Dale of Merchants 3 - Primele impresii

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Dale of Merchants 3 - Primele impresii

Post: # 124290Post adelindumitru
18 Jul 2021, 17:28

Zilele astea am tot jucat Dale of Merchants 3, un deckbuilding game ceva mai atipic. În principiu, jocul e o cursă în care câștigă cel care etalează 8 seturi de cărți a căror valoare totală trebuie să urce de la 1 la 8 (dacă folosești mai multe cărți pentru un set, trebuie să aibă aceeași culoare). Tematic, jucătorii sunt niște negustori într-o lume de animale antropomorfizate care se bat pentru a construi cea mai frumoasă tarabă.

Spun că e un deckbuilder atipic pentru că victoria nu va fi obținută neapărat de cel care are cele mai bune cărți în pachet, ci de cel care știe cum să alterneze efectele cărților cu decizia de a renunța la ele atunci când le etalează.

Pe tura ta, ai de făcut una din următoarele 4 acțiuni: cumperi o carte din market, faci discard la cărți (inclusiv la 0 cărți!), joci o carte de Technique, sau etalezi un set (Format din una sau mai multe cărți de aceeași culoare). De cele mai multe ori, cărțile de Technique îți mai dau +1 acțiune pe care le o face (a la Dominion), ceea ce îți permite să înlănțuiești mai multe cărți pe tură. Interesant este însă că, spre deosebire de majoritatea deckbuilderelor, aici cărțile pe care le cumperi merg direct în mâna ta, iar cele pe care le folosești pentru a cumpăra merg în discard pile. De asemenea, îți păstrezi cărțile nejucate la finalul turei, și pur și simplu tragi cărți până ajungi la 5 cărți în mână (sau mai multe dacă ai anumite cărți care îți permit acest lucru).

Jocurile sunt foaaarte rapide (20-30 de minute în 2), dar nu simți că e un filler. Dacă e un punct la care jocul suferă (și aici e mai aproape de alte deckbuildere), e că vei simți nevoia de extensii după câteva jocuri. Pentru noi, asta nu e o problemă. Suntem conștienți că fără extensii Legendary nu ar fi ajuns jocul nostru favorit, și cumva e o limită asumată a deckbuilderelor. Asta nu înseamnă că joci 2 partide și asta a fost - doar că, la un moment dat, vei simți nevoia să încerci alte ghilde (”problema” e mai puțin pronunțată în jocurile de 2, unde folosești doar 3 ghilde din cele 6 incluse în joc per partidă - în 4 folosești însă 5 ghilde din cele 6).

Image

În plus, ne place că jocul e foarte portabil (cutia e foarte îngustă și ocupă extrem de puțin loc pe raft sau în bagaj).

Dacă vă place remi și dacă sunteți curioși de deckbuilding games, Dale of Merchants nu mi se pare deloc o alegere rea. Atenție însă că jocul are și multe elemente de take-that. Unele ghilde excelează la a încurca planurile altor jucători (ori le furi cărți, ori îi pui să facă discard). Sunt 2 ghilde incluse în Dale of Merchants 3 care au elemente de take-that.

În plus, nu vă așteptați la un joc foarte complex. Sunt unele decizii interesante pe care trebuie să le iei, dar jocul nu își propune să fie unul care să îți ”ardă creierii” (nu că ar fi o problemă că nu face asta, dar mi se pare bine de știut).

Toate acestea fiind zise, pentru noi e keeper, și e primul deckbuilding pur de la Marvel Legendary care ne-a prins și plăcut (am încercat Aeon's End, Star Realms si Legendary Encounters Alien - ultimul imi place doar mie :) ).

Review copy de la Snowdale Design.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”