Best new game - noiembrie 2021

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
Norowas
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 298
Joined: 04 Sep 2019, 11:22
Location: Bucharest

Re: Best new game - noiembrie 2021

Post: # 127064Post Norowas
09 Dec 2021, 11:50

Scrii de Pfister dar tot la Uwe ți-e gândul 😂

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Best new game - noiembrie 2021

Post: # 127065Post adelindumitru
09 Dec 2021, 11:55

Norowas wrote:
09 Dec 2021, 11:50
Scrii de Pfister dar tot la Uwe ți-e gândul 😂
Ups... :oops:

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - noiembrie 2021

Post: # 127066Post DeeDee
09 Dec 2021, 13:12

Am jucat si eu Argent: The Consortium acu ceva ani, si mi-a placut foarte foarte mult.
Nu inteleg cum de nu a avut popularitate mai mare decat alte titluri care au facut valva si sunt si acum in topuri.
Poate ca manualul nu e cel mai explicit, sau grafica nu sare in ochi, insa de fiecare data a fost o placere sa il vad pe masa.

Sper sa fie descoperit si de altii cu timpul.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Best new game - noiembrie 2021

Post: # 127079Post Ailur
10 Dec 2021, 15:54

adelindumitru wrote:
09 Dec 2021, 10:40


:sy: :sy: :sy: :sy: :sy: Mind MGMT. Un joc complet diferit față de ce jucăm de obicei, un joc de tip hidden movement / deduction în care un jucător este Agenția Mind MGMT, iar altul este un Rogue Agent încercând să detecteze unde se află reprezentantul agenției. Cine joacă de partea Agenției va primi un player screen și o hartă în miniatură a hărții mari pe care desenează pașii pe care îi face.
Daca ti-a placut atat de mult, recomand si Specter Ops. Pentru mine e THE hidden movement game.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1342
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Best new game - noiembrie 2021

Post: # 127299Post ProfessorChaos
27 Dec 2021, 05:21

Robin of Locksley Iti plimbi piese care se misca precum caii din sah pentru a strange seturi de carti de diferite culori care sa te ajute sa iti misti piesa de pe margine. Inaintezi cat poti de mult atata timp cand indeplinesti conditia de pe cartea urmatoare. E un racing game pentru 2 jucatori, deci cine ajunge primul la final castiga. Nu mi s-a parut nimic special. Nota 6

Mindbug Micro game in care carti pe care le joci din mana ranesc adversarul sau creaturile lui. Adversarul are optiunea de 2 ori in joc sa-ti captureze 2 creaturi si sa le foloseasca impotriva ta. Timingul e foarte important. Unele dau damage mult, altele blocheaza, altele nu pot fi blocate. Si nu stii de la inceput ce carti ai tu in pachet si ce are adversarul. Un fel de MTG foarte light. Simpatic, dar cred ca m-as plictisi repejor de el. Nota 7

The Castles of Tuscany Un fel de Castles of Burgundy fara zaruri si mai streamlined, modernizat. In functie de ce cladire construiesti pe parcela ta activezi anumite puteri speciale care te avanseaza. Merita incercat si mi se pare un joc bun de familie sau de jucat in 2. Cu cat faci puncte mai repede cu atat mai bine. Cu cat poti trage mai multe carti in mana cu atat mai mult spatiu de manevra. Nota 8

Viscounts of the West Kingdom Un heavy euro cu iconografie atat de desteapta ca aproape ii scade din complexitate. Iti misti cavalerul prin regat si in functie de unde pica faci diferite actiuni. Un element interesant este modul in care iti joci cartile din deck si cum de la o tura la alta avanseaza pe boardul tau pana cand la un moment dat ies si iti ajung in discard. Foarte dragut mecanismul asta combinat cu deck building. Angajatii corupti sunt si mai flexibili dar risti sa fii miscat pe un track care balanseaza intre virtute si coruptie. Ca sa poti face miscari puternice cam trebuie sa strangi multe resurse pe care sa le folosesti in masa cand ai combinatiile bune de carti. Pare ca se misca cam incet daca nu stii ce faci, dar sistemul e fascinant si divers. Per total imi place mai mult decat Paladins si mai putin decat Architects, dar toata seria e grozava, chiar daca ultimele doua sunt mult mai complexe. Mai e nevoie de o partida ca sa-mi fac o impresie finala dar deocamadata primeste nota 8.5.

Game of the month (november): Viscounts of the West Kingdom
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”