Imperial Struggle - partajul lumii intre imperii

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Imperial Struggle - partajul lumii intre imperii

Post: # 128506Post Imago
20 Feb 2022, 11:38

tll;dr: Acum ~4 saptamani in urma am jucat un joc extraordinar. E unul dintre cele mai bune jocuri 2P pe care le-am incercat in cei 8 ani de cand sunt in hobby - Imperial Struggle. E fantastic Incercati-l si voi.
Sfarsitul review-ului.`

Image

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Imperial Struggle - partajul lumii intre imperii

Post: # 128507Post Imago
20 Feb 2022, 11:41

Ok, ok, un review probabil ar trebui sa fie mai lung. Fie. Acum 5 ani din colectia mea au plecat, contrar vointei mele, 3 jocuri - Pandemic, Puerto Rico si Twilight Struggle. Pandemic a revenit rapid inapoi, la pachet cu extensia “Pe muchie de cutit” si o noua partenera de joaca (mai tanara si mai slaba). Un adevarat upgrade. Insa in cateva saptamai s-a dovedit ca mie defapt nu imi place Pandemic, iar partenerei nu ii place sa nu-i dau tag in poze. Asa ca intr-un final m-a blocat pe facebook, nu inainte de de a-mi striga tot ce crede “rebound-ul” meu si despre “grasa aia”.
Dupa Puerto Rico insa am suferit. E un joc foarte fain, desi cam vechi. Este rapid, strategic, strans. Mi-a luat multi ani sa il readuc inapoi, cumparand in sfarsit acum cateva zile versiunea in engleza. Abia astept sa-l joc din nou.

Dupa Twilight Struggle insa nu am avut nici o remuscare. Nu mi-a lipsit, nu il vreau inapoi , nu inteleg de ce este atat de popular, iar versiunea digitala zace cu 0 ore pe steam. Am auzit ca ar fi un joc tare, asa ca l-am jucat de 4 ori, insa “meh”. Asa ca atunci cand un prieten, mare amator de jocuri light, mi-a spus ca a cumparat succesorul Twilight Struggle - jocul facut de acelasi designer, Imperial Struggle… m-am bucurat, caci in sfarsit facea pasul catre jocuri mai serioase, insa ce fain ar fi fost totusi sa fi luat Star Wars Rebellion.

Doar ca nu era timp de pierdut. Jucasem deja din cauza acelui amic cateva porcarii light si amuzante. Mi-am exprimat oroarea profunda fata de acestea, si am amenintat ca plec daca nu scoate chiar atunci un regulament de Phil Eklund, sa-mi clatesc ochii cu un tratat doctoral de spre evolutia mitocondriilor. Insa adanc in sinea mea simteam cum placerea de a juca un joc in 20 de minute, fara sa mi se prajeasca creierul, punea stapanire pe mine. Nu cumva incepeam sa ma ramolesc? Distractie, in jocuri? Distractia e pentru slabi!

Daca lucrurile continuau in ritmul acesta, in curand as fi sfarsit ca si el, cu Bunnny Bunny Moose Moose in colectie. Yuck! Tocmai se ivise o ocazie fantastica sa-l contra-convertesc pe el il tagma heavy boardgamerilor, si sa pun capat acestui curent periculos din viata mea, de jocuri cu un singur manual, si ala sub 50 de pagini.

Asta pana sa-mi trimita 2 video-uri de explicatie a regulilor IS, fiecare de peste o ora. Nu le-am privit, si am platit cu regrete in prima mea partida.

Pentru ca hai sa nu mai fac haz de jocurile light ale colegului meu - Imperial Struggle este o bestie heavyweight. Are multe reguli, multe faze, multe razboaie, toate avand reguli diferite intre ele. Are 6 resurse, 3 tipuri de actiuni, impartite in majore si minore, unele iti permit sa joci evenimente, altele nu… Jocul poate sa fie foarte frustrant. Teoretic nici nu ar trebui sa-mi placa. Practic insa il simt ca pe o experienta complexa, foarte stimulanta. Am plecat de la primul meu joc de IS placut impresionat, desi pierdusem lamentabil. Inainte de joc aveam asteptari scazute, chia eram reticent. Asa ca IS, vazandu-ma nepregatit, m-a busculat intr-un colt si mi-a dat in cap cu cutia aia de joc fantastic pana am cand am inceput sa strig ”Imi place, imi place, nu mai da cu atata rautate in mine, vreau la mama” .

