Cand viata iti da Limes...

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Cand viata iti da Limes...

Post: # 128182Post rabesandratana
03 Feb 2022, 22:18

Cand viata iti da Limes... tu faci puncte

Image
(4 partide in 3 jucatori si solo):

In ciuda numelui, Limes nu este un joc despre fructul ala verde si acru. Dar situatia poate deveni acra la final de partida, daca nu iti asezi unde trebuie mipalsii.

Image

Limes este poate cel mai asemanator joc cu Carcassonne, combinat cu mecanismul de bingo din Karuba, unde un jucator striga numarul cartii si toti ceilalti cauta in pachet acea carte, dupa care fiecare o va aseza dupa bunul plac in tabloul propriu care trebuie sa arate la final de 4x4 carti. Dupa fiecare plasare poti aseza un mipal si la final fiecare va scora in functie de meseria atribuita.

Image

Scorul nu este deloc complicat. Iei puncte pentru fiecare casuta din care este format lanul tau de grau, apoi pescarul va lua puncte pentru fiecare casa unde va duce pestele prins, cu conditia sa se invecineze cu lacul unde se afla el, cel care sta in turn iti va da puncte pentru cate paduri vede, asta pana ce intalneste un nou turn, care ii va obstructiona vederea catre urmatoarele paduri, iar padurarul va face scor pentru fiecare lucru diferit cu care se invecineaza padurea unde se alfa. Destul de simplu, dar dupa fiecare plasare, precum in Carcassonne, o sa asezi un omulet si o sa revendici ceva. Apoi, o sa incerci cu viitoarea carte strigata, sa dezvolti zona/ele unde ai revendicat diferitele forme, pentru a le dezvolta. Dar cum e si normal, socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ si o sa descoperi ca exact cartea aia de care ai tu nevoie cu mai multa apa, nu a fost extrasa in ultimele ture si cel care e "strigatorul sef" a extras pentru a 3-a oara la rand o carte cu multe paduri si lanuri de grau. Si e foarte important de stiut ca nu toate cartile vor fi extrase in acea partida. Daca retin bine, doar jumatate din tot pachetul. Asa ca nu te poti baza ca va veni cartea X, de care ai tu neaparat nevoie.

Un plus, este ca se poate juca si solo, incarcand, evident, de fiecare data, sa iti bati scorul.

Image


Cateva puncte negative:
Cutia e evident mult prea mare pentru continutul jocului, dar deja ne-am obisnuit cu aceasta mare problema. Jocul e pt 2 persoane, dar se poate juca in oricati, daca esti dispus sa mai cumperi inca un joc, sau de ce nu, sa le scanezi si sa mai faci inca un singur set, pentru a juca in 3 persoane.
Nu pot sa spun ca are o rejucabilitate infinita, pentru ca dupa cateva partide, totul pare sa devina repetitiv si oricum, prea multe strategii nu exista. Dar daca il pui la pastrare pe raft si il mai scoti dupa 6 luni, nu mai este o problema chiar asa de mare.


Concluzie:
E un joc scurt, dragut, cu aspecte de puzzle, caruia i-as atribui nota 7,9

Image

crazyfroggg
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 21 Jan 2017, 08:52
Location: Cluj-Napoca

Re: Cand viata iti da Limes...

Post: # 128183Post crazyfroggg
04 Feb 2022, 01:57

L-am văzut jucat des pe SGoyT(Solitaire games on your table), sau cel puțin luna trecută. Mulțumim pentru review!

User avatar
Broodstar
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 24 Jan 2018, 01:40
Location: Bucuresti

Re: Cand viata iti da Limes...

Post: # 128189Post Broodstar
04 Feb 2022, 09:26

Misto review.
Limes e unul din jocurile mele preferate de jucat in 2.
L-am jucat si solo multa vreme.

Pentru a creste rejucabilitatea, exista niste variante oficiale:
http://martynf.com/limes/variants/

Iar un fan a facut si o varianta online a jocului:
https://boardgamegeek.com/thread/180530 ... sion-limes

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Cand viata iti da Limes...

Post: # 128193Post adelindumitru
04 Feb 2022, 10:36

Astea sunt carti?

Daca da, nu se uzeaza foarte repede (mai repede decat tile-urile?)

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Cand viata iti da Limes...

Post: # 128198Post rabesandratana
04 Feb 2022, 13:40

adelindumitru wrote:
04 Feb 2022, 10:36
Astea sunt carti?

Daca da, nu se uzeaza foarte repede (mai repede decat tile-urile?)
Nu se uzeaza. Sunt de o calitate buna.
crazyfroggg wrote:
04 Feb 2022, 01:57
L-am văzut jucat des pe SGoyT(Solitaire games on your table), sau cel puțin luna trecută. Mulțumim pentru review!
Multumesc si eu!
Broodstar wrote:
04 Feb 2022, 09:26


Pentru a creste rejucabilitatea, exista niste variante oficiale:
http://martynf.com/limes/variants/

Iar un fan a facut si o varianta online a jocului:
https://boardgamegeek.com/thread/180530 ... sion-limes
Nu stiam de variantele alea. Mersi! O sa le incerc.

User avatar
Broodstar
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 24 Jan 2018, 01:40
Location: Bucuresti

Re: Cand viata iti da Limes...

Post: # 128203Post Broodstar
04 Feb 2022, 16:19

adelindumitru wrote:
04 Feb 2022, 10:36
Astea sunt carti?

Daca da, nu se uzeaza foarte repede (mai repede decat tile-urile?)
Pot sa confirm si eu ca sunt carti de foarte buna calitate.
Am jocul de multi ani, l-am jucat cu fiu-miu cand era mai mititel si arata perfect cartile :)

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”