea poți ignora beneficial deeds din Trade and Intrigue nici măcar în prima parte a jocului. Cu beneficial deeds board din jocul de bază, flow-ul jocului e puțin diferit: îți trimiți acolo muncitorii în momentul în care nu îți mai trebuie ca să îți faci curățenie în pungă și ca să iei și niște puncte de victorie pe lânga asta. Mi se pare foarte interesant asta și mă bucur că există ambele opțiuni. Evenimentele noi sunt ok și ele, dar cred că o să încerc și varianta de a ne uita la cele 18 pe care le alegem înainte să începem jocul - îmi plăcea la cele din jocul de bază că știam în mare ce se va întâmpla pe parcursul jocului (negativ sau pozitiv). Locațiile noi în schimb mi se par must-have. Aș recomanda celor care sunt curioși de joc să înceapă cu jocul de bază și cu 1-2 pack-uri de clădiri promoționale (noi am mers pe no.3 și no. 4, că mi s-au părut interesante efectele).

Jocul lunii: Orleans, deși Taverns of Tiefenthal îi suflă în ceafă.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Best new game - Iunie 2021

Post: # 124051Post emisanSB
01 Jul 2021, 11:54

adelindumitru wrote:
01 Jul 2021, 11:31
Evenimentele noi sunt ok și ele, dar cred că o să încerc și varianta de a ne uita la cele 18 pe care le alegem înainte să începem jocul
Nu as recomanda niciodata asa ceva.
Pierzi aproape toate emoțiile aduse de fiecare inceput de runda.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Iunie 2021

Post: # 124052Post Corwin
01 Jul 2021, 12:08

Eu joc tot timpul cu afisarea evenimentului din runda urmatoare. Prefer putina planificare in loc de "oh, runda asta nu pot face deloc X". Cele care au efect la sfarsitul rundei nu mi se par asa problematice, dar cele cu efect in runda nu mi-ar placea sa le descopar atunci.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Iunie 2021

Post: # 124053Post Corwin
01 Jul 2021, 12:13

adelindumitru wrote:
01 Jul 2021, 11:31
2. Race for the Galaxy. Un joc care poate nu mai are nevoie de nici o introducere. Din păcate, încă nu a făcut click cu noi (dar menționez că l-am jucat doar de 2 ori). Recomand how to play-ul de la Nights Around a Table, este mult mai util decât regulamentul. Iconografia nu mi s-a părut chiar așa de speriat, ne-a luat cam o jumătate de partidă până să nu mai avem nevoie să ne uităm la unele cărți pe regulament. S-ar putea să fie genul de joc la care e foarte util să cunoști bine cărțile - până acum nici măcar nu am văzut toate cărțile, darămite să le și știm. De asemenea, am jucat varianta basic, și nu cea de avansați în care fiecare joacă 2 cărți de acțiuni. Îmi place partea de action-selection și sunt curios să o văd explorată și în Ares Expedition de altfel. E un joc interesant, dar încă aștept să mă impresioneze.
Eu tocmai pentru varianta cu 2 actiuni pe runda il joc. Mi se pare mult mai strategica varianta asta, ca-ti poti pregati singur combouri, si celalalt trebuie sa fie mai atent sa nu fie lasat complet pe dinafara.

In schimb pentru mine tot e New Frontiers peste el. In Race uneori esti cam la mila cartilor: am jucat partida in turneu in care absolut nu trebuia sa castig, doar ca spre deosebire de adversar am primit mai mult carti de development de 6, desi si el tragea multe carti pe tura. Strategia lui a fost mai buna, si daca-i venea cam orice carte modic de buna ma batea. La New Frontiers developmenturile sunt disponibile de la inceput, separat de lumile de colonizat, si stii pe ce sa te concentrezi in partida respectiva, in functie de ce developmenturi scumpe sunt. Race e mai simplu si mai rapid, dar New Frontiers e exact ce trebuie pentru mine. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Best new game - Iunie 2021

