Everdell - Printre copaci și printre văi, am scăpat de niște dulăi (scurte impresii)

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Everdell - Printre copaci și printre văi, am scăpat de niște dulăi (scurte impresii)

Post: # 124253Post adelindumitru
15 Jul 2021, 11:22

Everdell este un joc foarte interesant. La prima vedere, nu aduce mai nimic nou - ai plasarea de muncitori, tableau building, management al unei mâini de cărți și drafting dintr-o zonă comună.

Pe de altă parte, frumusețea jocului stă în nuanțele pe care le aduce mecanismelor respective. Într-adevăr, plasarea de muncitori pare a fi standard: pui un animeeple, iei resursă. Dar....ai nevoie de muncitori și pentru a îndeplini obiectivele (fie cele standard, prezente în fiecare joc, fie cele speciale, care alternează de la partidă la partidă). Poți plasa muncitori și pe cărți de Destinație pe care le joci sau pe care le joacă alți jucători.


Image
Unele dintre cele mai drăguțe componente din jocuri. Folosite preponderent pentru a recruta noi Creaturi.

Partea de jucat cărți nu pare a fi nici ea inovatoare - dar prin simplul fapt că ai o combinație de hand management și drafting, Everdell aduce ceva nou. Ai posibilități noi create de regula că poți juca atât cărțile din mână (la care doar tu ai acces), cât și pe cele de pe tablă (accesibile tuturor). Să presupunem că aceeași carte este și jos dar și în mâna ta. Pe care o vei juca? Ei bine, răspunsul va depinde de multe variabile: câte cărți ai în mână? te apropii de limita de 8? ar putea alt jucător să folosească cartea respectivă într-un mod care l-ar/ ar ajuta-o? oare ce carte va veni dacă vei elibera spațiul respectiv?

Cea mai interesantă parte mi se pare însă a fi faptul că alternezi plasarea de muncitor cu jucarea cărților. Chiar dacă nu mai ai nici un muncitor de folosit, vei putea să faci acțiuni în continuare, dacă ți-ai planificat utilizarea resurselor așa cum trebuie. Tempo-ul jocului mi se pare unul dinamic, datorat și faptului că nu trebuie să aștepți ca ceilalți jucători să își termine acțiunile ca să treci la runda (anotimpul) următoare. Sigur, nu va avea mult sens din punct de vedere tematic faptul că tu ești deja în toamnă când alți jucători de abia se pregătesc de vară, dar e un compromis care reduce timpii morți ai partidei.


Image
Așa ar putea arăta tabla unui jucător la finalul partidei. Tokenul așezat pe Storehouse semnifică faptul că respectiva clădire a fost utilizată pentru a recruta pe gratis o Creatură (Woodcarver, plasat un pic mai jos).

Sunt atâtea aspecte interesante, care chiar funcționează în Everdell, de la cum poți juca Creaturi pe gratis dacă ai anumite Clădiri la cum trebuie să îți gestionezi creșterea orășelului pentru a nu depăși limita de 15 cărți jucate.
Desigur, nu e un joc perfect, și nu e un joc pentru toată lumea. Poate apărea analysis paralysis, mai ales spre finalul jocului. În 2, nu ni s-a părut că ar fi o problemă, dar am tot văzut menționat acest lucru la persoanele care au dat o notă mică jocului pe BGG, și are sens că în mai mulți ar putea să se întâmple acest lucru. Unele persoane or să fie frustrate de faptul că acel copac le va sta în cale.

Dar, per total, cred că este un joc care tinde să se facă plăcut. Un reviewer de pe BGG spunea că Everdell e un joc ”prea drăguț ca să fie criticat”. Nu aș merge atât de departe, și nu cred că frumusețea jocului constă doar în artwork și în producție. Dar este un joc care tinde să se facă plăcut prin cumulul de mecanisme, prin faptul că poți să ajungi la niște combo-uri foarte satisfăcătoare, prin integrarea tematică și da, nu în ultimul rând, prin calitatea producției.

Disclaimer: jocul a fost oferit de Starling Games (imprint al Tabletop Tycoon) pentru review 🙂.

