Mission Red Planet 2nd Edition: Beer & Pretzels, Wine & Pistachios

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Mission Red Planet 2nd Edition: Beer & Pretzels, Wine & Pistachios

Post: # 127914Post Imago
26 Jan 2022, 08:25

Image

Prima data am jucat Mission Red Planet acum vreo 6 ani in urma, la o iesire pe forum. Cred ca l-a adus Teddy, si a fost o surpriza pentru mine. Jocul a fost unul scurt, insa plin de rasturnari de situatie. In ultima tura cineva mi-a pus o carte de Discovery sub un sector in care ma concentram, si mi-a anulat astfel toate punctele de acolo. Oameni rai, fara moralitate gasesti pe forumul acesta:)

Recent am prins pe forum o copie la pret bun, si l-am luat ca un fel Beer&Pretzels Area Control. Sau Wine&Pistachios. Asa ca mi-am invitat niste colegi intr-un weekend la mine, am luat ceva de rontait, si am intins o partida.
Jocul a durat o ora. Eu, care sunt deprins cu partide DoaM de 4-5 ore, am fost nevoit sa scot alt titlu pe masa, ca sa mai am cu ce-mi distra oaspetii. Insa…

Mission Red Planet e chiar fun. E un joc simplu, cu unul dintre mecanismele mele preferate (Area Control), gateway. Stiu ca unii spun ca pentru Dudes on the Map regele gateway este Risk, insa sa fim seriosi - pe site-ul Hasbro timpul recomandat de joaca pentru Risk este de 1-8 ore. Opt ore?! Pentru un joc de valoarea lui Risk? F f sake, in 8 ore termin un Eclipse in 6, TI 4 sau o partida de Clash of Cultures si una de Forbidden Stars. Ce om sanatos la minte ar juca Risk atatea ore?

Niste incepatori, ati spune voi. Pai acei incepatori ar putea incerca un Mission Red Planet. Are o grafica funky, mecanisme fun, e scurt, cu take that, si nu se ia prea mult in serios. Pentru experti, Mission Red Planet e un joc bun de relaxare, cu o bere in mana, sau un vin.

Image

Image

Image

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”