Post: # 124054Post adelindumitru
01 Jul 2021, 12:25

Și mie de obicei îmi plac elementele de noutate și de neprevăzut într-un joc, dar parcă mă simt mai bine când joc Orleans și știu din timp cam la ce să mă aștept jocul ăsta. Cu evenimentele din jocul de bază știi că o să pierzi maxim 3 jetoane, că o să ai de plătit anumite bunuri, că obții bani pe anumite lucruri...știi în ce direcții să mergi. Cu evenimentele random parcă e prea mult haos.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Best new game - Iunie 2021

Post: # 124058Post Ailur
01 Jul 2021, 16:45

La Orleans propun varianta lui Rahdo ( in care nu sunt toate cladirile disponibile pentru constructie ) - aduce si mai multa variabilitate si face si jocul mai tensionat cand nu te poti concentra pe toate caile spre victorie.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Best new game - Iunie 2021

Post: # 124059Post adelindumitru
01 Jul 2021, 16:57

Ailur wrote:
01 Jul 2021, 16:45
La Orleans propun varianta lui Rahdo ( in care nu sunt toate cladirile disponibile pentru constructie ) - aduce si mai multa variabilitate si face si jocul mai tensionat cand nu te poti concentra pe toate caile spre victorie.
Yep, e foarte bună varianta asta, mai ales dacă știți că în grupul vostru unele persoane tind să meargă spre aceleași strategii mereu. Noi încă n-am încercat-o pentru că am mers de fiecare dată pe alte clădiri, dar e pe lista de încercat de îndată ce o să ni se pară că facem cam aceleași lucruri în joc (până acum după 4 partide încă nu e cazul din fericire)

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Iunie 2021

Post: # 124061Post Corwin
01 Jul 2021, 18:52

Ailur wrote:
01 Jul 2021, 16:45
La Orleans propun varianta lui Rahdo ( in care nu sunt toate cladirile disponibile pentru constructie ) - aduce si mai multa variabilitate si face si jocul mai tensionat cand nu te poti concentra pe toate caile spre victorie.
Care-i varianta lui rahdo? Noi am mai jucat una in care fiecare jucator poate exclude o cladire, nu stiu daca despre aia e vorba sau altceva.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Iunie 2021

Post: # 124062Post Corwin
01 Jul 2021, 19:15

Am jucat 5 jocuri noi si o extensie noua (Viticulture: Tuscany - nota 8) luna asta.

:one: Villagers (yucata) - un joc cu drafting + chains + ceva interactiune intre jucatori prin carti care "deblocheaza" alte carti. Am o partida terminata si cateva in curs pe yucata, si poate mai incerc si (mini?) extensiile disponibile pe yucata, dar nu pot sa spun ca m-a uimit. 7 :sy: / 10

:two: Space Base (BGA) - o "mizerie" ™, in stilul Machi Koro, unde dai cu zaruri si primesti resurse in functie de valoarile separate sau adunate ale zarurilor. Ai locatii de carti de la 1 la 12 care la inceput iti dau un efect pe tura ta, apoi mai poti cumpara si adauga pe anumite locatii, facand cartile vechi de acolo sa devina activabile pe tura celorlalti. In general efectele sunt bani, income (nivelul minim la care ti se reseteaza banii dupa ce cumperi o carte), si puncte, dar mai ai si alte efecte, inclusiv o carte pe care daca acumulezi trei cuburi de activare le poti folosi pentru a castiga instant. Am reusit o data, e foarte satisfacator. Nu cred ca il voi juca foarte des, dar e dragut, si e chiar posibil sa-l cumpar ca gateway game. 8 :sy: / 10

:three: Carnegie (BGA) - nu pot sa zic ca aveam asteptari mari de la jocul asta. A fost ceva buzz legat de el, dar nu extraordinar, si desi Troyes imi place de la acest designer, alte jocuri ale lui ma lasa rece. E un joc cu multe mecanisme, foarte putina tematica, si chiar daca nu ma dau in vant dupa tematica faptul ca mecanismele nu se prea leaga e cam enervant. E si destul de sandbox game, cu schimbari medii spre mici la setup, si nu ma prea incanta astfel de jocuri. Parca as vrea sa-l mai rejoc o data, dar nu ma grabesc. 8 :sy: / 10, dar posibil sa coboare.

