Best new game - Decembrie 2021

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Best new game - Decembrie 2021

Post: # 127407Post sergiunastrut
05 Jan 2022, 15:26

Din cele 41 de partide din decembrie, doar 24 au avut loc fizic. Din cele 28 de jocuri unice, 13 titluri au fost încercate pentru prima dată, iar impresiile mele despre ele le găsiți aici:
https://www.playstoryshort.ro/l/noutati-decembrie/

Image

În ordinea preferințelor:
🥇 IKI
🥈 1923 Cotton Club
🥉 Crystal Palace
4. Shinkansen: Zero Kei
5. Red Outpost
6. Nippon
7. ArchRavels
8. Russian Railroads
9. Tales of Glory
10. Reavers of Midgard
11. Venice
12. 7 Wonders: Architects
13. Lords of Zanora
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Decembrie 2021

Post: # 127923Post ProfessorChaos
26 Jan 2022, 13:40

Cubitos Cursa in care folosesti dice pool building si dai cu zarurile ca sa te misti. Exista riscul sa dai cu zarul si sa "faci bust" dar primesti niste avantaje in schimb. Altfel in functie de rezultatele obtinute te misti si iti cumperi zaruri mai bune, iti activezi puteri speciale si tot asa. Si pe tabla sunt locatii care iti dau beneficii ca sa avansezi mai repede. Imi place ca seturile de zaruri sunt aceleasi dar poti juca cu abilitati diferite si exista multe seturi abilitati pentru zaruri din care sa alegi. Experienta a fost placuta si nu prea complicata, pote un pic fiddly dar pe mine nu m-a deranjat. Nota 7.5

Gloomhaven: Jaws of the Lion M-a prins dupa cateva partide. Imi place progresia personajelor si cumva sunt curios si de poveste. Mecanicile sunt solide. Ce ma deranjeaza e ca desi totul e aranjat bine pentru o experienta introductiva e inca foarte fiddly de setup si resetat. Pare cumva artificial transformat intr-un joc campanie si cvasi-legacy desi se putea rezuma la mai putin deschis de plicuri si schimbat de carti si scris pe harti. O sa-l joc si probabil o sa-mi placa si in continuare. Nu pot sa-mi imaginez ce experienta ar fi pentru mine originalul. Cred ca m-ar enerva foarte tare sa ma chinui cu construitul de harti si sa bag si sa scot tokenase din diverse cutiute. Per total il respect si e un joc care stie sa te atraga in lumea lui. Nota 8

extensie Mezo: God Pack Imi place mult Mezo si acum am avut ocazia sa incerc si zeii din extensia asta. Sunt foarte diversi si interesanti. Must buy pentru fani. Zeii noi au cateva puteri foarte spectaculoase si miniaturile sunt brici. Sunt in curs de pictare. Nota 9

Jocul lunii: Jaws of the Lion
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”