User avatar
pparoh
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 132
Joined: 17 Oct 2019, 14:57

Re: Everdell - Printre copaci și printre văi, am scăpat de niște dulăi (scurte impresii)

Post: # 124261Post pparoh
15 Jul 2021, 23:39

Noua ni se pare unul dintre cele mai 'rautacioase' jocuri pe care le avem si suntem fascinati. :D

Neaparat fara Pearlbrook pentru mai mult echilibru. Cu perlele alea, zici ca esti la cazinou.

Il vad ca pe un joc de supravietuire si deosebit de tactic. Foarte dificil sa faci min maxing cu ce ai la dispozitie, avand si o duzina de curaj nebun in a te arunca la draw sau sa sacrifici carti pt resurse. Deciziile sunt foarte grele.

Kudos pentru review!

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Everdell - Printre copaci și printre văi, am scăpat de niște dulăi (scurte impresii)

Post: # 124262Post adelindumitru
16 Jul 2021, 00:03

pparoh wrote:
15 Jul 2021, 23:39
Noua ni se pare unul dintre cele mai 'rautacioase' jocuri pe care le avem si suntem fascinati. :D

Neaparat fara Pearlbrook pentru mai mult echilibru. Cu perlele alea, zici ca esti la cazinou.

Il vad ca pe un joc de supravietuire si deosebit de tactic. Foarte dificil sa faci min maxing cu ce ai la dispozitie, avand si o duzina de curaj nebun in a te arunca la draw sau sa sacrifici carti pt resurse. Deciziile sunt foarte grele.

Kudos pentru review!
Merci! Da, începutul de joc te face să te simți încolțit din toate părțile. Rar mi-a fost dat să simt atâta presiune la plasarea unui muncitor! Și chiar dacă pe parcurs îți ies combo-urile, spui foarte bine că va trebui să faci multe sacrificii pe parcursul jocului. 15 cărți etalate! La început nici nu te gândești cum e posibil să ai atâtea, dar deja când vine Toamna ai mai degrabă problema că vrei să joci prea multe cărți și nu îți dai seama pe care.

De Pearlbrook nu știu nimic încă :D M-am abținut să citesc despre extensii prea multe, mai ales că mi se pare că sunt o grămadă de lucruri de explorat în jocul de bază.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Everdell - Printre copaci și printre văi, am scăpat de niște dulăi (scurte impresii)

Post: # 124263Post emisanSB
16 Jul 2021, 00:24

Și totuși ... cam mult bling și cam multi bani pentru cam puțin joc. :)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Everdell - Printre copaci și printre văi, am scăpat de niște dulăi (scurte impresii)

Post: # 124264Post adelindumitru
16 Jul 2021, 00:32

emisanSB wrote:
16 Jul 2021, 00:24
Și totuși ... cam mult bling și cam multi bani pentru cam puțin joc. :)
Legat de cât ”joc” e acolo, cred că depinde foarte mult și de ce așteptări ai de la el și cu ce îl compari. Este un joc mai simplu decât un heavy euro, și desigur că și spațiul decizional va fi mai limitat. Dar este totuși încadrat la categoria de Jocuri de Familie, iar la categoria respectivă...cred că e cam dificil să găsești un joc cu atâtea decizii picante pe care trebuie să le iei de-a lungul celor 4 runde, cu atâtea momente de tensiune și cu atâtea combo-uri pe care le poți face.

Legat de bling, mi se pare că joacă un rol destul de important aici modul în care e „împachetat” jocul. Ajută la imersiunea în lumea de acolo, și cel puțin pe mine mă face să mă simt bine când îl joc. Se putea și cu unele componente de mai proastă calitate? Desigur, dar apoi vezi toate discuțiile legate de Castles of Burgundy sau Carpe Diem :).

De preț chiar nu mă pot pronunța, aspectul ăsta mi se pare ceva ce ține de fiecare și mult prea subiectiv (mă rog, până la urmă tot ce scriem aici e subiectiv, dar mi se pare că partea legată de preț e un aspect mult mai personal decât celelalte).

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Everdell - Printre copaci și printre văi, am scăpat de niște dulăi (scurte impresii)

Post: # 124265Post nqq
16 Jul 2021, 12:00

adelindumitru wrote:
16 Jul 2021, 00:32
emisanSB wrote:
16 Jul 2021, 00:24
Și totuși ... cam mult bling și cam multi bani pentru cam puțin joc. :)
Legat de cât ”joc” e acolo, cred că depinde foarte mult și de ce așteptări ai de la el și cu ce îl compari. Este un joc mai simplu decât un heavy euro, și desigur că și spațiul decizional va fi mai limitat. Dar este totuși încadrat la categoria de Jocuri de Familie, iar la categoria respectivă...cred că e cam dificil să găsești un joc cu atâtea decizii picante pe care trebuie să le iei de-a lungul celor 4 runde, cu atâtea momente de tensiune și cu atâtea combo-uri pe care le poți face.