:four: Android: Netrunner (face to face) - am jucat doua partide, si desi combina jucatul de carti "in secret" cu bluffing, mi se pare superb. Probabil si pentru ca o partida e chiar scurta, si pentru ca per total imi da un feeling foarte diferit de alte jocuri de carti 1v1 cum sunt Magic, KeyForge, sau multele deckbuildere ca Star Realms, Ascension, etc. Sper sa-l mai rejoc curand. 9 :sy: / 10

:five: Food Chain Magnate (face to face) - dupa cat am auzit despre el ca e unforgiving, ma asteptam la altceva. E insa mai degraba tipul de joc la care nu te intereseaza neaparat scorul final, cat faptul ca ai castigat, terminat pe 2, etc. Gameplayul e foarte exploziv, imi inchipui chiar mai mult in 4 decat in 2. In fiecare tura angajezi si/sau upgradezi oameni care muncesc pentru restaurantul tau, producand mancare, cumparand bautura, facand marketing, etc. Oamenii upgradati sunt din ce in ce mai puternici, dar si costa bani runda de runda sa-i folosesti. Harta orasului variaza de la partida la partida, si poate determina strategii foarte diferite in functie de plasarea drumurilor, a caselor, si apoi a restaurantelor jucatorilor, ceea ce mi se pare ca face jocul foarte rejucabil. Abia astept sa-l mai joc, si sper chiar si in 3 sau 4 jucatori, pentru ca unele aspecte sunt putin atenuate in 2. 10 :sy: / 10

---

Jocul lunii: Food Chain Magnate! 👑
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Best new game - Iunie 2021

Post: # 124063Post adelindumitru
01 Jul 2021, 20:10

Vai cât vreau să joc Food Chain Magnate!

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Iunie 2021

Post: # 124065Post Corwin
01 Jul 2021, 20:41

E ca sarea-n bucatele capitalismului. Un fel de Monopoly... ;)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Best new game - Iunie 2021

Post: # 124066Post emisanSB
01 Jul 2021, 23:32

🔸 Arboretum este un card game avand ca mecanisme de baza set collection si hand management, care se prezinta sub forma unui deck de 80 de carti cu arbori, respectiv 10 seturi (10 specii) de 8 carti, numerotate de la 1 la 8.
Partidele se desfasoara extrem de simplu: in fiecare tura tragi doua carti iar ulterior joci o carte in grid-ul propriu si una intr-un discard pile - incepi jocul cu 7 carti în mâna. Scopul este sa creezi patern-uri de arbori, in ordine crescatoare si pe care sa le scorezi la final.
Partea tricky intervine la scoring: fiecare jucator ramane cu 7 carti in mana iar fiecare specie de arbori este evaluata in parte. Se aduna valorile cartilor din mana iar jucatorul cu valoarea cea mai mare, are dreptul sa scoreze un patern al sau, creat cu arborii din specia evaluata. Avand in vedere ca scoringul poate deveni foarte frustrant, este foarte important sa reusesti sa pastrezi un echilibru intre cartile jucate si cartile pastrate pentru finalul jocului.
Arboretum arata foarte bine, cartile sunt frumos desenate, insa calitatea cartonului folosit este mediocra (cu exceptia cutiei - e primul meu joc in care cutia arata mai bine decat componentele :shock:).
Nota 7