Iar jocul este lung. Foarte lung. Cu incepatori asteptati-va la un joc complet de 4-5 ore. Daca-l pierdeti in runda a 3-a, ca mine in prima partida - 2-3 ore. Iar daca-l jucati cu amicul meu - inmultiti cu indrazneala totul la 2:))
Insa IS merita acest timp lung de joc. Am savurat toata durata partidelor, si lungimea sa contribuie de fapt la acea “experienta complexa, bogata”. (Iar daca te certi pe fiecare regula intre prieteni, faci pauze de masa si hidratare, atunci merita si sa inmultesti timpul x2. Unele lucruri nu trebuiesc grabite).

Ok, deci ce avem aici? Imperial Struggle este un joc complex, despre lupta dintre francezi si englezi din secolul 17-18, pentru dominarea lumii. Este un joc cu multe reguli, de o complexitate ridicata. Nu va lasati amagiti de ratingul de dificultate sub 4.0 aratat de BGG - fiind un wargame, ratingul e dat de wargameri. Si cum vreun joc intra in vizorul wargamerilor clasici, cum acestia incep sa-i dea ratinguri “mici”. “Ah, jocul asta ti se pare lung, complex si dificil de invatat? Stai sa vezi ce joc am jucat eu in vara lui 1979, cand simulam in detaliu frontul din Africa de Nord si dura 50 de mii de ani!” Nu domnilor, nu. Incetati sa mai mintiti copiii naivi ca Imperial Struggle ar fi mai simplu decat “Alchimistii”. Rusinica.

IS reuseste cu brio sa simuleze lupta politica, comerciala si militara din acea perioada. Nu e placut sa fii sters complet de pe harta Americii de Nord in urma Revolutiei Americane, insa asta li s-a intamplat englezilor in 1783.

Acest joc este perfect pentru mine, pentru o relaxare dupa tensiunea acumulata in timpul saptamanii. Este clar un joc de weekend, desi eu as vrea sa-l joc mai des. Am propus sa facem un X10 challenge pentru el, si sa-l jucam cam o data pe luna.
Jocul totusi este atat de diferit de Twilight Struggle, ca pot fi cu greu comparate. Lucru care ma bucura, caci TS nu e chiar un joc de referinta pentru mine. Insa daca asteptati un TS 2.0, mai bine nu va faceti iluzii.

Nota: 9.75 dupa 2 partide. Nota inalta a jocului de pe BGG este absolut meritata. Grafica jocului este superba, mecanismele - bine inchegate, regulamentul - decent. Nu ar fi trebuit sa-mi placa atat de mult, insa nu pot sa ma abtine. Si spre final pot sa zic - jocul nu se simte atat de complex pe cat este. Are reguli multe, insa are un flow intuitiv. E ca un bolovan mare, greu de urnit din loc - odata ce ai inceput sa-l rostogolesti la vale, se duce singur.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Imperial Struggle - partajul lumii intre imperii

Post: # 128508Post danielM
20 Feb 2022, 13:19

Mă și era scos de pe listă de când a apărut 🙄
Not anymore

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Imperial Struggle - partajul lumii intre imperii

Post: # 128509Post Imago
20 Feb 2022, 14:34

danielM wrote:
20 Feb 2022, 13:19
Mă și era scos de pe listă de când a apărut 🙄
Not anymore
E putina fanfara in jurul acestui joc. Totusi a generat rapid campionate online, vad ca a aparut si al doilea printing unde se corecteaza cateva greseli. Deci daca il cumperi, cauta sa fie 2nd printing.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Imperial Struggle - partajul lumii intre imperii

Post: # 128511Post danielM
20 Feb 2022, 16:16

Asta e problema cu GMT-urile.. fac ce fac și o cam dau in bară cu primul print.. era de înțeles, daca s-ar întâmpla în câteva cazuri din 10, dar se cam întâmplă aproape în toate are cazurile și e puțin frustrant.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Imperial Struggle - partajul lumii intre imperii

