Best new game - Iulie 2021

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Best new game - Iulie 2021

Post: # 124455Post Corwin
30 Jul 2021, 16:32

Am jucat doar 4 jocuri noi luna asta, plus o extensie, dar am reusit sa si rejoc 5 jocuri jucate o singura data inainte, asa ca per total sunt destul de fericit de lista de jocuri. :)

Jocuri noi:

:one: Art Decko (BGA studio) - un reprint (reimplementare?) al unui deck builder din 2019 care a fost doar pe Kickstarter cu un run foarte mic. De data asta a fost preluat de Rio Grande Games. In joc cumperi si expui picturi, si evident iti vor da puncte in functie de galeriile in care le expui (si cu cat expui mai repede cu atat vei lua mai multe puncte). Ai si ceva carti cu puteri speciale destul de basic. Jocul e destul de rapid dar cam prea simplist, nu-l vad sa fie foarte rejucabil, si nici nu mi se pare ca aduce ceva noutate extraordinara in lumea deck builderelor. 6 :sy: / 10

:two: Railroad Ink: Deep Blue Edition (BGA) - l-am invatat pentru turneul organizat de Proti prin discordul BG Romania. Un roll & write interesant pentru cei nostalgici dupa jocuri de tipul Pipes, dar faptul ca e efectiv zero interactiune in tot jocul il face complet neinteresant in multiplayer. Poate-i bun de solo, dar mi se pare ca devine repetitiv. 6 :sy: / 10, posibil sa mai scada.

:three: Rurik: Dawn of Kiev (boardgameplay) - un area control cu elemente de bidding si bataie. Am tot auzit lucruri bune de el, si am reusit in sfarsit sa-mi fac timp sa-l invat si sa-l joc. Si mi-a confirmat ca pur si simplu nu e pentru mine. Cred ca pentru multi va fi un joc bun, si nici nu e extraordinar de complex, deci ma astept sa prinda la multa lume. Dar pur si simplu nu are in joc elemente pe care le caut eu de obicei, iar partea de planificare/bidding nu e destul de satisfacatoare. 6 :sy: / 10

:four: Viscounts of the West Kingdom (face to face) - l-am tot vazut laudat ca un GWT-like game, asa ca ma bucur ca l-am jucat in sfarsit. Imi place mult ideea celor doua rondeluri legate (cu ceva restrictii de miscare intre ele), si a faptului ca numarul de pasi pe rondel depinde de cartea jucata, dar poate fi si suplimentat. Imi place de asemenea ideea de tablou de carti care-ti dau simboluri care-ti imbunatatesc diferite actiuni. Inseamna ca nu esti limitat la a face o actiune data de cartea tocmai jucata, poate o folosesti doar pentru miscare si pentru a iti adauga simboluri pentru actiuni viitoare. Partea de deck building a fost mai ciudata, ca poti cumpara doar o carte pe runda. La sfarsitul primului joc mi-am dat seama ca trebuie sa cumpar carti mult mai rar, si in schimb mai bine le activez din spatiul de pe board fara a le adauga in deck. Mai sunt si alte aspecte care-mi plac (castelul pe care pui oameni in mijloc, faptul ca iti poti rearanja tabloul de carti, ca poti declansa mai repede reshuffle, etc), dar deocamdata in prima partida combinatia de elemente a fost putin prea complicat de urmarit. Imi plac in general jocurile mai streamlined ca gameplay, si in asta sunt cam multe lucruri. Mai putine totusi decat in Paladins parca, asa ca sigur il mai rejoc. De data asta l-am jucat in 3 jucatori, si nu cred ca vreau sa-l joc in mai multi, prea multe variabile de la tura la tura ca sa vad utilitatea unui al patrulea jucator. 8 :sy: / 10

----

Jocul lunii: Viscounts of the West Kingdom! :crown:


----

Extensie noua:

- 7 Wonders Duel: Pantheon (BGA) - a fost super laudata extensia ca aduce un mecanism interesant, si anume faptul ca poti cumpara o carte de zeu fara sa iei o carte din piramida, ceea ce rupe acel flow in care fiecare jucator ia o carte. Dar cel putin online mi s-a parut ca face mai confuz un joc care altfel e foarte clar. As mai vrea sa joc de cateva ori dar preferabil live. Deocamdata nota e 8 :sy: / 10, si prefer jocul de baza fara extensie.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Best new game - Iulie 2021