🔸 Continuand tematica verde aleasa pentru luna iunie, am incercat si Herbaceous, un alt joc de carti bazat de set collection si card drafting + o mare de doza de ”push your luck”.
Tura de tura, tragi pe rand doua carti dintr-un deck central si decizi la prima carte daca o ”plantezi” in gradina proprie sau in gradina comuna (un pool central la care au acces toti jucatorii), urmatoarea carte fiind plasata in cealalta locatie.
Oricand inainte de actiunea obligatorie (cea descrisa anterior) poti decide sa culegi un set de plante din gradina proprie si/sau cea comuna si sa le asezi sub una din cele 4 carti de scoring. Poti face acest lucru de 4 ori intr-o partida, respectiv cate o data pentru fiecare carte de scor. Acestea iti ofera la finalul jocului un numar de puncte in functie de cartile colectate (un set de plante diferite, un set de plante identice, un set de perechi diferite si un set de plante speciale).
Partidele sunt foarte rapide chiar si in 4 jucatori, productia este excelenta (calitatea cartilor mult mai buna comparativ cu Arboretum) iar distractia este garantata. Nota 7

🔸 Si ajungem la jocul lunii, Meadow, un set collection/hand management/tableau building de dificultate medium-light, care arata SUPERB.
Mecanic vorbind, nu am studiat aproape deloc jocul inainte de achizitie; cand l-am vazut cum arata, mi-am zis ca trebuie sa il am.
Si am primit 214 cărți desenate incredibil de atragator, cu care poti pierde mai mult timp privindu-le decat jucand efectiv. :)
Nu o sa intru in detalii despre cum se joaca, pentru ca aveti aici un review excelent, prin care am descoperit si eu acest joc (a special thank you goes to VZQ) viewtopic.php?f=6&t=11052&hilit=Meadow

Tin totusi sa mentionez niste mici ”probleme” legate de productie/design.
Plansele centrale sunt slab realizate comparativ cu cărțile: grafica de pe ”focul de tabara” e cam austera iar desenul de pe plansa centrala nu este nici atat de frumos, este incarcat si deranjant, avand un contrast ridicat. Sunt momente cand nici nu iti dai seama ca ai uitat sa reumpli spatiile goale. Mi se pare si prost gandit faptul ca sunt 2 planse separate.
Se putea opta pentru o singura plansa centrala fata-verso, cu focul de tabara amplasat in spatele deck-urilor de carti si cu o adevarata ”lunca” verde si curata, ca spatiu pentru cartile expuse.
Daca as da nota 10 pentru grafica cartilor, un 7 pentru gameplay si 6 pentru optiunile alese in privinta designului, ar iesi totusi un 8 decent pentru un joc foarte simpatic.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Best new game - Iunie 2021

Post: # 124067Post Ailur
02 Jul 2021, 01:16

Corwin wrote:
01 Jul 2021, 18:52
Ailur wrote:
01 Jul 2021, 16:45
La Orleans propun varianta lui Rahdo ( in care nu sunt toate cladirile disponibile pentru constructie ) - aduce si mai multa variabilitate si face si jocul mai tensionat cand nu te poti concentra pe toate caile spre victorie.
Care-i varianta lui rahdo? Noi am mai jucat una in care fiecare jucator poate exclude o cladire, nu stiu daca despre aia e vorba sau altceva.
daca-mi aduc aminte, se scoteau random 4 cladiri ( cred ca doua din stack II si doua din stack III ). Nu mai tin bine minte, ca a trecut ceva timp de cand l-am jucat ultima data.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Iunie 2021

Post: # 124068Post Corwin
02 Jul 2021, 07:38

Înțeles, mersi.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

phasola
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 281
Joined: 06 Oct 2018, 13:59

Re: Best new game - Iunie 2021

Post: # 124069Post phasola
02 Jul 2021, 10:08


User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Best new game - Iunie 2021

Post: # 124071Post emisanSB
02 Jul 2021, 10:23

Foarte interesanta varianta.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Best new game - Iunie 2021

Post: # 124087Post VZQ
03 Jul 2021, 16:34

FOUR GARDENS (3P/2J)
---------------------------------------------
Un euro bazat pe carti multi-use, in care construiesti panorame, cu o prezenta impresionanta pe masa...si cam atat.