Post: # 128776Post danielM
07 Mar 2022, 09:56

Ieri am jucat si eu. Scurte impresii:
- destul de complex sau mai degraba un regulament destul de alambicat, cu situatii neacoperite. Am citit playbook-ul si apoi regulamentul, am inteles ideea jocului insa sunt sigur ca am facut greseli.
- cu toate astea, ne-a placut mult, diferitele regiuni, teatre de conflict, partea economica, militara, jocul reuseste sa acopere tema imperialismului si colonialismului si sa iti ofere o experienta aparte.
Astept urmatoarea partida

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Imperial Struggle - partajul lumii intre imperii

Post: # 128777Post Imago
07 Mar 2022, 10:23

danielM wrote:
07 Mar 2022, 09:56
Ieri am jucat si eu. Scurte impresii:
- destul de complex sau mai degraba un regulament destul de alambicat, cu situatii neacoperite. Am citit playbook-ul si apoi regulamentul, am inteles ideea jocului insa sunt sigur ca am facut greseli.
- cu toate astea, ne-a placut mult, diferitele regiuni, teatre de conflict, partea economica, militara, jocul reuseste sa acopere tema imperialismului si colonialismului si sa iti ofere o experienta aparte.
Astept urmatoarea partida
Iti recomand mult sa mai joci odata jocul, cu regulile cunoscute. Flow-ul e mai bun, durata de joc e mai scurta.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Imperial Struggle - partajul lumii intre imperii

Post: # 128781Post danielM
07 Mar 2022, 10:56

Sunt convins, pai si la partida de ieri, primele doua ture au mers greu, la ultimele a curs mult mai repede..

DukeMJ
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 69
Joined: 04 Oct 2018, 17:42

Re: Imperial Struggle - partajul lumii intre imperii

Post: # 128796Post DukeMJ
07 Mar 2022, 22:19

L-am jucat conform bgstats, pe 8 aug. 2020, de atunci din pacate nu am reusit sa-l pun pe masa. Mi-a placut foarte mult. A durat 3:43, but loved every minute of it. Am si jucat cu cineva care, la fel ca mine, e pasionat de istorie, am si consumat coniac francez inainte, during, si dupa joc :). Din fericire, au si castigat francezii corectand niste greseli mari ale istoriei. :) O experienta foarte placuta.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Imperial Struggle - partajul lumii intre imperii

Post: # 128799Post Imago
07 Mar 2022, 23:41

DukeMJ wrote:
07 Mar 2022, 22:19
L-am jucat conform bgstats, pe 8 aug. 2020, de atunci din pacate nu am reusit sa-l pun pe masa. Mi-a placut foarte mult. A durat 3:43, but loved every minute of it. Am si jucat cu cineva care, la fel ca mine, e pasionat de istorie, am si consumat coniac francez inainte, during, si dupa joc :). Din fericire, au si castigat francezii corectand niste greseli mari ale istoriei. :) O experienta foarte placuta.
Daca esti din Bucuresti si nu ai cu cine sa-l joci, let me know:)

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Imperial Struggle - partajul lumii intre imperii

Post: # 128808Post danielM
08 Mar 2022, 15:40

Eh, dupa ce am recitit regulamentul (cu totul altfel il parcurgi si intelegi odata ce ai jucat jocul), toate au sens si se clarifica. Raman totusi la ideea exprimata in cazul unor regulamente GMT: reguli foarte importante pot trece usor neobservate deoarece nu sunt scoase in evidenta cu nimic. Un exemplu in sensul asta: regula ca poti juca maxim 2 advantage tiles / action round si unul / regiune apare la finalul sectiunii “advantage tiles”, cu italic…

Cu toate astea, e un joc foarte bun si abia astept sa il rejoc. Desi am programat a doua partida pe saptamana viitoare, sunt in tratative avansate sa il joc iar astazi..