Post: # 124467Post adelindumitru
31 Jul 2021, 23:53

Speram la mai multe, dar doar 3 au fost să fie:

:sy: :sy: :sy: :sy: :sy: Everdell Collector's Edition. Un titlu care îmi place tot mai mult de fiecare dată când îl joc. Un element pe care nu îl sesizasem inițial dar care acum a ajuns să fie printre atuurile pe care le menționez de fiecare dată când vorbesc despre acest joc e faptul că ce strategie vei aborda în fiecare partidă depinde la început într-o mare măsură de cărțile pe care le primești inițial și de configurația inițială a cărților de pe pajiște. După ce se ajunge la primăvară, și deja se rulează mai multe cărți, de cele mai multe ori va trebui să renunți la acea strategie inițială și să te adaptezi la o situație constant în schimbare. Alte părți pe care le apreciez tot mai mult la joc sunt diversitatea cărților de Pădure și a celor de Evenimente Speciale, care contribuie și ele într-o mare măsură la creșterea variabilității. De abia aștept să îl joc din nou!

:sy: :sy: :sy: :sy: :sh: Dale of Merchants (3 + Collection) . Un deckbuilding game care funcționează pe logica remi-ului, în care scopul e să îți construiești cea mai frumoasă tarabă cât mai repede, și faci asta etalându-te cu 8 seturi de cărți cu valori crescătoare de la 1 la 8. Având în vedere că valoarea maximă a unei cărți e de 5, va trebui să improvizezi la un moment dat și să faci seturi din mai multe cărți (care aparțin aceleiași facțiuni). Este un deckbuilding atipic, în care te concentrezi pe construcția pachetului dar și pe deconstrucția acestuia, având în vedere că trebuie constant să sacrifici anumite cărți cu efecte foarte bune astfel încât să poți câștiga. Deși unele facțiuni sunt destul de friendly, majoritatea au elemente de take-that, deci e cu siguranță un joc pe care cei cărora nu le place ca alți jucători să le strice planurile (uneori inclusiv random) vor vrea să îl evite. Este un joc ușor, foarte rejucabil, iar Dale of Merchants Collection introduce și un teanc uriaș de cărți care dau fiecărui jucător o putere specială pe parcursul partidei respective. E primul deckbuilder pur care ne-a prins după Marvel Legendary și acum sunt foarte curios să încerc și Valley of the Kings, care am înțeles că are elemente similare.

:sy: :sy: :sy: :sh: :sw: Imperium Classics. Dacă sunteți pe discordul de Board Games Romania și pe grupul de Facebook cu același nume, știți deja că este probabil unul din cele mai hulite jocuri apărute în ultimul timp în comunitățile din România. Se cumpără, se vinde, se cumpără și se vinde iar. Inițial nu voiam să contribui și aici la măcelul intentat împotriva acestui joc, dar sunt destul de supărat pe unele aspecte ce țin de joc astfel încât mi-am schimbat părerea. În primul rând, calitatea componentelor este slabă spre foarte slabă. Token-urile sunt neinspirate. Cărțile sunt de o calitate care te face să plângi dacă nu folosești sleeves (am 2 jocuri în colecție cu cărți de calitate mai slabă - Mandala Stones și Porto - dar în ambele cazuri cărțile sunt mai rezistente decât în cazul Imperium Classics). Cărțile nu vin înfoliate, ci acoperită cu o bandă subțire de plastic, ceea ce înseamnă că deja unele din ele erau albite pe la colțuri. La cât de rar o să joc jocul ăsta, nu-mi prea pasă, dar mi se pare trist să vezi asemenea componente în 2021, mai ales că Osprey Games produc de obicei jocuri de o calitate foarte bună. Lăsând asta la o parte,problema mea principală cu jocul este că ai foarte mult downtime, care deja e la limita toleranței în jocul de 2, și nici nu vreau să îmi imaginez cum e în 4. Mare parte din acest downtime e cauzat și de faptul că ai de gestionat foarte multe teancuri de cărți. Majoritatea civilizațiilor vor avea așa: un Nation deck, un Development deck, un Faction card, un draw deck, un discard pile, un play area în care poți să ai de la 0 la peste 10 cărți + cărți în mână. De asemenea în timpul jocului mai adaugi cărți în istorie (le îndeși sub Faction card), le pui în garizoană (le îndeși sub cărți din play area), și mai și cumperi cărți din piața centrală. E primul joc la care am simțit că dacă nu îmi organizez foarte bine spațiul de joc o să iasă haos. Interacțiunea dintre jucători e limitată, iar în regulament se precizează că în timp ce un jucător își face o procedură foarte complicată de clean-up deja celălalt jucător poate începe tura sa. Ceea ce practic înseamnă că și designerii și-au dat seama că no one really cares what the others are doing, pentru că ești lovit din toate părțile de informații încât e greu să urmărești și ce faci tu, darămite ce fac alții. În ciuda acestor lucruri, jocul face și foarte multe lucruri interesante, pe care nu le-am mai văzut în alte jocuri. Modul în care practic combină deckbuilding cu un fel de deck unlocking (ai anumite cărți la care ai acces doar după ce îndeplinești anumite condiții și îți dezvolți civilizația) e foarte inteligent. De asemenea, fiecare civilizație se simte destul de diferită față de celelalte, ceea ce asigură rejucabilitate. Ai unele civilizații mai agresive, altele care se concentrează mai mult pe anumite tipuri de cărți, ș.a.m.d. Modul în care funcționează piața centrală, cu o grămadă de tipuri de cărți pe care le poți adăuga (Popoarele tributare fiind favoritele mele) e de asemenea excelent. Nu o să îl joc din nou prea curând, dar la un moment dat sigur voi vrea să o fac, iar artwork-ul este absolut demențial, motiv pentru care rămâne în colecție. Nu îmi pare nicidecum rău că l-am luat, dar conștientizez totodată că nu e genul de joc pentru care să am răbdarea necesară. Sincer mi se pare mai curând un lifestyle game, pentru că sunt atât de multe lucruri de explorat încât poate fi jucat de nenumărate ori. Totul este însă să ai răbdarea să îl joci de atâtea ori încât ce am enumerat eu ca probleme să fie niște chestiuni pe care să nu le mai observi, pentru că se transformă în niște automatisme.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Iulie 2021

