Eclipse - cea mai iubita 4X din harem (plus sora ei mai tanara)

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Eclipse - cea mai iubita 4X din harem (plus sora ei mai tanara)

Post: # 127813Post Imago
22 Jan 2022, 21:35

Image

Clash of Cultures+Civilizations. Runewars + Banners of War. Space Empires 4X. Era of Tribes. Daca acestea ar fi sotii intr-un harem 4X, Eclipse ar fi favorita sultanului, pe care celelalte sotii ar pizmui-o, insa de care ar fi nevoite sa asculte.
Twilight Imperium nu ar intra in in harem meu 4X. Sultanului nu-i plac 4X-urile prea lungi si pretentioase.

Fantastic, abia am scris 2 randuri din review si deja jumatate din cititori au inchis pagina, injurandu-ma. “Cum adica nu iti place TI4? Runewars nici macar nu e 4X! Clash of Cultures e o facatura! Eclipse dureaza la fel de mult ca si TI !” Bine, bine, insa dragostea nu se discuta. O fi TI4 un joc fantastic, doar ca eu nu am terminat nici unul din cele 3 partide incepute, deci nu am de unde sa stiu. Ce pot sa confirm e ca am jucat partide de 7 ore de Eclipse, iar la final eram super entuziasmat de timpul petrecut, si m-as fi asezat imediat inapoi la masa sa mai joc una. Insa cele 10 ore din prima partida de TI3 au fost un mare chin. Si nu am terminat partida, caci muream cu totii de somn.

Eclipse este un joc de eXplorare, eXpansiune, eXploatare si eXterminare ( adica 4E ). Are mecanisme elegante de joc, de acea haterii il mai numesc si “Excel in spatiu”. Insa nu va faceti griji - jocul e plin de necunoscut aleatoriu si palpitant - ce sector voi descoperi in explorare? Ce tehnologii voi descoperi dupa ce curat navele de Ancients? Ce zaruri imi vor pica in lupta?

Jocul ofera mecanisme de progres economic, teritorial si tehnologic palpabile. Incepi cu un sector stelar mic, cu un scout amarat, si termini jocul in calitate de stapanul al centrului galactic, producand bani, materiale si stiinta cu nemiluita. Flotele tale interstelare sunt formate din Dreadnoughts, Cruisere, baze spatiale, si trag cu rachete de plasma sau tunuri de antimaterie. Chiar simti la finalul celor cateva ore ca ai construit un imperiu galactic.

Eclipse este unul dintre putinele jocuri care, desi imi plac mult, nu il detin in colectie. Motivele sunt:
- Toti prietenii cu care il joc il au in colectie
- Cutia este enorma
- Jocul este scump
- Nu mai sunt sigur: ce editie sa cumpar?

Pentru ca dupa ce jocul a devenit popular, a primit 2 expansiuni majore si 2 cutii doar cu modele upgradate de nave… au scos o a doua editie. De care nu sunt sigur daca era nevoie.

Eclipse 1st Edition nu era un joc ieftin, iar expansiunile tiparite chiar rezolvau unele probleme din jocul de baza. Ship Pack-urile erau acel bling-bling fara de care puteai trai, insa care iti adauga valoare estetica odata puse pe masa. Asa ca multi oameni au investit bani multi cumparandu-le pe toate. Ca apoi sa apara a doua editie.

Cum, poate fi o a doua editie a sotiei favorite din harem? Pai bineinteles ca poate - e sora ei, cu noua ani mai mica. Arata fix ca sotia cand era mai tanara, insa a pierdut cateva expansiuni pe drum si o multime riduri.
Eclipse 2nd Edition este versiunea light, insa imbunatatita a intregului pachet 1st Edition:
- Optimizeaza tile-urile de explorare, pentru a accelera jocul
- Optimizeaza structurile navelor, pentru a echilibra rasele intre ele.
- Reface unele tehnologii, din nou pentru a le echilibra (Plasma Missiles necesita in sfarsit energie, si costa 16 in loc de 14 stiinta)
- Vine la pachet cu navele din Ship Pack one
- Scurteaza jocul de la 9 la 8 ture
- Vine cu inserturi foarte functionale de plastic la pachet. Acum setupul va dura mai putin decat in prima editie

Insa costa si o groaza de bani.Lucru care, tinand cont de cresterea constanta a preturilor la jocurile de societate din ultimii ani, nu mai sperie pe nimeni. Cumperi un joc epic, o cutie mare cu o productie fantastica. Dai 700 de lei pentru aceasta. Scump, insa asta-i viata.

Per total Eclipse 2nd Edition pastreaza intact spiritul primei editii, si vine cu niste imbunatatiri majore de calitate a vietii (inserturile, modele individuale de nave) si cu cateva minore pe partea de gameplay. Daca ar fi sa dau de un pachet 1st Edition ieftin, probabil as cumpara acea editie. Daca as avea bani nelimitati - 2nd Edition. Pana ce insa nu cumpar nici una, caci oricum cei cu care as juca-o au macar una dintre editii.

Image

Image

Image

Image

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”