Plus:
- jocul are o serie de mecanisme interesante: pagoda (care in functie de fata pe care o vezi, iti va oferi resurse in anumite cantitati), carti multi-use (fie le folosesti pentru obtinerea si transferul de resurse, fie le construiesti), completezi seturi de panorame, care la randul lor influenteaza ceea ce intampla pe tabla de scor, etc;
- pagoda (si in oarecare masura panoramele) are un mare impact vizual;

Minus:
- din pacate...toate mecanismele alea nu se leaga (imho) deloc, ai impresia tot timpul ca joci cel putin 2 jocuri diferite in acelasi timp, si nici unul din ele foarte placut;
- pagoda arata super, dar te baga in ceata maxim, din cauza modului in care trebuie "citita" cand colectezi resurse - ba de jos in sus, ba de sus in jos, iar faptul ca poti roti doar anumite etaje, iar resursele trebuie colectate in ordine exacta, face toata treaba extrem de frustranta;
- limitarea resurselor colectate la doar 4 bucati este prea drastica si afecteaza negativ curgerea jocului; da, exista posibilitatea de a creste la 5, dar este aproape intodeauna mai bine sa alegi punctele, in loc de placuta extra pentru resurse;
- actiunile disponibile intr-o tura sunt la randul lor prea limitate si conjuncturale, ceea ce face jocul mecanic;
- jocul te forteaza sa te concentrezi serios pe tabla de scor (schepsisul jocului): nu-ti permiti sa ramai in urma pe vreun track, asa ca nu poti sa ignori ceea ce se intampla acolo si sa-ti vezi de pictat in coltul tau; este ok, daca pentru asta joci "Four Gardens", este naspa daca aveai impresia ca vei juca un fel de "Tokaido" meets "Kanagawa"...

Nota: 6



MERCADO DE LISBOA (1P/2J)
---------------------------------------------
"Este un adevarat Lacerda, sau numele sau a fost trecut pe cutie doar ca sa se vanda jocul?" Habar n-am, dar daca si celelalte jocuri ale sale sunt in genul asta, nici nu ma intereseaza! :) Lasand gluma la o parte, este un euro usurel (pentru amatorii de gen), scurt, dar sec...

Plus:
- jocul nu arata rau si este destul de clar si simplu structurat;
- durata scurta de joc.

Minus:
- optiunile pe care le ai pe tura sunt clare, dar al dreq de seci si neinteresante;
- nici partea de scor nu ajuta deloc, este matematica la borcan; pare efectiv varianta cartonata a unui joc digital, insa fara partea de scoring automat, care ar usura mult treaba si l-ar transforma intr-un exercitiu placut;
- modul de marcare al pieselor proprii omoara orice sansa de a te bucura in vreun fel de "grafica" jocului - nu-i de ajuns ca tarabele si restaurantele sunt niste "pichinete", mai tragi si arcele alea care ocupa tot spatiul placutei...

Nota: 6.5



RAPTOR (2P/2J)
---------------------------------------------
Un "tag of war" rapid, exclusiv pentru 2J, bazat pe hand management, in care partea umana tine mortis sa faca experimente pe pui de dinozauri, iar partea reptiliana nu prea "inghite" ideea, si opteaza pentru "cercetator la protap".

Plus:
- setup variabil;
- puteri asimetrice (fiecare parte - cercetatori/raptor - se joaca total diferit);
- modul in care sunt activate actiunile cartilor: fiecare jucator alege in secret o carte (fiecare carte are un numar); jucatorul care a ales cartea de valoare mai mica poate declansa efectul cartii, in timp ce cel care a ales cartea de valoare mai mare are un numar de actiuni posibile egal cu diferenta dintre valoarea celor doua carti.
- miniaturi!;
- durata scurta;

Minus:
- inca un joc care sufera de "boala" cartilor cu simboluri, fara text explicativ; intrucat fiecare parte se joaca diferit, cam stai cu player aidu' langa tine pana inveti pe dinafara ce face fiecare carte, ceea ce face primele partide sa curga greoi, si tot jocul este "fiddly".
- mi-a lasat impresia ca-i lipseste "ceva" care sa-l faca mai interesant (pentru mine) - nu stiu exact ce, dar il gasesc cam "sec".