Legat de bling, mi se pare că joacă un rol destul de important aici modul în care e „împachetat” jocul. Ajută la imersiunea în lumea de acolo, și cel puțin pe mine mă face să mă simt bine când îl joc. Se putea și cu unele componente de mai proastă calitate? Desigur, dar apoi vezi toate discuțiile legate de Castles of Burgundy sau Carpe Diem :).

De preț chiar nu mă pot pronunța, aspectul ăsta mi se pare ceva ce ține de fiecare și mult prea subiectiv (mă rog, până la urmă tot ce scriem aici e subiectiv, dar mi se pare că partea legată de preț e un aspect mult mai personal decât celelalte).
Cu toate ca resursele din joc sunt intradevar de o calitate la superlativ....cartonul folosit pentru tabla/copac etc...este de cea mai proasta calitate ever....
Nu stiu cum e la altii, dar asa e copia mea :)
Jocul in schimb e f bun, totusi nu merita pretul din punctul meu de vedere. Noroc ca mai prindem unele reduceri...

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Everdell - Printre copaci și printre văi, am scăpat de niște dulăi (scurte impresii)

Post: # 124266Post adelindumitru
16 Jul 2021, 12:06

nqq wrote:
16 Jul 2021, 12:00
adelindumitru wrote:
16 Jul 2021, 00:32
emisanSB wrote:
16 Jul 2021, 00:24
Și totuși ... cam mult bling și cam multi bani pentru cam puțin joc. :)
Legat de cât ”joc” e acolo, cred că depinde foarte mult și de ce așteptări ai de la el și cu ce îl compari. Este un joc mai simplu decât un heavy euro, și desigur că și spațiul decizional va fi mai limitat. Dar este totuși încadrat la categoria de Jocuri de Familie, iar la categoria respectivă...cred că e cam dificil să găsești un joc cu atâtea decizii picante pe care trebuie să le iei de-a lungul celor 4 runde, cu atâtea momente de tensiune și cu atâtea combo-uri pe care le poți face.

Legat de bling, mi se pare că joacă un rol destul de important aici modul în care e „împachetat” jocul. Ajută la imersiunea în lumea de acolo, și cel puțin pe mine mă face să mă simt bine când îl joc. Se putea și cu unele componente de mai proastă calitate? Desigur, dar apoi vezi toate discuțiile legate de Castles of Burgundy sau Carpe Diem :).

De preț chiar nu mă pot pronunța, aspectul ăsta mi se pare ceva ce ține de fiecare și mult prea subiectiv (mă rog, până la urmă tot ce scriem aici e subiectiv, dar mi se pare că partea legată de preț e un aspect mult mai personal decât celelalte).
Cu toate ca resursele din joc sunt intradevar de o calitate la superlativ....cartonul folosit pentru tabla/copac etc...este de cea mai proasta calitate ever....
Nu stiu cum e la altii, dar asa e copia mea :)
Jocul in schimb e f bun, totusi nu merita pretul din punctul meu de vedere. Noroc ca mai prindem unele reduceri...
Complet de acord cu copacul din păcate - ar fi trebuit să îl facă astfel încât ramurile să se prinde prin lateral, nu să le bagi de sus, pentru că se tesește cartonul...noi l-am asamblat, am teșit puțin cartonul, dar așa îl ținem. nu cred că ar ține la asamblări și dezasamblări repetate. Dar celelalte componente mi se par foarte ok (inclusiv tabla)

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Everdell - Printre copaci și printre văi, am scăpat de niște dulăi (scurte impresii)

Post: # 124268Post Corwin
16 Jul 2021, 13:07

Puneti partea de copac care arata ce primesti in fiecare anotimp sub board, doar cu indicatiile la vedere, si ajunge. Cu restul puteti face un gratar.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Everdell - Printre copaci și printre văi, am scăpat de niște dulăi (scurte impresii)

Post: # 124269Post nqq
16 Jul 2021, 14:29

Si eu am lasat copacul asamblat...nu stau sa-l fac de fiecare data DAR...
Asa carton subtire si prost ...de mult nu am vazut. pana si cand faceam punch out la cartoane ...ce ramanea extra se indoia si zici ca erau cateva ziare presate cu niste apa....

