Food Chain Magnate - in sfarsit un Monopoly killer?

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Food Chain Magnate - in sfarsit un Monopoly killer?

Post: # 127768Post Imago
19 Jan 2022, 22:29

Recent am vazut pe Bursa o copie de Food Chain Magnate la vanzare, si tinand minte toate laudele aduse acestui joc, am hotarat sa-mi vand un rinichi si sa o cumpar.
Puteti intreba - insa ce au Food Chain Magnate si Monopoly in comun? Are FCM zaruri? Nu. Distruge prietenii de o viata? Nu. Dureaza 5 ore? Nu si iar nu.
Atunci de ce Doamne Iarta-ma incerci sa ma convingi ca FCM ar putea inlocui Monopoly din viata mea?
Bine. Fie.
1. Ambele au bani de hartie de foarte proasta calitate.
2. Daca jocul tau Monopoly e o copie chinezeasca de pe Aliexpress, atunci ambele au cutii subtiri de proasta calitate, plus restul componentelor arata de parca sunt PnP. Daca insa Monopoly-ul tau este din Carrefour - ghinion, nu te vei putea plange ca tabla de joc e facuta in Paint.
3. Ambele sunt jocuri economice, iar Food Chain Magnate este jocul pe care-l cautam eu pentru a-mi da acel feeling “money making machine” de care ma bucuram la Monopoly, insa fara sa-mi rastoarne colegii masa cand dau faliment .

Asa ca duminica trecuta am intins jocul proaspat achizitionat pe masa. Oh boy, acesta ocupa intreaga masa extensibila a mea, cand il joc in 2P. Nu stiu cum as putea sa-l joc in 4.

Auzisem ca acest joc ar fi din categoria super grea, avand o multime de roluri pentru angajati, un fel de tech tree, milestones si 7 faze de joc. Insa mie procedura de joc mi-a parut chiar simpla.FCM are capacitatea sa devina un brain burner, insa nu in 2 persoane, cum l-am jucat eu sambata, ci probabil de la 3P+.

Prietenul cu care l-am jucat are putina experienta cu jocurle euro, si mai ales euro heavy. Eu dormisem 5 ore in acea noapte, caci revenisem dintr-o calatorie, si am invatat jocul cu 30 de minute inainte de partida, dupa un tutorial de pe youtube. Pot sa zic ca l-am prins din mers, jocul fiind foarte intuitiv. Si l-am si batut mar pe prietenul neexperimentat in jocuri economice dificile.

Ca joc economic pot sa confirm ca-si face cu varf si indesat treaba. Mai am un Imperial pe care as vrea sa-l incerc, si un Power Grid Deluxe. Insa FCM in 2 e un pic dezamagitor. Imi dau seama cum s-ar complica in 3 sau 4, insa nu stiu unde ar incapea 4 jucatori la masa mea, cand 70% din suprafata e ocupata cu cartile de rol si milestones.

Nota: Astept sa-l joc cu minim 3 jucatori.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Food Chain Magnate - in sfarsit un Monopoly killer?

Post: # 127770Post Haddeo
20 Jan 2022, 00:06

Îți trebuie ceva de genul:
https://boardgamegeekstore.com/products ... -accordion

Dar nu da banii la bgg.
Și niste erasable milestone boards
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Food Chain Magnate - in sfarsit un Monopoly killer?

Post: # 127773Post Imago
20 Jan 2022, 09:21

Hm, arata foarte bine, o sa incerc sa le gasesc.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Food Chain Magnate - in sfarsit un Monopoly killer?

Post: # 127782Post dmx85
20 Jan 2022, 18:45

pt mine un inlocuitor viabil pentru Monopoly ar putea fi Imperial. Pe locul 2 poate Power Grid. FCM, in afara de componente, nu are nimic in comun cu Monopoly, poate doar faptul ca dureaza o vesnicie. E un joc ok, dar eu aveam asteptari mai mari de la el.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Food Chain Magnate - in sfarsit un Monopoly killer?

Post: # 127791Post Imago
21 Jan 2022, 08:32

dmx85 wrote:
20 Jan 2022, 18:45
pt mine un inlocuitor viabil pentru Monopoly ar putea fi Imperial. Pe locul 2 poate Power Grid. FCM, in afara de componente, nu are nimic in comun cu Monopoly, poate doar faptul ca dureaza o vesnicie. E un joc ok, dar eu aveam asteptari mai mari de la el.
Am Imperial si Power Grid cumparate, sunt trecute pe lista sa le incerc.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”