Nota: 8



DUCKS IN TOW (2P/2J)
---------------------------------------------
Un pick up and deliver simplu si rapid cu ratuste - yupi!

Plus:
- jocul reuseste sa combine un mecanism destul de plictisitor de felul sau, cu o tema simpatica, aparte, iar rezultatul este un joc usurel, de familie, cu mult farmec si cu o prezenta vizuala deosebita;
- plansa de joc modulara, adaptabila la numarul de jucatori;
- ture simple si rapide, cu actiuni clare: hranesti rate, te deplasezi, te aprovizionezi cu seminte sau adopti o rata, completezi carti pentru puncte;
- "cartile" transparente de scor, care se suprapun peste cartile jucate in fata ta - un extra puzzle dragut;

Minus:
- orice ai face, este un pick up and deliver, asa ca vrei, nu vrei, faci cam acelasi lucru, over and over again: plimbi rate din punctul A in punctul B;
- desi se vede ca este un joc "bibilit" cu mare drag si atentie pentru detaliu, ii lipseste putin mai multa sare (si piper): poate niste obiective secrete, sau ceva pasaret cu puteri speciale, etc. (da stiu de extensia cu care vine varianta K, dar nu este suficienta pentru a asigura diversitatea necesara, si oricum momentan nu este disponibila pentru retail).

Nota: 8.5



ANIMALE LA BORD (5P/2J)
---------------------------------------------
Un "I split, you choose" rapid, usurel, de familie, in care jucatorii fac competitie celebrului Noe: el aduna toate perechile de animale (a dat si o lege in sensul asta!), jucatorii incearca sa-l "fenteze", urcand in arca proprie fie animale nepereche, fie grupururi de cel putin 3 animale.

Plus:
- mecanismul de despartire al tile-urilor este permisiv, in sensul ca poti grupa placutele cum vrei (nu esti limitat la placute adiacente, de ex), iar astfel dispare avantajul primului jucator;
- lucrezi cu informatie partial cunoscuta: la inceputul partidei, fiecare jucator alege in secret un animal, iar in timpul jocului, o placuta este mereu cu fata in jos - ceea ce aduce o picatura de suspans intr-un joc de altfel destul de zen.
- fiecare animal ales trebuie "platit" cu o lada de mancare, ceea ce introduce o parte (mica) de management, combinata cu un pic de press your luck (cat astepti pana cand aduni animale? tintesti un grup mai mare, sau te limitezi la 1-2 placute?);
- modalitatea de scor este interesanta: la final, pierzi orice pereche de animale identice, fiecare animal separat valoreaza numarul de puncte trecut pe placuta, in timp ce un grup de minim 3 animale de acelasi fel valoreaza 5 puncte (numarul maxim) fiecare.
- grafica placutelor este adorabila, animalele sunt desenate de la stadiul de bebelus (cele cu numarul 1) pana la varianta adulta (cele cu numarul 5), cu "fete" simpatica, un pic cartooney.

Minus:
- funtioneaza bine in 2J, dar probabil este mai antrenant in 3-4J.
- trebuie sa ai grija cand desprinzi placutele, uneori hartia se rupe aiurea si este necesar sa le retusezi la colturi.

Nota: 9



KONJA (3P/2J)
---------------------------------------------
Un "race to cap point" - spin-off "Ancient Terrible Things" - exclusiv pentru 2, cu grafica fidela OG si o tema la nimereala, dar functionala: duelul paparudelor, cum ar veni pe la noi. Pe scurt: soliciti harul zeilor, dai cu "babaoasele", si faci combinatii Yatzee-style pentru a obtine diverse tokene (care la randul lor iti vor permite sa joci carti de vraji sau artefacte, ca sa manipulezi rezultatele zarurilor), si cu un pic de noroc, nori (care-ti aduc puncte de victorie).