User avatar
fight4glory94
King Meeple
King Meeple
Posts: 738
Joined: 16 Dec 2020, 14:35
Location: Cluj-Napoca

Re: Everdell - Printre copaci și printre văi, am scăpat de niște dulăi (scurte impresii)

Post: # 124270Post fight4glory94
16 Jul 2021, 16:07

Nu-mi place ce vad aici... Sper ca toate astea s-au rezolvat cu The Complete Collection, altfel voi fi tare dezamagit. Cel putin copacul va fi din lemn din cate stiu. Macar atat.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Everdell - Printre copaci și printre văi, am scăpat de niște dulăi (scurte impresii)

Post: # 124271Post Corwin
16 Jul 2021, 16:11

Eh, poate sa fie si de aur, eu oricum prefer sa joc fara. Un tile cu informatiile despre fiecare anotimp e tot ce-ti trebuie, copacul e mai rau decat inutil.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Everdell - Printre copaci și printre văi, am scăpat de niște dulăi (scurte impresii)

Post: # 124272Post adelindumitru
16 Jul 2021, 16:14

fight4glory94 wrote:
16 Jul 2021, 16:07
Nu-mi place ce vad aici... Sper ca toate astea s-au rezolvat cu The Complete Collection, altfel voi fi tare dezamagit. Cel putin copacul va fi din lemn din cate stiu. Macar atat.
Copacul va fi de lemn în ediția completa da. Și cel din edițiile precedente e ok cât timp nu îl dezasamblezi constant. @nqq, s-ar putea sa fi nimerit din păcate o copie care avea ceva probleme? Cartonul mi s a părut a fi de calitate in rest...

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Everdell - Printre copaci și printre văi, am scăpat de niște dulăi (scurte impresii)

Post: # 124278Post VZQ
17 Jul 2021, 08:44

Everdell este un joc minunat. Extensiile adauga mult, fara a schimba radical modul de joc sau a lungi partidele. Copacul este (din pacate) degeaba (noi nu-l folosim).

vreSB
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 121
Joined: 25 Oct 2019, 11:24

Re: Everdell - Printre copaci și printre văi, am scăpat de niște dulăi (scurte impresii)

Post: # 124297Post vreSB
19 Jul 2021, 14:12

adelindumitru wrote:
16 Jul 2021, 00:32
De preț chiar nu mă pot pronunța, aspectul ăsta mi se pare ceva ce ține de fiecare și mult prea subiectiv (mă rog, până la urmă tot ce scriem aici e subiectiv, dar mi se pare că partea legată de preț e un aspect mult mai personal decât celelalte).
Nu vad de ce trebuie sa fie un criteriu subiectiv. La cate jocuri sunt pe piata, cred ca putem face fara probleme comparatii la modul obiectiv, plecand de la calitatea si cantitatea componentelor.
Iar la postul despre Dale of Merchants de pe FB, ai mentionat pretul scazut ca fiind un element care te ajuta sa recomanzi jocul.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Everdell - Printre copaci și printre văi, am scăpat de niște dulăi (scurte impresii)

Post: # 124298Post adelindumitru
19 Jul 2021, 14:40

vreSB wrote:
19 Jul 2021, 14:12
adelindumitru wrote:
16 Jul 2021, 00:32
De preț chiar nu mă pot pronunța, aspectul ăsta mi se pare ceva ce ține de fiecare și mult prea subiectiv (mă rog, până la urmă tot ce scriem aici e subiectiv, dar mi se pare că partea legată de preț e un aspect mult mai personal decât celelalte).
Nu vad de ce trebuie sa fie un criteriu subiectiv. La cate jocuri sunt pe piata, cred ca putem face fara probleme comparatii la modul obiectiv, plecand de la calitatea si cantitatea componentelor.
Iar la postul despre Dale of Merchants de pe FB, ai mentionat pretul scazut ca fiind un element care te ajuta sa recomanzi jocul.
La jocuri care sunt ieftine sau foarte ieftine (cum ar fi Bunuri Regale, pe care îl găsești și sub 20 de lei noi), cred ca poate fi suportat mai ușor riscul de a încerca jocul respectiv, chiar dacă nu o sa îți placa pana la urma.