Post: # 124477Post ProfessorChaos
01 Aug 2021, 22:17

Incan Gold (jucat pe Boardgamearena) M-a surprins cat de repede merge si ce tensiune provoaca. Push your luck game in care alegi daca sa mergi mai departe in templu si sa risti sa cazi in capcana si sa pierzii toata comoara agonisita, sau sa te retragi cu mai putin dar sa-ti pastrezi putinul strans. Smecheria e ca atunci cand te retragi sau continui imarti totul cu cei care au ramas sau s-au retras impreuna cu tine. Rezulta dinamici interesante. Merge foarte bine de la 5 jucatori in sus, as zice eu. Distractie pura cu minime reguli cum am intalnit destul de rar. Nota 7.5

Demon Worker (fizic) La inceputul jocului faci drafting cu viitorii tai muncitori, fiecare cu propria lui putere. Apoi ii recrutezi si aduni resurse pe care la final o sa le convertesti in mai multe sau mai putine puncte. Smecheria e ca de fiecare cand trimiti muncitorul trebuie sa-l si platesti resurse, si daca vrei sa iti si aduca puncte la final, ai ghicit, trebuie sa-i dai din nou resurse. Treaba cu platitul de resurse nu e asa grava precum pare. Eu ce am gasit mai greu e trimisuld e muncitori in locuri unde deja sunt alti muncitori. Asta ustura mult buzunarul si de obicei nu prea merita. Varietatea e interesanta, si intr-adevar puterile muncitorilor sunt destul de misto daca reusesti sa le folosesti, dar parca nu-s asa multe locuri unde sa mergi si nu-s prea variate. Jocul e bunuț dar parcă e puțin prea complex pentru începători și puțin prea simplu pentru avansați. Nota 7/10

Fertility (fizic) Cam primul tile laying game care chiar mi-a placut. Pe stilul domino, cultivi desertul cu diferite resurse pe care le recoltezi si le plasezi in piete pentru a-ti aduce puncte, favorul zeilor, si multiplieres pentru si mai multe puncte. Dar ca sa pui resurse in piete, trebuie sa ai mai intai piete, pe care le cumperi folosind resurse. Ce dilema! Noroc ca unele costa 0. Oricum e un echilibru interesant intre ce resurse iei, ce piete iei si pe ce te axezi. Ai sansa sa construiesti si niste monumente daca plasezi piesele de domino intr-un mod propice. E un joc lejer, usor de inteles dar care e satisfacator. In forma actoala e un joc bun, care ar putea deveni foarte bun cu o extensie care sa ofere mai multa varietate de resurse, de optiuni de punctat si mai ales de table variabile. O surpriza placuta. Nota 7.5/10