Plus:
- zeitatile care ofera bonusuri pentru ambii jucatori, eliminand astfel timpii morti dintre ture;
- poate fi jucat atat agresiv, cat si fara confruntare directa;
- rapid si amuzant.

Minus:
- lipsa textelor explicative printate direct pe carti; din fericire insa, simbolurile sunt destul de usor de inteles si retinut.
- la prima vedere, pare mult mai complicat decat este in realitate.

Nota: 9



THE WHATNOT CABINET (19P/2J)
---------------------------------------------
Succesorul spiritual al jocului "Herbaceous" (varianta "Sprouts"), "The Whatnot Cabinet" este un joc scurt si relaxant despre colectionarea de mici "curiozitati", asezate in vitrina proprie, pe categorii (asadar, o combinatie de set collection cu tile placement si ceva "extra" action selection, "pentru gust").

Plus:
- tabla de joc, care prin alegerea actiunii stabileste automat si ordinea de joc din tura urmatoare: vrei mai multa flexibilitate, esti ultimul la coada;
- reguli simple: joci fie "la culoare" (vertical), fie la "set"(orizontal), completate cu elemente de press your luck, care fac puzzleul mai greu de rezolvat decat ar parea la prima vedere; adesea trebuie sa mergi pe regula minimului sacrificiu (cedezi un punct sau o actiune mai buna, pentru certitudinea imediata a unui plus de scor);
- modalitatea inteligenta de a incropi o mica salata de puncte, cu doar o mana de componente: primesti puncte pentru plasarea placutelor, pentru coroanele de pe ele, pentru indeplinira ceritelor cartilor obiectiv, cat si pentru plasarea la final a pionului propriu in primele trei pozitii pe tabla de joc.
- productia 1st Pencil Games este ca de obicei, fara cusur.

Minus:
- varianta K vine cu o mica expansiune, care ofera jucatorilor obiective private de scor (culoare si forma). D.p.m.d.v. trebuia sa faca parte din jocul de baza - si-asa tot jocul este doar o mana de componente;
- ar fi fost bine daca jocul venea cu mai multe carti obiectiv.

Nota: 10



EVERDELL (3P/2J)
---------------------------------------------
Jocul nu mai are nevoie de nici o prezentare, este pe val de la lansare, si pe buna dreptate!
Pentru noi, este unul din cele mai bune si interesante jocuri pe care le avem in colectie, aproape perfect, daca nu ar fi atat de zgarcit cu acordarea de pietricele!
Trebuie mentionat ca nota este pentru varianta Baza + Pearlbrook + Spirecrest - ocupa un hectar, dar modul in care se leaga jocul cu cele 2 expansiuni este incredibil!

Nota: (evident) 10 + jocul lunii!

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Best new game - Iunie 2021

Post: # 124088Post sergiunastrut
03 Jul 2021, 19:23

VZQ wrote:
03 Jul 2021, 16:34
FOUR GARDENS (3P/2J)
---------------------------------------------
Nota: 6

MERCADO DE LISBOA (1P/2J)
-------------------------------------------
Nota: 6.5
Wow, nu îmi amintesc să te fi văzut vreodată să zici de nota 6…te-au supărat tare 😀
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Iunie 2021

Post: # 124089Post rabesandratana
03 Jul 2021, 19:42

sergiunastrut wrote:
03 Jul 2021, 19:23
VZQ wrote:
03 Jul 2021, 16:34
FOUR GARDENS (3P/2J)
---------------------------------------------
Nota: 6

MERCADO DE LISBOA (1P/2J)
-------------------------------------------
Nota: 6.5
Wow, nu îmi amintesc să te fi văzut vreodată să zici de nota 6…te-au supărat tare 😀
Da, chiar asta mi-a atras si mie atentia. De Marcado inteleg, dar de Four Gardens... Eu l-am jucat si chiar ne-a placut.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”