Dincolo de o anumita suma, lucrurile sunt puțin mai neclare. Nu ma pot pronunța dacă pentru cineva sau pentru altcineva 300 sau 400 de lei e o suma decenta sau o suma exorbitanta. Dar cred ca pentru majoritatea celor care sunt în hobby un preț de sub 80 de lei reprezinta un preț mic.

Nu știu cât de clar am fost :))) tldr, preturi mici = mi se par un punct forte al jocurilor, preturi mai mari = depinde foarte mult de bugetul și disponibilitatea de a cheltui a fiecăruia.

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 579
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Everdell - Printre copaci și printre văi, am scăpat de niște dulăi (scurte impresii)

Post: # 124313Post thenede
20 Jul 2021, 12:31

Nu stiu daca un pret sub 80 de lei poate fi considerat mic; depinde pe ce ii dai.

Cateva considerente in aprecierea pretului, in cazul meu:
- cate componente are si ce calitate au acestea
- designer & artist,
- producator (daca e din US in general e mai scump, daca e un publisher mic sunt sanse sa nu il mai gasesti, sau sa astepti foarte mult).
- continut exclusiv (aduce ceva nou sau doar estetic)
- sanse sa il pot revinde (a aparut recent, are review-uri bune, limba, cererea pare sa depaseasca oferta etc.)
- este discountul considerabil in functie de oferta interna si externa

In final depinde de fiecare - sunt 5 jocuri bunute care insumeaza 400 de lei preferabile unui joc foarte bun de 400? ... pentru mine din ce in ce mai mare masura, NU.
Astea fiind spuse, un joc de 400 de RON poate fi efectiv mai "ieftin" vs 5 jocuri de 80 RON :)

suras333
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 84
Joined: 12 Nov 2018, 22:00

Re: Everdell - Printre copaci și printre văi, am scăpat de niște dulăi (scurte impresii)

Post: # 124734Post suras333
16 Aug 2021, 21:46

Everdell este cel mai jucat boardgame de noi anul asta. Personal, am probabil in jur de 50 de partide pana acum.
Ceea ce mi se pare fascinant la el, pe langa ceea ce s-a spus mai sus, este faptul ca si dupa atatea jocuri descoperim combinatii si strategii noi. Dar in special combinatii.
Last edited by suras333 on 16 Aug 2021, 22:17, edited 1 time in total.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Everdell - Printre copaci și printre văi, am scăpat de niște dulăi (scurte impresii)

Post: # 124735Post Corwin
16 Aug 2021, 21:52

suras333 wrote:
16 Aug 2021, 21:46
Everdell este cel mai jucat boardgame de noi anul asta. Personal, am probabil in jur de 50 de partide pana acum.
Ceea ce mi se pare fascinat la el, pe langa ceea ce s-a spus mai sus, este faptul ca si dupa atatea jocuri descoperim combinatii si strategii noi. Dar in special combinatii.
Ati jucat si cu ceva extensii? Daca da, care va plac cel mai mult? (Sau ce combinatii?) Mai am pana sa ajung la ele (deocamdata l-am jucat de 3 ori), dar sunt curios. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

suras333
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 84
Joined: 12 Nov 2018, 22:00

Re: Everdell - Printre copaci și printre văi, am scăpat de niște dulăi (scurte impresii)

Post: # 124736Post suras333
16 Aug 2021, 22:25

Am jucat cu tot ce a aparut pana acum.
Combinatia cea mai buna pentru noi - Jocul de Baza + Legends + Extra! Extra! + mare parte din Bellfaire.
Surprinzator, pentru ca initial nu m-a incantat ideea, cartile din Bellfire cu puteri ale jucatorilor mi se par cea mai buna aditie a jocului. Plus Legends.

Pearlbrook l-am jucat de cateva ori dar, pentru ca schimba cam mult dinamica jocului, suntem putin reticienti la al juca prea des.

Spirecrest l-am jucat doar 1 data, asa ca nu ma pot pronunta foarte bine, dar pare sa fie expansionul care se apropie cel mai mult de ideea originala.

De abia asteptam urmatoarele extensii :)

Spor la jucat!

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”