Jocul lunii: Fertility
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Iulie 2021

Post: # 124479Post Corwin
01 Aug 2021, 22:57

Oare e cineva caruia NU ii place Everdell?! :D
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Iulie 2021

Post: # 124480Post Teddy
01 Aug 2021, 23:02

Corwin wrote:
01 Aug 2021, 22:57
Oare e cineva caruia NU ii place Everdell?! :D
Nu m-a impresionat. Nu l-am pastrat.
L-as rejuca, dar nu prioritar.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Iulie 2021

Post: # 124481Post Corwin
01 Aug 2021, 23:15

Nuuuuuuu...
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Iulie 2021

Post: # 124482Post Haddeo
01 Aug 2021, 23:53

Corwin wrote:
01 Aug 2021, 22:57
Oare e cineva caruia NU ii place Everdell?! :D
L-am jucat o sg data. Nu l-as mai juca decât dacă îmi zice cineva de incredere : “bai, l-ai jucat prost, ai ratat esențialul”
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Best new game - Iulie 2021

Post: # 124493Post sergiunastrut
02 Aug 2021, 18:48

Cele 12 titluri încercate pentru prima dată luna asta sunt descrise aici : https://www.playstoryshort.ro/l/noutati-iulie/.

Image

Featuring:
🥇 Praga Caput Regni
🥈 Dice Hospital
🥉 Genotype: A Mendelian Genetics Game
Yukon Airways
Rurik: Dawn of Kiev
Homebrewers
The Castles of Burgundy (Second Edition)
Isle of Skye: From Chieftain to King
Red Rising
Dune: Imperium
On Tour (Second Edition)
Mystic Vale
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Iulie 2021

Post: # 124494Post rabesandratana
02 Aug 2021, 18:53

ProfessorChaos wrote:
01 Aug 2021, 22:17


Demon Worker (fizic) La inceputul jocului faci drafting cu viitorii tai muncitori, fiecare cu propria lui putere. Apoi ii recrutezi si aduni resurse pe care la final o sa le convertesti in mai multe sau mai putine puncte. Smecheria e ca de fiecare cand trimiti muncitorul trebuie sa-l si platesti resurse, si daca vrei sa iti si aduca puncte la final, ai ghicit, trebuie sa-i dai din nou resurse. Treaba cu platitul de resurse nu e asa grava precum pare. Eu ce am gasit mai greu e trimisuld e muncitori in locuri unde deja sunt alti muncitori. Asta ustura mult buzunarul si de obicei nu prea merita. Varietatea e interesanta, si intr-adevar puterile muncitorilor sunt destul de misto daca reusesti sa le folosesti, dar parca nu-s asa multe locuri unde sa mergi si nu-s prea variate. Jocul e bunuț dar parcă e puțin prea complex pentru începători și puțin prea simplu pentru avansați. Nota 7/10
Mie mi-a placut mai mult. :) O sa vorbesc si eu despre el, cand o sa imi fac timp sa postez.
ProfessorChaos wrote:
01 Aug 2021, 22:17
Fertility (fizic) Cam primul tile laying game care chiar mi-a placut. Pe stilul domino, cultivi desertul cu diferite resurse pe care le recoltezi si le plasezi in piete pentru a-ti aduce puncte, favorul zeilor, si multiplieres pentru si mai multe puncte. Dar ca sa pui resurse in piete, trebuie sa ai mai intai piete, pe care le cumperi folosind resurse. Ce dilema! Noroc ca unele costa 0. Oricum e un echilibru interesant intre ce resurse iei, ce piete iei si pe ce te axezi. Ai sansa sa construiesti si niste monumente daca plasezi piesele de domino intr-un mod propice. E un joc lejer, usor de inteles dar care e satisfacator. In forma actoala e un joc bun, care ar putea deveni foarte bun cu o extensie care sa ofere mai multa varietate de resurse, de optiuni de punctat si mai ales de table variabile. O surpriza placuta. Nota 7.5/10

Jocul lunii: Fertility
Fertility chiar ca e o surpriza placuta in randul jocurilor de acest gen. In afara de Carcassonne, cred ca doar Fertiliry si poate Small Islands, pot spune ca au reusit sa ma prinda cu adevarat, pe partea asta de tile placement.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Iulie 2021

Post: # 124500Post Corwin
02 Aug 2021, 22:37

Trebuie să încerc și eu Fertility în cazul ăsta. Small Islands e printre jocurile mele preferate.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Best new game - Iulie 2021

Post: # 124517Post emisanSB
03 Aug 2021, 15:11

🔸 In iulie am reusit sa bifez la jocuri noi incercate doar unul sigur si anume, Cascadia, un joculet simpatic si simplut, de familie, creat de aproximativ aceeasi echipa ce a produs anul trecut Calico.
Sunt destul de multe asemanari intre cele doua jocuri insa suficiente deosebiri incat sa poata fi pastrate ambele in colectie (cel putin o vreme).

