Catedrala Mantuirii Zarurilor

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Catedrala Mantuirii Zarurilor

Post: # 128495Post rabesandratana
18 Feb 2022, 21:20

Catedrala Mantuirii Zarurilor

Image
(2 partide in 3 jucatori):

The Red Cathedral este un joc de tip rondel, ceea ce se traduce printr-o invartire infinita in jurul cozii (plansei) cu scopul de a strange resurse si de a construi catedrala, care, evident, iti va aduce punctele mult ravnite.

Image

In runda ta, muti din locul ales, atat cat arata acel zar si in locul ajuns o sa iei resursele respective in functie de cate zaruri exista deja acolo. Daca de exemplu am luat un 3, mut 3 spatii in sensul acelor de ceasornic, si sa zicem ca aterizez in locul de unde pot lua lemn, iar acolo mai exista deja inca 2 zaruri, asta inseamna ca pot sa iau 3 lemne. Apoi pot activa puterea din zona respectiva, aflata pe cartea de joc.

Image

Dupa asta, in alta runda, pot alege sa revendic o zona a catedralei pe care eu cred ca pot sa o construiesc si imi pun emblema pe ea. O alta actiune, e construirea propriu-zisa a unei parti din catedrala, platind resursele necesare. Daca sa zicem imi revendic parterul, iar jucatorul urmator isi revendica etajul 1, imediat deasupra locului meu, daca el este mai rapid decat mine si termina de construit (platind acele resurse) mai repede decat mine, asta inseamna ca sunt un muncitor lenes, care a pierdut timpul aiurea, mancand parizer cu franzela intinse pe o foaie de ziar si udate mai apoi cu niste bere amaruie, iar jocul o sa ma penalizeze, pierzand un anumit numar de puncte. Nu se poate ca ala de la etaj sa termine lucrarea si tu cel de la parter sa ramai cu schela inca pusa. Cartile construite sunt intoarse pe spate si de acum, oricine poate sa "orneze" cladirea, cu aur sau figuri cioplite in lemn. Tot pentru puncte, evident.

Image


Cateva puncte negative:
Nu prea reusesc sa ii gasesc mari probleme acestui joc. Poate doar o idee, aspectul de joc putin invechit pentru unul aparut in 2020, dar nu ma deranjeaza deloc grafica. Arata bine, doar ca daca nu ai sti ca e publicat in 2020, ai crede ca e de prin 2014. E posibil sa apara in cazul unor jucatori, fenomenul de AP, stand si numarand fiecare posibilitate de mutare a vreunui zar, dar aici cred ca de vina sunt jucatorii si nu neaparat jocul. Asta se poate intampla in aproape orice joc euro.


Concluzie:
Rejucabilitatea este buna, mai ales ca acele carti din fiecare zona, se pot schimba. La fel si cartile care formeaza catedrala, sunt mai multe, si teoretic, in fiecare partida ar trebui sa arate putin altfel.
Ne-a placut foarte mult jocul, chiar daca initial eram cam speriat sa il iau de posibilitatea aparitiei fenomenului AP. Dar nu a fost cazul si chiar daca uneori un jucator statea putin sa analizeze si sa numere cam pe unde va ajunge cu mutarea unui zar, rundele erau relativ rapide. Si in sfarsit pot sa laud cutia incredibil de mica, pt un joc mare. Se poate si fara aer in cutie! Nota 8,8

Image
Last edited by rabesandratana on 20 Aug 2022, 10:54, edited 1 time in total.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Catedrala Manturii Zarurilor

Post: # 128496Post Imago
18 Feb 2022, 21:46

rabesandratana wrote:
18 Feb 2022, 21:20

Nu prea reusesc sa ii gasesc mari probleme acestui joc. Poate doar o idee, aspectul de joc putin invechit pentru unul aparut in 2020, dar nu ma deranjeaza deloc grafica. Arata bine, doar ca daca nu ai sti ca e publicat in 2020, ai crede ca e de prin 2014. E posibil sa apara in cazul unor jucatori, fenomenul de AP, stand si numarand fiecare posibilitate de mutare a vreunui zar, dar aici cred ca de vina sunt jucatorii si nu neaparat jocul. Asta se poate intampla in aproape orice joc euro.
La un moment dat am vazut aparand de nicaieri multe reviewuri pozitive ale acestui joc. Si apoi am vazut pretul - 150 de lei. 150 de lei, jocul asta nu doar arata a 2014, el si costa ca in 2014, si inca fara inflatie:) Chiar o sa mi-l cumpar.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”