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Imperial Struggle - partajul lumii intre imperii

Post: # 128945Post danielM
16 Mar 2022, 09:40

4 partide si mai urmeaza. Timpul mediu de joc 3 ore, insa majoritatea partidelor au fost castigate in tura a 4 sau a 5a din 6. L-am jucat cu 3 persoane diferite si toate au fost foarte incantate de joc. Intr-o zi, uitandu-ma prin colectie, m-am intrebat cum as vedea Twilight Struggle odata ce am jucat IS si mi-a lasat o impresie atat de buna.

IS e un joc complet de economie, strategie si razboi. Arata foarte bine, cu optiuni si posibilitati multiple si o tema foarte bine implementata.

Mersi ca ai scris de el 😀

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Imperial Struggle - partajul lumii intre imperii

Post: # 128946Post Imago
16 Mar 2022, 10:56

Sambata urmeaza a treia partida si pentru mine:)
O sa joc cu Franta, desi imk va lipsi Bank of England:)

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Imperial Struggle - partajul lumii intre imperii

Post: # 128949Post danielM
16 Mar 2022, 15:27

Am jucat de doua ori cu Franta, de doua ori cu britanicii. In a treia partida am castigat politic si economic prin era revolutionara, desi m-au batut francezii pe unde m-au prins.

Am mai observat ca India e o regiune pe care nu e indicat sa o ignori, britanicii avand posibilitatea, daca francezii sunt amortiti cu privire la India sa obtina suprematia acolo si va fi dureros pentru francezi.

Daa, Bank of England.. tot cu englezii am mers pe suprematie maritima si am reusit sa pun pe harta 6 sau 7 din nave, mergand mult pe cartile care imi dadeau reduceri la recrutarea navelor.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Imperial Struggle - partajul lumii intre imperii

Post: # 128988Post Imago
20 Mar 2022, 10:02

Am jucat ieri o partida cu Franta, si a fost o infrangere dureroasa in runda a 4-a. In timpul acestei partide s-au mai dezvaluit unele elemente de strategie pe care nu le-am integrat in primele doua partide - importanta CP-urilor. Pana acum Combat Points mi se pareau inferioare VP-urilor ca remunerare pentru victorie in razboaie, insa dupa ce am pierdut ieri cateva teritorii-cheie, mi-am vazut pietele izolate si preluate cu usurinta de englezi, in America de Nord si India. De asemenea mi s-a dezvaluit mai clar mecanismul de snowballing din IS - avantajele mici de la inceput se aduna si pot fi rostogolite de la o runda la alta. Foarte fain. Astept revansa.



Image

User avatar
AlexKalle
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 217
Joined: 01 Dec 2017, 17:01
Location: Bucharest

Re: Imperial Struggle - partajul lumii intre imperii

Post: # 128990Post AlexKalle
20 Mar 2022, 13:19

O mică mențiune: CP sunt Conquest Points.

În rest, GG man. Stabilim curând revanșa 😉

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Imperial Struggle - partajul lumii intre imperii

Post: # 129959Post danielM
23 Apr 2022, 21:17

Am rejucat zilele astea Twilight Struggle, varianta implementata pe steam. Ca mentiune, imersiunea si experienta de joc sunt mult sub cele ale unei partide fizice (indiferent de joc si de platforma), in cazul meu. Phew, TS este foarte diferit de IS; impresia de acum este ca norocul joaca un rol destul de important (o mana cu carti de-ale adversarului sau 2 scoring cards iti cam strica planurile) / un jucator experimentat are un avantaj urias in fata unuia mai putin experimentat / in multe cazuri, anumite carti, situatii duc la alegeri predeterminate, stiute de un jucator experimentat, dand impresia ca ”jocul se joaca singur”, la fel ca la MtG sau alte jocuri unde alegerile sunt clare /
de la un joc care avea nota 10, data in urma cu ani buni, l-am retrogradat la un 8.6.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Imperial Struggle - partajul lumii intre imperii

Post: # 129960Post Imago
23 Apr 2022, 21:20

Ma gandeam si eu sa-l revad, dupa ce am jucat ieri Hannibal. Mi-a placut mult mecanismul de CDG, si ma gandeam sa-l revad. Insa tematica… tematica jocului nu imi este atractiva.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”