Cascadia e un tile drafting + tile laying in care 1 - 4 jucatori incearca sa creeze un mic ecosistem compus din tile-uri habitat (5 tipuri) pe care sunt plasate tokene cu specii (alte 5 tipuri)
In fiecare tura din cele 20, jucatorii vor alege un nou tile habitat din cele 4 disponibile, precum si tokenul wildlife asociat aleatoriu cu tile-ul si vor plasa noul habitat langa cele detinute deja iar ”animăluțul” va merge pe unul din tile-urile habitat ce permit plasarea acestuia.
Scopul final este acela de a crea pattern-uri cat mai eficiente din punct de vedere al punctarii finale: fiecare specie de animale iti aduce puncte in functie de modul de plasament al acestora si de cartile de scor disponibile pentru partidă iar habitatele cu cat sunt mai mari, cu atat mai multe puncte primesti + bonusuri pentru jucatorul care are cel mai mare habitat din fiecare tip.
Per total jocul e un mic puzzle ce trebuie rezolvat cat mai eficient iar in ajutor mai vin si tokenele natura care permit incalcarea regulilor de drafting. Cascadia se simte ca un ”joc de primavara”, placut, rapid si relaxant.

Comparativ cu Calico: In Cascadia randomness-ul draftingului are mult mai putin impact plus ca exista metode de mitigare a acestuia insa Calico cred ca este jocul mai frumos, mai bun si cu mai multe sanse de a ramane in colectie o perioada indelungata.

Nota 7.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Best new game - Iulie 2021

Post: # 124518Post emisanSB
03 Aug 2021, 15:16

Corwin wrote:
01 Aug 2021, 22:57
Oare e cineva caruia NU ii place Everdell?! :D
In mod sigur.
Numai pe BGG are in jur de 800 de rating-uri intre 1 si 5 ;)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Best new game - Iulie 2021

Post: # 124558Post adelindumitru
05 Aug 2021, 11:24

emisanSB wrote:
03 Aug 2021, 15:16
Corwin wrote:
01 Aug 2021, 22:57
Oare e cineva caruia NU ii place Everdell?! :D
In mod sigur.
Numai pe BGG are in jur de 800 de rating-uri intre 1 si 5 ;)
Totuși are 24.000 de rating-uri și media e de 8.1. Are sub 400 de rating-uri între 1 și 4, iar multe din ele sunt date de persoane care au ceva împotriva publisher-ului, nu neapărat împotriva jocului.

Sunt convins că sunt multe persoane (și doar aici s-au pronunțat deja destule) cărora nu le place jocul, dar mi se pare că overall e unul din cele mai îndrăgite jocuri de pe BGG.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Best new game - Iulie 2021

Post: # 124560Post emisanSB
05 Aug 2021, 12:58

Nu am nimic cu Everdell. E un joc indragit de multa lume dar asta nu il apără de calificative precum overrated/overpriced/overproduced.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Best new game - Iulie 2021

Post: # 124563Post VZQ
05 Aug 2021, 13:31

emisanSB wrote:
05 Aug 2021, 12:58
Nu am nimic cu Everdell. E un joc indragit de multa lume dar asta nu il apără de calificative precum overrated/overpriced/overproduced.
Overrated, nu; overpriced, da; overproduced....versiunea standard, nu. IMO, of course.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Iulie 2021

Post: # 124629Post Teddy
10 Aug 2021, 14:55

A sosit momentul sa dau cu subsemnatul.

In luna iulie am jucat 62 (22%online) de partide, 41 de jocuri, din care 18 noi.

1. My city - Knizia and legacy.. ok, that's new.. to me at least. In principiu fug de jocurile legacy pentru ca nu vreau sa aloc atata timp. Charterstone mi-a ajuns cu o campanie si jumatate. Am primit ceva feedback ca jocul este foarte digerabil. M-am lasat convins. Este un flip & place. Tetris like, cu ceva reguli care se schimba de la episod la episod. Incepe foarte light si incet incet se complica. Am jucat de 2 ori, cate 2 episoade si abia astept sa-l mai pun pe masa. Ne place.

