Ankh vs Mezo

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Bishop8799
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 124
Joined: 29 Oct 2019, 12:10

Ankh vs Mezo

Post: # 125527Post Bishop8799
24 Sep 2021, 18:11

Salutare,

Acum cateva zile ma manca palma sa cumpara Ankh. Asa ca am facut ce face un gamer constiincios si m-am pus pe citit reviews si prin asta ma refer ca m-am uitat ca nebunul pe youtube :lol: . Dupa ce am prospectat am fost suprins sa constat ca Ankh prezinta o groaza de elemente comune cu Mezo.

Cateva asemenari: tematica ( Gods fighting for dominance), ambele au o mecanica de devotion, chiar daca putin diferita. In Mezo devotion poate fi convertita in puncte were as la Ankh am vazut ca devotionul reprezinta punctele direct. In ambele jocuri combatul se rezolva cu carti si apare dinamica de "a urmari ce carti a jucat oponentul ca sa vad ce poate sa mai joace" ( un fel de counting cards). Ambele cresc tensiunea prin diferentierea intre batalii. Sunt regiuni de care nu esti interesat si regiuni pe care vrei cu adevarat sa le castigi.

Cu aceste lucruri in minte as vrea sa stiu daca este cineva care a jucat ambele jocuri si care imi poate da un feedback. Ma intereseaza sa stiu cat de asemanatoare sunt pt ca nu as vrea sa am 2 jocuri in colectie cu aceiasi feeling/vibe.

Multumesc,
Radu

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Ankh vs Mezo

Post: # 125591Post ProfessorChaos
28 Sep 2021, 10:36

Salut, le-am jucat eu pe ambele. Nu consider ca seamana deloc ca feeling. Sunt sigur de asta pt ca eu am Mezo si vreau si Ankh si nici eu nu vreau "dubluri" in colectie.

Mezo e mult mai lung si mai incet fata de Ankh. Ankh il cam dai gata intr-o ora jumate maxim. In Ankh unitatile raman mai mult pe tabla, la Mezo la finalul fiecarei ere majoritatea se intorc al jucatori daca n-au ajuns in iad. Ankh are mai putine unitati de manevra si nu e vorba doar de majoritati pe teritorii cat si de pozitionarea spatiala pe tabla - conteaza mult pe langa ce te afli si ce blochezi pe hexurile alea. Zeii din Mezo mi se par mai conturati decat cei din Ankh - au mai multe lucruri diferite intre ei. In Ankh fiecare are doar o putere unica ceea ce da niste personalitate, dar parca nu suficienta. Eroii personali din Mezo sunt foarte importanti si nu exista asa ceva in Ankh.

Ce mi se pare cel mai asemanator e ca puterile pe care ti le alegi pe tabla peronala sunt aceleasi in fiecare joc.

Sper sa te ajute ce am scris. Daca-ti mai vine vreo intrebare iti raspund bucuros. Imi plac ambele. Acum intre ele imi place mai mult Mezo pentru ca il simt mai epic si imi place mult tematica Sud Americana.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

Bishop8799
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 124
Joined: 29 Oct 2019, 12:10

Re: Ankh vs Mezo

Post: # 125742Post Bishop8799
02 Oct 2021, 21:40

cool thanks. Inca investighez Ankh :). Orice info ajuta.

Ms inca odata.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”