Viata la ferma...

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Viata la ferma...

Post: # 128283Post rabesandratana
08 Feb 2022, 21:46

Viata la ferma, nu-mi miroase a bine

Image
(3 partide in 3 jucatori ):

El Gaucho, este un dice drafting foarte tematic, in care avem o ferma de vite pe care incercam sa le crestem si sa le vindem la momentul oportun. Si e atat de tematic, incat in momentul in care l-am desigilat, parca m-a pocnit peste nas un miros puternic de balegar. Si daca initial credeam ca poate e doar in mintea mea, am dat si celorlalti sa miroasa continutul cutiei si au confirmat ca lipiciul de pe plansa, sau ce o fi fost, avea un iz de balega. Asa ca, intampinati de aceste efecte olfactive, ne-am simtit exact ca la o ferma de vite pe parcursul partidelor. Jocul se aseamana daca vreti, cu Lost Cities, pentru ca dupa ce iei vacutele, care au cifre pe ele, trebuie sa le asezi in functie de rasa, in ordine crescatoare sau descrescatoare si sa pastrezi acest "ritm".

Image

In momentul in care strici sirul, asezand o cifra care nu mai are rost, imediat trebuie sa le vinzi pe toate si atunci o sa inmultesti vacuta cu valoarea cea mai mare cu cate cartonase cu vite ai de acea rasa si primesti repectivul rezultat in bani/puncte. Asadar, intr-o ferma ideala, ai vrea sa astepti cat mai mult pana sa le pui la vanzare si sa iei banii/punctele.
Problema e ca atunci cand fiecare jucator face drafting de zaruri, nu mereu le va folosi pentru a achizitiona vacute noi, ci uneori, se va folosi de ele pentru a se aseza pe locurile de pe plansa care ii vor transforma in hoti si o sa atenteze la cireada ta, furand cea mai de pret vita.

Image

Dar nu-i nimic, ca avem asigurare si banii ii primim (adica punctele, ca e tot aia in jocul asta), doar ca iti va strica tie calculele si nu o sa mai inmultesti la vanzare cu valoarea respectiva, asa cum planuiai sa faci. Locul unde aruncam cu zarurile aduce si el multa tematica, fiind un tarc frumos realizat. Imi place cum au reusit sa imbine un dice drafting, cu worker placement, pe plansa avand mai multe zone unde poti lua actiuni viitoare diverse. Are si acest vibe de Lost Cities si tot acest cumul de lucruri interesante, il transforma intr-o experienta foarte reusita.
Modul in care faci rost de vacute, este dupa draftarea unui zar, care conform valorii sale, te va lasa sa plasezi un worker pe una dintre tile-uri. Daca ai atins cu acel zar, valoarea de pe tile, pui worker-ul in picioare si ti-ai asigurat animalul. Daca de exemplu ai luat un zar cu 3 si pe tile scrie 6, atunci e ca si cum platesti cumpararea vacii in rate, si intai asezi worker-ul jos si in una dintre rundele viitoare, platesti restul. Doar ca daca astepti prea mult, exista o actiune prin care altul poate da toti banii jos si sa ti-o ia de sub nas. Asa ca nu astepta prea mult!


Cateva lucrui negative:
Imi e greu sa ii gasesc prea multe aspecte negative. Probabil actiunea de furat vite, poate fi una problematica pentru unii jucatori, dar jocul oricum nu te lasa, conform expresiei romanesti si "f..si cu banii luati", pentru ca "asigurarea" iti va da imediat contravaloarea bunului furat. Da, setul tau perfect este acum stricat, dar nu e un capat de tara. Noua ne-a placut aceasta interactiune si tensiune pe care o adauga, ceea ce te face sa te grabesti sa vinzi cireada de vite cat mai curand, pentru ca hotii stau la panda si nu se stie niciodata pe care dintre jucatori il vizeaza.


Concluzie:
Jocul a fost mult peste asteptarile noastre si l-am jucat de 3 ori consecutiv in seara respectiva, ceea ce spune multe despre cat de bine a fost primit si de ceilalti, iar pentru asta o sa ii dau nota 8,8

Image

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Viata la ferma...

Post: # 128284Post Imago
08 Feb 2022, 21:57

Pare ceva light:) Arata simpatic.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Viata la ferma...

Post: # 128287Post rabesandratana
08 Feb 2022, 22:12

Imago wrote:
08 Feb 2022, 21:57
Pare ceva light:) Arata simpatic.
Da, e destul de light. Un Lost Cities cu ceva ingrediente in plus si multa tensiune, care adauga ceva placut jocului. Cand vezi ca unul s-a plasat pe spatiul hotului si din runda urmatoare oricand il poate activa, devine un joc al mintii. Oare ma targeteaza pe mine, sau pe celalalalt jucator? Sa vand acum si sa scap de hot, sau sa mai stau sa imi imbunatatesc cireada? Si e posibil sa vinzi rapid si sa vezi apoi ca jucatorul respectiv doar a blufat si isi ridica workerul si il pune imediat in alta parte. Dar a fost indeajuns incat sa vinzi prea devreme si sa iei puncte mai putine.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”