2. Lost Cities: roll & write - Spoiler Alert! Concureza la jocul anului :)) That good! Acum sa imi explic afirmatiile. Roll & write, deja pornea cu avantaj. Este un joc light de 20min merge f bine de la 2-5. Cel mai mult l-am jucat in 3 si 4. Pe scurt dai cu 6 zaruri. 3 pt culoare, 3 pentru numere. Jucatorul activ alege o combinatie si ceilalti jucatori isi aleg dintre cele ramase. Exista 6 culori si numerele sunt de la 0 la 10. Poti incepe orice culoare cu conditia sa pui un numar egal sau mai mare ca cel pe care l-ai plasat ultima data pe acea culoare. Exista bonusuri de vaze, completarea unei casute sau bridge care iti da 20 de puncte daca esti primul. Se aduna toate punctele. Este atat de variat fiecare joc pentru ca depinde de ce se da pe zar.. cu ce numere alegi sa pornesti incat te tine cu sufletul la gura si speri si tu la un 8 verde sa faci un bridge la verde, dar se da doar 7 verde si tu nu mai poti sa-l pui.. Anyway, daca il prindeti, luati-l cu incredere. A placut la toata lumea cu care l-am jucat si de asta am inregistrat 7 partide deja.

3. BArenpark - constat ca incep sa-mi placa din ce in ce mai mult polyomino games. Este destul de light si sper sa nu ma plictisesc asa repede de el. In 2 partide deja as face o pauza. Scorurile sunt destul de stranse. Cred ca se termina la interval de 15 puncte intre locul 1 si locul 4. Asta inseamna ca fiecare mutare care iti da un punct in plus devine foarte valoroasa. E frumos, light si dureaza aprox 45min.

4. Flamme Rouge -(2partide in 4 j) - o cursa de ciclism. Este un race game foarte fain, light si rapid. Ai 2 ciclisti, fiecare cu setul lui de carti. Pe tura joci o carte pentru fiecare ciclist. Castiga jocatorul al carui ciclist trece linia de sosire primul. Pare usor, nu? Se complica cu diverse harti. Ai varianta sa-ti faci singur cursa cu diferite restrictii/bonusuri pe anumite segmente. Nu vrei sa fii primul din pluton pentru ca iei vantul in fata(adica adaugi in deck-ul tau o carte de varoare 2), dar nu vrei sa ramai nici ultimul ca s-ar putea sa ramai de caruta. E fain

5. Alhambra: Roll & write (1 partida in 4j)- Din pacate nu poate intra nici macar la categoria de mizerii. Mi se pare un joc neterminat. Nu faci mare lucru in jocul asta. Se fac puncte putine si din putine lucruri. Pacat.

6. Bottom of the 9th (1partida in 2j) - baseball in 2 jucatori. Interesant, dar nu prea. Are niste mecanici cel putin dubioase. Trebuie sa stapanesti foarte bine actiunile posibile de pe zar pentru ca in momentul in care se da ceva anume, fiecare jucator incepe un frenzy de dice rolling si primul care da hit, ori avanseaza, ori il elimina pe celalalt. Sunt multicele chichite si de asta ne dadeam seama pe parcurs ca ceva nu faceam bine. L-as mai juca. Nu mi s-a parut chiar bomba.

7. Cat cafe (1 partida in 2j) - Un joc super light, roll & write. Poate fi jucat pnp, drept urmare l-am vandut si am plastifiat cateva foi, iar zaruri am. :) Ai 5 turnuri pentru pisici si pui diverse accesorii pe turnurile de pisici: soricei, casa, fluturi si altele.. fiecare are un bonus in functie de plasare. Parca se termina cand s-au completat 3 din 5 turnuri.

8. Coal baron the great card game (1 partida in 2j) - nu am jucat Coal Baron, asa ca a fost o impresie fara comparatie. Interesant, dar putin repetitiv si foarte fiddly cu teancuri de carti si matchuiri . AS fi curios sa-l incerc si in 3 jucatori sa vad cum se schimba dinamica. Ai un sistem de licitatie in care pui un muncitor si faci actiunea. Urmatorul care vrea sa faca actiunea trebuie sa puna fix 2 muncitori si daca mai ai in mana doar carte cu 3 sau 4 muncitori nu o poti face. Trebuie calculat destul de bine cu ce carti vrei sa ramai in mana ca sa-ti poti face urmatoarea actiune planuita.

9. Destinies - un joc foarte frumos, dar putin dezamagitor la gameplay. L-am jucat in 3 si nu-l recomand. 1 sau 2 cred ca este ideal. A durat prea mult si uneori simteam ca ma invart in cerc si nu stiam ce mai trebuie sa fac. Se joaca prea mult pe aplicatie si prea putin pe masa. Miniaturile sunt greu de distins. Mai este si in sistem legacy, deci ar fi bine sa-l joci cu aceeasi.. alta problema pentru mine.

10. Dwellings of Eldervale - doamne, arata atat de bine jocul asta, mai ales cu miniaturile pictate, dar pe cat de frumos este pe atat de dezamagitor ca gameplay pentru mine. Are un sistem de combat de toata jena. Dai cu 5 zaruri si dai 5 de 5. Cel care se apara da cu un singur zar si daca a dat 6 te-a batut pentru ca se compara cea mai mare valoare de pe zaruri. Nu tin sa-l mai joc. Mi-am facut damblaua. Ma influenteaza si pretul astronomic.

11. Paris: New Eden (1partida -3j) - Mi-a placut tema acestui joc. Suntem la Paris, dupa apocalipsa.. WTF?! Tema este 0/degeaba. Altfel jocul este ok, destul de light, worker placement cu dice drafting. Mecanicile m-au atras mai mult decat altceva. Daca nu iti iei mai multe carti de misiuni, nu prea ai sanse la acest joc. Locul 1 54p, locul 2 40p. Il mai tin pt 1-2 partide, dar nu va prinde radacini.

12. Pax Pamir 2nd Ed - wow.. foarte fain jocul. Neaparat de jucat in 4 si cu cat stiu toti de la masa cum se joaca cu atat mai bine. Este foarte documentat jocul, foarte tematic si foarte bun. Dureaza ceva si trebuie sa fii atent la ce face fiecare si ce carti are in fata. Din pacate nu va prinde masa la mine si il voi da, dar ramene in grupul meu de joaca.

13. Pharaon - Un joc scumpicel, care nu prea isi merita banii (250lei - nou). Daca ar fi fost mai ieftin ar fi primit o nota mai mare din partea mea. Este un joc de o ora cu un fel de worker placement si incerci sa faci mai multe lucruri, dar nu le poti face pe toate. Conteaza cand zici pas pentru ca risti sa le dai avantaje prea mari celorlati care au zis pas si tu inca faci actiuni. I-a placut sotiei mai mult decat mi-a placut mine.

14. Pina Pirata - este un joc de copii si este slab rau(pt adulti).. l-am intrerupt dupa prima runda pentru ca era prea bun sa-l ducem la capat

15. Rurik: Dawn of Kiev - un hibrid de mecaniseme. 80% din joc se desfasoara pe plansa mica de unde licitam pentru actiuni si restul pe harta mare. Conteaza foarte mult ce fac si ceilalti jucatori. Se ocupa spatiile repede si te intereseaza si ordinea in care se fac actiunile pentru ca degeaba ai prins loc sa faci o batalie daca tu nu ai mai prin loc sa-ti muti armatele pe harta. A fost o experienta placuta, dar nu m-a impresionat si nu l-as rejuca foarte des.

16. Rush & Bash - o mizerie!! Bahahaha.. o cursa de masini gen Mario Kart. Pui bolovani, lansezi rachete cu niste abilitati speciale unice pentru fiecare caracter care pot da niste rasturnari de situatie funny. Trebuie tratat ca atare si toata lumea va incerca sa-ti puna bete in roate. Nu a fost wow, dar o experienta placuta.

17. Terramara - (1partida - 2j) - Am pus si eu gherutele pe jocul asta. Productia mi s-a parut in stilul Alea. Culori sterse, fade cu un maro predominant. Are un worker placement interesant in sensul ca poti plasa un om pe o actiune din randul 5 si o faci pe loc, dar omul il vei recupera abia in tura 5. In doi jucatori am avut dummy players pe harta si era aglomeratie mare si totul era greu de obinut.. incetisor am facut rost de resurse de tot felul, le-am transformat in puncte si am cumparat carti si ne-am trezit in tura 5 ca nu mai aveam de unde sa facem rost de resurse, ci doar posibilitatea sa le transformam... jocul are variable setup si ii da rejucabilitate, dar m-am simtit strans cu usa tot jocul. Ai si un grade worker pe stilul Viticulture pe care il poti plasa oriunde chiar daca e ocupat si e gratis.. Mixed feelings.

18. Tidal Blades - S-a mai scris de cateva ori despre acest joc. Nu este stilul meu, insa observ un pattern in care tot zic ca nu este stilul meu si totusi il joc. Pe principiul ca sunt dispus sa joc aproape orice joc macar odata. Bun, l-am luat, l-am citit si ne-am pus la joaca. (2partide in 3j). Are o prezenta impunatoare pe masa cu 5 planse de joc + 4 player boards + tona de zaruri + carti.. There seems a lot going on here, dar este destul de fluid jocul si merge binisor. Citisem ca trebuie sa ai ceva noroc la zar petru ca la fiecare challenge sau bataie cu monstrii tre sa dai si cu threat die care iti poate face rau. Imi place ca ai variante de a combate acest noroc si te inarmezi cu scoici sa faci fata acelui thread die, altfel vei pierde un zar.. deci daca esti nepregatit, mai bine nu te bazezi pe noroc si iti iei scoici. E mult de scris la jocul asta, dar deja m-am intins mai mult decat trebuia cu postarea...pt ca am jucat ceva.. Long story short mi-a placut, abia astept sa-l rejoc si ma gandesc sa-i cumpar si extensia, iar eu nu sunt fan extensii. In ambele partide am observat ca nu prea ne-am dus sa ne batem cu monstrii, decat in ultima tura si ma intreb daca asa e gandit, sau mi-a scapat ceva.. sau pur si simplu asta a fost stilul nostru de joc.. Mai e de explorat.. Fiecare caracter are deck-ul lui de carti din care nu vei folosi foarte multe, dar sunt foarte utile cu abilitati permanente.. gamechanger.. dar daca mergi pe carti, ramai in urma la alte dial-uri.. sunt 4 dial-uri.. unul este pt carti, cum ziceam, altul este pt nr de zaruri cu care poti sa dai roll in battle/challenge, unul este pt cate zaruri poti refreshui si upgrada la sf turei si al 4-lea iti creste beneficiile unor carti de stunt. All in all, surprinzator, dar mi-a placut!

Iar pentru cei care au rabdat sa-mi citeasca aberatiile pana la final avem un top:

Locul 3: Pax Pamir 2nd Ed

Locul 2: Tidal Blades

Locul 1, evident, Lost cities R&W

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Iulie 2021

Post: # 124635Post rabesandratana
10 Aug 2021, 17:26

Teddy wrote:
10 Aug 2021, 14:55

Locul 1, evident, Lost cities R&W

Mi-ai adaugat acum si mie jocul asta in wishlist, ca mi-au placut foarte mult Lost Cities the card game, dar si Lost Cities the board game, asa ca probabil ca ar trebui sa urmeze si asta acelasi tipar, chiar daca nu prea sunt deloc fan pe partea asta de roll and write.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 757
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Iulie 2021

Post: # 124639Post Gi0ny
10 Aug 2021, 18:05

nici eu nu eram fan roll/flip & write. Pana sa joc mizeriile lui Teddy :)) Nu sunt fan dar am inceput sa cumpar si sa joc astfel de jocuri.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Iulie 2021

Post: # 124640Post Haddeo
10 Aug 2021, 19:15

Gi0ny wrote:
10 Aug 2021, 18:05
nici eu nu eram fan roll/flip & write. Pana sa joc mizeriile lui Teddy :)) Nu sunt fan dar am inceput sa cumpar si sa joc astfel de jocuri.
Cum era vorba aia:
“Spune-mi cu cine te joci ca sa-ți zic ce mizerii o sa ajungă sa-ți placa.”
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Iulie 2021

Post: # 124645Post Corwin
10 Aug 2021, 22:52

Teddy wrote:
10 Aug 2021, 14:55
10. Dwellings of Eldervale - doamne, arata atat de bine jocul asta, mai ales cu miniaturile pictate, dar pe cat de frumos este pe atat de dezamagitor ca gameplay pentru mine. Are un sistem de combat de toata jena. Dai cu 5 zaruri si dai 5 de 5. Cel care se apara da cu un singur zar si daca a dat 6 te-a batut pentru ca se compara cea mai mare valoare de pe zaruri. Nu tin sa-l mai joc. Mi-am facut damblaua. Ma influenteaza si pretul astronomic.
Uf, suna foarte enervant combatul... Mai cade putin in lista de incercat.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”